:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Decyzja o podwyżce za odpady nie zapadła jednogłośnie
Portal zlotowskie.pl 31/12/2018 12:00

Zgromadzenie Związku Gmin Krajny uchwaliło zapowiadane podwyżki za odbiór odpadów. Segregowane będą kosztować miesięcznie 13 zł od osoby, niesegregowane – 20,50 zł

To dwie najważniejsze stawki dla mieszkańców, jakich dotyczyła podjęta przez zgromadzenie uchwała. Najistotniejsze, bo dotyczą miesięcznych opłat za osobę w przypadku nieruchomości zamieszkałych. Dotychczas opłaty te wynosiły kolejno 9,50 zł i 15 zł.

W odniesieniu do nieruchomości niezamieszkałych (głównie przedsiębiorstwa, zakłady pracy) stawka opłaty za pojemnik z odpadami komunalnymi (ponoszonej za każdorazowe opróżnienie pojemnika, zgodnie z regulaminem ZGK) także pozostaje zależna od tego, czy odpady są segregowane. Jeżeli są zbierane w sposób selektywny, w zależności od pojemności pojemników, nowe stawki wyniosą: 110/120 litrów – 15,50 zł; 240 litrów – 26,50 zł; 1100 litrów – 99,50 zł; 7000 litrów – 790 zł. Natomiast za odpady zbierane w sposób nieselektywny stawki będą wynosić: 110/120 litrów – 24 zł; 240 litrów – 39 zł; 1100 litrów – 149 zł; 7000 litrów – 920 zł.

Uchwała zgromadzenia dotyczy również rocznej stawki ryczałtu za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe. Stawka za pojemnik z odpadami komunalnymi na takiej nieruchomości, jeżeli odpady będą zbierane w sposób selektywny, będzie wynosić 79 zł, a w sposób nieselektywny – 119,50 zł. Natomiast roczne stawki ryczałtu za pojemniki z odpadami z nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno–wypoczynkowe wyniosą 45,50 zł (selektywna zbiórka odpadów) i 62 zł, jeżeli zbiórka odbywa się nieselektywnie.

Nowe stawki wejdą w życie najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2019 roku, o czym mieszkańcy będą powiadomieni przez ZGK.

Łagodniejsza propozycja

Stawek nie podniesiono jednogłośnie. Głosowało siedemnaścioro spośród dziewiętnaściorga członków zgromadzenia – w posiedzeniu w ogóle nie uczestniczył radny Zygmunt Muzioł ze Złotowa, a w chwili głosowania na sali nie był obecny wójt gminy Tarnówka Jacek Mościcki. Trzynaścioro członków zgromadzenia poparło podwyżki, były dwa głosy wstrzymujące się (Grzegorz Kolera ze Złotowa i Krzysztof Doroszuk z Zakrzewa), a także dwa głosy sprzeciwu (Henryk Golla i Stanisław Wełniak ze Złotowa).

Były burmistrz miasta proponował, aby przynajmniej w pierwszym okresie podwyżki były mniej dotkliwe i kształtowały się na poziomie np. 20%. Pozostałą część kwoty niezbędnej do sfinansowania usług gospodarowania odpadami, jakie dla ZGK dalej będzie realizować Miejski Zakład Usług Komunalnych w Złotowie, Wełniak proponował pokryć z pieniędzy związku. Jego zdaniem mogłaby to być łącznie pula około 2,5 mln zł. Miałaby być sfinansowana z trzech źródeł. Pierwszy milion miałby pochodzić ze zwrotu dotacji, jaki ma wpłynąć do ZGK z tytułu dofinansowania budowy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na drugą część tej puli, zdaniem byłego burmistrza Złotowa, powinny się zrzucić gminy wedle tego, ile ich mieszkańcy zalegają Związkowi z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami. Jak wskazywał Stanisław Wełniak, łącznie również byłby to ponad milion złotych. Pozostałą część składowej miałaby stanowić wpłata z zysków. Zdaniem byłego burmistrza w ten sposób na przestrzeni około roku mogłoby się odbyć łagodniejsze przejście do wyższych podwyżek, które mogłyby wejść w życie za kilkanaście miesięcy.

Zgromadzenie i zarząd

Te pomysły nie zyskały akceptacji zgromadzenia. Padło jasne stwierdzenie, że nie będzie regulowania zaległości przez gminy, a dotacja do PSZOK–ów to, póki co, bardziej wirtualne pieniądze, na bazie których trudno budować finansowe plany. Podkreślano, że zaproponowany wzrost stawek to efekt dokładnego wyliczenia, urealnienia rynkowych kosztów gospodarowania odpadami, będącego odpowiedzią przede wszystkim na ofertę, z jaką przetarg na świadczenie tych usług wygrał złotowski MZUK. Andrzej Ruta, dyrektor biura ZGK porównał, że koszty tych usług wzrosną dla Związku o 40%, podczas gdy podwyżki stawek średnio wyniosą 37%. Zgromadzenie nie podjęło szerszej dyskusji nad propozycją Wełniaka.

Na poniedziałkowym zebraniu zgromadzenie również się ukonstytuowało i wybrało nowy zarząd ZGK. Było to bowiem pierwsze zgromadzenie po ostatnich wyborach samorządowych. Na czele zarządu ponownie stanął burmistrz Złotowa Adam Pulit, który na swojego zastępcę, za akceptacją zgromadzenia popartego głosowaniem, wyznaczył wójta gminy Złotów Piotra Lacha. Pozostałych członków zarządu wybrano w identyczny sposób. Są to burmistrz miasta i gminy Łobżenica Piotr Łosoś, wójt gminy Lipka Przemysław Kurdzieko oraz wójt gminy Zakrzewo Marek Buława.

Stanisław Wojtuń był jedynym kandydatem na przewodniczącego zgromadzenia ZGK


Podczas poniedziałkowego posiedzenia wybrano także władze samego zgromadzenia. Funkcję przewodniczącego powierzono Stanisławowi Wojtuniowi (przewodniczący Rady Miejskiej w Złotowie), którego zastępcą będzie Antoni Kapeja (gmina Łobżenica). Wójt gminy Tarnówka Jacek Mościcki stanął na czele komisji rewizyjnej zgromadzenia. Wybrano do niej również Ryszarda Pacholika (wiceprzewodniczący komisji, gmina Lipka) i Marcina Nowosielskiego (przewodniczący Rady Gminy Tarnówka). Oprócz wymienionych zgromadzenie Związku Gmin Krajny stanowią: Jan Zając z Tarnówki, Bartłomiej Batko z gminy Złotów oraz Tadeusz Brzeziński i Sławomir Czyżyk z gminy Złotów.

Piotr Steffen

Reklama

37% podwyżki za śmieci zatwierdzone komentarze opinie

  • gość 2018-12-31 12:21:32

    suuupeeer!!!!

  • Miro - niezalogowany 2018-12-31 13:13:53

    Dziwnie ominięto temat odbioru odpadów "wielkogabarytowych" - z tego co wiem, obowiązki związane z wywozem zrzucono na tzw. "szarego obywatela". Mam wrażenie, że zemści się to w postaci bałaganu we wsiach i miastach. Kto ma wywieźć starą kanapę emerytowi z niskim dochodem, który nie ma auta, ciągnika, przyczepy??? Cofamy się w rozwoju w zakresie gospodarki odpadami...

  • gość 2018-12-31 14:03:50

    Czekaliśmy właśnie aby nam się lepiej żyło w tym 2019 ,po wyborach już można .

  • Gość - niezalogowany 2018-12-31 14:13:50

    A co to za segregacja jak wszystkie worki z plastikiem, szkłem, makulaturą i z odpadami Bio są wrzucane podczas zbiórki do jednej smieciery!!!!¡!! Czy nikt tego nie widzi?

  • Gość - niezalogowany 2018-12-31 14:20:43

    Tu chodzi chyba tylko żeby nabijać komuś kasę, aby kierowniczki mogli się wozić służbowymi autami.

  • gość 2018-12-31 14:50:35

    To ja sobie teraz zmienię na segregowane i zarobię 2 zł miesięcznie.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-31 15:36:21

    Panie Burmistrzu, dziękujemy! za noworoczny prezent. Jak to jest kiedy pięcioosobowej rodzinie zabierają się ponad 100 zł. Dlaczego przykładem kempingów my mieszkańcy miasta nie możemy płacić od pojemnika i ilości jego odbioru. Co powoduje wzrost cen odbioru śmieci czy nie jest temu winny brak programu normalnej segregacji. Obecna segregacja nie mylić z plastikiem czy szkłem to pic na wodę.

  • gość 2018-12-31 16:26:07

    A z jakiej racji podwyżki prąd nie podrożał Premier kazał pilnować żeby włodarze nie wprowadzali podwyżek

  • gość 2018-12-31 16:40:53

    podwyżka musi być a jakże... jutrzejrze śmieci nie zostaną wywiezione... zawsze były zabierane jesli wypadało świeto - dzien wczesniej... mało tego, nowy harmonogram wywozu śmieci pokazuje, że wywóz bedzie 2 x w tygodniu??? http://mzuk-zlotow.pl/wp-content/uploads/2018/12/Miasto-Z%C5%82ot%C3%B3w.pdf...

  • gość 2018-12-31 16:42:27

    2 x w miesiącu - miało być

  • Gość - niezalogowany 2018-12-31 16:45:13

    Mieszkańcy powiatu oczekują oficjalnego sprawozdania finansowego od ZGK . To z naszych opłat za śmierć, wypłacacie sobie pensje, i inne profity

  • gość 2018-12-31 17:01:37

    Infirmuję wszystkich zaskoczonych i nieprzytomnych de.bili na tym forum, "szarych obywateli"(to cytat z postu powyżej), którzy się z innej planety urwali, że o nadchodzących podwyżkach za odbiór odpadów w całym KRAJU, media głośno trąbiły już od KILKU miesięcy. Informowały również, co i dlaczego tak będzie, skąd to się bierze, itd. Mnie też denerwują wszystkie podwyżki, ale ostatnie w tym wypadku, co przyszłoby mi do głowy, to opierdzielać za to burmistrza miasta.

  • gość 2018-12-31 17:05:45

    No i co teraz pan prezes SM Piast uczyni nic podniesie się na 20,50 i finisz fajne się siedzi ,żadnych inicjatyw ot tak jak za komuny mieszkaniec zapłaci bo przecież nie ma możliwości segregacji,lepiej kasę na pierdoły wydawać czekam na konkrety.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-31 17:23:45

    Przecież my płacimy za opakowania to dlaczego jeszcze mamy płacić za jego utylizację. Dlaczego nie są skupowane puszki butelki tak jak na zachodzie. Jedźcie tam i zobaczcie jak oni to robią. Czy u nas zawsze musi być jak w Chinach.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-31 17:25:11

    Muzułmanie Alka Prim, Alka Prim.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-31 17:25:33

    Muzioł Alka Prim, Alka Prim.

  • Ustrój - niezalogowany 2018-12-31 17:34:12

    Wy głupi ludu macie płacić a nie zastanawiać się ile i za co. Śmieciami się nikt nie przejmuje tylko Wy.

  • gość 2018-12-31 18:33:18

    Nie będę oddawał śmieci. Mam trochę miejsca na balkonie. A jak się przesypią, trudno.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-31 20:28:18

    Nie opadł kurz wyborów a już rada miasta teraz pra pra prawicowa jednogłośnie obdarza nas podwyżki podwyżki i to za śmieci. Całe szczęście że ich wybraliśmy bo bronili naszej kasy jak lwy. Nareszcie prawicowy burmistrz i jego prawosławia żołnierze. Ciekawe czym zabłysnąć po Nowym Roku co wymyślą aby nas zadowolić.

  • gość 2018-12-31 22:14:29

    Świetne posunięcie. Szkoda tylko, że po wyborach.

  • gość 2018-12-31 22:36:53

    Mam pytanie ,skąd gościu wnioskujesz ,że obecny burmistrz jest prawicowy? bo ja jakoś nie mogę tego dostrzec, zresztą w ogóle mam kłopot jakie On ma poglądy i wg. czego sprawuje swój urząd.

  • gość 2019-01-01 01:47:47

    To słynny burmistrz fotka. Ma wspaniałą obstawę. Najwspanialsza podpora to radny z poważną chorobą. Teraz pan radny przynajmniej ma za co kupować niezbędne krople.

  • Gość suer - niezalogowany 2019-01-01 02:29:19

    Wywóz niesegr dwa razy w miesiącu.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 08:17:59

    No fajnie.Jastrowiacy mieszkając w juz dostali wspaniały prezent od miasta w postaci 25% podwyżki za centralne ogrzewanie i wodę.Teraz podrozeja śmieci.Czyli średnia rodzina będzie miała 200 zł w plecy.Tak trzymać.Wkrótce zamieszkamy pod mostem.

  • gość 2019-01-01 09:52:07

    x 2 ---- podwójna podwyżka bo nie dość, że znacznie wzrosną opłaty to jeszcze śmieci będą rzadziej wywożone.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 15:19:20

    A gdzie Złotowska opozycja? czy to nie ona popierała program burmistrza i jego samego. Ludzie sami oddolnie powinni zorganizować protest przeciwko podwyżkom i oszustwom wyborczym. Tak oszustwom bo czy w debacie pomiędzy kandydatami była mowa o tym że budżet będzie reperowany poprzez podnoszenie danin. Każdy mówił że wsłucha się w głos mieszkańców bez którego żadne decyzje ich obciążające nie zapadną. Nic nie mówiono o inwestycjach skierowanych w opróżnianie ich kieszeni. Burmistrz prawie płakał na Facebooku i śpiewał ciężkim głosem jak to rywale chcą go odsunąć od realizacji zielonego Zagłębia inwestycji. Co po wyborach ta sama ścieżka czyli zabawa a dla mieszkańców wydatki. Znowu widać że po wyborach mieszkańcy to worki bez dna.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 16:29:49

    Wójt z Lipki i Zakrzewa za podwyzką?? ??? A miało być tak pięknie

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 16:37:24

    ***##### Im tak podwyzka lata kolo dupy jak maja kuoe kasy a zwykla rodzina 2 wypłaty po 1550 2 dzieci oplac mieszkanie zycie auto jedzenie A teraz jeszcze placic wiecej kasy Wyjdzmy na ulice i pogonic ta bande zlodzii nie swojej kasy w garniturach

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 16:38:43

    Teraz śmieci będą czekać na ulicy skoro 2x w miesiącu.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 17:14:49

    To teraz wyższa cena o gabarytach nic nie napisane . Kompromitacja Miasta. Teraz trzeba do lasu wywozić. Idioci na maksa.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 17:37:01

    Wy lepiej wszystko podnieście . Skąd ludzie mają brać na to pieniądze . Proszę zróbcie skupy plastików i szła tak jak zagranica i o wiele będzie lepiej i czyściej ...

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 17:49:48

    Lepiej weźcie się za swoje płacę , a nie tylko tych najbiedniejszych

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 17:51:21

    Wy lepiej wszystko podnieście . Skąd ludzie mają brać na to pieniądze . Proszę zróbcie skupy plastików i szła tak jak zagranica i o wiele będzie lepiej i czyściej ...

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 17:55:43

    A do kierownika wywozu śmieci zatrudnicie więcej ludzi a nie w ciula walicie i czekacie na mieszkańców żeby segretowali śmieci

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 17:59:38

    A do kierownika wywozu śmieci zatrudnicie więcej ludzi a nie w ciula walicie i czekacie na mieszkańców żeby segretowali śmieci

  • gość 2019-01-01 18:58:55

    do redaktora proszę w następnym artykule napisać ile osób jest zatrudnionych w ZGK i ilu członków jaką kasy biorą pracownicy oraz członkowie tak aby społeczeństwo miało pogląd jak to działa oraz jak dziła segregacja smieci wożona jedną smieciara wszytskie worki czy zgodnie z prawem obywa sie taka zbiórka.Sami zmuszają do bałaganu a gdzie gabaryty już widze jak kazdy wlecze na plecach kanape do MZUK haaaaaaaaaaaaa albo z starym sedesem, znowu Pan R,,,,,,,, ustawi kamery przy gniazdach i bedą czychali na kowalskiego ha cofamy się do lat 90 gdzie w lasach były smietniska, już widze tą segregację smieci po 2 tygodniach w składzie gnilnym robactwo w sortowni to sciema będzie dalej...... kiedys MZUK obsługiwał wszytkich i nie miał tak rozwinietej biurokracji szkoda pisać tego

  • gość 2019-01-01 19:00:36

    sorymiało być jaką kasę biorą

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 19:23:05

    W Mzuk-u mają ludzi za nic, tam się ludzie nie liczą, powiedzą Ci że na twoje miejsce ma 10,

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 21:21:17

    Dokładnie za taka kasę nie życzę sobie aby zbierali odpady w dzień i utrudniało ruch. Niech kierownictwo robi to w nocy jedna śmieciarką i jakimś ciągnikiem niszczącym chodniki.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 21:23:46

    Ktoś pytał czy burmistrz jest prawicowy. Otóż tak, przecież wybory pokazały że skończyła się komuna i teraz to cała rada jest prawicowa. Burmistrz to już Pis bis co też było widać w kampanii. Wiemy kto na tę prawicę zapracował. Z lewicy pozostał tylko jeden ten przez którego wszystko w Złotowie jest no i ma czelność się psuć. U nas wszystko przebiega w rodzinie, wczoraj lewica dzisiaj prawica i wszystko gra a jak nie to winny Wełniak.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 22:16:23

    Wełniaka winny ,też to sprzedał i ustawił.MZUK

  • hi hi ha ha - niezalogowany 2019-01-02 07:53:22

    przeciez nikt was nie pytal i nie pyta tu o zdanie- wy macie poprostu placic

  • Dr. Blimśie - niezalogowany 2019-01-02 10:08:04

    ZGK to nie produktywny pośrednik, który żeruje na naszych składkach za śmieci. Czas to zmienić

  • Adao - niezalogowany 2019-01-02 10:33:35

    Nasze śmieci stoją od dnia wigilii. Jeśli mzuk nie potrafi liczyć, to ja policzę: mieszane odpady wywiozą dopieto po trzech tygodniach na wielu ulicach zlotowa.... smacznego muszki i robaczki. Kasa wzięta za wywóz co dwa tygodnie.

  • ewa - niezalogowany 2019-01-02 10:50:22

    Czy ludzie zadłużeni za śmieci wszystko zapłacili za 2018. Zróbcie w sklepach automaty na zwrot plastików i szkła jak na zachodzie.Śmieci segregowane w workach idą do tej samej śmieciarki Gdzie tu porządek .Lepiej od razu zrobić podwyżkę i nie obchodzić się z zwykłym mieszkańcem Tak się zaczyna dla nas Nowy Rok 2019

  • Gość - niezalogowany 2019-01-02 11:47:28

    Ciiiiiii. Poskamlecie a temat i tak ucichne. Po co te emocje

  • Gość - niezalogowany 2019-01-02 14:30:12

    To nie emocje, to fakty. Dziś mzuk jeździł po mieście jak dziki. Czy oni też mają umowę o porządek na ulicach zlotowa?

  • Gość - niezalogowany 2019-01-02 16:12:05

    Śmieci z głównych ulic zabrali. Z bocznych ulicach pełne kosze nadal stoją.normalnie komedia za grubą kasę.

  • gość 2019-01-05 10:02:47

    W całej Polsce trąbili o podwyżkach za odpady. Rząd szykuje kolejne zmiany. Nastawcie się psychicznie na : brak mobilnych PSZOK-ów, obowiązkową selektywną zbiórkę (nie będzie można zadeklarować zbierania śmieci w sposób nieselektywny), wzmożone kontrole, kary za niesegregowanie śmieci w wysokości 4-krotnej opłaty za śmieci segregowane czyli np. jeśli śmieci z selektywnej zbiórki kosztują 13 zł/os. to kara ma wynosić 52 zł/os czyli przy np.4-osobowej rodzinie to będzie 208 zł/mc