:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Piłka nożna, Akademia Piłkarska Start problem - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 07/04/2019 17:00

Dlaczego dzieci z Jastrowia nie mogą korzystać z miejskiego stadionu? Czy to przez konflikt burmistrza z trenerem? Czy będą skargi na działania P. Wojtiuka?

Pani Magda ma dwóch synów. Obaj trenują piłkę nożną, z tym, że 8–latek w „Polonii” Jastrowie, a 10–latek w „Starcie” Jastrowie.

– I ja to szanuję – mówi młoda mama. Tyle że nie wszyscy podchodzą do sprawy tak jak ona. Działacze Uczniowskiego Klubu Sportowego Akademii Piłkarskiej „Start” skarżą się na brak dostępu do miejskich obiektów. Najpierw hali, teraz boisk. Co ma w tej sytuacji powiedzieć synom pani Magdalena? Jeden może trenować wszędzie, drugi nie.

– Mówię, że wynikły komplikacje i trzeba się uzbroić w cierpliwość. I że są podejmowane kroki, by dzieci ze „Startu” mogły korzystać z tych obiektów. Na razie moim dzieciom to wystarczy – odpowiada mieszkanka Jastrowia.

Problem z dostępem do miejskich obiektów sportowych „Start” ma od samego powstania. Kilka tygodni temu akademię założył, po odejściu z „Polonii” Jastrowie, Ryszard Ludewicz. Jej prezesem został jego syn Mateusz. Pod ich opiekę trafiło kilkadziesiąt dzieci z terenu gminy i miasta Jastrowie. Część odeszła wraz z trenerem z „Polonii”.

– Syn sześć lat chodził na treningi do pana Ryszarda. Każdy wie, jaki on jest – lubi spokój, dyscyplinę. Większości się to podoba, a żyjemy w świecie komputerów, gier i ta osoba trzecia, spoza domu, która utrzymuje dyscyplinę, jest potrzebna – decyzję swojego 11–letniego syna tłumaczy pani Paulina.

– Dzieci trenera uwielbiają. Gdy syn dowiedział się, że ma go przejąć inny pan, to powiedział, że chce wrócić do pana Rysia. Sama widziałam, ile serca on w to wkłada.

Pierwszym ciosem dla nowej akademii w relacjach z miastem była odmowa przyznania dotacji. „Start” nie spełnił wymogu formalnego.

Drugim był dostęp do hali widowiskowo–sportowej.

– Rozumiem, że władza, która przyznaje dotację, musi nabrać zaufania do nowego stowarzyszenia. Nie mam o to pretensji. Powstaje coś nowego, nie do końca wiadomo, czy się sprawdzi, a to są publiczne pieniądze... – mówi prezes Mateusz Ludewicz.

– Ale burmistrz wydał zarządzenie, w którym jasno skorelował, że z obiektów sportowych miasta korzystać mogą tylko te stowarzyszenia, które otrzymają dotację. A żeby dostać dotację trzeba reprezentować gminę na zewnątrz. Jak to zrobić, gdy nie ma się gdzie trenować? I to robi burmistrz, który rzekomo zachęca do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego: zakładania stowarzyszeń i organizacji. Widać, tworzyć można tylko te stowarzyszenia, które władzy są na rękę...

Z czasem okazało się, że „Start” dostęp do hali mieć będzie, ale późnym wieczorem. Za późno dla szkolących się w nim dzieci.

– Według miasta mamy zakaz wstępu na obiekty sportowe albo dają nam je w godzinach, w których wiadomo, że dzieci nie będą ćwiczyły: o 20.00 czy 21.00. A to są maluchy – podkreśla pani Paulina.

„Start” na treningi wynajął więc salę w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie, obiekt przy ulicy Poznańskiej w Jastrowiu. choć rodzice nie byli zadowoleni z tego faktu, bo warunki tam panujące są gorsze niż w hali miejskiej. Wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, nie mogli zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, że „Polonia” ma halę za darmo, a ich dzieci nie.

– Jest mi przykro. Przecież nasze dzieci przez ileś lat grały dla „Polonii”. To bardzo dobra grupa, odnosząca sukcesy, która zapisała się w „Polonii”, więc teraz traktowanie ich po macoszemu naprawdę nie jest fajne – uważa pani Magda.

– Tym bardziej, że dzieci wciąż reprezentują Jastrowie. Być może któreś z nich zasłynie i w jaki sposób będzie się wypowiadać? Że jest z Jastrowia, a nie od tego czy tamtego trenera.

Zdaniem rodziców na obecną sytuację wpływ ma personalny konflikt burmistrza Piotra Wojtiuka z trenerem Ryszardem Ludewiczem. O zwolnieniu drugiego przez pierwszego mówi całe Jastrowie, a sprawa ma trafić do sądu pracy. Komentarze osób związanych ze „Startem” są jednoznaczne.

Pani Paulina: – To wszystko „przez” naszego trenera, który nie jest niczemu winien. Po prostu chcieli się go pozbyć i pozbyli się go. Przez to cierpią nasze dzieci. Ręce opadają. Nie ma siły wyższej, aby to zmienić, póki rządzącymi są ci, co są. Przez to dla miasta chyba nie istniejemy.

E.G.: – Mają coś do pana Ryszarda, ale dlaczego mają na tym cierpieć nasze dzieci? One nie są niczemu winne. Dzieci przywiązały się do pana Rysia. Dziwię się, że burmistrz czy jego syn – prezes tak robią. Czy aż taki mają konflikt z panem Ryszardem?

Mateusz Ludewicz: – Na to nakładają się kwestie personalne. To przedsięwzięcie najwyraźniej bardzo komuś nadepnęło na odcisk.

Jastrowie gra w Tarnówce

24 marca AP „Start” zorganizowała jednak turniej w miejskiej hali, czyli jednak się dało. Może też korzystać z należących do miasta Orlików, co w piśmie z 14 lutego zadeklarował burmistrz Wojtiuk. Bezpłatnie, po wcześniejszym uzgodnieniu terminów korzystania z obiektu z Lokalnymi Animatorami Sportu. Kością niezgody jest dziś natomiast stadion. Akademia Ludewiczów potrzebuje boiska trawiastego, by mogła brać udział w rozgrywkach Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Pile w kategorii Orlik. I ma je, ale w... Tarnówce.

Piotr Wojtiuk nie zgodził się na to, by „Start” korzystał ze stadionu przy ulicy Wojska Polskiego. Głównym powodem odmowy jest „duże obciążenie obiektu treningami i planowanymi rozgrywkami prowadzonymi przez MKS „Polonia” Jastrowie, który to klub zwyczajowo korzysta z tego obiektu od wielu lat, ma również w statucie wpisany status klubu miejskiego. Na dzień dzisiejszy niemożliwe jest korzystanie z tego obiektu bez porozumienia z klubem”. Burmistrz odesłał prezesa Ludewicza do prezesa „Polonii”. Od Tomasza Wojtiuka usłyszał on jednak to samo – nie ma możliwości, by „Start” wszedł na stadion na trzy godziny w tygodniu (jeden trening i jeden mecz). Nawet przy deklaracji stowarzyszenia, że w przypadku nakładania się terminów meczów będzie ono rozmawiać z OZPNem o zmianie godzin.
Zaistniałą sytuację Mateusz Ludewicz nazywa dyskryminacją. W końcu jeszcze w ubiegłym roku ci sami chłopcy trenowali i grali przy Wojska Polskiego.

– Oni, robiąc problem miedzy sobą, zaczynają wciągać w to dzieci. Z czasem te dzieci będą przeciwko sobie, gdzie to są koledzy z podwórka, z jednej ławki – obawia się pani Paulina.

Jednak prezes Ludewicz nie zamierza sprawy odpuszczać. Śle do burmistrza kolejne pisma z pytaniami o stadion miejski. Czy stadion przy ul. Wojska Polskiego jest obiektem należącym do MKS „Polonia” Jastrowie, czy do gminy Jastrowie? Pytał o to, czy sponsorzy „Polonii” przekazywali pieniądze na utrzymanie stadionu, jakie prace członkowie i sympatycy „Polonii” wykonali w ramach wolontariatu na stadionie, na jakiej podstawie to robili, czy byli ubezpieczeni i kto za to ubezpieczenie płacił.

W piśmie z 15 marca Piotr Wojtiuk przyznał, że miasto nie ma umowy z „Polonią” na zarządzanie tym obiektem, choć dodał, że „być może taka znajduje się w bogatych archiwach Urzędu, ale wymagałoby to dodatkowych żmudnych ustaleń.” Na dziś „Polonia” posiada jedynie zgodę na korzystanie z obiektów, wydaną w 2018 roku. Tak więc decyzja o znalezieniu godzin dla „Startu” na miejskim stadionie powinna zapaść w magistracie, a nie w siedzibie „Polonii”.

Dzieci zniszczą trawę?

Zanim UKS AP „Start” Jastrowie zdobył zgodę na korzystanie z boiska w Tarnówce, M. Ludewicz rozmawiał z burmistrzem o możliwości korzystania ze stadionu przy ulicy Kolejowej. W latach 2016 – 2018 powstał tam nowy obiekt. Kosztował ponad 220 tys. zł, z czego 30 tys. zł wyłożył Urząd Marszałkowski w Poznaniu. To miejsce mogłoby być ratunkiem dla nowej akademii. Nie będzie, ze względów technicznych.

– Z boiska przy ul. Kolejowej będzie można korzystać najwcześniej w drugiej połowie 2019 roku, z uwagi na zły stan murawy boiska – stwierdził w jednym z pism P. Wojtiuk. Włodarz Jastrowia sam ocenił stan boiska i orzekł, że „murawa tego obiektu w chwili obecnej nie nadaje się do intensywnych treningów piłkarskich ze względu na słabe ukorzenienie murawy i konieczność wykonania zabiegów agrotechnicznych mających na celu poprawę jej stanu. Taką decyzję podjąłem w oparciu o wiedzę i doświadczenie wynikające z posiadanego wykształcenia zawodowego.” Co ciekawe, dalsze prace w tym miejscu uzależnione mają być od warunków atmosferycznych i pieniędzy. A kasy na to zadanie, w budżecie miasta na ten rok, nie ma. Tak koło się zamyka.

Łukasz Opłatek

Reklama

Akademia Piłkarska "Start" ma problem komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-04-07 18:09:56

    Polonia... Bez komentarza. Nie chodze na mecze i nie będę... Zresztą po co komentować...

  • Gość - niezalogowany 2019-04-07 18:54:01

    Chodzi o kasę, prywatną akademia niech se radzi co mało im jeszcze?

  • gość 2019-04-07 19:06:41

    Brawo akademia.

  • gość 2019-04-07 19:26:06

    tyle pieniedzy dali na klub ktory sprintem biegnie do Serie A buahaha,kompromitacja jednym slowem ,co zescie laicy zrobili z tym klubem

  • gość 2019-04-07 19:41:50

    Arogancja burmistrza i jego syna sięga zenitu. Jak można zabronić dzieciom grać na stadionie, który należy do wszystkich i ma "puste przebiegi"? To jakaś paranoja

  • Gość - niezalogowany 2019-04-07 19:42:49

    "W ostatnich dwóch miesiącach do naszej akademii zapisało się 26 nowych zawodników dzięki czemu przekroczyliśmy liczbę 150 osób (roczniki 2014-2004) trenujących w Akademii Pilkarskiej Polonii Jastrowie ;) . W naszych szeregach graja dzieci między innymi z : Okonka, Lotynia, Szwecji, Brzeźnicy, Sypniewa, Piecewa. W związku z czym, każdą grupę docelowo będzie trenować 2 trenerów ;)" Ja się tylko pytam, jak to jest? Czemu dzieci z Okonka, Lotynia itd mogą trenować na stadionie miejskim w Jastrowiu, a dzieci z Jastrowie nie!? Odpowiedź jest oczywista: bo nie są w Polonii. Dziwne podejście prezesa...

  • Gość - niezalogowany 2019-04-07 19:52:23

    Polonia klub z 70letnimi tradycjami A po drugiej stronie prywatną akademia nastawiona na zarabianie..

  • gość 2019-04-07 19:54:12

    Z tym stadionem to jakaś kpina.Przecież w większości stoi pusty.A ja się pytam,czyj ten stadion właściwie jest?

  • gość 2019-04-07 19:56:45

    na zarabianie to nastawiona jest Polonia, która od lat bierze składki od dzieci porównywalne z tymi w Starcie. A z dotacji to prawie 200 tys dodatkowo rocznie wpływa. na co idą te pieniądze?

  • ... - niezalogowany 2019-04-07 20:03:08

    Ale Stadion jest miejski , a nie Polonii. To,że klub istnieje 70 lat nie oznacza, że może robić co chce.

  • gość 2019-04-07 20:16:22

    Dokładnie tak.Stadion jest miejski ,więc nie wiem w czym tkwi problem?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-07 20:29:59

    A START dalej swoje trenują grają i wygrywają bravo rodzice dzieciaki i trener Wojtiuki wstyd za utrudnianie weźcie się lepiej za seniorów bo serie A już czeka

  • Gość - niezalogowany 2019-04-07 20:41:32

    A na marginesie, MKS to przypadkiem nie jest MIĘDZYZAKŁADOWY Klub Sportowy? Bo w Polonii to chyba myślą, że Miejski hahaha

  • gość 2019-04-07 20:44:26

    Stadion miejski nie jest własnością burmistrza i jego syna wszystkie dzieci z klubów z gminy muszą mieć dostęp.Burmistrz z synem to porażka miasta tak tylko dzieje się w Rosji.Ma radnych w paluszku wstyd za całą radę że nic nie robią w tym kierunku.Trzeba to nagłośnić wstyd za rajców miasta.Tylko dzieci cierpią tak jak w pisie lepsi i gorsi.

  • gość 2019-04-07 20:44:55

    Stadion miejski nie jest własnością burmistrza i jego syna wszystkie dzieci z klubów z gminy muszą mieć dostęp.Burmistrz z synem to porażka miasta tak tylko dzieje się w Rosji.Ma radnych w paluszku wstyd za całą radę że nic nie robią w tym kierunku.Trzeba to nagłośnić wstyd za rajców miasta.Tylko dzieci cierpią tak jak w pisie lepsi i gorsi.

  • gość 2019-04-07 21:07:07

    A ja mowilem , ze wsiok zawsze bedzie wsiokiem. Metryki nie zmienisz. O przepraszam - specjalista od patologii. Szczerze powiem, ze firmy lokalne powinny finansowo malymi kwotami wesprzec ta Akademie Pilkarska i pokazac , ze sa sercem z tymi dzieciakami na przekor wszystkiemu. Zycze im jak najlepiej.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-07 21:41:29

    Mój syn gra w poloni i tam zostanie .Jednak uważam że start powinien mieć dostęp do obiektów sportowych ale wina za ich brak po części należy do Pana Ludwicza.Moim zdaniem na początku otwarcia akademii nie potrzebnie budował niezdrowa rywalizację między klubami .Wypisywanie na fejsie że Piotrek B.przenosi się do niego jest co najmniej nie na miejscu .Czemu nie chwali się innymi zawodnikami ? To było naprawdę zenujace.Poza tym jeśli chodzi o dostęp do boiska na kolejowej i stadionie ,pamiętam jak burmistrz mówił parę lat wstecz ze boisko ma być dla seniorów poloni aby nie trenowali na.stadionie i żeby odciążyć stadion wiec coś w tym jest ....mimo wszystko szkoda dzieci ,może dorośli okażą trochę rozumu .y

  • gość 2019-04-07 21:58:05

    pierwsza druzyne trzeba rozwiazac zeby miastu wstydu nie przynosila,lepiej te pieniadze zaiwestowac w remon drog i chodnikow w miescie a nie w przegrywow ktorzy dostaja manto od kazdego w okregowce

  • Gość - niezalogowany 2019-04-07 22:31:56

    Tylko czekać jak w Starcie wzrośnie opłata miesięczna.

  • gość 2019-04-07 22:33:57

    Nie może być tak ojciec burmistrz a syn prezes nigdzie tak nie ma stadion jest dla piłkarzy wszystkich a tatuś z synkiem nie lubią konkurencji.Wstyd .

  • gość 2019-04-07 22:34:16

    Nie może być tak ojciec burmistrz a syn prezes nigdzie tak nie ma stadion jest dla piłkarzy wszystkich a tatuś z synkiem nie lubią konkurencji.Wstyd .

  • Gość - niezalogowany 2019-04-07 22:53:02

    Nuuuuudy....

  • Fachowiec - niezalogowany 2019-04-07 22:57:08

    Już czas na dogadanie się panowie prezesi Wojtiuk i Ludewicz. To co się dzieje na Jastrowskim podwórku jeśli chodzi o piłkę nożną to jest dziecinada. Jeśli wasi ojcowie nie umieli się porozumieć bo mają chore ambicje to chociaż wy młodzi powinniście umieć rozwiązać tę nienormalną sytuację. A jak nie to jajka ogolić i do przedszkola gówniarze ! Przestańcie biegać do gazetki z każdym -( panie redakrorze a on znowu mi robi pod górę) .

  • gość 2019-04-07 23:08:28

    Kto nie z Wojtiukiem ten dostanie obuchem, bo to mściwa bestia z dużym ego.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-08 15:07:27

    I dobrze. On rządzi miastem , mogliście go nie wybierać ,a teraz zluzować gacie proszę

  • gość 2019-04-08 15:23:36

    kolejna kompromitacja burmistrza ( polonia przyszły sezon A klasa) Jak grał Rychu to była 3 liga to coś pokazuje

  • gość 2019-04-08 15:29:15

    hahaha , przecież on był pierwszy puszczak.......

  • Gość - niezalogowany 2019-04-08 17:47:30

    Ta a Wojciuk z synkiem w napadzie grali.... sportowce jedne

  • Gość - niezalogowany 2019-04-08 19:00:14

    Coś nie pasuje z tym stadionem, kto ma tam grać orliki czy bambinisy ?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-08 19:26:06

    Mati baranek ojca nakręcił, a wyszło że Stary bez roboty bez ukochanej Polonii. A cała akademia na jego głowie ile ten człowiek pociągnie na takim tempie ludzie dajcie spokój.

  • gość 2019-04-09 09:51:56

    Ryszard wie, ze zle zrobil - ale teraz jest juz za pozno, mial wszystko. Kto logicznie myslacy w malym jastrowiu zaklada prywatna akademie ? tak to Prywatna Akademia - wiec dlaczego niby Polonia Jastrowia ma dawac im stadion ? Jesli otwierasz jakakolwiek firme dla zarobku to musisz wiedziec czy masz wszystko co potrzebne, a nie pozniej robic dziecinade w internecie i osmieszac Jastrowie. Czy ktokolwiek wyobraza sobie,aby w innym miescie klub dawal stadion swojej konkurencji ? To nie sa czasy komuny, gdzie wszystko sie nalezy. Chcesz zrobic biznes to najpierw zainwestuj w infrastrukture a potem czerp z tego zyski, a nie oczekujesz,ze na tacy wszystko podadza.

  • gość 2019-04-09 11:00:28

    WSZYSCY ALBO WIĘKSZOŚĆ NADUŻYWA SŁOWA WSTYD!!! JEST ODWROTNIE??? PAŃSTWO WOJTIUKOWIE NIE MAJA "WSTYDU" TO CO MAJA TO AROGANCJA .. DO WSZYSTKICH I DO WSZYSTKIEGO, SYN "NAPIER... O PATOLOGI??? W POLONII??A TEN KLUB , MALUTKI MA WIELKI WKŁAD W ANIMOWANIE SPORTU W JASTROWIU, NIE DA SIE TEGO PANIE WOJTIUKU JUNIORZE WYMAZAĆ Z KRONIK JASTROWSKICH, A BIRGEMAJSTER- OJCIEC "PRZYWŁASZCZYŁ"SOBIE MIEJSKI STADION .. MIEJSKI PANIE WOJTIUK, TU PAN SIE ZACHOWUJESZ JAK JAROSŁAW MATKA I OJCIEC NARODU... STADION JEST MIEJSKI I DLA JEGO MIESZKAŃCÓW NIECH GO PAN ODDA, I TAK WSZYSTKIE PRACE NA TYM OBIEKCIE WYKONAŁO ... ZGPN JAK ISTNIAŁ, ZABRAKŁO GOSPODARZA Z PRAWDZIWEGO ZNACZENIA I JEST OD RAZU PROBLEM. RYSZARD A TOBIE ŻYCZĘ SUKCESÓW , MOŻE KIEDYŚ Z TWOJEJ AKADEMII WYJDZIE NOWY LEWANDOWSKI , ZA SPORTEM IDĄ DUŻE PIENIĄDZE TO CHYBA KAŻDY WIDZI I CZUJE .. GRABOWSKI MŁODY JEST TEGO PRZYKŁADEM NIECH SIĘ ZAPYTAJĄ ILE JEGO RODZICE INWESTOWALI W KARIERĘ SYNA I NADAL INWESTUJĄ.DO BOJU POLSKO, NIC SIĘ JESZCZE NIE STAŁO..

  • Gość - niezalogowany 2019-04-10 15:53:51

    Co ty człowieku piszesz za bzdury ? Co ma Ludewicz do kariery Grabowskiego ? Wystarczy spytać rodziców.... To Pan trener bezprawnie przypisuje sobie wyimaginowane zasługi w jego wychowaniu. Trzeba mieć wyjątkowy tupet, żeby twierdzić , że młody Grabowski coś zawdzięcza temu Panu. Żenada i tyle. Warto spytać rodziców jak było naprawdę...... A nie słychać autoreklamy wątpliwej jakości.

Dodajesz jako: |