:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 18°C

Będą kary za spalanie zanieczyszczonego drewna

Samorządowcy, Będą spalanie zanieczyszczonego drewna - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 22/01/2019 13:14

Informujemy, że Gmina Zakrzewo, działając na polecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu Delegatura w Pile będzie prowadziła działania mające na celu zaprzestanie spalania przez osoby fizyczne zanieczyszczonych odpadów drewnianych i drewnopochodnych

Zgodnie z ar. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 992; zm.: Dz. U. z 2015 r. poz. 122 oraz z 2018 r. poz. 1000, poz. 1479, poz. 1544, poz. 1564 i poz. 1592) odpad to każda substancja lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. z 2016 r. poz. 93) osoby fizyczne mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne jako paliwo odpady drewniane. Jednakże przedmiotowe rozporządzenie nie zezwala na wykorzystywanie odpadów z forniru, płyty wiórowej oraz trocin, wiórów i ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych, których spalanie w nieprzystosowanych instalacjach powoduje znaczną emisję substancji szkodliwych (m. in. benzo(a)pirenu, metali ciężkich, formaldehydu, fenoli, ftalanów itp.).

W związku z powyższym należy stwierdzić, że osoby spalające ww. odpady zanieczyszczonego drewna naruszają przepisy prawa. Zgodnie z zapisami Programu ochrony powietrza dla strefy wielkopolskiej w zakresie pyłu PM10, PM2,5 oraz B(a)P, uchwały nr XXXIX/941/17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18 grudnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia, na obszarze województwa ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw należy poddawać kontroli gospodarstwa domowe w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów również w postaci zanieczyszczonego drewna w kotłach i piecach. W przypadku stwierdzenia naruszeń należy wyciągać konsekwencje w stosunku do osób naruszających przepisy prawa poprzez nakładanie mandatów karnych za spalanie odpadów.

 

UG Zakrzewo

Reklama

Będą kary za spalanie zanieczyszczonego drewna komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-01-22 14:21:20

    Moze w koncu ktos zareaguje na sklep ktorego widac komin z dymem, a to wszystko sie dzieje pod oknami naszego straznika miejskiego. Ktory oczywiscie nic nie widzi :(

  • Gośćyoy - niezalogowany 2019-01-22 14:29:50

    A może tak w sobotę, kontrole, z, rana...

  • Gośćbu - niezalogowany 2019-01-22 14:45:38

    A małe firmy palą tym co odpadnie z produkcji sklejki materiały skaje i nie wiadomo co jeszcze znajdą do palenia

  • Gość - niezalogowany 2019-01-22 17:36:50

    Ja się dziwię, że te piece w ogóle jeszcze działają. Pewnie są całe ocieplone w środku

  • Gość - niezalogowany 2019-01-23 16:42:04

    Podłączcie mi gaz ziemny to będę ogrzewał gazem. Mam 100 metrów do rurociągu. Piec do ogrzewania domu kupiłem w tamtym roku. Ma atest. Palę drewnem. Jak się k.u.r.wa z komina kopci jak z krematorium.

  • gość 2019-01-23 17:36:00

    Popieram karanie,tych trucicieli powietrza.Można się przejść wieczorem teraz jak są małe mrozy.Można tylko wyciągnąć wniosek,palą jak za komuny,śmieciami,a pod domami stoją luksusowe samochody.

  • gość 2019-01-23 17:37:04

    Popieram karanie,tych trucicieli powietrza.Można się przejść wieczorem teraz jak są małe mrozy.Można tylko wyciągnąć wniosek,palą jak za komuny,śmieciami,a pod domami stoją luksusowe samochody.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-25 13:56:01

    Nareszcie!Gmina Zakrzewo wzorem dla innych gmin.Nam nadzieję, że i gmina Łobżenica zadba w końcu o zdrowie swoich mieszkańców. STOP bezkarności trucicieli!Wg statystyk tylko od 15 do 30% trucicielami są ludzie biedni....

  • Gość - niezalogowany 2019-01-25 13:56:34

    Nareszcie!Gmina Zakrzewo wzorem dla innych gmin.Nam nadzieję, że i gmina Łobżenica zadba w końcu o zdrowie swoich mieszkańców. STOP bezkarności trucicieli!Wg statystyk tylko od 15 do 30% trucicielami są ludzie biedni....

  • Gość - niezalogowany 2019-01-25 14:00:12

    BRAWO!Tak trzymać!Edukacja/ kary/edukacja/kary i tak do skutku! CHCEMY ZDROWEGO POWIETRZA DLA NASZYCH DZIECI!

  • Gośćec - niezalogowany 2019-01-25 18:53:40

    Najskuteczniej świadomość ekologiczną w społeczeństwie w którym jest jej wyraźny brak podniesie aspekt ekonomiczny którego nikt nie zlekceważy. Bo co tam zdrowie czy ekologia... pieniądze to co innego!!! W pełni popieram, czyste powietrze RZECZ BEZCENNA.!!!!

  • Ja - niezalogowany 2019-01-25 19:07:01

    Czysta ekologicznie,nieuprzemysłowiona Kraj na. ...Przyjezdzajcie,odpoczywajcie takiego czystego i świeżego powietrza nie uświadczycie nigdzie. ...to u nas?Na 100% NIE!Musi gdzieś w Polsce byc jeszcze inna Kraj na. ...Wie ktoś gdzie to może być? ;-)

  • Ciocia - niezalogowany 2019-01-25 19:13:19

    A moja siostrzeniec jak przyjechała z Niemiec, to powiedziała, że nie ma czym oddychać. .....taki jest u nas smród. ...Wstyd rodacy!Dla marnych kilku zlotych truć wszystkich w około.
    A wszyscy katolicy....do Komunii co niedziela....a gdzie przykazanie:Nie zabijaj?!?!Kochani bracia i siostry. ....Wykreśliliście je z dekalogu?

  • I ja - niezalogowany 2019-01-25 19:17:47

    POPIERAM!WSTYD POLACY! NA CAŁĄ EUROPĘ,BA ...NA CALY ŚWIAT!Mieć taki piękny kraj i tak go niszczyć i truć ludzi....

  • Palacz - niezalogowany 2019-01-25 19:28:42

    A mnie tam odpowiada nasze powietrze.Nie muszę tyle na papierosy wydawać.Wystarczy,że przespaceruje się wieczorkiem przez naszą miejscowość i na wdycham tego świństwa. Ten sam efekt.....RAK MUROWANY!!!!

  • gość 2019-01-25 19:32:40

    Biedne nasze małe dzieci....nawracające i trudne do wyleczenia zapalenia dróg oddechowych, alergie,astmy,raki....Jak myslicie od czego to?:-(

  • Żal - niezalogowany 2019-01-25 19:38:59

    Sami materialiści i egoiści, nic od siebie,nic dla innych,bez szacunku..... Tylko MNIE MI MOJE DLA MNIE .... ot dewiza...dzisiejszego człowieka. .....