:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 13°C
Gdy Andrzej Ruta składał życzenia Jackowi Fertikowskiemu i pracownikom MZUK–u z okazji dnia komunalnika przyznał, że czasami toczone między stronami rozmowy mają trudny przebieg. Nawet najlepsza współpraca nie zmienia faktu, że biznes to biznes
Portal zlotowskie.pl 29/11/2018 18:00

Wzrost opłat średnio o 37 procent – taka jest propozycja Związku Gmin Krajny.

Podwyżka ma wejść w życie z początkiem 2019 roku. Jak wyjaśnia Andrzej Ruta, dyrektor biura ZGK, stawki te są jeszcze przedmiotem prac zarządu, po czym zostaną przedstawione walnemu zgromadzeniu, które w grudniu będzie decydować o nowej wysokości opłat za śmieci. Najistotniejsze stawki to te, wedle których obecnie za osobę płaci się miesięcznie 9,50 zł (segregowane) i 15 zł (niesegregowane). Propozycja zarządu ZGK o podwyżce to przede wszystkim konsekwencja otwarcia ofert na świadczenie dla związku takich usług od 2019 roku. Kończy się umowa zawarta do 31 grudnia 2018 roku między związkiem a Miejskim Zakładem Usług Komunalnych. W pierwszej połowie listopada odbyło się otwarcie ofert w przetargu na świadczenie tych usług przez kolejne cztery lata. Andrzej Ruta podkreśla, że od 2013 roku stawki za śmieci w ogóle nie były zmieniane na terenie ZGK.

– Bo nie było ku temu ani podstaw, ani potrzeb. System odbioru i zagospodarowania odpadów ma się samofinansować, tzn. że opłaty mieszkańców powinny pokryć działania. I tak to się odbywało, robiliśmy wiele statutowych rzeczy z tych pieniędzy i tych pieniędzy starczało – podsumowuje kończący się okres.

Wymagania względem PSZOK–ów

– Natomiast teraz po otwarciu ofert, jakie złożył MZUK, to się zmieni – przyznaje, że działająca w Złotowie spółka była jedynym oferentem. Osobno złożone były oferty na odbiór odpadów od mieszkańców, firm i z gniazd selektywnej zbiórki (otwarcie oferty 8 listopada), a osobno na odbiór odpadów komunalnych z działających na terenie związku Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK–i są w Złotowie, Tarnówce, Lipce, Zakrzewie i Ratajach koło Łobżenicy – otwarcie oferty 16 listopada). Właśnie PSZOK–i, których początkowo (z wyjątkiem jednego) w ogóle na terenie związku nie było, a ich ilość zgodnie z wymogami ustawowymi systematycznie rosła, istotnie wpłynęły na nowe, finansowe realia.

– Za jakieś stawki te punkty były oczywiście obsługiwane, natomiast zgodnie z ustawą nie jest możliwe, żeby nadal się to tak odbywało. Warunki dotyczące PSZOK–ów się zmieniają, musi być spisana umowa o świadczenie usług w ogólnym interesie gospodarczym. Wiąże się to z tym, że praktycznie każdy PSZOK będzie musiał mieć prowadzoną odrębnie mini księgowość, pełną sprawozdawczość i na każdym z nich musi być pokazany element zysku–straty. To jest zupełnie coś innego niż mamy w obecnej sytuacji – Andrzej Ruta zaznacza, że spełnienie tych wymogów jest warunkowane podpisaniem umowy z urzędem marszałkowskim na dofinansowanie budowy tych instalacji na terenie działalności związku, w łącznej kwocie około 1,2 mln zł. Gdyby związek nie brał dofinansowania?

– Umowy takiej nie musielibyśmy podpisywać, ale instalacje realizowalibyśmy wyłącznie za pieniądze podatników – dyrektor biura ZGK uważa, że byłaby to gra nie warta świeczki.

– Umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów w PSZOK–ach musi być podpisana na pięć lat, licząc od 2019 roku  – dodaje.

1,4 mln zł szacowanej różnicy

Jakie inne rzeczy wpłynęły na propozycję zarządu z tak wyraźnym zwiększeniem stawek za odpady? – To rzeczy, które są jakby obok ofert. Dotyczą: windykacji, gdzie pracy i kosztów z każdym rokiem jest coraz więcej; ustawowej nowelizacji dotyczącej PSZOK–ów, która wejdzie w życie prawdopodobnie 1 stycznia, a która mówi m.in. o 24–godzinnym monitoringu, który ma być połączony bezpośrednio z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska; najniższej płacy zasadniczej, którą również musiał skalkulować operator, a która w 2013 roku wynosiła brutto 1600 zł, a obecnie 2100 zł; ilości zbieranych odpadów komunalnych, których jest coraz więcej (ponad 7,2 tys. ton w 2013 roku – ponad 12,3 tys. ton w 2016 roku). Należy również wspomnieć o uwzględnieniu wniosków płynących od mieszkańców zabudowy jednorodzinnej, gdzie poczynając od 2019 roku odbiór odpadów będzie się odbywał w przypadku terenów wiejskich i miast z równą częstotliwością bez względu na porę roku; także „embarga” nałożonego przez Chiny od dnia 1 stycznia 2018 , na skutek którego nie wzięli ani jednej plastikowej butelki i nie ma zbytu na te surowce, które są coraz liczniej składowane w magazynach, a firmy próbują z tym jakoś uciekać – wyjaśnia Andrzej Ruta.

Jak w ZGK oceniają kalkulację i ofertę MZUK–u, która jest kluczowa dla podwyżek?

– W jaki sposób dokładnie wyliczyć zysk, jaki chce osiągnąć operator? W ofercie nie pisze przecież, że chce mieć np. 15% zysku – odpowiada Andrzej Ruta. Jakiej zatem wysokości oferty spodziewano się w związku i o ile różna jest ta złożona przez MZUK?

– Spodziewaliśmy się oferty o ponad milion złotych niższej. Wstępnie planowaliśmy przeznaczyć na ten cel 31 mln zł, a oferta jest na blisko 32,4 mln zł. W zaokrąglonym przeliczeniu miesięczny ryczałt wzrośnie z niespełna 500 tys. zł do 670 tys. zł – dodaje nasz rozmówca.

Jastrowie, Okonek, Krajenka – jeszcze drożej?

Andrzej Ruta uważa, że w porównaniu do obszarów funkcjonowania innych związków ZGK i tak nie jest w złej sytuacji. Porównuje ją do pobliskiej Piły. – trzynastego listopada tam również otworzono ofertę. Zarząd związku planował przeznaczyć na to zadanie ok 42 mln zł, podczas gdy oferta, która spłynęła, opiewa na… 104 mln zł! Tam kwota dotyczy okresu 21 miesięcy, podczas gdy u nas blisko 32,4 mln odnosi się do czterdziestu ośmiu – porównuje. Przypomnijmy, że pilski związek obejmuje również część naszego powiatu, gminy Jastrowie, Okonek i Krajenka.

– Analizuję, jak sytuacja wygląda w innych miejscach Polski. Niektóre doniesienia mówią, że są miejsca, gdzie stawki mają wzrosnąć o 100% – podkreśla Andrzej Ruta. Dyrektor biura dodaje również, że trwające właśnie prace zarządu nad ostateczną propozycją stawek dotyczą także szukania rezerw.

– Liczymy na to, że 140 tys. zł wydane w ubiegłym roku na urządzenia, które są zamontowane na pojazdach, plus na system informatyczny, pozwolą na uszczelnienie systemu i z tego tytułu w bardzo szybkim tempie powinniśmy mieć zwrot. Zasięgałem opinii w zaprzyjaźnionym związku, gdzie wydane na taki cel 140 tys. zł zwróciło się w ciągu jednego roku. To jest element, który być może pozwoli na zredukowanie obciążeń dla mieszkańców – Andrzej Ruta podkreśla, że z pierwotnych wyliczeń, opartych o czysty rachunek ekonomiczny, stawki i tak wychodziły wyższe niż ostatecznie będą przedstawione walnemu zgromadzeniu ZGK. To ono ma podjąć w grudniu ostateczną, wiążącą decyzję w sprawie nowych stawek za śmieci.

Piotr Steffen

Reklama

Cena za śmieci ostro w górę! komentarze opinie

 • gość 2018-11-29 18:04:43

  Po Wyborach i zaczyna się festiwal podnoszenia wszelakich opłat

 • Gość - niezalogowany 2018-11-29 19:56:26

  Zasługa 500 + wszystko do góry poszukujemy pisowi :) debile jebane....

 • Gość - niezalogowany 2018-11-29 20:15:17

  37% to żarty. Co na to Pan Burmistrz?

 • Gość - niezalogowany 2018-11-29 20:23:20

  Co się dzieje. Tej podwyżki nie można akceptować. To nie tylko ta podwyżka , woda, energia, paliwa , usługi, produkty w sklepach. Podwyżki zawsze można uzasadnić bo to , bo tamto.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-29 20:23:27

  Zasługa 500 + ze wszystko w górę. Podziękujmy ludziom którzy pobierają a nie potrzebują.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-29 20:25:21

  Co się dzieje. Tej podwyżki nie można akceptować. To nie tylko ta podwyżka , woda, energia, paliwa , usługi, produkty w sklepach. Podwyżki zawsze można uzasadnić bo to , bo tamto.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-29 20:26:55

  37% to żarty. Co na to Pan Burmistrz?

 • Gość - niezalogowany 2018-11-29 20:42:59

  Kpina, najpierw niech MZUK zacznie zalezycie wykonywać swoje zadania, a następnie niech wychodzi z wyższymi stawkami na przetarg.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-29 20:53:08

  Wszystko drozeje a pensja ?
  Sorry nie mam byc dac wiecej pracownikom

  Taka rzeczywistość

 • Gość - niezalogowany 2018-11-29 20:56:18

  We francji ludzie sie wkurzyli; ropa kiedys po 1.20 teraz okolo 1.5 a makaron stwierdził ze od stycznia akcyza bedzie wieksza i ma kosztowac 1.90 € za litra około

  Francuzi sie wkurzyli wyszli na ulice.
  Ci co ogladaja TVN to nie wiedza o tym.
  Zdemolowali paryz sceny jak z wojny domowej
  Caly kraj zablokowali

  A w polsce kto bedzid protestował ?

  Patologia z 500 plus wyborcy pissdduuu
  Przedsiębiorcom pis dokreca śrubę wiekszs oplaty podatki

  Jak zyc w tym kraju ?
  Sie nie da
  No chyba ze robić walki na vacie to lepsze niz za PO produkować narkotyki

 • Jozef - niezalogowany 2018-11-30 07:03:34

  Ty się weź analfabeto tak nie rozpędzaj....

 • Daro - niezalogowany 2018-11-30 07:14:04

  A co z tymi co niby "segreguja" płacą mniej a śmieci wystawiają tylko jak są mieszane?

 • Gośćkrajan - niezalogowany 2018-11-30 07:14:21

  Wybraliście patologiePOesbeckie. Zabugowcy .Teraz pracujcie na POesbeckich panów

 • gość 2018-11-30 07:26:28

  ZGK to najbogatsza firma w powiecie. Proszę zobaczyć na bilans firmy. Na wpływy, wydatki i to co zostaje. Jako, że oficjalnie nie powinno nic zostać to te pieniądze wydatkowane są na siłę żeby wydać. Są zrobione PSZOK - ok. Ale jakie jeszcze inwestycje nas czekają. Za chwilę PSZOK będzie w każdej większej wiosce. Śmieci będą drożeć a w lasach będzie ich coraz więcej.

 • gość 2018-11-30 08:47:14

  podwyżka o 1/3 ceny? to jest skandal!

 • gość 2018-11-30 08:58:11

  ZGK to sztuczny twór który żeruje na naszych składkach za śmieci
  pytanie ile kosztuje utrzymanie całego biura zgk rocznie, bo społecznie nie pracują

 • gość 2018-11-30 08:58:28

  do Gość - niezalogowany 2018-11-29 20:56:18

  Nie porownuj Francuzow do Polakow jezeli chodzi o protesty. francuzi sie nie pierdola jak protestuja a Polak to idiota ktory zamiast protestowac to pogada sobie w sieci albo skrzyknie 5 tys osob do wolnego tankowania co jest totalna kpina. Nie potrafimy sie jako narod zebrac i wyjsc tak jak Francuzi bo jezeli chodzi o protest to oni sie nie patyczkuja

 • Gość - niezalogowany 2018-11-30 09:18:57

  Człowiek nigdy z 500+ nie korzystał żadnych dodatków nie brał żyje z chorobowe renty leki drogie życie coraz droższe a opłaty trzeba zrobić co wybrac najlepiej śmierć bo na nic cię nie stać żeby godnie żyć tak teraz mamy ubrać się w lumpie albo bezdomnym zostać

 • Gość? - niezalogowany 2018-11-30 09:22:52

  Teraz najlepiej zrobić się bezdomnym tam nic nie będziemy musieli opłacać bo z chorobowe renty na nic nie będzie stać czy się leczyć czy zrobić opłaty

 • Gość? - niezalogowany 2018-11-30 09:23:41

  Teraz najlepiej zrobić się bezdomnym tam nic nie będziemy musieli opłacać bo z chorobowe renty na nic nie będzie stać czy się leczyć czy zrobić opłaty

 • Gość - niezalogowany 2018-11-30 10:02:33

  Józef jest rolnikiem ze wsi i ....

 • Jozef - niezalogowany 2018-11-30 11:14:31

  A ty pewnie z tej wsi co gołębie do góry startują czy z innej?

 • Gość - niezalogowany 2018-11-30 13:30:02

  Ze wsi Blekwit

 • gość 2018-11-30 16:13:10

  Widzę tu tylko jeden problem,czy te podwyżki nie spowodują uruchomienia nastepnych etatów dla znajomych "królika" czekam na raport dotyczący wydatków celowych i równowagi no profit,interesuje mnie też wynagrodzenie członków zarządu tego stworu o ile się orietuję to siedzą tam stare wyżeraki naszych podatków i pieniędzy a z tym się nie zgadzam,ale liczę na to,że burmistrz jako naczelny "tego" przeanalizuję to dokładnie po to go wybraliśmy.

 • gość 2018-11-30 19:42:32

  Za głosowali na postkomunę,mają prezenty.

 • gość 2018-12-08 19:18:51

  zobaczymy co nowo wybrani przedstawiciele gmin działają?! Bo nasi z Łobżenicy chcą wystapic z ZGK? Czy ie lepiej spowodować aby te gminy z powiatu złotowskiego które przynależą do pilskiego potentata przeszły do ZGK i wtedy kasa wieksza i koszty sie rozkładają.

 • Gość - niezalogowany 2018-12-12 19:31:56

  Podwyżki w całej Polsce, rząd zadecydował "mamy to" śmieci, prąd, paliwo

 • gość 2018-12-13 14:58:35

  Hm widać prezenty od kogo i za co jest pan urzędnikiem czy wypada przyjmować prezenty?

 • gość 2018-12-13 19:11:42

  Znowu ludzie zaczna wywozic smieci ...do lasu i tp. ....

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnię opiekunkę do osoby

Zatrudnimy opiekunki osób starszych do Niemiec. Tel.: 32 237 47 04 lub 730 555 570 [email protected]


Pielegnacja ogrodów,sprzatanie

Małzenstwo młodych emerytów sprawne fizycznie podejmie sie: - pielegnacji ogrodów , działek (kwalifikacje i doswiadczenie) - sprzatanie i..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


nauczyciel edukacji

Praca dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Społecznej Szkole Podstawowej w Zalesiu. Małe klasy, miła atmosfera. 18h tyg./ 2500 brutto plus..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"