:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
Samorządowcy, Chciałem bliżej gminy - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 05/12/2018 07:30

Piotr Jończyk ponownie pełni funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Krajence. Jak ocenia kampanię wyborczą? Jakie są oczekiwania wyborców? Jak będzie wyglądała kadencja 2018 - 23?

Gdy dobiegła końca kadencja 2010-2014 Rady Miejskiej w Krajence, został Pan radnym Rady Powiatu Złotowskiego. Dlaczego po czterech latach wraca Pan do samorządu gminnego?
Cztery lata we władzach powiatu to dla mnie szereg nowych i cennych doświadczeń, które zamierzam wykorzystać. Myślę tu przede wszystkim o podejmowaniu współpracy. Chodzi o partnerstwo na niwie nasza gmina - województwo, nasza gmina - powiat czy też nasza gmina - inne gminy. Nadchodzą czasy, gdy w pojedynkę może być trudno realizować np. wielomilionowe inwestycje, których oczekują mieszkańcy. Za chwilę skończą się pieniądze unijne. Nie wiemy, jak będzie z pieniędzmi rządowymi kierowanymi do samorządów. Zawsze więcej do powiedzenia mają ci, którzy potrafią się ze sobą zjednoczyć. Ponadto przez te cztery lata poznałem wielu bardzo wartościowych ludzi. Miałem okazję pracować ramię w ramię z Ryszardem Sikorą, samorządowcem, od którego wielu, w tym ja, może się uczyć. Powiat to złożony mechanizm. Zostając tam radnym liczyłem się z tym, że osiągnięcie wyznaczonych celów będzie trudne, bo teren jest rozległy, potrzebnych inwestycji wiele, a budżet mamy, jaki mamy. Nie twierdzę, że w gminie łatwiej realizuje się wytyczone zadania, jednak przez te cztery lata doszedłem do wniosku, że moje miejsce jest w Krajence. Lepiej się tu odnajduję, w miejscu, z którego pochodzę, gdzie się urodziłem i żyję. Jestem bliżej spraw i problemów osób, które reprezentuję.

Tegoroczna kampania wyborcza w gminie Krajenka była wymagająca. Pojawiło się wielu kandydatów na radnych. Pan w swoim okręgu rywalizował o głosy m.in. z Arkadiuszem Michalskim. Finalna różnica nie była duża, wynosiła kilka głosów. Będzie się Pan starał, by przez następnych pięć lat przekonać do siebie wyborców byłego radnego z tego okręgu?
Każda kampania jest inna. Doświadczam tego od kilkunastu lat, pracując w samorządzie i przyjmując tę samą zasadę. Kandyduję z wielkim zaangażowaniem, ale też z wielką pokorą. Faktycznie tegoroczne wybory pokazały, że jest wiele osób, które chciały zaangażować się w funkcjonowanie naszej gminy. To obrazuje, że demokracja dobrze u nas działa. Można było wybierać spośród wielu kandydatów. Nie mnie oceniać, czy mój główny kontrkandydat był trudnym przeciwnikiem, czy też nie. Wyborcy się określili i to są fakty, a ja z faktami nie dyskutuję. Wynik to tak naprawdę egzamin z naszej społecznej działalności. W tej kampanii postawiłem na bezpośredni kontakt. Chodziłem od drzwi do drzwi i rozmawiałem z wyborcami. Wiem, że żyjemy w epoce Facebook’a i innych portali społecznościowych, ale cenię sobie ten bezpośredni kontakt. Uważam, że w ten sposób udowadniam, że każdy jest dla mnie ważny, że każdego z chęcią wysłucham i będę reprezentował powierzone sprawy.

Zdradzi Pan, czego oczekują wyborcy w Pana okręgu?
Ciekawostką jest, że niewiele z sygnalizowanych oczekiwań czy problemów dotyczyło bezpośrednio okręgu czy danej ulicy. Mieszkańcy często powtarzali, że chcieliby, aby doszło do budowy ścieżki rowerowej Krajenka - Złotów. Taka inicjatywa była już podejmowana m.in. przez śp. Piotra Baranowskiego i strażaków z naszej OSP. Zebrano wówczas kilka tysięcy podpisów pod takim projektem. W latach 2010-2014 okazało się, że wielu właścicieli gruntów przy drodze wojewódzkiej nr 188, gdzie ta ścieżka miałaby powstać, nie było chętnych, by odsprzedać ich część. Uważam, że powinniśmy ponownie rozeznać sytuację. Oczekiwany jest też dalszy remont dworca PKP i przyległego mu terenu. Mieszkańcy sygnalizowali mi również, że chcieliby doczekać się remontu nawierzchni ul. Jagiełły, Januszewskiego czy Witosa. Tu jako gmina powinniśmy wystąpić do władz powiatowych o przejęcie tych dróg. Ludzi nie interesuje bowiem, kto zarządza danym terenem. Interesuje ich, by był on zadbany, uporządkowany. Jako gmina mamy na to większy wpływ, choćby za sprawą dobrze działającego zakładu komunalnego.

Ponownie został Pan przewodniczącym Rady Miejskiej w Krajence. Nie miał Pan kontrkandydata. Decyzja o tym, by to Pan piastował to stanowisko zapadła jeszcze przed pierwszą sesją?
Nie było tajnego podziału stanowisk. To wybór radnych, którzy taką propozycję przedstawili po rozmowach między sobą. Otrzymałem od nich rekomendację. Mogli mnie wybrać albo nie. Powierzyli mi to stanowisko, obdarzając zaufaniem, z którego z pewnością będę rozliczony. Jeżeli chodzi o wybór wiceprzewodniczącego, to nie ukrywam, że była to moja propozycja, którą przedstawiłem na pierwszej sesji. Tak jak powiedziałem, uważam, że Andrzej Blajer to człowiek szanowany, godny zaufania i doświadczony.

Jaka, Pana zdaniem, będzie kadencja 2018-2023 na tle poprzednich? Pytam m.in. w kontekście problemów, które sygnalizowali przedstawiciele opozycyjnych komitetów wyborczych.
Z mojej perspektywy to może być najtrudniejsza z dotychczasowych kadencji. Bardzo wiele zostało zrobione przez ostatnie lata. Kiedy po raz pierwszy zostałem przewodniczącym Rady Miejskiej w Krajence rodziły się obawy. Jak to będzie? Czy sobie poradzimy? Jednak porównując to do bieżącej sytuacji stoimy przed jeszcze większymi wyzwaniami. Jednym z głównych jest nawet stuprocentowy wzrost cen materiałów i usług w momencie rozstrzygania przetargów na zadania. Zapowiada się zwyżkę cen energii elektrycznej, co biorąc pod uwagę ilość naszej infrastruktury publicznej i punktów świetlnych na terenie gminy, których w ciągu ostatnich kilku lat przybyły setki, też rodzi obawy. Dobrze, że w sporej mierze stawialiśmy na odnawialne źródła energii i oszczędne źródła światła. Niepokojące jest też to, co dzieje się z pieniędzmi, które powinniśmy otrzymywać na czas w ramach dofinansowania. Weźmy na przykład stację uzdatniania wody w Skórce. Inwestycja kosztowała około 1,2 mln złotych. Zakończyła się w czerwcu pozytywnym zaopiniowaniem i rozliczeniem z wykonawcą, tymczasem my nadal czekamy na pieniądze, które powinny spłynąć do budżetu. Mówi Pan o argumentach opozycji. Często wyrzucano w nich, że gmina posiada zadłużenie. Pojawia się jednak pytanie, czy jeżeli mamy możliwość skorzystania z dofinansowania i budujemy za 5, 10, 15% wartości inwestycji, to czy nie jest to tego warte? Skala tych zadań powoduje, że owszem, mamy spore wydatki, ale nie zagrażają one sytuacji finansowej gminy. Wiele ościennych samorządów nam zazdrości, mówiąc o tym wprost. Albo wsiądziemy do tego pociągu, podejmiemy wyzwanie i dojedziemy do celu, albo będziemy hamulcowymi. W sumie czegokolwiek byśmy nie zrobili, zawsze z którejś strony może nas spotkać krytyka. Weźmy za przykład drogę wojewódzką nr 190. Województwo na jej przebudowę zaplanowało 50 mln złotych. Po przetargu cena sięgnęła 65 mln zł. Pojawiło się pytanie: odpuścić, odłożyć to w czasie i czekać, bo może będzie taniej? A może nie będzie? Pewnym za to jest, że remont tej drogi jest potrzebny i dobrze, by był wykonany jak najszybciej. Tak samo działa to z inwestycjami gminnymi.

Porozmawiajmy o Piotrze Jończyku prywatnie. Co lubi robić, czytać, oglądać? Gdzie najchętniej wyjeżdża?
Moje całe życie to praca z młodzieżą i jest to praca z powołania. Robię więc to co lubię także zawodowo. Cenię sobie też patriotyzm. Byłem szczęśliwy, że doszło do marszu na stulecie niepodległości na trasie Złotów – Górka Klasztorna. Przed nami inne ważne wyzwanie - obchody 600-lecia Krajenki. Chcemy ten czas przeżyć godnie, bo przygotowujemy się do niego od lat. Prowadzę też szkolny chór, bo muzyka to także jedno z moich hobby. Lubię śpiewać, grywam na gitarze. Jeżeli chodzi o zespoły to moim ulubionym jest Budka Suflera. W temacie kina – zdecydowanie uwielbiam westerny, cała seria Winnetou, bo pochłaniałem książki Karola Maya. A wypoczywam najchętniej nad polskim morzem, na przykład w Kołobrzegu.

Rozmawiał Sz. Chwaliszewski

Reklama

Chciałem być bliżej gminy komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-12-05 08:59:25

  Pan Jończyk to wspaniały człowiek,zawsze uśmiechnięty,inteligentny i oddany swojej pracy.

 • K.... - niezalogowany 2018-12-05 11:11:25

  Wkoncu Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu.

 • Gość - niezalogowany 2018-12-05 11:45:50

  No niewiem czy taki odpowiedni

 • Gość - niezalogowany 2018-12-05 12:21:12

  No moze przywruci szkole srednia jak mu tak zalezy na krajence

 • Gość - niezalogowany 2018-12-05 13:50:25

  Co niektórym to by się przydało żeby "PRZYWRÓCIŁ"!!!

 • Gość - niezalogowany 2018-12-05 13:58:30

  Krajence się ta szkoła należy.

 • gość 2018-12-06 09:45:46

  Duże doświadczenie i przede wszystkim podejście do jednoczenia, a nie dzielenia!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Mechanika Pojazdowa Części

AUTO MAR Warsztat samochodowy zaprasza na: Obsługę i naprawę klimatyzacji, Wulkanizacje, Wymianę zawieszeń, sprzęgieł, olejów, hamulców, pasków,..


Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


Auto Szpon Elektromechanik

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Mechanika Pojazdowa-Serwis

MECHANIKA POJAZDOWA AUTO MAR naprawa zawieszeń pojazdów naprawa układów hamulcowych wymiana sprzęgieł naprawa i wymiana układu wydechowego..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Praca od zaraz!

UWAGA! W związku z dynamicznym rozwojem firmy, firma euroFASADA Więcbork poszukuje pracowników do produkcji stolarki aluminiowej, do montażu..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"