:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 12°C
Próby chóry odbywają się w pomieszczeniach Złotowskiego Centrum Aktywności Społecznej
Portal zlotowskie.pl 01/02/2019 07:00

Członkowie Chóru Nauczycielskiego zachęcają do wstępowania w swoje szeregi. Liczą na świeżą krew.

Rozmowy z członkami sporej części chórów z naszego regionu od jakiegoś już czasu potwierdzają, że grupy te narzekają na brak nowych członków. Chórzyści z Nauczycielskiego wychodzą naprzeciw personalnemu problemowi i zapraszają do siebie.

– Od jakiegoś czasu nosiliśmy się z zamiarem zachęcenia poprzez media do tego, aby wzmacniać tym samym lokalny ruch śpiewaczy – przyznają nasi rozmówcy, Dagmara Biała, Lucyna Roggenbuck, Teresa Rzechtalska i dyrygent Tomasz Mendyk. Przy okazji corocznych zebrań walnych mają okazję przekonać się, że właściwie każdego roku ubywa jednego, dwóch członków.

– Gdy przejmowałem chór, było w nim jakieś trzydzieści osób, teraz jest około dwudziestki – Tomasz Mendyk podkreśla, że wiosną ubiegłego roku minęło ćwierć wieku, jak kieruje chórem.

– Sam pracuję w dwóch szkołach, próbuję namawiać kogo się da, i nauczycielki, i uczniów. Niestety odzewu w dzisiejszych czasach, gdy dzieciaki mają wiele innych zainteresowań i rzeczy do robienia, nie ma żadnego – przyznaje.

Czy taka inicjatywa w tej grupie świadczy o tym, że chór Nauczycielski znalazł się w najtrudniejszej sytuacji spośród okolicznych chórów? – Nie mamy wiedzy o tym, jak dokładnie sytuacja wygląda w innych chórach. Wiemy jednak, że chcemy wyjść sytuacji naprzeciw – argumentują pomysł.
– Chcemy pokazać w ten sposób, że jesteśmy grupą fajnych, lubiących się ludzi i że w tym gronie przyjemnie można spędzić czas.

Nauczycielska tradycja

Nasi rozmówcy przyznają, że nazwa w zasadzie straciła na aktualności. Oprócz dyrygenta i dwóch innych osób, nauczycieli w tym gronie nie ma.

– Dlatego myśleliśmy nawet nad zmianą nazwy – Dagmara Biała wyjaśnia, że jedynym powodem jest to, że wielu osobom nazwa może błędnie sugerować, że członkostwo umożliwia wyłącznie zawodowa przynależność do tej grupy społecznej. Choć przypominają, że działalność, która rozpoczęła się blisko pięćdziesiąt lat temu, swoje korzenie rzeczywiście ma w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wśród współzałożycieli byli m.in. Zygmunt Wojtuń i śp. Maksymilian Szymaniak.

– Pan Zygmunt do końca swojego śpiewania był filarem tenorów – podkreśla Tomasz Mendyk.

– Dlatego też z drugiej strony na nazwa to jednak tradycja – Lucyna Roggenbuck zaznacza, że stąd członkowie chóru mają wątpliwość w kwestii ewentualnej zmiany nazwy. Historia Nauczycielskiego nie jest tak długa jak Cecylii czy zakrzewskiego chóru Tęcza, ale dzieje te są i tak bogatsze niż większości chórów w powiecie.

– W 2021 roku będziemy obchodzić 50–lecie działalności – podkreśla Teresa Rzechtalska. Tym bardziej dziwią się, że w kilkunastotysięcznym Złotowie nie ma chętnych do tego, aby śpiewać.

– Przez lata zgłaszały się pojedyncze osoby. Niektórzy zostali, ale większości nie starczało cierpliwości – Tomasz Mendyk przyznaje, że z młodymi jest o tyle trudniej, że kończą szkoły, wybierają się na studia i często wyjeżdżają ze Złotowa.

W tych najbardziej celują

Z racji pracy w szkole teoretycznie dyrygent chóru ma największe możliwości skutecznej rekrutacji. W szkołach są przecież chóry, nawet liczne.

– Przeszczepienie tak młodych osób do dorosłego chóru jest jednak bardzo trudne – ocenia Tomasz Mendyk.

– Tym bardziej, że w nowych programach nauczania dzieci mają w szkole naprawdę dużo pracy – przyznaje.

– Jest w naszym gronie młoda osoba, uczennica siódmej klasy. Ambitna, bardzo zapracowana, działa i w muzyce, i w sporcie, trudno jej to wszystko godzić. Jak może, tak jest obecna na naszych próbach – wskazuje na wyjątek.

Członkowie chóru „celują” przede wszystkim w osoby w wieku 35 lat i więcej.

– Są już ustatkowani, dzieci często mają odchowane. Wielu z nich lubi pośpiewać, jednak często się wstydzą. To tylko kwestia przełamania. Przyjdą raz, drugi i przekonają się, że to bardzo przyjemne zajęcie – zachęcają.

Przejęcie członków innych chórów? – Nie! Czasami wspieramy się wprawdzie w różnych imprezach, ale podbieranie na stałe nie wchodzi w rachubę – zdecydowanie stwierdza Dagmara Biała. Choć nasi rozmówce przyznają, że zdarzają się osoby, które śpiewają w kilku chórach jednocześnie.
Najtrudniej jest oczywiście z mężczyznami.

– Jeśli chodzi o nabór zupełnie młodych jest o tyle trudniej, że na etapie gimnazjum nie przeszli jeszcze mutacji i nie sposób rozpoznać, czy nadają się do śpiewania – podkreśla Tomasz Mendyk. Jak wygląda obecnie głosowy podział chóru Nauczycielskiego? – Trzech tenorów, dziewięć sopranów, sześć altów i dwa basy. Piętnaście pań, pięciu panów – sumuje dyrygent.

Teresa Rzechtalska, Dagmara Biała, Lucyna Roggenbuck i dyrygent Tomasz Mendyk


Złotowski duet

W razie braku personalnego zasilenia, istnieje realne zagrożenie, że Chór Nauczycielski się rozpadnie?

– Zawsze jest takie ryzyko – przyznają nasi rozmówcy.

– Zastanawialiśmy się nawet swego czasu, czy nie zrobić oktetu, czyli takiej grupy, w której z każdego głosu występują po dwie osoby. Nie miałbym jednak serca, nie mógłbym zrobić czegoś takiego, że osobom, które śpiewają tutaj po trzydzieści lat i więcej, powiedziałbym, że będziemy teraz pracować w takiej formule i wybiorę sobie osiem najlepszych osób, a wy mi jesteście niepotrzebni – przyznaje Tomasz Mendyk.

Może skumulowanie sił i połączenie obu złotowskich chórów?

– Nie. To są zupełnie inne tradycje. Lubimy razem śpiewać, organizować imprezy, ale to jednak coś innego – dyrygent potwierdza, że swego czasu krążyły plotki, że złotowskie chóry za sobą nie przepadają, traktują swoją działalność jak rywalizację, ale zapewnia, że nie jest to prawdą.

– Nigdy nie byliśmy dla siebie konkurencją – przypomina, że w 2018 roku z inicjatywy ich i dyrygentki chóru Cecylia rozpoczęcie roku artystycznego odbyło się wspólną biesiadą.

– Poza tym, kto miałby dyrygować takim połączonym chórem? Ani w jednym, ani w drugim chórze nie byłoby raczej woli połączenia – stwierdza.

– A tak w ogóle to tradycją jest, że w Złotowie, w niewielkim mieście, od lat funkcjonują dwa chóry i my się tym szczycimy – dodaje Dagmara Biała.

Tomasz Mendyk kieruje chórem od dwudziestu pięciu lat


Wyjść z domów

Chórzyści przyznają, że trudno znaleźć szczególne argumenty zachęcające do wstąpienia akurat w ich szeregi. Poza jednym – atmosfera.

– Wszyscy podkreślają, że widać, iż jest naprawdę fajna – zgodni są nasi rozmówcy.

– Na jednym z konkursów w Ujściu dostaliśmy nagrodę za najbardziej radosne wykonanie utworu – dorzuca na potwierdzenie Teresa Rzechtalska. Członkowie chóru zapraszają…

– Zdajemy się na pasję i zamiłowanie do śpiewania – Dagmara Biała podkreśla, że chociaż współcześnie na każdym kroku stawia się na indywidualizm (nawet w śpiewie, czego potwierdzeniem mogą być liczne telewizyjne show stawiające na kreowanie gwiazd głównie wśród solistów), występowanie w lokalnym chórze może sprawiać wiele radości.

– Ludzie myślą, że muszą znać nuty, nic z tych rzeczy. Ja od tego jestem. Poza tym my generalnie opanowujemy melodie pamięciowo, chociaż pracujemy oczywiście na nutach. Ale nie ma obowiązku ich znajomości – dyrygent przekonuje tych, którzy w tym upatrywali dotychczas przeszkód w przystąpieniu do chóralnego śpiewu.

– Jestem przekonany, że są w domach ludzie, którzy potrafią śpiewać. Niekoniecznie młodzi. W naszym wieku, potomstwo mają już odchowane i mają trochę czasu, żeby dwa razy w tygodniu wyjść z domu i spotkać się w takiej grupie. Nie tylko po to, żeby śpiewać, ale też pogadać, pożartować. Zapraszamy.

Piotr Steffen

Reklama

Chór Nauczycielski zachęca: śpiewajcie z nami komentarze opinie

 • gość 2019-02-01 12:08:58

  Niski poziom

 • gość 2019-02-01 12:20:18

  Jeżeli już to tylko Cecylia

 • Krzysztof Chawz - niezalogowany 2019-02-01 17:35:08

  Nie jest tak, że brakowało mi cierpliwości. Na próby chodziłem przez pół roku chętnie, bez absencji, ale niestety wyprowadziłem się ze Złotowa do Piły. Mieszka się tam, gdzie jest praca.

 • gość 2019-02-01 19:33:46

  To nie jest chór nauczycielski tylko chór emerytów. Niech tak pozostanie. Seniorzy do chóru !

 • gość 2019-02-03 18:15:50

  Na cztery opinie trzy raczej nieprzychylne. I przypuszczam, że autorzy tych właśnie trzech opinii nigdy nie spróbowali śpiewać w chórze, a i pewnie nigdy nie posłuchali z pozytywnym nastawieniem na odbiór tego, co chory wykonują. Dla wielu śpiewać w chórze, to tzw. "obciach". Sama jestem chórzystką, śpiewam w jednym z chórów na terenie powiatu złotowskiego. Wiem, poziomy wykonania są różne, ale nie do końca chyba chodzi o perfekcję wykonania, choć podnoszenie poziomu wykonania, repertuaru na pewno daje nam satysfakcję. Ważne jest to, że śpiewamy, nie raz nie dwa sami połykamy łzy wzruszenia i widzimy to u odbiorców naszego śpiewu. I dla tej jednej łzy ocieranej ukradkiem lub spływającej po policzku prosto za kołnierz warto śpiewać i warto słuchać śpiewu. I śpiewajcie dalej chórzyści z Chóru Nauczycielskiego, bez względu na nazwę. Wiem, że czynicie to z serca, dobrego serca, bo "...wierzaj mi, źli ludzie ... ci nigdy nie śpiewają" .

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Praca od zaraz!

UWAGA! W związku z dynamicznym rozwojem firmy, firma euroFASADA Więcbork poszukuje pracowników do produkcji stolarki aluminiowej, do montażu..


Szwaczka do szycia rękawiczek

Poszukuję szwaczki do szycia rękawiczek skórzanych na maszynie laszówce, oraz osoby, która posiada umiejętność uszycia wkładów do rękawiczek z..


HGS HYDRAULIK

Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. instalacje sanitarne.


Auto Szpon Elektromechanik

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"