:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 10°C
Zdrowie i szpital, gryzie dentystę Opowiada Aneta Antosz - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 10/03/2019 16:00

Niska wycena punktów sprawia, że stomatolodzy nie chcą leczyć w ramach NFZu. W Jastrowiu na posterunku została tylko lekarz stomatolog Aneta Antosz, ale czy na długo?

Co Pani widzi patrząc jastrowianom w zęby?
Widzę, że jest średnio, choć osoby, które przychodzą do mnie na wizytę pewnie i tak mają lepszy stan uzębienia niż te, które gabinet stomatologiczny omijają szerokim łukiem.
Myślę jednak, że świadomość konieczności leczenia jest coraz wyższa, a pacjenci znają nowoczesne metody leczenia tak jak implanty, czy odbudowywanie złamanego zęba i się ich domagają.

A jeśli chodzi o profilaktykę? Do dentysty często ludzie idą dopiero, gdy boli.
Są dwie grupy pacjentów: ci, którzy leczą się od zawsze i ci, którzy przychodzą tylko w kryzysie. Moim sukcesem są pacjenci, którzy trafiają do gabinetu pierwszy raz np. od trzydziestu lat i dzięki mnie zaczynają się leczyć. Często są zdziwieni, że to leczenie nie boli jak dawniej, bo można dostać znieczulenie.

Przez chore zęby możemy nabawić się poważnych schorzeń, nawet kardiologicznych, prawda? Zepsute zęby u kobiet w ciąży mogą powodować groźne dla płodu i kobiety powikłania.
Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Uczulani na to są pacjenci prowadzeni przez lekarzy specjalistów (kardiologów, ginekologów) oraz ci, którzy np. szykują się do zabiegu operacyjnego. Przed operacją wymagane jest wyleczenie zębów, więc pacjenci muszą mieć zaświadczenie od stomatologa, że wszystko jest w porządku.

Wzrasta spożycie cukru. Polacy masowo cierpią też na choroby przyzębia. Według najnowszych badań na próchnicę cierpi 80 procent dzieci do 12. roku życia. Pani ma gabinet w szkole, więc zna ten problem.
Intensywność próchnicy jest bardzo duża. Niezależnie od grupy wiekowej trudno jest znaleźć dziecko, której jest zdrowe. Często bardzo małe dzieci mają problem z próchnicą, bo rodzice myślą, że problem jest dopiero wówczas, gdy widzą w zębie czarny ubytek, a próchnica kwitnąca przy szyjkach zębów jest biało – kredowa, żółtawa.

To ciekawe. Kiedy należy przyprowadzić dziecko po raz pierwszy do stomatologa?
W pierwszym roku życia, nawet przed wyrznięciem się zębów. Chodzi o profilaktykę ortodontyczną, karmienie, używanie smoczka, układanie dziecka do snu. NFZ wprowadził katalog profilaktyczny, który obejmuje dzieci od 6 miesiąca życia.

Zaniedbane zęby mają wpływ na jakość życia człowieka?
Na pewno tak. Ludzie wstydzą się stanu swojego uzębienia, ale boją się przyjść do dentysty z powodu jakiegoś wyimaginowanego strachu. Często trafiają do mnie osoby, które mają podjąć pracę i to szef wymaga od nich, by wyleczyli sobie zęby.

Jesteśmy jednym państw o najwyższym współczynniku bezzębia w grupie wiekowej 40+. „Gazeta wyborcza” podała, że na początku XXI wieku całkowicie bezzębnych było 34% osób starszych w Polsce, dziś – 44%.
Stan uzębienia Polaków się pogarsza. Dlaczego? Bo nie jest refundowane leczenie kanałowe u osób dorosłych, a nie każdego stać na leczenie w gabinecie prywatnym. Trzeba więc zęby usuwać.

Można odnieść wrażenie, że Narodowy Fundusz Zdrowia chętnie finansuje wyrywanie zębów (jedną z najtańszych procedur), a potem wstawianie protez. Na leczenie nie ma pieniędzy.
Na pewno leczenie kanałowe jest bardziej kosztowne, dlatego Fundusz refunduje je tylko młodzieży do 18 roku życia i kobietom w ciąży i połogu.

W ramach świadczeń z NFZu niewiele można u dentysty zdziałać, prawda? Plomby chemoutwardzalne założy on jedynie w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić czarnym amalgamatem.
Którego już nie można stosować u dzieci do 15 roku życia...

... ze względu na zawartość rtęci.
Czasem, gdy jest taka potrzeba, to daję inny materiał, za który nikt mi nie płaci. A powinnam pacjentowi powiedzieć, że nie mogę mu tego zrobić i proszę, by przyszedł prywatnie. Nie chcę tego robić.

Wiem z doświadczenia, że inni stomatolodzy nie mają z tym problemów.
No tak, ale ważniejsze jest to, że po wprowadzeniu zakaz używania amalgamatu poniżej 15 roku życia NFZ nie powiedział co mamy stosować i nie dał nam aneksów do umów. Stawka została ta sama, a materiały światłoutwardzalne są droższe od amalgamatu. Różnica jest duża.

Dlatego stomatolodzy nie chcą podpisywać umów z NFZ–em? Według danych GUS, w 2010 r. było 5,4 tys. tego typu praktyk, w 2016 r. tylko 4,3 tys., tyle samo co w 2006 roku. Rocznie ze współpracy z NFZ rezygnuje ok. 100 gabinetów stomatologicznych.
To na pewno jest powód finansowy, bo stawka za punkt jest ta sama od wielu lat. Poza tym lekarz rodzinny np. ma pod sobą opieką określoną liczbę pacjentów i czy on przyjmie dziennie dwóch, czy dwudziestu, to i tak ma to samo zapłacone. Taki jest system. Natomiast w stomatologii, by otrzymać pieniądze musimy wykonać świadczenie. Jeśli np. zepsuje mi się sprzęt, to nie zarabiam. Poza tym procedury są czasochłonne i za nisko wycenione.

Dentyści skarżą się, że pieniądze przeznaczane przez Ministerstwo Zdrowia na stomatologię są zbyt małe. Mówią o 50 zł rocznie na pacjenta, która to kwota  wyczerpuje się w chwili, gdy człowiek siada na fotelu.
Nie znam ma takiej kwoty, bo w stomatologii nie ma stawki kapitacyjnej. Nie mam puli pacjentów jak lekarz rodzinny. Umowę podpisuję na limit punktowy, które to punkty są wyceniane. Gdy je wyczerpię, to idę na urlop. Jednak zwykle wyczerpuję je powoli.

Czy pacjent leczony za publiczne pieniądze jest bardziej problemowy, roszczeniowy? Część dentystów, zanim zacznie leczenie za publiczne pieniądze, wręcza pacjentowi do podpisu zgodę na zabieg, by uniknąć postępowań w izbie lekarskiej i procesów.
Może ktoś nie potrafi rozmawiać z ludźmi? Nie zauważam różnicy miedzy pacjentami leczonymi na NFZ, a prywatnymi. U mnie nie ma tego problemu, bo wydaje mi się, że jestem wyrozumiała, empatyczna, ale i konkretna. Poza tym mam dużą grupę osób, które leczę od lat, z niektórymi pacjentami jesteśmy wręcz zaprzyjaźnieni.
Moi pacjenci są wyrozumiali jeśli chodzi o dostępność do usług medycznych i czekanie w kolejce.

Był czas przywyknąć, jak mawiał klasyk.
Widzą co się dzieje w służbie zdrowia. Tylko, gdy kogoś coś boli, to szuka pomocy gdzie się da. Dzisiaj miałam pacjentkę z gminy Złotów, która nie mogła otrzymać pomocy w Złotowie...

Jaką dostępność do stomatologa mają pacjenci z Gminy i Miasta Jastrowie? Umowę z NFZem w mieście ma tylko Pani. A to i tak na pół kontraktu.
Pacjentów bólowych staram się przyjmować wszystkich. A pozostali muszą czekać w kolejce i to długiej – około pół roku. Myślę, że pacjenci mnie doceniają, dlatego mam tak wielu chętnych. Tyle że poza mną dentysta jest jeszcze tylko w Sypniewie.

Pewnie nie ma zbyt wielu chętnych specjalistów, by otwierać praktyki w tak małych miastach jak Jastrowie.
Wie pan, gdy zaczynałam pracę w Jastrowiu w 1996 roku, to usługi dentystyczne na NFZ miało tu czworo dentystów. I podejrzewam, że to były pełne etaty.

Mam wrażenie, że stomatologia wpada w błędne koło – lekarze nie chcą pracować na warunkach Funduszu, więc otwierają praktyki prywatne, a skoro zmniejsza się zapotrzebowanie na kontrakty, to Ministerstwo Zdrowia obcina pieniądze na stomatologię. „Dziennik Gazeta Prawna” podał, że w ciągu ostatnich 10 lat procentowy udział stomatologii w wydatkach NFZ zmniejszył się niemal o jedną trzecią i wynosi ok. 2%. W krajach Zachodu nakłady na publicznie dostępną stomatologię zaczynają się od 5%.
Te nakłady były już procentowo wyższe, więc się cofnęliśmy. Podejrzewam, że będzie jeszcze gorzej, bo nowe sposoby leczenia i nowoczesne materiały są drogie.

Dla wielu osób dentysta na NFZ to jedyna szansa na leczenie. Z danych GUS wynika, że w 2010 roku z leczenia u dentysty zrezygnowało 37% kobiet i 27% mężczyzn – z powodu wygórowanych cen właśnie.
Wkrótce może być tak, że leczyć zęby będą jedynie ci których stać na to, by zapłacić z własnej kieszeni. To przerażające.

Tak jak to, że próchnicę ma dziś 93 proc. piętnastolatków i ponad 80 proc. sześciolatków. Jedna trzecia dzieci w tym wieku ma nieodwracalnie zniszczonych średnio dziesięć zębów. Wśród dorosłych próchnicę ma 99,9 proc. Będzie tylko gorzej?
W pewnej grupie na pewno tak. Myślę, że coraz więcej stomatologów będzie odchodzić od współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Sama, mimo że lubię swoją pracę i pacjentów, mam dość tej sytuacji. Pewnie nie przedłużę kontraktu i będę przyjmować tylko prywatnie. Nie chcę, nie mam już siły współpracować z NFZ–em.

Rozmawiał Łukasz Opłatek

Reklama

Co gryzie dentystę? Opowiada Aneta Antosz komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-03-10 16:12:30

    Większość i tak chodzi prywatnie. 200zeta za plombe a oni płaczą. Mój dentysta jeździ nowiutkim Fordem Edge a w lato motorkiem. Godziny pracy od 10-15. Uśmiałem się w ujj

  • Gość - niezalogowany 2019-03-10 18:37:50

    Zostań dentystą.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-10 18:59:39

    Ja wiem co go gryzie. Ze na ulicy można skorzystać z darmowej usługi pozbycia się zęba. Świadczą ja różne elementy które można spotkać pod monopolowym.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-10 19:05:13

    Tak szczerze to dentyści biorą niemałe pieniądze za usługi a naprawione zęby po pewnym czasie znów się psują bo są robione na odpierdol. Wielu jest takich dentystów. Jeżeli ktoś szuka dobrego dentystę niech jedzie do większego miasta i zasiegnie języka. Po co płacić za byle jaką usługę.

  • Gość _były pacjet - niezalogowany 2019-03-10 20:15:25

    Pani Anetko gdyby dobrze Pani leczyła zęby nie musiała by Pani podpisywać umowy z NFZ też poszła by Pani na prywate..

  • Gość - niezalogowany 2019-03-10 21:07:55

    W jastrowiu pani nie zarobi,musi pani zmienić branże najlepiej otworzyć monopolowy.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-10 22:26:18

    Od wielu lat ja i moja rodzina korzysta z usług stomatologicznych Pani Antosz złego słowa nie możemy powiedzieć. Jest profesjonalistą w pełnym słowa tego znaczeniu.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-10 22:31:34

    No nie wiem czy jest tak jak ta Pani mówi - mój syn 4 letni był bardzo opuchnięty , naszło na oko , nos do tego gorączka i Pani ta stwierdziła że nas nie przyjmie bo nie ma miejsca . Pojechaliśmy na SOR tam też nic nie zrobili , na drugi dzień w sobotę prywatnie na Piłę i dopiero tam zrobili co trzeba . Druga sytuacja : syn znalazł się w szpitalu w tym dniu co miał wizytę u Pani , ja po prostu nie miałam głowy żeby zadzwonić i przełożyć wizytę . Poszłam na drugi dzień rano i co - potraktowała mnie jak intruza z głupim tekstem czy w tych czasach telefony nie istnieją. Z bólem można iść do Pani A ale jedynie prywatnie . Pozdrawiam

  • Gość - niezalogowany 2019-03-10 22:31:51

    No nie wiem czy jest tak jak ta Pani mówi - mój syn 4 letni był bardzo opuchnięty , naszło na oko , nos do tego gorączka i Pani ta stwierdziła że nas nie przyjmie bo nie ma miejsca . Pojechaliśmy na SOR tam też nic nie zrobili , na drugi dzień w sobotę prywatnie na Piłę i dopiero tam zrobili co trzeba . Druga sytuacja : syn znalazł się w szpitalu w tym dniu co miał wizytę u Pani , ja po prostu nie miałam głowy żeby zadzwonić i przełożyć wizytę . Poszłam na drugi dzień rano i co - potraktowała mnie jak intruza z głupim tekstem czy w tych czasach telefony nie istnieją. Z bólem można iść do Pani A ale jedynie prywatnie . Pozdrawiam

  • Gość - niezalogowany 2019-03-11 04:02:06

    Miała rację.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-11 08:42:05

    Pytanie do matki 4 letniego dziecka. Ile czasu minęło od kiedy dziecko powiedziało że boli ząb do kontaktu z Panią Antosz? Jak już pisałam wcześniej od wielu lat chodzę wraz z rodziną do Pani Antosz i nie niejednokrotnie słyszałam jak pacjenci dzwonili z bólem zęba i nigdy powtarzam nigdy nie odmówiła. Zawsze była odpowiedź-proszę przyjść.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-11 08:45:59

    Do komentarza nr "1" żyjemy w wolnym kraju, kształcimy się w dowolnym zawodzie, jeździmy pojazdami jakimi chcemy, pracujemy ile chcemy. Skupmy się na swoim nie na cudzym portfelu.

  • gość 2019-03-11 11:00:35

    Pani od 4 letniego syna. Dziecko NAGLE dostało gorączki i spuchło? Czy może już pół roku temu dziecko mówiło że boli ząb a Pani z jakiś powodów wolała czekać do ostatniej chwili kiedy już będzie potrzeba jechać na SOR? Jestem pewna, że gdyby chodziła Pani regularnie do stomatologa to takiego problemu by nie było, no ale cóż, lepiej zwalić na lekarzy i SORy prawda? I tez tak ciezko zrozumieć ze wypadniecie z obiegu 1 pacjenta zabiera miejsca innym potrzebujacym? Jak sobie Pani wyobraza dzien w ktorym 3 osoby pod rzad nie daja znac że nie przyjda? Wystarczy naprawdę tylko trochę uzyc głowy

  • gość 2019-03-11 11:02:06

    Polecam wszystkim osobom mówiącym o tym ile to pieniędzy nie mają dentyści jeden prosty sposób na to ile także tyle zarobić. Wystarczy tylko skończyć medycynę :)

  • gość 2019-03-11 13:12:52

    Od wielu lat leczę zęby u pani Anety i powiem jedno. Jest cudowną, pełną empatii osobą, wielką profesjonalistką, bardzo dokładną i precyzyjną. Żaden z leczonych u niej zębów nigdy więcej nie dokuczał a plomby i wypełnienia mam od wielu lat w stanie niezmiennym. Jedyny dentysta w okolicy do którego nigdy nie wracałam z reklamacją. Polecam serdecznie

  • gość 2019-03-11 14:04:39

    Chodziłam do pani Anety jako dziecko i muszę przyznać, że niestety nie mam najlepszych wspomnień. Pamiętam jak niezbyt miło traktowała swoją asystentkę i niekoniecznie była miła dla mnie;/

  • gość 2019-03-12 13:51:38

    Na temat powyżej moża książkę napisać .Nie wierzcie w niebolesne zabiegi i tanie implanty bo to fikcja . Implant maił kosztować 4000pln ale plus ekstrakcja plus rtg plus to plus tamto sciema marketingowa i nabijanie portfela .Koszt samego implantu około 30 dolarów amerykańskich reszta to zysk .

  • Gość - niezalogowany 2019-03-14 12:17:45

    A skąd takie info ze 30$ hahaha chyba wyprodukowania. Ceny są po 1000 zł nawet poza tym nie płaci się za materiały a za czas i wiedzę lekarza.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-16 16:57:05

    Haha implant 30 dolcow dobre sobie chyba w markecie chińskim masz za co płacisz polska cebula jakby tu najtaniej a potem chodzą i płaczą

  • gość 2019-03-22 12:11:13

    niestety tez nie mam dobrych wspomnien jako dziecko. wiecej empatii

  • Gość - niezalogowany 2019-03-25 19:25:28

    Z pewnością brak Pani empatii. Miewa Pani humorki. Kanały miałam wypełnione nie do końca. Musiałam ponownie leczyć kanałowo i modlić się, żeby sie udało, bo 2 razy raczej się tego nie robi. Każdy ma swojego ulubionego dentystę, fryzjera itd. Jednemu pasuje, drugiemu nie. Mi się u Pani mie podobało.
    Nie hylam zadowolona ani z leczenia, ani z traktowania. Mimo wszystko, życzę Pani klientów-pacjentów. Pozdrawiam

  • Ta co ma zęby - niezalogowany 2019-03-25 19:46:08

    Jak łatwo przypiąć łatkę, powiem tylko tyle, że od małego wszystkie moje dzieci chodziły do Pani Doktor i nie mają dziś problemów, mają piękne uzębienie bez ubytków, ja i mój mąż również korzystamy z jej usług i pomimo wieku szczycimy się własnym uzębieniem. Bardzo cenimy sobie jej profesjonalizm i to że od 22 lat jest z nami. Szanuję Panią Anetę Antosz bo ona też nas szanuje i dobrze nam służy.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-26 00:05:49

    Farbowanie włosów -usługa fryzjerska ok.120-160 zł ; wypełnienie w zębie- usługa stomatologiczna ok.140zl. Fryzjerka uczy się średnio 3lata ,kolor na włosach trzyma się 3tygodnie potem trzeba ponownie farbować bo odrosty. Dentysta uczy się 6lat studia wyższe b.ciężkie,staż, praktyka po ...ok.9lat w sumie . Tzw."plombe" /wypełnienie zakłada w zębie na kilka lat ,cena ta sama . !!! Odpowiedzialność fryzjerki zerowa "0",dentysty musi być według pacjenta 100%-gwarancja i w ogóle....najlepiej jakby plomby trzymałay się do śmierci, prawda? I jeszcze pretensje! Jakoś nie słyszę o narzekaniu i skargach na fryzjerki czy manikiurzystki ,które z lichym i krótkim wykształceniem ( a często i bez odpowiedniej szkoły ZAWODOWEJ!) biorących za usługę malowania paznokci 150zl. Jak długo trzyma się hybryda /lakier na paznokciach czy farba na włosach- 3 tyg.? Na jak długo zakłada się wypełnienie w zębie - 3-5 lat? Porównajcie sobie cena ta sama. Poziom wykształcenia... Pozdrawiam

Dodajesz jako: |