Co robić w ferie w Złotowie?

Biblioteka i muzeum przygotowują warsztaty, ZCAS zaprasza na spektakle i bajki, a na basenie i lodowisku obowiązywać będą promocyjne ceny

W ubiegłym roku podczas ferii w bibliotece dzieci nauczyły się m.in, jak z balonów przygotować ciekawe figury
W ubiegłym roku podczas ferii w bibliotece dzieci nauczyły się m.in, jak z balonów przygotować ciekawe figury

Ferie w Wielkopolsce potrwają od 30 stycznia do 12 lutego. Dzieci i młodzież, które spędzą je w domu, będą mogły skorzystać z oferty, którą przygotowało dla nich miasto. Część z nich startuje już 28 stycznia!

Łyżwy i pływanie będą tańsze

Opis zdjęcia

W ferie złotowskie lodowisko cieszy się bardzo dużą popularnością

Od 28 stycznia do 12 lutego w pływalni „Laguna” obowiązywać będzie nowy cennik. Godzinny bilet ulgowy kosztować będzie 5 zł, a normalny – 9 zł. Mniej zapłacimy również za korzystanie z lodowiska – 5 zł zapłacą dorośli, a 2,50 zł – dzieci, młodzież i studenci do 26 roku życia.

Obie promocje dotyczą dzieci i rodziców z dziećmi, którzy kupią bilety w Pływalni „Laguna”.

Jak co roku spodziewamy się dużej frekwencji, a promocyjne ceny mają zachęcić dzieci i młodzież. Dać im alternatywę do spędzania wolnego czasu przed komputerem

- mówi Tadeusz Drobczyński, kierownik Pływalni "Laguna" i lodowiska w Złotowie.

Zabawki inne niż wszystkie

Wszystkie warsztaty, które będą odbywać się w Muzeum Ziemi Złotowskiej, łączyć będzie jeden motyw przewodni – zabawki. Inspirację stanowić będą przedmioty pochodzące z muzealnych zbiorów lub nawiązania do lokalnych tradycji. Warsztat „Kraina zabawek ludowych” (31.01, godz. 10:00-12:00) polegać będzie na tworzeniu zabawek z drewna. Dzieci najpierw poznają ich historię, a potem będą je tworzyć i dekorować pod okiem artysty plastyka Marka Nowicza.

Gotowe zabawki dzieci zabiorą do domu. Będą mogły ozdobić nimi swój pokój lub podarować bliskim upominek z naszego pierwszego zimowego spotkania 

- zapowiada Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektorka MZZ.

Z kolei na zajęciach „Magia słowiańskich lalek-motanek” (3.02., 10:00-12:00) uczestnicy według prostej instrukcji wykonają własne lalki bez użycia igły. Wykorzystają do tego wyłącznie proste materiały: wełnę, nitki, guziki, sznurki czy koraliki.

Opis zdjęcia

W złotowskim muzeum można obejrzeć mebelki do domku dla lalek, które zostały wytworzone w I pierwszej połowie XX w.

Dzieci poznają również historię domków dla lalek i obejrzą prezentację medialną unikatowej kolekcji z wystawy w muzeum w Warszawie. Znajduje się tam ponad 100 domków z całego świata, w tym wyjątkowe zabawki polskie! Główną częścią warsztatów będzie jednak zbudowanie własnego wnętrza domku – mebli i wystroju. Każde dziecko będzie mogło wykazać się pomysłowością i wprowadzić pracowników muzeum w swój zaczarowany świat (warsztaty „Budujemy domek” - 07.02, godz. 10:00-12:00).

Natomiast podczas warsztatów „Pacynkowa legenda złotowska” (10.02, godz. 10:00-12:00) uczestnicy wykonają wyjątkowe pacynki. Co ciekawe, podstawę takiej zabawki stanowić będzie drewniana łyżka. Co będzie można z niej stworzyć, dzieci przekonają się podczas kreatywnych zajęć.

Na warsztaty dzieci nie muszą nic ze sobą przynosić. Wszystkie materiały będą dostępne na miejscu. Zapraszamy do nas dzieci w wieku szkolnym, na pewno będą się świetnie bawić, a przy okazji zapoznają się z ciekawą historią zabawek

– zachęca dyrektorka MZZ.

Gry, warsztaty i zabawy w bibliotece

Opis zdjęcia

Ewa Tyralik-Kulpa, która przyjedzie do Złotowa 31 stycznia, napisała praktyczny poradnik o dogadywaniu się i odnajdywaniu porozumienia z poszanowaniem dla obu stron 

Zajęcia będą odbywać się również w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dyrektorka Sylwia Mróz nie chce jednak zdradzać jeszcze, na czym dokładnie polegać będą organizowane przez bibliotekę warsztaty. Zapewnia jednak, że dzieci ze szkół podstawowych, do których kierowana jest oferta, na pewno nie będą się nudzić. Podczas każdego z czterech spotkań zaplanowano mnóstwo atrakcji!

Zajęcia odbędą się:

- 30 stycznia, godz. 10:00 do 12:00 - „Zabawy na zimowe poranki”,

- 2 lutego, godz. 10:00-12:00 - „W bałwankowie”,

- 6 lutego, 10:00-12:00 - „Papierowe cudaki”,

- 9 lutego , godz. 10:00-12:00 - „Podróż do świata robotów”.

 

 

Biblioteka nie zapomniała również o dorosłych. Z myślą o nich 31 stycznia, o godz. 17:00 odbędą się interaktywny wykład i spotkanie autorskie z Ewą Tyralik-Kulpą. To rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne trenerka umiejętności psychospołecznych. Przeprowadziła już ponad 800 godzin szkoleń i warsztatów. Podczas

Opis zdjęcia

Podczas wydarzenia na sali będą prawdziwi pasjonaci gier planszowych, którzy chetnie wyjaśnią reguły ich gry 

spotkania w Złotowie nauczy wszystkich chętnych, jak się zrozumieć i porozumieć.

Ponadto jeszcze w weekend poprzedzający ferie (28 stycznia) w bibliotece odbędzie się Noc z planszówkami. To już szósta edycja wydarzenia. Jak zawsze na uczestników czekać będzie wiele ciekawych gier, turnieje, loteria z nagrodami, kanapki i świetna atmosfera. Nikt nie powinien być zawiedziony atrakcjami, tym bardziej że w organizację wydarzenia włączyły się strona zrzeszająca miłośników planszówek - Gry planszowe i towarzyskie w Pile, a także branżowy sklep z grami planszowymi – Chaos Games.

Zabawa potrwa od godz. 16:00 do 24:00. Jeśli jednak będzie taka potrzeba, rozgrywki mogą się zakończyć nawet później.

Na wielkim ekranie i nie tylko

Złotowskie Centrum Aktywności Społecznej z kolei swoją ofertę kieruje do wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. W repertuarze kina będą, co prawda, filmy animowane, ale z powodzeniem można je obejrzeć całą rodziną. Podobnie zresztą jak wystawiane w tym czasie spektakle, które zagra słupski Teatr „Władca Lalek”.

Jak można przeczytać na stronie teatru:

To rodzinny teatr dla dzieci ze Słupska założony w 1997 r. przez aktorkę i reżyserkę Urszulę Szydlik-Zielonkę. Wśród pozycji repertuarowych znajdują się m.in. spektakle dla dzieci oraz edukacyjne i profilaktyczne przedstawienia dla dzieci starszych i młodzieży (…). W spektaklach podstawowym środkiem ekspresji jest lalka teatralna, ożywiana na wiele niekonwencjonalnych, a niekiedy nawet zaskakujących sposobów.

Opis zdjęcia

Rodzinny teatr ze Słupska Władcy Lalek grał już dla złotowskiej publiczności

Spektakle i filmy będzie można obejrzeć w:

poniedziałek, 30.01, godz. 12:30-14:00 - film animowany „Baranek Shaun”

Baranek Shaun wyrusza w pełną niebezpieczeństw i przygód wyprawę do miasta, aby ratować z tarapatów gospodarza swojej farmy.

środę, 01.02, godz. 12:30-14:00 - spektakl „Czerwony Kapturek” i warsztaty lalkarskie

Pastisz znanej baśni braci Grimm. Wszystko dzieje się jak w prawdziwej bajce. Jest Babcia, Wnuczka i Wilk. Dowcipna scenografia, kabaretowi aktorzy w żywym planie i z lalką na estradzie

piątek, 03.02, godz. 12:30-14:00 - film animowany „Rechotek”

Żaba, która nie wie, kim jest, wyrusza w podróż z najlepszą przyjaciółką - latającą wiewiórką, by szukać własnego miejsca na świecie.

poniedziałek, 06.02, godz. 12:30-14:00 - film animowany „Koko Smoko”

Mały Kokos planuje odnaleźć skradzioną we wsi cenną trawę ognistą i udowodnić rodzinie, że można na nim polegać.

środę, 08.02, 12:30-14:00 - spektakl „Bajki z malowanej skrzynki” i zajęcia teatralne

Zabawne przedstawienie o wszędobylskim kurczaku i jego przyjaciołach, okraszone melodyjnymi piosenkami, a także mądrym przesalaniem. Całość spektaklu utrzymana w stylizacji kaszubskiej. Animacja lalkami żyworękimi

piątek, 10.02, godz. 12:30-14:00 - film animowany „Bystry Bill”

Młody miś koala, chcąc odnaleźć swojego tatę, wyrusza w podróż przez Australię. Podczas wędrówki poznaje nowych przyjaciół.

Opis zdjęcia

W różnych punktach miasta pojawiły się już plakaty promujące tegoroczne ferie

W imieniu organizatorów zachęcamy do aktywnego udziału w zajęciach i życzymy białych ferii!

 

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu