:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C
Edukacja, Jastrowiu potrzebny żłobek - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 23/05/2019 07:00

Takowy utworzyć zamierza miasto. – Jestem zdeterminowany, żeby ten żłobek powstał. Uważam, że takie jest również społeczne przyzwolenie – mówi burmistrz.

O pomyśle utworzenia przez gminę i miasto Jastrowie żłobka pisaliśmy na początku tego roku. Teraz o koszty tego zadania pytają radni. Podczas ostatniej sesji Piotr Kurzyna chciał poznać kalkulację tego przedsięwzięcia. Otwarcie żłobka może okazać się najprostszym z ruchów. Pytanie, skąd wziąć później pieniądze na jego utrzymanie.

– Czy mogę prosić o analizę, na jakiej podstawie zrobiono wyliczenia i czy to będzie nas kosztowało mniej? – radny Kurzyna nawiązywał do dopłat, jakie dziś stosuje miasto. Na każde dziecko uczęszczające do istniejącej w Jastrowiu placówki prywatnej samorząd przekazuje 300 złotych miesięcznie.

– 300 zł nie wystarczy, będzie nas to więcej kosztowało – zakładał radny.

Podczas sesji jednak wyliczeń burmistrza nie poznał. Poza tymi, że rocznie na terenie gminy rodzi się do 120 dzieci. Do tego dochodzić mają pociechy rodziców zameldowanych w sąsiednich samorządach.

– Już choćby z tego powodu możemy stwierdzić jasno, iż większość rodziców tych dzieci będzie chciała je wysłać do żłobka. To jest kwestia ceny – argumentował Piotr Wojtiuk. Jego zdaniem cena pobytu dziecka w miejskim żłobku będzie konkurencyjna do tej proponowanej przez placówkę prywatną. Jej wysokość zależeć będzie m.in. ilości zatrudnionych osób i tego, czy placówka będzie prowadzić własną kuchnię, czy też zdecyduje się na catering.

W organizacji i funkcjonowaniu żłobka miasto wesprzeć chce się pieniędzmi z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Społecznego związanego z powrotem rodziców na rynek pracy (wniosek urzędnicy mają złożyć w tym miesiącu) oraz rządowego programu „Maluch+” (nabór będzie w listopadzie).

– Wyremontujemy pomieszczenia z jednego programu, a wyposażenie i bieżące funkcjonowanie zapewnimy z drugiego – liczy P. Wojtiuk. Żłobek działać miałby zacząć w przyszłym roku.

Zlokalizowany on zostanie w budynku przychodni lekarskiej. Po opuszczeniu pomieszczeń przez jednego z przedsiębiorców, najemcy z parteru mają zostać przeniesieni na piętro. Tam zaś zwolnią się lokale pod żłobek. Dwa oddziały, w których docelowo zmieścić ma się do czterdzieściorga dzieci.  – Na początek chcemy utworzyć grupę 20 dzieci. Wynika to z tego, że nie będziemy musieli zatrudniać pielęgniarki, a powyżej dwudziestu musi ona być – burmistrz wyjaśniał 23 kwietnia, podczas sesji Rady Miejskiej w Jastrowiu. Zapewniał radnych, że z naborem nie będzie problemu. Już dziś chętnych jest więcej niż dostępnych na rynku miejsc.

Co ważne, Piotr Wojtiuk zapowiada, że otwarcie miejskiego żłobka spowoduje wycofanie dopłaty do żłobka prywatnego.

– Nie wyobrażam sobie, żebyśmy dalej dopłacali te 300 zł w momencie, gdy powstanie nasz żłobek – stwierdził. W takim przypadku o konkurencyjność miejskiej placówki nie będzie obaw.

Łukasz Opłatek

Reklama

Czy w Jastrowiu potrzebny jest żłobek? komentarze opinie

  • gość 2019-05-23 07:21:24

    dobre. Nie dopłacimy do żłobka prywatnego 300złotych, tylko 1200 do publicznego. Oć oszczędność burmistrza. Kpina i populizm na całego.

  • Przedszkolak - niezalogowany 2019-05-23 07:26:39

    A czy właścicielami żłobka nie jest syn Pana Ludewicza, który to ma teraz zatargu z burmistrzem P.W. i jego następcą T.W.? Pytam, czy to przypadek? Likwidacja prywatnego żłobka, czy tp prywata do załatwienia u burmistrza?

  • Ewa - niezalogowany 2019-05-23 07:30:14

    Oczywiście że Tak

  • gość 2019-05-23 07:35:19

    Panie Burmistrzu, takie sprawy lepiej zostawić w prywatnych rękach. Jak coś takiego ma być robione z urzędu, wiadomo, że będzie drożej i gorzej.
    Poziom waszych usług (urzędniczych) dla mieszkańców jest żenujący, więc nie pogrążajcie się jeszcze bardziej.

  • Ja - niezalogowany 2019-05-23 07:35:40

    O żłobku mówiono już dawno dedektywie Rutkowsk.Przedszkola sa prywatne i gminne i też funkcjonują.Każda alternatywa i konkurencja jest dobra .A prywatnie to Panie coraz to więcej się cenią z roku na rok .ludzie którzy mają wrócić do pracy za najniższą krajową tzw pracownicy dino i przy lokacie wola zostać w domu niż pół.wypłaty zostawić w żłobku ... miejski moze nie będzie taki drogi

  • z Jastrowia - niezalogowany 2019-05-23 08:03:07

    Żłobki powstają z większości gmin powiatu, bo jest taka potrzeba. Dlaczego dyskutujemy tylko o jastrowskim? Powstanie taniego publicznego żłobka powinno być podstawą polityki prorodzinnej. Nie 500 do ręki, tylko pewność, że po roku macierzyńskiego będę miał co zrobić z dzieckiem. A w Jastrowiu nie dostaniesz się do żłobka od ręki, są listy rezerwowe i nie masz pewności, że dziecko zostanie za parę miesięcy przyjęte.

  • z Jastrowia - niezalogowany 2019-05-23 08:03:25

    Żłobki powstają z większości gmin powiatu, bo jest taka potrzeba. Dlaczego dyskutujemy tylko o jastrowskim? Powstanie taniego publicznego żłobka powinno być podstawą polityki prorodzinnej. Nie 500 do ręki, tylko pewność, że po roku macierzyńskiego będę miał co zrobić z dzieckiem. A w Jastrowiu nie dostaniesz się do żłobka od ręki, są listy rezerwowe i nie masz pewności, że dziecko zostanie za parę miesięcy przyjęte.

  • z Jastrowia - niezalogowany 2019-05-23 08:03:41

    Żłobki powstają z większości gmin powiatu, bo jest taka potrzeba. Dlaczego dyskutujemy tylko o jastrowskim? Powstanie taniego publicznego żłobka powinno być podstawą polityki prorodzinnej. Nie 500 do ręki, tylko pewność, że po roku macierzyńskiego będę miał co zrobić z dzieckiem. A w Jastrowiu nie dostaniesz się do żłobka od ręki, są listy rezerwowe i nie masz pewności, że dziecko zostanie za parę miesięcy przyjęte.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 08:05:05

    Wiadoma sprawa że łysolec chce wykończyć Ludewicza taki to już jest mściwy i wredny człowiek szkoda że cała ta jego prywata za publiczne pieniądze z gminy

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 08:12:59

    300 zl za dzieciaka? 50 dzieciaków*300= 15.000 miesiecznie za nic z gminy?. No to ładny biznes. A rodzice za wszystko płacą. Bardzo dobry pomysł Panie Burmistrzu.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 08:20:32

    Cały Wojtiuk nawet nie potrafi przedstawić przybliżonych kosztów dzialania takiego żłobka wszystkiego czego się dotknie to spartaczy I tak samo będzie z tym żłobkiem

  • gość 2019-05-23 08:41:03

    Otłumanianie ludzi. Po pierwsze żłobek publiczny też będzie płatny. Po drugie , kto zaczyna robić przymiarki do inwestycji, bez poznania kosztów i jeszcze jest zdeterminowany. Jeśli ludzie co mają dzieci nie zapłacą za niego bezpośrednio, to zapłacą wszyscy podatnicy, bo jak jest państwowe, to niestety droższe. Oczywiście kosztem innych inwestycji. Żłobek jest i jak ktoś potrzebuje, to z niego korzysta. Jakby był spory popyt, to powstałyby jeszcze 2 konkurencyjne. Skoro nie powstały to oznacza, że nie ma więcej chętnych i stworzenie nowego żłobka spowoduje likwidację prywatnego

  • Rafalska - niezalogowany 2019-05-23 09:19:23

    Gdyby nie było żłobka w gminie pomysł świetny, gdy w gminie jest już żłobek, to pomysł słaby i populistyczny. Taniej jest zmusić prywatne podmioty do maksymalnego obniżenia opłat dla rodziców nawet do 0zł dla niezamożnych ale pracujących, poprzez bony na edukację. Ale to wymaga odwagi i wiedzy ekonomicznej, której nie ma burmistrz widząc te słowa. Łatwiej być populistą niż wprowadzać zdrową konkurencję i zachęcać nowe podmioty do zakładania klubów malucha lub żłobków.

  • gość 2019-05-23 09:26:42

    Ja bym zaczął od pytania: Czy Jastrowie jest w ogóle potrzebne? To ostatnimi czasy fabryka sporów i waśni. Ktoś musi mieć spore kompleksy...

  • gość 2019-05-23 09:30:58

    Dziadostwo i kolejna gierka pana W. Ja mam dziecko w żłóbku nie ważne u kogo był strajk nauczycieli no i w państwowym patrzeli na ciebie jak na wariata że dzieciaka przyprowadzasz bo przecież strajk jest. Na placu zabaw w państwom panie słabe zainteresowanie dziećmi. U nas zaangażowanie pań naprawdę 100%, pracują z dziećmi uczą bawią się postęp dziecka ogromny wiem o czym mowie bo sąsiadka ma w państwowym i jest słabiej. Moje zdanie jest takie że w prywatnym się porostu starają i tyle i nie psujcie tego!!!!!! Jestem kategorycznie na NIE !!!!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 09:34:33

    Żłobek z pewnością jest tam potrzebny ale zakład karny również.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 09:42:39

    Po co żłobek?dzieci do żłobka a czy mamy pójdą do pracy nie bo mają zasiłki i siedzą w domach mało im ułatwienia niech idą do pracy , ja pracuje i wychowuje troje dzieci a nie liczę na 500+ itp.ŚMIECHU WARTE

  • gość 2019-05-23 09:43:06

    Przy istniejącym już żłobku choć jest prywatny to nie wiem czy drugi jest potrzebny a jeśli już to ten istniejący pewnie by się rozbudował i to taniej niż ma powstać nowy.Natomiast ten publiczny wcale nie będzie tańszy a na pewno dla gminy czyli dla nas podatników droższy niż ta dopłata.Utrzymanie żłobka (pracownicy itp.koszta) za 300 zł.pozostawiam bez komentarza.Pomysł przekombinowany .120 dzieciaków na pewno nie pójdzie do żłobka.Więc pytanie czy to wspaniałomyślność Pana Burmistrza czy chęć wykurzenia konkurencji i prywatne zatargi wiadomo z kim.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 09:47:41

    Jestem jak najbardziej za powstaniem żłobka.przedszkole prywatne dostaje 300 zl dofinansowania a i tak trzeba płacić 600zl.dla wielu rodziców jest to za drogie.mam nadzieję ze bedzie żłobek publiczny

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 09:48:17

    Jestem jak najbardziej za powstaniem żłobka.przedszkole prywatne dostaje 300 zl dofinansowania a i tak trzeba płacić 600zl.dla wielu rodziców jest to za drogie.mam nadzieję ze bedzie żłobek publiczny

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 09:50:31

    Uważam że burmistrz i właściciel prywatnego żłobka powinni się dogadać może miasto powinno zwiększyć dotację ale również zoobligować prywatny żłobek do zmniejszenia opłaty o tą kwotę patrząc na inne gminy jest to możliwe Ale potrzebna jest dobra wola A z tego artykułu wynika że po stronie burmistrza jest tylko zawiść i chęć zniszczenia

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 09:56:15

    Mati ale się nabuzowaleś.

  • gość 2019-05-23 10:40:21

    a komu się urodziło dziecko, że trzeba żłobek tworzyć?

  • gość 2019-05-23 10:43:24

    W grę nie wchodzą interesy wnucząt burmistrza?

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 10:47:48

    Mam koleżankę w pracy (ą ę) która twierdzi że żłobki powinny być przy porodówkach bo niema zamiaru paznokcie niszczyć conjmniej 20/24h. Mówi to całkiem poważnie!! Wyobrażacie sobie?

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 11:09:34

    Teraz wszystko jasne jastrowski car chce zbudować żłobek dla wnucząt żeby od najmłodszych lat sponsorować im żłobek z kasy miasta wtedy berło zostanie przekazane i dynastia nie wyginie oj Wotjiukowo

  • gość 2019-05-23 11:17:43

    Najpierw skończcie zaczęte inwestycje drogowe, naprawcie chodniki posprzątajcie bajzel / np ul. Kościelna i przyległy teren / , a wtedy zaczynajcie myśleć o tego typu inwestycjach ! A Radni niech od czasu , do czasu przejdą się po swoich rejonach i bez strachu przekażą Gospodarzowi Miasta swoje krytyczne uwagi , a nie tylko zachowują się jak poddani !! Niewielu pozostało tych , którzy mają swoje zdanie !

  • gość 2019-05-23 11:32:19

    Najbardziej bym się cieszył , gdyby Przychodnia spełniała swój zasadniczy cel ! Drugie , co do wielkości miasto Powiatu , blisko 10 tys , mieszkańców , gdzie od wielu lat poza lekarzami pierwszego kontaktu brak jest np dentysty z prawdziwego zdarzenia, brak konkretnego laboratorium analitycznego, kiedy na najprostsze badania trzeba jechac do Złotowa , Radni i ta cała miejska Władza dyskutują , czy inwestować w wątpliwe dzieła ! Zejdżcie na ziemię i pomyślcie o rzeczach dla mieszkańców najważniejszych , a nie starajcie się dogadzać małym, wybranym grupkom! Przeanalizujcie , kim są i będą klienci żłobków ! To ludzie dobrze sytuowani , bez dotacji też dali by sobie radę !

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 12:34:13

    Oj zabolało prywaciarzy !!! Inne gminy tworzą żłobki i nie oglądają się na nikogo, to dlaczego Jastrowie ma być inne. Niech będzie konkurencja, ważne aby rodzicom pieniądze zostały w kieszeni. Na pewno na tym skorzystają.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 13:04:50

    Nie chodzi o żłobek.
    Raszrd vs gburmistrz
    Mści sie jak nauczycielka na uczniu.

    Łysy zgred

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 13:14:52

    Głupia Dorotka

  • Jastrowianka - niezalogowany 2019-05-23 13:46:57

    Oczywiście, że żłobek jest potrzebny. I to nie prywatny bo nie każdy dostaje 500 + i niestety nie wszystkich stać, by co miesiąc płacić 700 zł za żłobek. Inne gminy mają swoje żłobki to czemu my mamy nie mieć? Jakoś prywatne i samorządowe przedszkola ze sobą nie koliduja.
    Sama obecnie nie mam co z synkiem zrobić. Muszę czekać do września, by móc dać go do Zaczarowanej Krainy i podjąć na nowo pracę. Gdyby był żłobek pracowałabym już 1,5 roku a tak..?

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 14:00:04

    A mediast z parteru wywalą na piętro
    Ciekawe czy zrobią tam chociaż remont bo tu na dole jest całkiem ok, a tam nie wiadomo jak będzie.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 15:15:52

    Wojtiuk zbuduje żłobek jak wszędzie zatrudni swoich przydupasów a całe finansowanie z budżetu gminy SKANDAL

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 17:15:20

    Skandal to był jak cię stary zrobił po pijaku. Gonić cwaniaków . Niech powiedzą rodzicom ile dostali od urzędu kasy. Można wywiesić taką informację a nie to , że rodzice nic nie wiedzą.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 19:13:35

    Uuu bójcie się ludzie mściwy Piotruś spuścił swoje wściekłe psy

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 22:15:14

    Mateuszek ? RPO jeszcze nie pogonił ?

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 23:26:25

    DOKOŃCZENIE KOLEJOWEJ A NIE TYLKO DOJAZD DO WTZ CZY JAK TO SIE NAZYWA
    PS CZEMU NA KOLEJOWEJ POŻAŁOWANO PIASKOWNICY JAK W INNYCH CZESCIACH MIASTA ,JEST PLYTKA I NIE SPELNIA FUNKCJI

  • gość 2019-05-24 03:29:07

    A po co jest prywatny zlobek zrobiny?Co?? Z troski o dzieci czy dla pieniedzy?Poprostu biznes i tyle !!

  • Gość - niezalogowany 2019-05-24 08:39:55

    Od koedy państwowe jest droższe od prywatnych? Rysiu z rodzina żadnych szkół nie pokończyli czy co, ze takie farmazony pieprzą? Taki ten prywatny żłobek w Jastrowiu fany, ze mimo ze rodzice placka krocie, to na jakieś imprezy misza kupować paluszki sami czy inne drobiazgi hihhii

  • Gość - niezalogowany 2019-05-24 08:41:51

    I ja jako rodzic nawet nie chce by burmistrz i właściciel prywatnego sie dogadali bo ten prywatny to i tak masakra.. widzieliście tam „płac zabaw” chociazby??

  • gość 2019-05-25 11:14:16

    Urodził się wnuk, to należy zrobić żłobek. O taki, kameralny, dla wnuka. Na 20 (dwudziestkę) dzieci. Po co większy. Przecież to tylko potrzeba chwili. Swojego wnuka do wroga pod opiekę oddać nie wolno, i basta.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-28 09:19:03

    Jakim trzeba byc żałosnym człowiek, żeby mieszać w to wszystko niczemu winne dziecko? Co za dno.. a nie! Jest dno, 3 (trzy) metry mułu, a hen hen od spodu puka jeszcze Zbyszek. Wstyd! Ona smażył sie w piekle, bo pewnie miejsce juz tam masz zarezerwowane.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-30 11:44:51

    Żłobek państwowy musi być, zawsze taniej, a nie dorabiac prywaciarzy którzy obią to dla kasy a nie z miłości do dzieci

Dodajesz jako: |