:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 2°C
Budżet obywatelski, Jastrowiu powinien działać budżet obywatelski - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 05/06/2019 14:22

Pomysł ten forsują radni z klubu "Aktywne Jastrowie". Jednak burmistrz i rajcy z jego komitetu mają zastrzeżenia do tego pomysłu

- Na tym polega demokracja, żeby można było dać ludziom możliwość decydowania o tym co się dzieje wokół nich  - 30 maja podczas sesji Rady Miejskiej w Jastrowiu mówił Piotr Kurzyna.

- Budżet obywatelski to wyciągnięcie ręki w stronę mieszkańców - dodawał Michał Kruszyński.

Obaj panowie z klubu "Aktywne Jastrowie" chcieli, aby tego dnia rada przyjęła wymagania, jakie powinien spełniać projekt uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego. Po to, aby mógł on zacząć działać z początkiem przyszłego roku.

Radni z klubu zaproponowali, by z kasy miasta przeznaczyć na budżet obywatelski 100 tys. złotych. O przeznaczeniu tych pieniędzy decydować mieliby mieszkańcy zgłaszając, a następnie głosując na konkretne zadania.

- Najciekawsze inicjatywy powstają oddolnie - zauważył P. Kurzyna. - Czasami powstają super pomysł, o których ma jako radni nawet nie wiemy. Te pomysły będą rozwijać gminę.

Po konsultacji z burmistrzem z projekcie uchwały zapisano, że jedno zadanie może mieć wartość od 5 do 25 tys. złotych. Wystarczy, że ktoś z mieszkańców będzie mieć ciekawy pomysł, zgłosi go do budżetu obywatelskiego i będzie mieć szansę na pieniądze z samorządu na jego realizację. - Ludzie chcą działać, tylko czasami potrzebują pomocy - finansowe wsparcie gminy radny Kurzyna uznał za odpowiednią zachętę.

Jest kilka "ale"

To fragment artykułu na ten temat, który ukazał się w dzisiejszym wydaniu Aktualności Lokalnych - zachęcamy do przeczytania całości w wersji papierowej.

Tymczasem proponujemy Państwu zabranie głosu w tej sprawie:

 

Reklama

Czy w Jastrowiu powinien działać budżet obywatelski? komentarze opinie

  • gość 2019-06-05 14:29:51

    Nie może być. Carrington się na coś zgodził?

  • gość 2019-06-05 14:40:23

    absolutyzm - forma rządów, w której całość władzy skupia jedna osoba, nie odpowiadając przed nikim; jedynowładztwo, despotyzm, tyrania

  • Gość - niezalogowany 2019-06-05 14:41:49

    Pan uśmieszek w krainie marzeń hahah

  • Gość - niezalogowany 2019-06-05 14:44:50

    A ten pan z plaży wrócił? Nawet się ubrać chłopaka nie umi

  • gość 2019-06-05 15:05:36

    Ta para podobno coś teges razem ??? ktoś , coś ?

  • Gość - niezalogowany 2019-06-05 15:06:13

    Brawo radni opozycji ale burmistrz nie lubi słuchać ludzi jego radni to pajace dopodnoszenia ręki jak Pan każe. Szkoda Jastrowia.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-05 15:06:55

    Brawo radni opozycji ale burmistrz nie lubi słuchać ludzi jego radni to pajace dopodnoszenia ręki jak Pan każe. Szkoda Jastrowia.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-05 15:15:36

    Przed drugą kadencję budżet obywatelski był jedną z obietnic Wojtiuka, minęło 5 lat i nic a nawet gorzej bo jeszcze blokuje facet nieporozumienie rządzi jak w kominie

  • Gość - niezalogowany 2019-06-05 15:16:06

    Na tą panią pan uśmieszek musi uważać, znana jest z tego I owego.

  • gość 2019-06-05 15:34:41

    W Jastrowiu wszyscy za Wojtiukiem jak w Polsce za Kaczyńskim, tak was omotali? Kaczyński choć dał z suwerena kieszeni 500+ na dziecko i krowę, a Wojtiuk?

  • gość 2019-06-05 15:53:15

    Ludzie chcą chodników, promenady nad rzeczką i kilka innych obiecanych rzeczy a co dostana , żłobek za miliony:) wojenkę przecież trzeba wygrać !!! Szkoda słów!!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-06-05 16:52:25

    A żłobek miejski to niepotrzebny ? Jak najbardziej potrzebna konkurencja z prywatnym. Bo tam to już przesadzają.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-05 17:18:31

    Chce żłobek to niech sobie go wybuduje od podstaw a nie zabierać dobre miejsce w przychodni a przychodnie przenosić na piętro

  • GośćÓ - niezalogowany 2019-06-05 17:23:48

    Nikt medjastu nie chce przenosić na piętro.
    Żłobek będzie tam gdzie była apteka. Czaisz ?

  • Gość - niezalogowany 2019-06-05 17:39:32

    Dzbanuszek Mati

  • gość 2019-06-05 18:44:03

    Byłem na plaży miejskiej burmistrz i jego radni są odpowiedzialni za nieprzygotowane pomosty Jego tylko obchodzi prezesowanie synka w Polonii i wykończyć p.Ludewicza.Radni nic nie mogą zrobić bez wiedzy swojego guru.Szkoda Jastrowia.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-05 18:45:52

    Prywaciarze specjalnie dezinformują bo będą musieli zejść z opłatami. Proste.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-05 19:00:17

    Mateuszek dzbanuszek

  • gość 2019-06-05 19:16:28

    Radni z Wojtiuka tylko obiecują a nic nie robią dla swych wyborców przez park na ul.Roosvelta miała być zrobiona porządna droga nici radni pochowali głowy w piasek
    kasa miasta na inne zabawki burmistrza i jego radnych.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-05 19:54:31

    To zwykły dzban.

  • gość 2019-06-05 20:01:53

    Czy to prawda?, że człowiek który drugiemu wchodzi w du...e to nazywa się polityczna regionalna prosty...ka?

  • Gość - niezalogowany 2019-06-05 21:36:57

    Jak zawsze w Jastrowiu "wysoki" poziom dyskusji. Współczuję burmistrzowi Jastrowia , że ma takich wyjątkowo elokwentnych ziomków.

  • gość 2019-06-05 21:58:32

    Burmistrz się zgodził na konsultacje? No w końcu zaczął rozmawiać z ludźmi, bo jak dalej będzie tak władał jak do tej pory, to pogonią chłopa z ratusza. Nie chciał sam wprowadzić budżetu obywatelskiego, to znaleźli się sprytniejsi i ogłoszą, to jako swój sukces. Dobre to. Uważajcie na tego Kurzynkę, bo wydaje się dwie przecznice cwańszy od starego wyjadacza Woja z lasów Nadarzyckich.

  • gość 2019-06-05 22:23:09

    Wojtiuk ściemia. To jego filozofia.

  • Gość22 - niezalogowany 2019-06-05 23:18:27

    Czemu ten w głupiej koszuli zawsze patrzy się prosto w aparat zamiast pracować?

  • gość 2019-06-06 00:32:31

    Wszędzie , gdzie istnieją podziały w społeczeństwie musi istnieć Władza , a z drugiej strony opozycja ! Nie może być tak, że to wyłącznie Władza ma rację i uległa tej Władzy część Radnych ma rację z prostej przyczyny . Oddani bezkrytycznie p. Burmistrzowi często popadają w samozadowolenie i bezkrytyczne przyklepywanie przedsięwzięć Władzy !! Wielką rolę w tego typu sytuacjach ma opozycja ! Miasto bez opozycji do Władz jest miastem martwym ! Tak WŁADZA , JAK I jej poplecznicy i opozycja może mieć racje lub nie ! Mądrość polega na tym , ązeby wybrać taki wariant, który jest najbardziej trafny i akceptowany przez społeczeństwo ! To znaczy przez tą część społeczeństwa, która zna b, dobrze Miasto i zdolna jest do racjonalnego myślenia ! Konsultacje społeczne , spotkania ze społeczeństwem, fundusze obywatelskie , to są właściwe działania Władz , tym bardziej , że przewodniczącym Rady prawie 10 tys. Miasta jest przedstawiciel wsi, który tak naprawdę Jastrowie zna połowicznie , a napewno nie żyje problemami miejskiego środowiska i bardziej pełni rolę urzędniczą ! Wyśmiewanie się , że jakiś Radny jest ubrany w koszulę, że się patrzy nie w tą stronę i się uśmiecha , to docinki ludzi o specyficznych cechach charakterologicznych , którzy w rzeczywistości są ludzmi , którzy w poważnej debacie nie potrafią otworzyć gęby !!!

  • Gość - niezalogowany 2019-06-06 08:44:06

    A ja współczuję mieszkańcom Jastrowia że mają burmistrza gbura

  • Gość - niezalogowany 2019-06-06 09:24:35

    Tu opozycja chce pomóc prywatnym żłobkom i przedszkolom

  • Gość - niezalogowany 2019-06-06 12:30:57

    Gdyby nie ta niepotrzebna prywatna wojenka z Państwem Ludewiczów to w sumie niezły z Pana Wojtuka byłby burmistrz i polityk a tak traci głosy i u niektórych szacunek No ale może dojdzie do pojednania Tego Zyczę

  • Gość - niezalogowany 2019-06-06 13:06:03

    A Ludewicze to co charytatywnie działają ? Biorą kasę na przedszkole i żłobek od miasta i to nie małą.

  • gość 2019-06-06 14:36:40

    Państwo L to cwane lisy wiedzą jak zrobić by jeszcze więcej kasy wyciągnąć z gminy

  • Gość - niezalogowany 2019-06-06 14:38:30

    Bardzo dobrze że goni cwaniaka

  • Gość - niezalogowany 2019-06-06 16:46:34

    Budżet? Ja si pytam po co? I tak żadnej porządnej inwestycji z tego nie będzie. My potrzebujemy prostych chodników i ulic

  • gość 2019-06-06 17:46:37

    Widzę początek końca obecnego burmistrza. Szkoda , bo może wiele nie zrobił, ale wesoły chłop był.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-06 18:01:32

    Wesoły??? Zapytaj ludzi którzy z nim współpracują na pewno nie jest im do śmiechu ile można wytrzymać z takim prostakiem

  • gość 2019-06-06 19:12:22

    Ja rownież byłem dziś na plaży jastrowskiej. Niedokończone pomosty, wystające gwoździe z desek i pełno dzieci. O dramat nie trudno.

  • gość 2019-06-06 20:31:51

    Czas przyjdzie i dokoncza spokojnie ludzie. Jeszcze troche czasu jest

  • Dziczek - niezalogowany 2019-06-06 21:14:03

    Gratuluje tym co wyszli z jastrowskiej pokityki, bo szambo tu duze. Patrząc kto jest dziś w radzie można powiedzieć porażka.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-06 22:25:10

    Z jastrowskiej polityki niektórych politykierów pogonili wyborcy. Anton, Pokaj i paru innych to historia. Wybory wygrał burmistrz i jego ekipa i tyle. Za 5 lat kolejne wybory i wybierzcie sobie kogoś innego jak ci nie pasują, a nie tylko marudzenie i narzekanie. A jak się na was patrzy z boku, to tylko roszczenia i Mops, bo się należy a jeszcze podstawa to sobotni melanż . A ci niby aktywni to kto ? Takie same towarzycho jak reszta. Tylko nie mówcie , że Michał wie o co chodzi.

  • ŁubuDubu - niezalogowany 2019-06-09 22:19:21

    Aktywni w Jastrowiu. Trzymamy kciuki. Nie dajcie się hienom i barbarzyńcom. Do was należeć będzie miasto za kilka lat... dopiero.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-10 20:12:04

    W końcu jakieś pomysły niektórych radnych. A reszta to co? Cicho bo prezes zabronił myśleć? Ten budżet to dobry pomysł ale nie w J-wie. Tu Wojtuk się nie zgodzi na cudze pomysły. Nie przejdzie. Sam skrytykuje a nic nie zrobi.

Dodajesz jako: |