:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Drastyczna podwyżka cen za śmieci

Administracja, Drastyczna podwyżka śmieci - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 19/03/2019 07:00

– Jestem przerażony – tak o podwyżkach mówi burmistrz Okonka. – Ci, którzy nie segregują, naprawdę będą mieli teraz motywację finansową, żeby segregować – dodaje włodarz Jastrowia

To, że ceny za zagospodarowanie odpadów wzrosną, wiedzieliśmy od dawna. Pytanie brzmiało tylko, o ile. Dziś już wiemy, że o 50% i 133%. Od 1 kwietnia mieszkańcy gmin Okonek i Jastrowie płacić będą 15 zł miesięcznie od osoby za śmieci segregowane (obecnie to 10 zł) i 35 zł za śmieci niesegregowane (dziś to 15 zł). Taką decyzję 22 lutego podjęli przedstawiciele gmin wchodzących w skład Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Walne związku międzygminnego ustaliło, że mają to być stawki graniczne. Tyle że przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów na terenie Związku wciąż nie został rozstrzygnięty. Pierwsze postępowanie na tę usługę zostało unieważnione, gdyż oferta Altvatera znacznie przewyższyła możliwości finansowe PRGOKu.

– Te ceny są zaproponowane przez PRGOK, co nie znaczy, że one będą – 26 lutego, podczas sesji Rady Miejskiej w Okonku, mówił Andrzej Jasiłek.

– To są ceny wyjściowe dla operatora, ale czy on w ogóle będzie chciał w taki interes wchodzić. – zastanawiał się burmistrz.

O zbliżających się podwyżkach tego samego dnia radnych Gminy i Miasta Jastrowie informował burmistrz Piotr Wojtiuk. Stwierdził on, że wspomniany przetarg powinien zostać rozstrzygnięty w połowie marca. Wtedy ma być wszystko wiadomo. Na pewno jednak taniej niż 15 i 35 zł nie będzie.

Co więcej, Andrzej Jasiłek zdradził, że stawki te są tymczasowe, bo dotowane przez Związek.

– W ubiegłym roku PRGOK miał 6 mln zł nadwyżki i te ceny zaproponowane będą dotowane z tej nadwyżki. Gdy ona [dotacja – red.] się skończy, to będzie tragedia. Ci, którzy gospodarką śmieciową się zajmują, mówią, że to jest etap przejściowy, tylko na uspokojenie – mówił włodarz Okonka, czym wprawił radnych w zdumienie. Zresztą większość z nich i tak już miała wielkie oczy.

– Gdy jest jeden kontrahent, jest to niedopuszczalne, by na takim wysokim poziomie były ustalone te ceny – przerażenia nie krył Włodzimierz Choroszewski. Burmistrz miał dla niego i pozostałych mieszkańców złe wieści: – Ceny będą rosły. Jako gmina nie zrobimy w tym temacie nic.

Także burmistrz Jastrowia uznał, że wzrost cen, zwłaszcza opłaty za śmieci niesegregowane, jest znaczący. Stwierdził, że różnica ta ma zmusić ludzi do segregowania. Dziś na terenie PRGOKu zbiórkę selektywną deklaruje 67% gospodarstw, a nieselektywną 33%. To wciąż za mało. Argument finansowy ma sprawić, że ilości te zmienią się odpowiednio do 85% i 15%. Na papierze pewnie nietrudno będzie o taką zmianę.

Drożej, ale rzadziej

Zmiana cen to nie jedyna niespodzianka, jaką mieszkańcom funduje PRGOK.

Kolejną jest ograniczenie częstotliwości odbioru odpadów. Nowy regulamin utrzymania czystości i porządku zakłada, że odpady zmieszane z zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej będą odbierane raz na dwa tygodnie, niezależnie od pory roku. Obecnie jest to raz w tygodniu w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada i raz na dwa tygodnie od 1 grudnia do 31 marca. Podczas walnego zebrania PRGOKu przewodnicząca Małgorzata Sypuła tłumaczyła, że to dobre rozwiązanie. – Jeżeli prowadzi się poprawną selekcję, to odpadów zmieszanych jest naprawdę mało i odbiór raz na dwa tygodnie jest w zupełności wystarczający – mówiła przedstawicielom gmin. Mieszkańcy jednak nie są tego tacy pewni.

– Nie wyobrażam sobie, jak to będzie wyglądało. Jesteśmy przyzwyczajeni od kilku lat, że to było raz w tygodniu i tych śmieci jest naprawdę sporo – Włodzimierz Choroszewski z Lotynia udowadniał, że ograniczenie wywozu o połowę powoduje, że ceny nie rosną o 50% i 133 %, lecz o 100 i niemal 300%.

Rzadziej odbierane będzie także szkło – nie dwa razy, a raz w miesiącu. To samo dotyczy odpadów biodegradowalnych, które zimą (od 1 grudnia od 31 marca) odbierane będą raz w miesiącu, a przez resztę roku dwa razy.

Jeśli chodzi o zabudowę wielorodzinną, to regulamin mówi o odbiorze co najmniej raz w tygodniu.

Płać z góry

Kolejna nowość, która wejdzie w życie 1 kwietnia, dotyczy terminu uiszczania opłaty. Dziś płacimy „z dołu”, za miniony miesiąc, natomiast od kwietnia będziemy to robić „z góry”, za miesiąc, który właśnie się zaczął. Tak więc w kwietniu opłata za śmieci będzie podwójna – za marzec i kwiecień właśnie. Wszystkie te zmiany radnym z Jastrowia tłumaczyć ma przedstawiciel ZM PRGOK w Pile. Burmistrz Piotr Wojtiuk zapowiedział, że zaprosi kogoś takiego na jedno z posiedzeń komisji Rady Miejskiej w Jastrowiu.

Związek tłumaczy, że na wzrost cen wpływa wiele czynników, takich jak podwyżka stawek za zagospodarowanie odpadów na instalacjach do ich przetwarzania – dziś około 460 złotych brutto za tonę (w 2018 roku ponad 300 złotych, a w 2016 roku około 250 zł), opłata marszałkowska (M. Sypuła tłumaczyła, że w 2018 roku opłata marszałkowska wynosiła 140 złotych od tony odpadów, w tym roku jest to 170 złotych, a w 2020 roku ma wynieść 270 złotych za tonę), a także podwyżka kosztów pracowniczych i cen energii elektrycznej.

Tęsknota za Złotowem

Przedstawione zmiany sprawiły, że w Okonku odżyła chęć przejścia do Związku Gmin Krajny, który prowadzi gospodarkę śmieciową dla większej części powiatu złotowskiego (z wyłączeniem Okonka, Jastrowia i Krajenki) i gminy Łobżenica. W ZGK stawki po zmianach wynoszą 13 zł za śmieci segregowane i 20,50 zł za niesegregowane od osoby miesięcznie. Różnica jest diametralna. Nic dziwnego, że A. Jasiłek, gdyby tylko mógł, dziś przeszedłby do ZGK. Powstrzymują go umowy z PRGOKiem oraz zbudowany w Okonku (wciąż niedziałający) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów.

– Konsekwencje finansowe [wystąpienia z PRGOu – red.] byłyby ogromne – ocenił włodarz.

– Będziemy się dusić tutaj – dodał po chwili, nie kryjąc, że wysokością podwyżek jest przerażony. Ma bowiem świadomość, że odium niezadowolenia społeczeństwa spadnie na jego barki. Nie ma znaczenia fakt, że gmina Okonek w Związku Międzygminnym ma jeden głos, a np. Piła dziewięć.

Na nic więc zdały się próby samorządowców z Jastrowia i Okonka, by podzielić PRGOK na strefy, w których to gminy mogłyby wyłaniać swojego odbiorcę odpadów. Dyskusja ta stała się okazją do skrytykowania podejmowanych przed laty przez władze Okonka decyzji. Okazało się bowiem, że przy „dużym” wcale nie jest lepiej.

– Kiedyś Sanikont ogarniał temat naszej gminy, to był usługodawca lokalny, a my żeśmy się w ten PRGOK bardzo skwapliwe zgłosili, radni przegłosowali, więc teraz nie ma do kogo mieć pretensji – 26 lutego mówiła radna Anna Pancerna–Kempska.

– To jest taka wskazówka na przyszłość, żeby dobrze się zastanawiać, czym wstępowanie do takich dużych związków może się skończyć. Co my jesteśmy dla Piły? Oni nawet nie wiedzą, gdzie my jesteśmy.

Łukasz Opłatek

Reklama

Drastyczna podwyżka cen za śmieci komentarze opinie

 • gość 2019-03-19 08:29:43

  A kto przed przetargiem ustala stawki? Przecież pewne że wówczas taniej nie będzie. Czegoś nie rozumiem. Najpierw robi się przetarg, a później ustala się cenę za wywóz odpadów. Czy to korupcyjne działania?

 • gość 2019-03-19 09:19:28

  Idiotyczny argument podwyżki cen że to zdopinguje 33% klientów do segregacji gdy 67% segregującym podniesiono opłaty o 50%? Następna okazja do drastycznych podwyżek opłat.

 • gość 2019-03-19 09:22:44

  kiedy zapytałem kilka dni temu w PRGOK w Pile, dlaczego wzorem wielu państw zachodnich, nie wprowadzono u nas miejsc, w których mieszkańcy mogliby wrzucać segregowane odpady do kontenerów, usłyszalem, że tak było, ale robiły się w tych miejscach śmietniska i zrezygnowano, a przecież nasuwa się oczywisty domysł, że śmietniki robiły się, bo odpowiedzialne służby nie opróżniały tych kontenerów we właściwym czasie; finał jest taki, że dziś worki z plastikiem, szkłem i co najgorsze z odpadami biologicznymi walaja się po naszych posesjach i korytarzach; przeciez to jest syf jak Afryce, coś z tym trzeba zrobić

 • gość 2019-03-19 10:02:39

  Wybory samorządowe za nami, następne za pięć lat, więc kogo obchodzą mieszkańcy. Gdy Wojtiuk wprowadzał nas do tego związku śmieciowego to miało być tanio, czysto, wygodnie. A dzisiaj mamy rzeczywistość jaką widzimy. I winni są "oni"-związek śmieciowy, tak jakby nas siłą włączono, włodarz naszej gminy zachowuję się tak jakby to nie on nam to zafundował, sam zachwalał. Ciekawe co ma do powiedzenia tym rodzinom , którym teraz wychodzi 385 pln do zapłaty.

 • gość 2019-03-19 12:54:22

  Podziękujcie Wojtiukowi , Kiteli i Platformie za te ceny śmieci. To ich polityka.

 • gość 2019-03-19 13:32:41

  Przecież Wojtiukowi bliżej do PiS jak do PO, a właściwie to nie wiadomo. Kiedyś bratał się z PSL, ale puszcza oko zarówno do PiS jak i do PO, a najwięcej do swego kolegi Antona z SLD.

 • gość 2019-03-19 15:42:26

  Mieszkańcy maja teraz płacić ,,z góry'', czyli kredytować PRGOK?

 • Gość - niezalogowany 2019-03-19 16:11:23

  Pogonić dziadostwo. Mniej usługi patrz roboty a droższa opłata. W jakim innym kraju europejskim ludzie dają się tak kiwać przez kilku wybranych cwaniaków w danym rejonie. Podwyższają bez żadnych kontroli zasadności takich poczynań a jako wrzutka do dyskusji to LGBT a nie problemy finansowe rodzin. Dobrze że PiS dodaje rodzinom bo nie wyobrażam sobie co by było jakby rządziło POKO którzy jak mówią zabierali by i podwyższali.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-19 16:18:14

  To raczej PiS ślinił się do Wojtiuka. Jemu obojętne z kim stoi ważne aby osiągnąć swoje. Działania PiSu w Jastrowiu dały tyle że żadna z zmian ulic nie zyskała aprobaty prawicowych bohaterów lecz odczuć Jastrowskim społeczności w osobie Burmistrza nazywając je minn. ,,Wesoła" czy jakoś tam. Ot cały sukces PiSu na powiat złotowski.

 • gość 2019-03-19 19:01:55

  PiS daje za darmoche rodzinom tworząc patologię w postaci nierobów i patologię. Po co taka jedna z drugą ma wstawać o piątej rano do pracy gdy Państwo da z podatków sąsiada 500+. Ja wychowałam kilkoro dzieci bez pomocy Państwa a teraz ze swych podatków mam dawać na nierobów gdy np. co miesiąc płacę coraz więcej na potrzebne lekarstwa? Motywuje się do pracy a nie rozdaje za darmochę pieniądze. Mi to osobiście wisi czy jakaś ulica będzie miała nazwę prawicowego bohatera (???? bo taki ,,wiatr polityczny''?) czy Wesoła (nie przeszkadza ani prawicy, ani lewicy, po zmianie opcji politycznej nie musi byc zmieniana, deprawicowana), ważne by była czysta, miała należytą nawierzchnię, oświetlona.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-19 21:35:59

  Nie marudzić tylko zabrać się za segregację lenie. Jak się nauczycie prawidłowo segregować to będzie taniej. Popatrzcie w swoje śmietniki co tam wrzucacie i do roboty.

 • gość 2019-03-19 22:22:19

  Segregowane odpady i tak poszły 50% dla 67% w górę, żadne opłaty (odpady, czynsze, woda i ścieki, energia itp) nigdy nie poszły w dół i nigdy nie pójdą. Nawet gdybyś segregował i prasował wszystkie odpady opłaty tylko będą wzrastać. Na 500+, trzynastki dla emerytów, podwyżki dla nauczycieli, premie i nagrody dla rządzących musisz płacić, to z Nieba nie spada.

 • gość 2019-03-19 23:57:57

  I Krajenka

 • Gość - niezalogowany 2019-03-20 06:51:49

  Zanim założyli kanalize w gminie Krajenka woda była po 2,70 netto za kubik dzisiaj ta sama woda kosztuje 4,60 netto dla przykładu w gminie Tarnówka woda tańsza jest o złotówkę przypadek nie sądzę?

 • gość 2019-03-20 08:47:43

  Opłaty za śmieci powinny zależeć od dochodów. Biedny kupuje mniej więc i śmieci ma mniej. Drugi problem to jak segregować śmieci w bloku? Gdzie je składać aby nie było smrodu i robactwa w budynkach? Mam w kuchni o pow. 3-4 m2 trzymać trzy cztery worki na odpadki? Osobiście staram się segregować śmieci, ale robię to dopiero przy kontenerach. W mieszkaniu dzielę je tylko na mokre i suche.

 • P - niezalogowany 2019-03-20 14:53:54

  Pan Wojtiuk i Pan Kitela wprowadzili gminy do PRGOK i nie można się z tego już wycofać. Zapewne wiedzieli, że coś w tym jest. Są współodpowiedzialni za podwyżki cen za śmieci. A PSZOKi dalej nie działają. Wstyd Panowie za takie gospodarowanie.

 • gość 2019-03-20 18:53:28

  Może Ci panowie wcześniej mieli udziały ,że tak bardzo bronili się przed MZUK-iem.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupię Mieszkanie Bezczynszowe

Młode małżeństwo kupi mieszkanie w Złotowie! może być do remontu, min.3-pokojowe. Bezpośrednio!


Zobacz ogłoszenie

Kopanie stawów

Świadczymy usługi kopania i pogłębiania STAWÓW - w promieniu około 100 km od 89-300 Wyrzyska. Posiadamy własne koparki gąsienicowe oraz..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"