:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Drogi za prawie 4 miliony

26/05/2018 07:00
Drogi i komunikacja, Drogi prawie miliony - zdjęcie, fotografia

Niemal w każdej części miasta trwają lub mają się rozpocząć lada moment roboty drogowe, a przed dużą szansą stanęła ul. Słowackiego

Większość przetargów została rozstrzygnięta i firmy budowlane robią już swoje. Roboty trwają już m.in. na ul. Mickiewicza. Jej przebudowa rozpoczęła się od strony wiaduktu kolejowego. O zakresie inwestycji pisaliśmy już, przypomnijmy więc jedynie, że pracami objęty będzie fragment drogi do placu za „czerwonym kościołem” a w efekcie przebudowy droga zyska nową nawierzchnię, powstanie także przeszło 20 miejsc parkingowych. Z kolei pokruszone materiały pozyskane z rozbiórki mają być wykorzystane na gminnych drogach polnych. Prace trwają także na drodze na osiedlu Roosevelta, ul. Jedności Robotniczej oraz ul. Leśnej. W tym trzecim przypadku fragment ulicy przebudowuje w ramach porozumienia z gminą spółka Dino, która buduje w tamtej okolicy swój sklep. Już niedługo można spodziewać się początku robót na ul. Konopnickiej (od połączenia z ul. 1 Maja w górę) oraz Bocznej. Rozstrzygnięto także przetarg na przebudowę drogi gminnej w Nadarzycach za rzeką Piławą. Dodatkowo ma być zrobiony most na rzece. Nie udało się natomiast pozytywnie zakończyć przetargu na podobną inwestycję w Samborsku. Wykonawcy, którzy się zgłosili, oferowali ceny wyższe niż kwota przeznaczona na ten cel przez gminę (150 tys.), więc postępowanie unieważniono.

Jak Mickiewicz, to i Słowacki

Skoro znalazły się pieniądze na Mickiewicza, to należałoby pamiętać także o drugim wieszczu epoki romantyzmu, Juliuszu Słowackim. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej wprowadzono do budżetu kilka znaczących zmian, w tym przeznaczenie 620 tys. zł na przebudowę ul. Słowackiego. Jednocześnie zwiększono kredyt. Potrzebę takiej zmiany burmistrz Piotr Wojtiuk tłumaczył szansą na dofinansowanie, jakie się pojawiło – z rządowego programu można pozyskać pieniądze na 80% kosztów inwestycji.

Nigdy do tej pory tak wysokiego dofinansowania nie było. Dlatego trzeba było wprowadzić w ekspresowym tempie pieniądze, bo na złożenie wniosku były tylko dwa tygodnie

– wyjaśniał włodarz gminy. Do konkursu została zgłoszona Słowackiego, ale pod uwagę była brana jeszcze Jagiellońska. Ostatecznie zadecydowały kryteria, które będą rozstrzygały o przyznawaniu pieniędzy. Obie ulice łączą się z drogami wyższej kategorii, ale na korzyść Słowackiego przemawia, według burmistrza, dostęp do większej ilości obiektów użyteczności publicznej (szkoła, przedszkole, targowisko) oraz terenów inwestycyjnych położonych przy alei Wolności. Radni bez zastrzeżeń zagłosowali za taką zmianą w budżecie. Choć decyzji o przyznaniu dofinansowania jeszcze nie ma, to już na stronie urzędu ogłoszony został przetarg na wykonanie tej inwestycji. Z jednej strony ma to zapobiec ewentualnym problemom z późniejszym wyłonieniem wykonawcy, ale co ważniejsze, burmistrz nie wyklucza, że jeśli pojawi się rozsądna oferta, to droga zostanie przebudowana nawet w przypadku, gdy dofinansowanie nie zostanie przyznane.

Łącznie wszystkie wymienione inwestycje na drogach pochłoną z budżetu gminy blisko 4 mln zł, nie licząc ewentualnego zwrotu z dofinansowania za ul. Słowackiego.

Reklama

Drogi za prawie 4 miliony komentarze opinie

  • mieszkaniec - niezalogowany 2018-05-27 10:14:06

    a chodnik chociaż cały zostanie wymieniony czy też tylko do placu? bo na stronie na której jest przystanek pks to chodnik jest całkiem dobry ale po drugiej stronie to masakra stary i nierówny

  • Mikołaj - niezalogowany 2018-05-27 09:55:35

    czyżby zagranie pod publikę ? idą wybory samorządowe !

  • wyborca - niezalogowany 2018-05-26 21:36:53

    o nie nie nie

  • wyborca - niezalogowany 2018-05-26 21:35:24

    czyli wg. ciebie lepiej nic nie robic de.ilu

  • do 67 - niezalogowany 2018-05-26 20:16:10

    Środki na te inwestycje pochodzą z zewnątrz? UE dała czy Rząd?

  • 67 - niezalogowany 2018-05-26 20:00:48

    Co ty gadasz za głupoty, brwk podstawowej wiedzy...

  • do Mieszkaniec - niezalogowany 2018-05-26 19:59:05

    Wyłącznie skorzystają mieszkańcy Jastrowia, ale konieczność spłaty wysokich kredytów spowoduje podniesienie podatków, czynszy, wszelkiej maści opłat poniosą wszyscy, a laury (głosy wyborcze) będą zbierać włodarze.

  • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-05-26 19:13:43

    Tak. A co? Nie skorzystamy na tym jako mieszkańcy Jastrowia?! Bardzo dobrze, że są wybory przynajmniej będziemy mieli zrobione ulice!

  • Maniek.nr1 - niezalogowany 2018-05-26 18:13:28

    Z innej beczki. Czy ktoś coś słyszał, bądź wie o planach w związku z tzw "parkiem przy torach"? Kiedyś już coś drgnęło: wycięto krzaczory, zainstalowano lampy ( świecą!) Pytanie: kiedy powstanie normalny chodnik, by można bezpiecznie przejść / przejechać?? Teraz to katorga, a chodnik przy asfalcie dość ryzykowny (dzieciaki). Przecież to chyba nie wymaga olbrzymich prac inżynieryjnych, ani nakładów. Można użyć kostek / płytek z recyklingu po restauracji innych miejsc. Dzięki za uwagę.

  • Henryk - niezalogowany 2018-05-26 13:18:59

    Wszystkich, te inwestycje z czegoś trzeba zapłacić, mamona z nieba nie leci.

  • Marek - niezalogowany 2018-05-26 13:03:32

    Jakich opłat Henryku, zdradzisz tajemnicę ?

  • Henryk - niezalogowany 2018-05-26 12:56:02

    Po Wyborach lawinowy wzrost opłat w Gminie

  • Prawdziwy Jastrowiak - niezalogowany 2018-05-26 12:49:30

    My tez nie

  • Henryk - niezalogowany 2018-05-26 12:39:43

    Temat remontów ulic krążył od kilku lat, ale tuż przed Wyborami zaczęto realizację. Kiełbasa wyborcza burmistrza jak 500+ PiS?

  • Z Sypniewa - niezalogowany 2018-05-26 11:50:06

    A my nie.

  • z jastrowia - niezalogowany 2018-05-26 11:11:13

    Chętnie go oddamy, nawet z dopłatą

  • No ja - niezalogowany 2018-05-26 09:46:52

    Podgaje to gm. Okonek a nie Jastrowie

  • Jastrowiak - niezalogowany 2018-05-26 09:46:29

    Dobra decyzja radnych i włodarza ! Stare miasto musi być odbudowane.

  • Zlotowiak - niezalogowany 2018-05-26 08:52:29

    Szkods że u nas w Zlotowie takie burmistrza jak w Jastrowiu nie ma

  • ika - niezalogowany 2018-05-26 08:48:53

    Dlaczego jak coś złego ,patologia to pan redaktor wymienia nazwę miasta Jastrowie kilka krotnie ,ale jak coś bardzo dobrego to wymienia się tylko nazwy ulic bez nazwy miasta -wstyd panie "redaktorze"

  • Ryki - niezalogowany 2018-05-26 08:02:54

    Brawo !!! Oby więcej inwestycji w sam miescie - Jastrowiu !!!

  • Bunia111 - niezalogowany 2018-05-26 07:54:20

    Dokładnie o jakie miasto chodzi? A co z drogą w Podgaju na Osiedle Polne? Obiecanki cacanki.....? Gadanie, pisanie w gazecie że drogę zrobią a jakie dziury byly takie są wrrrr