:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Administracja, Dużo pytań o śmieci - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 18/02/2019 07:00

Radny Koronkiewicz w odpowiedzi na niedawną podwyżkę opłat za wywóz odpadów i zmniejszenie ich częstotliwości w mieście zaproponował wyjście ze Związku Gminy Krajny. Radni zażądali wyjaśnień od dyrektora Biura ZGK. Krzysztof Żelichowski ocenił, że decyzje dotyczące śmieci celowo utrzymano w tajemnicy przed wyborami

Dyskusja, jaka miała miejsce podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Złotowa, chwilami była ostra, zwłaszcza między radnym Krzysztofem Koronkiewiczem a dyrektorem Andrzejem Rutą i burmistrzem Adamem Pulitem. Najwięcej pytań zgłosiła jednak radna Agnieszka Jęsiek–Barabasz. Mówiła głównie w odniesieniu do sytuacji na swoim osiedlu przy Kujańskiej. Podkreśliła, że zmniejszenie częstotliwości wywozów przypadło w bardzo złym momencie, gdy przy okazji świąteczno–noworocznego okresu produkcja śmieci była zwiększona. Zarzuciła niemal kompletny brak informacji do mieszkańców, spośród których tylko nieliczni otrzymali kartki, na których nie wskazano źródła pochodzenia.

– Otrzymałam mnóstwo telefonów ze strony mieszkańców – mówiła o tym, jaka zapanowała dezinformacja. Przyznała, że od dyrektora Biura ZGK dowiedziała się, że jest informacja na stronie internetowej i na stronie Urzędu Miejskiego, ale… – nie ma obowiązku korzystania z internetu – przekonywała, że informacja powinna dotrzeć do domów mieszkańców zdecydowanie wcześniej. Pytała o przyczyny zamieszania oraz o to, kto i dlaczego zdecydował o zmianie. Powołała się na informacje z Polskiego Klubu Ekologicznego, że większa ilość śmieci trafiła do okolicznych lasów. Wyraziła obawy o to, jak sytuacja będzie wyglądać w letnim okresie.

– Smród, robaki, gryzonie – zapowiadała, że z tym trzeba będzie się mierzyć w konsekwencji niedawnej zmiany. Odniosła się do składu zgromadzenia Związku Gmin Krajny i pytała o parytet – dlaczego Złotów ma tylko sześcioro przedstawicieli, skoro mała gmina Tarnówka ma ich troje? Podkreśliła, że paradoksem jest, iż częstotliwość wywozu zmniejszono w świetle niedawnego wzrostu stawek za wywóz odpadów.

Gdy śmieci będą chodzić

Andrzej Ruta przyznał, że zbieg okoliczności sprawił, iż w jednym czasie na zmiany, które zaszły w gospodarce śmieciowej, wpływ miało wiele czynników. Podkreślił, że zmiany harmonogramów mają miejsce co pół roku, choć w tym przypadku rzeczywiście były później dostarczone.

– Ponieważ zgromadzenie dopiero przy drugim podejściu, 27 grudnia, podjęło decyzję o zwyżce kwot – dodał też, że dopiero dzień później podpisano umowę z Miejskim Zakładem Usług Komunalnych i można było przygotować rozpiskę harmonogramów.

– Winy Biura tam nie było – stwierdził, przypominając, że z zapewnień od operatora (MZUK) wynikało, iż harmonogramy będą dostarczone do właścicieli nieruchomości jednorodzinnych do końca roku.

– Przepraszałem już w imieniu własnym, pracowników Związku, członków zgromadzenia i operatora. Nic innego mi teraz nie pozostaje – dodał. Sytuację skomentował także radny Maciej Zając.

– To jest radykalna zmiana – ocenił, że zmniejszenie częstotliwości wywozów wiąże się z koniecznością przeorganizowania w domach rodzinnej gospodarki śmieciowej. To, że należna informacja nie dotarła do mieszkańców, radny określił niedopuszczalnym. Łukasz Piosik dodał, że z informacji, jakie ma od mieszkańców wynika, że do niektórych harmonogramy nie dotarły do chwili obecnej.

– Kiedy nie dzwonię do MZUK–u odpowiedź jest taka, że wszystkie harmonogramy do właścicieli nieruchomości dotarły – odparł Andrzej Ruta.

Milczenie przed wyborami

Na uwagi ze strony radnych, że o zmianach było przecież wiadomo wcześniej, dyrektor Ruta odparł, że Biuro ZGK nie może podejmować działań w odniesieniu do tego, co być może się wydarzy, komórka może pracować jedynie w odniesieniu do faktów. Bo to, że o zmianach było wiadomo znacznie wcześniej, jest już dzisiaj jasne. Dyrektor Ruta zaznaczył, że prace nad Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku. Już wtedy przedstawiciele gmin dowiedzieli się po raz pierwszy, że będzie przygotowywany przetarg na cztery lata. Natomiast w czerwcu 2018 roku zatwierdzono to uchwałą intencyjną przez członków zgromadzenia.

– Pierwsze podejście do podwyżki opłat odbyło się 15 listopada 2018 roku. Wtedy nie została podjęta ta uchwała, w związku z czym nie mogły iść wcześniej harmonogramy – wyjaśnił dyrektor. Radny Krzysztof Żelichowski skomentował fakt, że warunki przetargu na nowy okres świadczenia usług były znane już we wrześniu 2018 roku.

– Pewnie było to nawet wcześniej, ale jak wszyscy wiemy w październiku były wybory samorządowe i to nie była popularna decyzja, żeby mówić o podwyżkach.

Andrzej Ruta podkreślił, że znaczenie dla decyzji o ograniczeniu częstotliwości wywozów miały testy, jakie związek przeprowadzał w ubiegłym roku. Zgromadzenie i zarząd Związku zdecydowały, że testy odbyły się od czerwca do września.

– Wyniki tych badań są takie, że wystawionych pojemników było 35% i rzadko w tych samych nieruchomościach – mówił o wynikach.
Radni bardzo krytycznie ocenili fakt, że Związek Gmin Krajny przeprowadzał te badania w tych właśnie miesiącach.

– Czy testy zawsze są przeprowadzane w okresie letnim, kiedy 30% ludzi ma zaplanowane urlopy? Dlaczego te testy nie były robione od października do grudnia? – pytała A. Jęsiek–Barabasz. Poparli ją radni Koronkiewicz i Piosik, ten drugi zauważył, że testy przeprowadzono jedynie na czterech ulicach.

Parytety i totalny chaos

A. Ruta podkreślił, że zmiany, jakie zaszły, są jednocześnie formą zachęty do tego, aby mieszkańcy przeszli na segregację śmieci i to rzekomo już się dzieje.

– Notujemy bardzo duży odsetek mieszkańców, którzy zmieniają deklaracje i przechodzą na selektywną zbiórkę – te słowa dyrektora biura potwierdzał później burmistrz. Zdaniem A. Ruty odbiór odpadów pięć razy w miesiącu (selektywne plus niesegregowane) powinien być właściwą liczbę, choć zaznaczył, że nie musi to być ostateczne rozwiązanie.

– Jeżeli będzie taka potrzeba wrócimy z tym tematem – zapowiedział taką gotowość. Podkreślił jednak, że zmiany, jakie zaszły od stycznia, wydają się optymalne. W kwestii śmieci w lasach dyrektor odparł, że są niestety wyrzucane od pięciu lat i nie ma w tym winy Związku.
W kilku zdaniach odniósł się też do kwestii parytetów w zgromadzeniu. Przypomniał, że od początku istnienia Związku każda gmina miała po dwóch przedstawicieli, natomiast w momencie, gdy była budowana Regionalna Instalacja Przerobu Odpadów Komunalnych cztery gminy: Tarnówka, Złotów, miasto Złotów i Krajenka zdecydowały się nieodpłatnie przekazać do Związku udział w gruncie. To kryterium zdecydowało, że Złotów dodatkowo dostał czterech członków do zgromadzenia, Tarnówka jednego, a gmina Złotów dwóch, co wynikało z procentowego udziału w gruncie.

Andrzej Ruta i burmistrz Złotowa porównywali, że wzrost kosztów nie odbiega od tego, co nastąpiło w innych samorządach (z wielu nie ma jeszcze tych danych), a w odniesieniu do niektórych podwyżki zastosowane przez Krajnę (przypomnijmy, że średnio to 37%) są niższe: Chojnice – 14 i 23 zł; związek Obra – 19,50 i 28 zł; Odolanów – 16 i 21 zł; Dębica Kaszubska – 15 i 28 zł; Kartuzy – 20 i 38 zł – takie dane przywoływał burmistrz. A. Ruta podkreślił, jaki wkład w zamieszanie związane z gospodarką odpadami miał też rząd:

– Proszę zauważyć, że 29 grudnia 2018 roku rząd nie wprowadził rozporządzenia, które miało wejść w życie od 1. stycznia tego roku, przesunął o rok. To jest totalny chaos – skomentował.

(Nie) grozi Neapol

O tym, że wiele telefonów odebrał od mieszkańców w związku ze zmniejszoną częstotliwością wywozów, mówił także K. Koronkiewicz. W swojej długiej wypowiedzi skupił się nie tylko na niedawnym zamieszaniu z odpadami, ale też krytycznie mówił o samym Związku. Gdy padły słowa o pijących kawę w biurze pracownikach, o Andrzeju Rucie, który z kierownika stał się dyrektorem, adwersarz tych wypowiedzi stwierdził, że to przesada, a radny najzwyczajniej obraża pracowników biura ZGK.

Propozycję zmiany kubłów na większe Koronkiewicz ironicznie skomentował sugestią, żeby pod domami mieszkańców postawić kontenery na gruzy, to śmieci będzie można wywozić raz na kwartał, a nawet na pół roku. Swoje słowa skierował również do burmistrza, przewodniczącego Związku, pytając, co zrobił, aby mieszkańcy nie płacili tyle za wywóz odpadów. Zdaniem radnego, zadaniem samorządowców powinno być bowiem dbanie o interes mieszkańców. Przetarg ogłoszony przez Krajnę nazwał amatorskim, na co burmistrz odpowiedział, że to zamówienie publiczne było przeprowadzone na europejskim poziomie. Puentą wypowiedzi radnego była daleko idąca propozycja…

– Trzeba pomyśleć o wyjściu ze Związku Gmin Krajny – słowa te argumentował tym, że w tych strukturach nie dba się o mieszkańców, czego ostatnie zamieszanie ma być dowodem, a w związku tym nie jest on potrzebny mieszkańcom Złotowa. Burmistrz odniósł się do tej propozycji…

– To jest zawsze decyzja do podjęcia – stwierdził, że zawsze można powołać gminny zakład komunalny, a jest to zależne od woli radnych. Zaznaczył jednak, że takie „indywidualne” prowadzenie działalności w tym zakresie byłoby trudnym zadaniem, choć przyznał, że praktyka pokazuje, że takie sytuacje mają miejsce. Adam Pulit zaznaczył jednak, że dominuje tendencja, aby jednoczyć samorządy i na tym budować ich silniejszą pozycję na rynku. Dodał, że wbrew wielu krytycznym ocenom tego, co działo się w ostatnich tygodniach w gospodarce śmieciowej ZGK, jest spokojny, bo miastu nie grozi drugi Neapol.

– Grozi, grozi – ripostował K. Koronkiewicz.

W odniesieniu do stwierdzeń dyrektora Ruty i burmistrza Pulita, że zmiany harmonogramu nie są procesem nieodwracalnym, radny Roman Głyżewski zaapelował, ażeby wrócić do wcześniejszej częstotliwości wywozów.

Piotr Steffen

Reklama

Dużo pytań o śmieci komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-02-18 09:37:54

  Czytając ten artykuł włos na głowie się jeży. Jak można zgodzić się na tak wysoką podwyżkę i zmniejszenie wywozu? Tłumaczenia Pana Ruty i Pana Pulita są na poziomie tak wysokim jak ich zarządzanie miastem. Szkoda że tonie wyszło przed wyborami bo to zmieniło by napewno wynik wyborów. Nieudolność dbania o mieszkańców jest bardzo widoczna bo oni dbają tylko o swoje stołki a o ludziach pamiętają tylko przed wyborami. Powinno zrobić się referendum i odwołać takiego burmistrza. Brawo radni że potraficie otwarcie mówić o braku kompetencji tych panów. Najbardziej rozbawiło mnie że zrobiono to na europejskim poziomie większej głupoty dawno nie słyszałem, podwyżka 40 proc i zmniejszenie o połowę wywozy to standard i poziom Europy, to pokazuje jaki poziom reprezentuje burmistrz. WSTYD

 • Gość nat - niezalogowany 2019-02-18 10:01:45

  Prosze nie patrzec na inne gminy w ktorych jest drozej, ale na to w ktorych jest taniej. Bo jesli wladze beda na to patrzec to niedlugo tych pierwszych zabraknie!

 • Gość - niezalogowany 2019-02-18 11:42:47

  Ale Agnieszka ślicznie wygląda .

 • gość 2019-02-18 12:06:58

  patologia zarzadzajacych miastem i dziwnym tworem ZGK...można smialo napisac / powiedziec ze złotowianie zostali WYDYMANI przez p. Rute oraz p. Pulita bez mydla :)

 • Rutta - niezalogowany 2019-02-18 12:11:13

  Rutta Cosa Nostra zaleje was smieciami jak mafia w neapolu. Jest zastraszany przez mafie chyba bo uparcie dazy do celu. Na chooj sie pytam ta spalarnia pod nosem co powstala aby teraz wszystko podrozalo?n Eco festyn qwa dajcie glupi lud to kupi narra

 • Gość - niezalogowany 2019-02-18 12:58:06

  Najlepsze jest to że śmieciarka jedzie normalnie co tydzień jak było wcześniej, ale nawet jak wystawie swój kipiący śmieciami kubeł to i tak go nie odbiorą bo zabierają tylko z Adm i z firm. Gratuluje. Wykopac sobie dziurę w ogródku czy wywieźć do lasu ? bo gdzie te worki mam gromadzić ? Place więcej dostaje mniej PARANOJA A NIE ZLOTOWSKIE ZDROJE !!!!!

 • gość 2019-02-18 13:56:04

  Może skrócić kadencje jak nie ma zdolności rządzenia.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-18 14:54:01

  Pan Burmistrz zrobił z nami to samo co Tusk z Polakami zaraz po wyborach. Po co kandydował na burmistrza i śpiewał przez łzy pieśń wyborczą o swojej uczciwości i zrozumieniu dla Złotowian skoro wykonuje wszytko wbrew nim. On podpisuje się pod każdą decyzja podłożona przez środowiska zewnętrzne które nas mieszkańców odzierają z pieniędzy. W końcu przyjdzie ktoś i powie że mamy płacić za deszczówkę i jeszcze przesączyć ja przez bibułę. Jak idzie o dopłaty do walki z wielkim smogiem to grosze i bariery nie do przejścia a jeżeli ktokolwiek ma do tego zastrzeżenia to kiep bo tylko pan burmistrz rozumie i podziela zdanie ,,ZEC" o nieopłacalności nowych inwestycji ogrzewania ekologicznego. Więc pytam skoro my jesteśmy tak nierozumni a Burmistrz łyka wszystko co mu podadzą i przekonuje nas że tak musi być to po co on nam potrzebny. Po co zebrania, spotkania czy sesje, przecież to paranoja. Być może pan burmistrz teraz jako nie miastowy nie czuje mieszkańców a że stołek dobry to i warto było naobiecywać by potem na 5 lat odwrócić się plecami. Ciekawe co na to mieszkańcy blokowisk którym to w większości zawdzięcza wygraną, jak oni czują się po podwyżkach. Zresztą jak oni chcą wyegzekwować segrecje śmieci w swoim otoczeniu. No może Burmistrz znajdzie jakiś karkołomny sposób. Poprostu szkoda słów.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-18 14:57:00

  Acha; jeszcze jedno, może by w sprawie śmieci spotkanie z mieszkańcami zorganizowała by Pani radna Jęsiek Barabasz bo tylko ona coś w tym temacie robi i to rozsądnie.

 • gość 2019-02-18 15:14:47

  Przecież Burmistrz nie rządzi miastem sam.Ma 15u Radnych z duzymi dietami to niech pomagają.Czekamy co wymyśli ta radna na zdjęciu ?

 • Działka i natura - niezalogowany 2019-02-18 16:28:14

  A Adaś mieszka w ogóle w Złotowie?

 • Gość - niezalogowany 2019-02-18 16:32:16

  Tak tak ta rada i inni radni, tylko trzeba chodzić na spotkania to tam usłyszysz, kto krzyczy, kto nie ma racji, kto nie rozumie a kto przychyla się do wywodów zaproszonych gości w sprawie segregacji śmieci, ogólnie czystości miasta czy ostatnio w sprawie zmiany sposobu ogrzewania. Jakbyś chciał wiedzieć to te spotkania o niczym i niemocy organizowane są przez Burmistrza i to on jest adwokatem zaproszonych specjalistów przytakując im a nie mieszkańców. Tu nie chodzi o politykę ani mściwość na nim lecz o działanie w sprawie tych co go wybrali a nie przeciwko. Jak można organizować cokolwiek bez żadnego pozytywnego efektu dla zainteresowanych mieszkańców. Też myślę że dobrze by było gdyby to wszyscy radni zorganizowali spotkanie w sprawie smogu i śmieci to mielibyśmy pełny ogląd sytuacji. Może w kinie.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-18 16:53:55

  Zlotowskie, jeśli mieszkańcy dostali harmonogram to napiszcie jakie ulice go mają. Nic mi o informacji takiej nie wiadomo.

 • gość 2019-02-18 19:03:40

  Podwyżka miała być 37 % a tym czasem skoro zmniejszono o połowę częstotliwość wywozu oznacza to że podwyżka jest na poziomie 137%

 • gość 2019-02-18 21:02:03

  A miał się nie opłacać wywóz śmieci do lasu. Szczególnie tych wielkogabarytowych. Jeżeli ja mam szafę zawieść do MZUKu sam to muszę sobie wynająć ciężarówkę! Taniej i prościej będzie ją... pociąć i spalić w piecu lub powoli w kominku! Miało być lepiej - stało się gorzej! No i teraz muszę wystawiać nawet niepełny pojemnik ze śmieciami bo następnych dwóch tygodni nie wytrzyma! A co do związku to cały czas ich działanie woła o "pomstę do nieba"! Dlaczego nie dostaję rachunków?! Jak np. za wodę! Terminarz (choć opóźniony) z kwotą do zapłaty dostałem pierwszy raz!

 • Gość - niezalogowany 2019-02-19 02:33:34

  Ta babcia nadal się gapi ! Co ona tam widzi?

 • gość 2019-02-19 07:52:04

   W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci – www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków… Tym bardziej prawo nie zezwala tam na to aby comiesięczne opłaty municypalne tworzyły zyski transferowane za granicę… W krajach z „in house” deponowanie odpadów na składowiskach jest w zaniku… Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie rodziny wnoszą już większe opłaty od bogatych rodzin na przykład niemieckich… http://niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm … I niewiele zrobiono w czasie „dobrej zmiany” aby tą patologiczną neokolonialną sytuację zmienić i wyposażyć gminy polskie w takie same mechanizmy i narzędzia jakie mają samorządy w pozostałych krajach unijnych … Już w 60 procentach bitwę o zatrzymanie w kraju pieniędzy z comiesięcznych opłat obywatelskich mamy przegraną... https://www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523”...

 • gość 2019-02-19 07:52:43

   W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci – www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków… Tym bardziej prawo nie zezwala tam na to aby comiesięczne opłaty municypalne tworzyły zyski transferowane za granicę… W krajach z „in house” deponowanie odpadów na składowiskach jest w zaniku… Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie rodziny wnoszą już większe opłaty od bogatych rodzin na przykład niemieckich… http://niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm … I niewiele zrobiono w czasie „dobrej zmiany” aby tą patologiczną neokolonialną sytuację zmienić i wyposażyć gminy polskie w takie same mechanizmy i narzędzia jakie mają samorządy w pozostałych krajach unijnych … Już w 60 procentach bitwę o zatrzymanie w kraju pieniędzy z comiesięcznych opłat obywatelskich mamy przegraną... https://www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523”...

 • gość 2019-02-19 08:36:39

  Radni nie mają żadnych pomysłów z Jęsikową na czele,jak zaradzić aby wszystko w mieście funkcjonowało sprawnie.Może by tak ta psedobiegaczka wzięła worki na śmieci i do lasu poszły wyzbierać śmieci zamiast tu na forum wytykać,że śmieci w lesie leżą. Ta Radna jest w opozycji do Burmistrza,zamiast Burmistrzowi pomagać i wskazywać jak prawidłowo powinna przebiegać gospodarka odpadami dużymi i śmieciami to ona niczym turystka wybrzydza,że śmieci w lesie leżą. To wasza wina Radni-bezradni.

 • gość 2019-02-19 09:08:26

  No więc właśnie a pyzowata w sufit patrzy bo może na suficie znajdzie podpowiedź.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-19 10:09:16

  Jak czytam niektóre hejty to aż płakać się chce z głupoty i niewiedzy ludzkiej. Co mają radni do wywozu śmieci od tego jest związek gmin z Panem Rutą i Panem Pulitem na czele. Tak samo co ma radna Jesiek że ludzie wyrzucają śmieci do lasu pewnie ze będą wyrzucać jak nikt tego nie odbiera a tak apropo sam chyba je wrzucasz a teraz hejtujesz. Jeśli chcecie coś napisać to najpierw zapoznaj ie się z tym za co kto odpowiada.

 • gość 2019-02-19 14:07:05

  W tym mieście nie można mieć innego zdania. Kto inaczej myśli od razu jest hejtowany. Nie jest modne mieć własny rozum, modny jest bezkrytyczny aplauz

 • Komplikejszyn - niezalogowany 2019-02-19 20:29:47

  Moim zdaniem zdarli z nas kasę pod przykrywką ekologii. Ja segreguje więc zmieszane mam posegregowane. Sąsiad nie segreguje więc zmieszane to wszystko razem plastik szkło itp. Te śmieci moje i jego jadą jedna smieciarka. I później drugi raz muszą to segregowac. Paranoja

 • gość 2019-02-20 15:28:35

  Koronka jak zwykle nie ma pojęcia o niczym. Typowy pieniacz, nic więcej

 • gość 2019-02-20 21:03:38

  no tak podwyżka musi być bo ZGK będzie wynajmować biura z GS Rolnik ha bo w UM mają mało miejsca smiech na sali człowieku płacz i płać haaaaa to dopiero nam zrobili ciekawi mnie ilu członków zarządu rady jest i ile to kosztuje zwykłego kowalskiego

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kopanie stawów

Świadczymy usługi kopania i pogłębiania STAWÓW - w promieniu około 100 km od 89-300 Wyrzyska. Posiadamy własne koparki gąsienicowe oraz..


Zobacz ogłoszenie

Kupię Mieszkanie Bezczynszowe

Młode małżeństwo kupi mieszkanie w Złotowie! może być do remontu, min.3-pokojowe. Bezpośrednio!


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"