Dwa warianty S11

O przebiegu drogi z posłem Piechowiakiem rozmawiano podczas sesji Rady Miejskiej w Jastrowiu. Nie obyło się bez kolejnego sporu o komisję rewizyjną

Gościem sesji był poseł PiS Grzegorz Piechowiak
Gościem sesji był poseł PiS Grzegorz Piechowiak

Czytasz tekst premium udostępniony specjalnie dla Ciebie.
Zostań stałym Czytelnikiem portalu


W programie sesji nie było żadnych bardzo istotnych uchwał, a mimo to radni mieli o czym dyskutować. Po raz kolejny spór i kontrowersje wywołał Krzysztof Nagórski, który nie odpuszcza komisji rewizyjnej i tym razem walczy o to, aby zostać jej członkiem.

Studium korytarzowe S11

Goszczący na sesji parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Piechowiak poinformował radnych o planach przebudowy drogi krajowej 22 oraz budowy S11. W większości potwierdził informacje, o których było wiadomo już od jakiegoś czasu. Faktem jest, że odbyło się w tej sprawie spotkanie informacyjne w starostwie, a na stronie urzędu gminy zaprezentowano dokumenty przedstawiające wstępne korytarze przebiegu drogi na odcinku Szczecinek – Piła. Projektant proponuje dwa warianty. Jadąc od strony Piły ekspresówka jeszcze przed Ptuszą miałaby odbijać na zachód i omijać Jastrowie tamtą właśnie stroną, tworząc jego obwodnicę. Dwie opcje przebiegu S11 zaczynają się właściwie pomiędzy Jastrowiem a Pniewem. Tam warianty rozdzielają się. Według jednego z nich droga biegnie stamtąd w stronę Okonka, omijając Podgaje. Okonek omija także od zachodu w pobliżu Rydzynki i dalej dopiero na wysokości Brzozówki przecina linię kolejową, aby tuż za Lotyniem połączyć się z dotychczasową drogą nr 11. Druga opcja prowadzi najpierw do Podgaj, gdzie byłby węzeł z biegnącą w kierunku Człuchowa i Gdańska drogą nr 22. Stamtąd S11 ominęłaby Okonek od wschodu, przecinając drogi na Lędyczek i Łomczewo. Od tej samej strony ominęłaby Lotyń. Oznacza to więc, że ostatecznie wykluczono wariant prowadzący drogę ekspresową od strony południowo–wschodniej Jastrowia. Z dwóch pozostałych opcji najlepszym rozwiązaniem dla jastrowian byłoby to przewidujące węzeł w Podgajach. Pozwoliłoby to stworzyć prawdziwą obwodnicę. W innym przypadku kierowcy, chcący poruszać się dalej 22., w dalszym ciągu musieliby jeździć przez Jastrowie. Z dokumentami można zapoznać się w urzędzie gminy i do 8 czerwca wnosić uwagi.

Opis zdjęcia

Dwa warianty prowadzenia S11

Co próbuje ukryć większość?

Inną dyskusję podczas sesji wywołał Krzysztof Nagórski. Już na początku obrad radny złożył wniosek, aby do programu sesji wprowadzić uchwałę o rozszerzeniu składu komisji rewizyjnej o przedstawiciela klubu Jastrowie 2014. Jego zdaniem taka konieczność wynika z ustawy. Co do tego przyznano mu rację, ale większość radnych oraz radca prawny współpracujący z urzędem wskazywali, że klub ma już przecież swojego przedstawiciela w komisji w osobie Bogdana Osińskiego. To z kolei nie przekonywało K. Nagórskiego, który wskazywał, że B. Osiński zasiada tam jako przewodniczący komisji oświaty. W głosowaniu za wprowadzeniem takiej uchwały do porządku obrad większość radnych opowiedziała się przeciw. Za głosowali jedynie Grzegorz Hundt, Bogdan Osiński, Ryszard Król, Krzysztof Nagórski i Adam Dzbuk. Mimo takiego wyniku sprawa nie została zamknięta i temat powrócił na koniec sesji. Sprawę drążył Krzysztof Nagórski, choć już nawet Adam Dzbuk, który był wcześniej „za”, przekonywał, że należy się podporządkować woli rady. Głos zabrał także Krzysztof Bzowski, radny z Sypniewa. Przypomniał, że podobna dyskusja była toczona, gdy klub się zawiązał i wtedy uznano, że reprezentantem klubu jest Bogdan Osiński.

Teraz jak się otworzyła furtka, pan Nagórski czy to jako delegat komisji rolnictwa czy też klubu radnych chce za wszelką cenę wejść do komisji rewizyjnej. I teraz ja się pytam: czy radny Nagórski robił to świadomie, z podtekstem, żeby wejść do tej komisji?

– radny nawiązywał do działań klubu w sprawie wyproszenia radnego Króla z posiedzenia komisji dwa lata temu, co zakończyło się w końcu rezygnacją Janusza Siwaka z funkcji przewodniczącego.

Fakt jest taki, że państwo w większości próbujecie coś ukryć

– ripostował radny Nagórski, który uważa, że utrudnia się mu normalną pracę radnego.

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu