:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 9°C
Ludzie i ich pasje, Dziecko gwiazd - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 02/07/2018 18:00

Dlaczego ludzie szukają ciemnych miejsc? Kiedy Przemek ma dreszcze i co widzi w kosmosie? Przemek Oszczypała opowiada o swojej pasji

Co widzisz, gdy patrzysz w niebo?

Lubię „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego i słowa „Lubię nocą słuchać gwiazd. Są jak pięćset milionów dzwoneczków”, bo gwiazdy mają w sobie to coś. Pamiętam noc z 12 na 13 sierpnia, jeszcze w szkole średniej, gdy na niebie oglądałem ze znajomymi Rój Perseidów, najlepiej widoczny rój meteorów. Leżeliśmy nad rzeką i oglądaliśmy te spadające gwiazdy...

Czułeś wówczas, że jesteś gwiezdnym pyłem? Podobno każdy atom w Twoim ciele pochodził od gwiazdy, która eksplodowała. Atomy w Twojej lewej ręce pochodziły prawdopodobnie z innej gwiazdy niż Twoja prawa ręka.

I to jest fascynujące. Obserwując gwiazdy czuję luz. Wyciągam to moje obserwacyjne „działo”, ważące prawie pięćdziesiąt kilogramów i odcinam się od świata. Patrzę i mam świadomość, że widzę coś, czego pewnie już nie ma. Światło jakieś gwiazdy dociera do mnie czasem z kilkusetletnim opóźnieniem. Teraz czekam, bo w konstelacji Oriona jest gwiazda Betelgeza…

Czerwony nadolbrzym…

Znajduje się 650 lat świetlnych od nas, czyli bardzo blisko. To znaczy prawdopodobnie już jej nie ma, bo wybuchła jako supernowa. Jest duże prawdopodobieństwo, że jeszcze za naszego życia zobaczymy światło z tego wybuchu. W nocy może się zrobić jasno!

Wszechświat zacząłeś odkrywać dzięki „Krótkiej historii czasu” Stephena Hawkinga.

Astronomią interesują się od gówniarza. W 1997 lub 1998 roku dostałem od chrzestnej dwie książki: „Kosmiczne katastrofy” i „Wszechświat”, które mnie wciągnęły. Taki już jestem, że gdy czegoś nie rozumiem, to muszę to zgłębić, wiedzieć, skąd to się bierze.
Niestety w szkole jest bardzo mało astronomii. Rozmawiałem niedawno z Witem Łańcuckim ze szkoły w Lipce i okazuje się, że uczniowie muszą znać podstawy, jak np. budowa Układu Słonecznego. Szkoda, ale może zrobię dla nich pokaz i zainteresuję ich tematem.
Co do Hawkinga, to muszę wrócić do tej książki, bo przy pierwszej lekturze mało z niej zrozumiałem. A wiesz, że gdy on ją pisał, to nikt nie chciał mu tej książki wydać?

Wiem, że okazała się bestsellerem. Do 2002 roku sprzedano ponad 9 mln egzemplarzy. Książki, która rodzi więcej pytań niż odpowiedzi…


Pozostało jeszcze 77% tekstu
Zaloguj się i zostań stałym Czytelnikiem

[[pay]]

Pamiętam lekcję języka polskiego, podczas której pani Januszkiewicz narysowała nam koło – to co w środku, to jest nasza wiedza, a jego obwód jest tym, czego nie wiemy. Im więcej wiemy, tym koło jest większe, ale też rośnie ta przestrzeń naszej niewiedzy. Pytań mam coraz więcej. Teraz kręcą mnie dziwolągi w kosmosie.
W ubiegłym roku prowadziłem pokaz dla mieszkańców Osowa, od 2 do 72 lat, i pytań miałem mnóstwo. Na przykład jak to możliwe, że łyżeczka materii z gwiazdy neutronowej waży nawet 300 mld ton. Najmilsze jest to, że dzięki takim spotkaniom udało mi się paru osobom zaszczepić tę ciekawość wszechświata.

Przemek i jego „pralka”, przez którą podgląda kosmos

Dzisiaj w Warszawie gołym okiem widać kilka, kilkanaście gwiazd, a kiedy pojedzie się w Bieszczady widać ich ponad 4 tysiące. To przez tzw. zanieczyszczenie nieba światłem, które w Twoim rodzinnym, niewielkim Osowie Ci nie grozi?

A jednak. Mam cztery latarnie koło domu, a do tego ojciec ostatnio pozakładał lampki z czujnikami ruchu... Idę więc dalej od domu, stosuję lampy z czerwonym światłem i filtry wycinające światło sodowe, bo przez nasze światła nie da się zobaczyć dalekich obiektów. Księżyc, Jowisza, Saturna tak, ale mgławicę M42, Andromedę już nie. Do tego musi być czarne niebo. No i do oglądania ciał niebieskich potrzeba masę cierpliwości – mój ręcznie ustawiany teleskop uczy mnie jej za każdym razem. Na przykład podczas warsztatów dla dzieci, gdy co chwilę ktoś go trąca.

Podoba Ci się pomysł tworzenia nad Polską Ostoi Ciemnego Nieba? Z inicjatywy Tomasza Zarasia powstały one w Izdebnie i Chalinie w Wielkopolsce.

Dla miłośników astronomii to jest doskonały pomysł. Ludzie szukają takich ciemnych miejsc.

Może w Osowie?

Raczej za, choć i tutaj biją łuny światła z Zakrzewa czy ze Świętej ogrodnictwa. Im bardziej w dzicz, tym lepiej. Może w Bieszczady?

Podglądając kosmos, odkrywając, jak jest on zbudowany, widzisz w nim miejsce dla Boga? Hildegarda z Bingen powiedziała: Boskość tętni we wszechświecie.

Dla mnie Bóg to jest siła sprawcza. Patrząc w kosmos czuję tę siłę, ale jej nie personifikuję. Była i jest jakaś myśl, iskra tworzenia. Wszechświat nie jest zostawiony sam sobie, tak myślę.

A co z życiem pozaziemskim? Co z inną inteligencją?

Studiowałem w Toruniu, kolebce polskiej astronomii (choć nie ten kierunek), dokąd przyjeżdżał profesor Wolszczan – pierwsza osoba, która odkryła pozasłoneczną planetę. Podczas wykładu opracowywaliśmy wspólnie opierający się na prawdopodobieństwie wzór na to, czy istnieją istoty pozaziemskie. I wyszło nam, że tak.
Osobiście uważam, że skoro w naszej galaktyce są miliardy gwiazd, a galaktyk są miliardy miliardów, to nie wierzę, że jesteśmy aż tak wyjątkowi, byśmy byli tutaj sami. Stephen Hawking twierdził, że istnieją inne cywilizacje, ale uważał, że wysyłamy w kosmos za dużo sygnałów. Skupiamy na sobie uwagę, a jest małe prawdopodobieństwo, że „tamci” są pokojowo do nas nastawieni.

Widziałeś na niebie obiekty, zjawiska, których nie potrafisz wytłumaczyć?

Niedawno nastawiałem się na Księżyc, gdy obok niego pojawiły się dwa wielkie, pomarańczowe obiekty, które zawirowały i zniknęły. Dziwne.
Najfajniejsze co widziałem, to meteoryt podczas nocy Perseidów, który spalał się i wybuchł, dając naturalne, kosmiczne fajerwerki. Miałem wtedy ciarki na rękach. Podobne do tych, które ogarnęły mnie, gdy pierwszy raz zobaczyłem przez mój teleskop pierścienie Saturna.

Część z obiektów niebieskich oglądasz na żywo, w HD, dzięki połączeniu z satelitą, prawda?

Gdy jestem bardzo zdenerwowany, to włączam sobie program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na żywo i oglądam Ziemię z kosmosu. Dzięki aplikacji dostaję np. powiadomienia, że za 5 minut będzie zachód Słońca widziany z orbity, super. Każdy może to ściągnąć, podobnie jak ISS Detector, który informuje o przelocie stacji kosmicznej. Pędzi ona 7,5 km na sekundę, 400 km nad nami. Widać, jakby znajdowała się nad Złotowem, a jest np. nad Albanią.

Eksploracja kosmosu postępuje, patrząc w niego widzisz, jak wiele jest tam śmieci?

Już jest problem ze sprowadzeniem satelitów czy innych obiektów, które krążąc, uszkadzają coś innego, przez co ten kosmiczny śmietnik się powiększa. Ostatnio czytałem, że ma powstać satelita z żaglem, który te odpady będzie ściągać. A są tam obiekty od mikroskopijnych odprysków farby po moduły rakiet. Niedawno Elon Musk ze SpaceX wysłał na orbitę Słońca rakietę z czerwonym samochodem tesla na pokładzie. Z muzyczką i manekinem wewnątrz auta. Ten pojazd zderzy się albo z Ziemią, albo z Wenus. Ale to za jakieś 2 mln lat.

Przez tysiące lat niebo i gwiazdy miały dla człowieka wymiar magiczny. Dziś jest inaczej. Nie szkoda Ci, gdy zaglądasz pod podszewkę świata, utraty tej magii?

Trochę tak, choć wciąż posługujemy się np. nazwami gwiazd i konstelacji nadanymi przez antycznych odkrywców. W Orionie, moim ulubionym gwiazdozbiorze, wszystkie gwiazdy mają nazwy arabskie – Alnitak, Mintaka itd. Poza tym we wszystkich aplikacjach, które mam, są dawno przypisane obrazy jak Orion z maczugą. Ludzie są przyzwyczajeni do tej symboliki, którą też łatwiej zapamiętać.

Co byś odpowiedział, gdyby dziś Elon Musk zaoferował Ci miejsce w swojej rakiecie kosmicznej?

Lecę! Bez zastanowienia. Choćby na weekend na orbitę. Marzenia niby się spełniają…
A wiesz, że jedna z firm zapowiedziała stworzenie hoteli orbitalnych? Koszt dla uczestnika lotu to 6 mln dolarów. Było zero planów statków, a na konta wpływały pieniądze na przedsprzedaż biletów! Ten, kto rozkręci kosmiczną turystykę, zarobi krocie. W końcu 6 mln dol. to ludzie wydają na samochody.

Przytoczę wpis z Twojego Facebooka: „Dla wypatrujących pierwszej gwiazdki, dziś pierwsze skrzypce gra Wega. Rozbłyśnie ok. 15:50. Wesołych Świąt!”. On pokazuje, jak bardzo żyjesz swoją kosmiczną pasją, prawda?

W wolnej chwili robię tylko to (właśnie, muszę przedłużyć prenumeratę miesięcznika „Astronomia”). Tam jest tyle pasjonujących rzeczy! Mam polubione chyba wszystkie strony na Facebooku dotyczące astronomii i ciągle odkrywam coś nowego.

Jak ludzie reagują na tę Twoją pasję?

Dziwi ich to i interesuje. Nie często spotyka się ludzi z teleskopem, więc sąsiedzi kukają przez okna, co tam wyrabiam. Czasem komuś pokazuję Księżyc (reakcją zawsze jest wow!), bo do znalezienia czegoś innego zwykle brakuje ludziom cierpliwości. Śmiesznie było, gdy w marcu ubiegłego roku kupiłem teleskop. Wystawiłem go, a następnego dnia sąsiadka mówi: ty, przyszła do mnie moja Ola i powiedziała, że pan Przemek wystawił tę starą pralkę, „Franię” i coś przez nią patrzy...

Jesteś, Przemku, dzieckiem kosmosu?

Wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd.

Niektórzy znajomi nazywają Cię nawiedzonym Marsjaninem…

A ja się nie obrażam. Nie mam nic przeciwko, bo nie odbieram tego negatywnie.

Rozmawiał Łukasz Opłatek[[/pay]]

Reklama

Dziecko gwiazd komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Praca od zaraz!

UWAGA! W związku z dynamicznym rozwojem firmy, firma euroFASADA Więcbork poszukuje pracowników do produkcji stolarki aluminiowej, do montażu..


Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Mechanika Pojazdowa Części

AUTO MAR Warsztat samochodowy zaprasza na: Obsługę i naprawę klimatyzacji, Wulkanizacje, Wymianę zawieszeń, sprzęgieł, olejów, hamulców, pasków,..


Mechanika Pojazdowa-Serwis

MECHANIKA POJAZDOWA AUTO MAR naprawa zawieszeń pojazdów naprawa układów hamulcowych wymiana sprzęgieł naprawa i wymiana układu wydechowego..


Auto Szpon Elektromechanik

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"