:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Rekreacja wypoczynek, Ekolodzy chcą parku krajobrazowego - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 10/02/2019 18:30

Złotowskie Koło Regionalne Polskiego Klubu Ekologicznego chce utworzenia w północnej części powiatu Parku Krajobrazowego „Krajna”, aby chronić przed degradacją miejscową roślinność i zwierzęta. Pomysł godny poparcia, ale czy możliwy do realizacji?

Pismo w tej sprawie trafiło do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu we wrześniu 2018 roku. Zarząd PKE Koło Regionalne w Złotowie zwrócił się w nim z prośbą o utworzenie na terenie powiatu złotowskiego obszaru ochrony przyrody pod roboczą nazwą Park Krajobrazowy „Krajna”. Wnioskodawcy uzasadniają, iż za utworzeniem parku przemawiają wysokie walory krajobrazowe, florystyczne, faunistyczne, a także kulturowe obszaru, na którym park miałby się znajdować. „Już w okresie przedwojennym uczeni niemieccy wykazywali niezwykłe walory florystyczne i faunistyczne tego terenu” – czytamy w piśmie.

Zaproponowany obszar parku przylega do istniejącego już Krajeńskiego Parku Krajobrazowego OCHK Dolina Łobzonki i Borów Kujańskich – na terenach tych znajdują się uroczyska krajeńskie. Klub zaproponował wyznaczenie następujących granic parku „Krajna”: od strony północnej – Dolina Dobrzynki, od południa – granica gminy Zakrzewo, od wschodu – granica powiatu złotowskiego i sępoleńskiego, a od zachodu – granica gmin Złotów i Zakrzewo. Zgodnie z projektem park miałby być zlokalizowany w granicach dwóch województw: wielkopolskiego i kujawsko–pomorskiego, co jednak może stanowić problem proceduralny, gdyż oddziaływanie takiego obszaru obejmowałoby również teren sąsiedniego województwa.

Członkowie złotowskiego koła PKE liczą na poprawę jakości powietrza w Złotowie i w gminach ościennych


Jak wyjaśnia prezes koła Jerzy Wańke, ekolodzy zwrócili się już do władz gmin Zakrzewo, Złotów i Lipka z prośbą o wyrażenie woli utworzenia parku, przebiegającego przez tereny trzech gmin.

– Bardzo nas ucieszyła informacja o pozytywnej opinii dla utworzenia parku „Krajna” – mówił podczas spotkania Jerzy Wańke.
Taka jednak koncepcja budzi pewne obawy co do utworzenia i funkcjonowania chronionego obszaru. Obecny na spotkaniu radny Rady Powiatu Złotowskiego dr Paweł Owsianny – wykładowca UAM w Poznaniu i ekspert z dziedziny ochrony środowiska co prawda wyraził poparcie dla inicjatywy, jednak zwrócił uwagę na szereg spraw, które mogą zdecydować o tym, iż Urząd Marszałkowski w Poznaniu nie zdecyduje się na realizację zadania.

– Serce mówi jedno, ale rozum podpowiada drugie. Trzeba sobie powiedzieć wprost, że w takim układzie, jaki proponuje koło, nie ma szans na powstanie parku. W mojej ocenie jedyną realną możliwością jest poszerzenie istniejących granic Krajeńskiego Parku Krajobrazowego – wyjaśniał, studząc emocje zebranych.

Obecny na spotkaniu radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szopiński odwołał się do przeszłości. Stwierdził, iż swego czasu we władzach dawnego województwa pilskiego nie było woli politycznej na tworzenie parków krajobrazowych.

– Dziś sytuacja jest inna. Wola polityczna jest, w związku z tym również uzyskanie poparcia w Urzędzie Marszałkowskim będzie realne. Teraz należy ponownie skierować wniosek o utworzenie parku, z tym że zależy zastanowić się nad jego granicami. Uważam, że park powinien obejmować mniejszy teren niż zaproponowany przez PKE. Pozytywną decyzję w tej sprawie muszą wyrazić także gminy, ich rady i sami mieszkańcy. Potrzebne są stosowne uchwały rad, a nie tylko samo wyrażenie woli. Wola nie jest bowiem niczym zobowiązującym i pod względem prawnym nie posiada żadnej mocy. Nie jestem także pewien, czy wszystkie rady zainteresowanych gmin zdecydują się na to – mówił Henryk Szopiński. Radny zwrócił również uwagę na fakt, iż gminy, przed podjęciem decyzji, będą zastanawiały się przede wszystkim nad konsekwencjami utworzenia chronionych terenów. Wiąże się to bowiem z dużymi ograniczeniami inwestycyjnymi, a co za tym idzie, potencjalnym zmniejszeniem przychodów w budżetach gmin. Zdaniem radnego, takie ograniczenia mogą w konsekwencji doprowadzić do sprzeciwu mieszkańców.

– Oczywistym jest, że dla środowiska czy turystyki utworzenie parku jest czymś pozytywnym. Ale trzeba powiedzieć sobie wyraźnie, że nastąpią odczuwalne dla społeczności ograniczenia, np. w budowaniu infrastruktury drogowej, rozwoju terenów mieszkaniowych czy powstawaniu firm – mówił. Radny Szopiński zaproponował, aby klub rozważył złożenie wniosku o utworzenie parku, który podlegałby Zespołowi Parków Krajobrazowych w Poznaniu.

W najbliższym czasie klub ma złożyć ponowny wniosek do Urzędu Marszałkowskiego z uwzględnieniem wariantu zaproponowanego przez H. Szopińskiego. On sam zadeklarował, iż będzie zabiegał o pozytywne rozpatrzenie sprawy.

Podczas spotkania poruszono także problem złego stanu powietrza na terenie gmin powiatu złotowskiego oraz miasta Złotowa. Obecna na spotkaniu wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Złotowie Agnieszka Jęsiek–Barabasz poinformowała zgromadzonych, iż w najbliższym czasie miasto ma kupić specjalistyczne urządzenia pomiarowe, które będą w stanie określić, jakimi substancjami w swoich piecach palą mieszkańcy poszczególnych gospodarstw domowych. Radna poinformowała również o postępie prac nad utworzeniem ścieżki rowerowej ze Złotowa do Kujanek. Porozumienie w tej sprawie zawarły niedawno samorządy Złotowa oraz gmin Złotów i Zakrzewo. Uzgodniony przebieg ścieżki ma prowadzić nieczynną trasą kolejową, ale mieszkańcy Śmiardowa Złotowskiego zgłosili propozycję, aby przynajmniej część ścieżki, przebiegającą przez ich miejscowość, wyznaczyć przy drodze wojewódzkiej.

– Mieszkańcy wskazali na aspekt bezpieczeństwa. Ze ścieżki korzystaliby zarówno turyści jak i miejscowi, w tym dzieci, a proponowana trasa wiedzie głównie przez las, z dala od zabudowań. Poprowadzenie jej przez Śmiardowo byłoby dla mieszkańców tej miejscowości dodatkowym połączeniem komunikacyjnym ze Złotowem – mówiła radna Jęsiek–Barabasz. Propozycja mieszkańców Śmiardowa Złotowskiego nie została jeszcze rozpatrzona przez gminy zainteresowane inwestycją.

Agnieszka Barabasz

Reklama

Ekolodzy chcą parku krajobrazowego komentarze opinie

 • gość 2019-02-10 19:01:14

  Niech te lewaki,się zainteresują Niemcami a nie Polską.Oni ci lewaki z PO,chcieli by kornik drukarz zniszczył Puszczę Białowiejską.Bo bojówka antypolska z PO,proniemiecka gdyby dalej rządziła chciała sprzedać Polskie lasy.Niemcy wycinali lasy,gdzie opanowały korniki a w Polsce lewacka organizacja ekologiczna,była finansowa przez UE i Niemców. protestowała.

 • do powyżej - niezalogowany 2019-02-10 19:08:23

  Kornik drukarz to zniszczył twoje szare komórki i pozostało obciąć tylko ten twój już pusty łe....

 • Gość - niezalogowany 2019-02-10 19:41:29

  Park rozszerzyć o wioski Wiktorówko i Kunowo aby nie powstawały nowe chlewnie i biogazownie. Podobno mają być dwie jedna w Kunowo przy jeziorze i druga w Kruszkach.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-10 21:57:39

  Ojej panie Jerzy, mrzonka mrzonka. Gdzie wy szukacie tego parku krajobrazowego. Przecież nie tak dawno u nas w Złotowie mieliśmy wielką możliwość utworzenia takiego parku jednak zrobiono wszystko aby kraina pięciu jezior, lasów została zniszczona. Zniszczona poprzez wpuszczenie do niej cywilizacji i totalne zaniedbanie pozostałej natury. Panie Jerzy gdzie byliście jak znikało jezioro Proboszczowskie z dorzeczem Głomi która ginie w oczach. Gdzie pan był jak budowano promenadę likwidując wszelki drzewostan a asfalt kładziono w odległości 5m od lustra wody. Co pan panie Jerzy zrobił aby uchronić jezioro Zaleskie i Miejskie przed zatruciem wód a tym samym przed emigracją rzadkich gatunków ptaków a także zwierząt wodnych.. Panie Jerzy gdzie pan jest w sezonie wiosenno letnim kiedy te ptaki które przylatują i składają jaja są położone i przeganiane przez skutery czy motorówki. Można by napisać wiele tylko pytanie co to da. Mam dla pana radę, niech pan idzie do nadleśnictwa w Kujaniu poprosi o kilka hektarów lasu i polany, wbije słup z tabliczką Park Krajobrazowy najlepiej na granicy województwa Kuj. Pom. przed Łobzonką gdzie już znajduje się obszar Natura 2 tyś właśnie z Parkiem Krajobrazowym. Oj panie Wańke bronisz pan kilku chorych drzew w mieście a nie widzisz ile jego tnie się tam gdzie od lat znajdowała się Złotowska ostoja przyrody. No cóż pan nie stąd, może nie pamiętać.

 • gość 2019-02-11 07:24:44

  ten Wańke to już ma całkiem nasrane w tej głowie.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-11 09:12:56

  Panie Wańke. Proponuję spojrzeć przez swoje okno. Od wielu miesięcy stoi.tam bomba ekologiczną. Jest to zielony samochód wypełniony po brzegi śmieciami. Strach obok niego przejść. Zacznij pan od siebie i rób porządek w najbliższym otoczeniu. Do dzieła.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-11 09:13:32

  Panie Wańke. Proponuję spojrzeć przez swoje okno. Od wielu miesięcy stoi.tam bomba ekologiczną. Jest to zielony samochód wypełniony po brzegi śmieciami. Strach obok niego przejść. Zacznij pan od siebie i rób porządek w najbliższym otoczeniu. Do dzieła.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-11 14:19:09

  No tak panie Wańke ten samochód od lat podziwia setki osób które przyjechały w odwiedziny do bloków i bardzo denerwowali się podobnie jak mieszkańcy że to miejsce parkingowe od lat nie zwalnia się nawet na minutę. Nie wiem czy pan za nie zapłacił z góry czy też ma pan gdzie jakie chody bo myślę że plecy sprzed lat już nie dają przyzwolenia. Czy panu nie wstyd występować w obronie ekologi wystawiając brudy na parkingu. Nawet dzieci pytają co to jest i jak ten pan wejdzie do samochodu bo to się nie da. Panie Wańke nich pan zadba o siebie uwolni nas od bomby ekologicznej, weźmie wędkę i na ryby po świeże powietrze.

 • Jili - niezalogowany 2019-02-11 17:07:49

  Nad Panem Wańke nie będę się mściła,natomiast co do reszty parę zdań chciałabym napisać. Kochani,złotowszczyzna to piękna część Krajny. Wystarczy ,że zaczniemy dbać o jej czystość ,tworzenie następnych tworów przyrodniczych nic nie da ,jeśli nie ochronimy - podstaw,czyli tego co mamy obok siebie..Przemyślcie to,to takie proste.

 • Jili - niezalogowany 2019-02-11 17:14:10

  Ścieżki rowerowej ze Złotowa do Zakrzewa ,przez Śmiardowo-Kujan-Kujanki do Zakrzewa ,za tych władz samorządowych nie będzie tzn.do 2023 roku. Mimo podpisania porozumienia ze Starostą. Jak się mylę to znajdziecie koło szkoły w Śmiardowie skrzynkę piwa-1.3.2023 r.oraz nowiutki rower górski.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-11 17:16:25

  A ten z orderami jak radziecki generał to kto?

 • Gość - niezalogowany 2019-02-11 18:16:41

  Tu proszę się nie mścić. Pan Wańke na te ordery po prostu zasłużył. Tutaj trzeba przyznać że choć ciężko pracował to jednak zawsze trwał przy sekretarza generalnego różnych szczebli. Jako komunista wojował jak mógł z Solidarnością 79 - 89r. Pamiętamy panie Jerzy te czasy. No cóż może pan mieć teraz z tego satysfakcję bo nikt pana nie zdradził wręcz przeciwnie zyskał pan profity i tego którego my przed panu podobnymi komunistami broniliśmy. Było nas wielu orderów i nie mamy z tego powodu poczucia krzywdy lecz rozgoryczenie z powodu zdrady przez gloryfikowaną przez was ikonę z Gdańska jako wzór nienawiści do połowy społeczeństwa. Zresztą co się dziwić komuniści zawsze drwili z robotników dlatego zasmuca nas to że wielki L. Wałęsa nasz przywódca okazał się Bolkiem który przy wódce z Kiszczakiem sprzedał nasze ideały a was dopuścił do władzy i stawiania coraz to nowych żądań. Panie Jurku czas odpocząć.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-11 19:02:19

  A ja bym chciał żeby głodu i wojny nie było na świecie

 • gość 2019-02-12 19:22:26

  Wreszcie przestańcie wy ekolodzy lewaccy,powiązani z PO,mącić w głowie Polakom,którzy oglądają antypolską TVN24 i POLSAT.

 • gość 2019-02-14 18:07:15

  Prawda jest taka,że z tej antypolskiej bojówki PO,Szopiński się zjednał się z komunistą Wańke,który się zrobił miłośnik ekologi.Ja się pytam gdzie był radny Szopiński,jak korniki zjadały puszczą Białowieską a lewaccy ekolodzy protestowali przeciw wycince i dostawali przez UE po 300 Euro.Celem było,że dzięki Bogu rząd PIS,nie dopuścił tych zdrajców ekologów,którzy służyli za srebrniki Niemcom i UE.

 • gość 2019-02-14 18:31:12

  Ja tylko się dziwię,że Szopiński się uczepił się tego Jerzego Wańke,który ma poglądy komunistyczne.On dostał już na głowę.Chodzi po Złotowie przypiętymi orderami komunistycznymi i robi awantury w marketach spożywczych i klepie że za komuny nie było takich kolejek,bo nic nie było.Taką awanturę zrobił w LID w Złotowie.

 • gość 2019-02-14 18:55:00

  To jest prawda,ten Jerzy Wańke pracował w ciepłowni w Złotowie za dworcem.On po wprowadzeniu stanu wojennego zawsze niósł na 1 maja szturmówkę czerwoną z młotem i sierpem.Na pewno Pan Szopiński,jest dużo młody i nie pamięta.Proponuję żeby jego unikał.Chociaż ten park krajobrazowy popieram.

 • gość 2019-02-15 17:23:15

  Zgadzam się z powyższymi wpisami,odnośnie słabej działalności Wańke a ostatnio żenada z tym parkiem krajobrazowym,który nigdy nie powstanie z siedzibą w Złotowie.Park krajobrazowy już jest a środkiem parku jest rzeka Łobzonka a mapy ma Lipka. W ostatnich latach ,faktycznie Wańke dla Złotowa nie zrobił nic a wręcz zaszkodził,ponieważ wytnie dużo drzew w parku koło Starostwa Powiatowego na parking przy ul.Nieznanego Żołnierza,naprzeciw restauracji uGienia i Biura rachunkowego Miłoszewskiego,poparła go Agnieszka Jęsiek-Barabasz i dostali już zgodę Urzędu Miejskiego ,tłumacząc,że parking ten dla Policji jest potrzebny.Niebawem nastąpi wycinka tych drzew w Złotowie. Sądzę,że wówczas Wańke będzie musiał odejść z tego Klubu Ekologów bo mieszkańcy go zakrzyczą..

 • gość 2019-02-16 12:15:14

  A co z inicjatorkę budowy tego parkingu radną Jęsiek - Barabasz? To ona urabiała Wańkiego w tej sprawie.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kopanie stawów

Świadczymy usługi kopania i pogłębiania STAWÓW - w promieniu około 100 km od 89-300 Wyrzyska. Posiadamy własne koparki gąsienicowe oraz..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"