:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 1°C
Administracja, Gmina przekaże miastu ziemię - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 08/08/2019 07:00

– Rozmowy dotyczą czterech lokalizacji – podczas poniedziałkowej, wspólnej komisji rady gminy mówił wójt Piotr Lach.

Zebranie zwołano, by omówić zmiany w budżecie, które będą podejmowane w formie uchwał na środowej sesji. 104 tys. zł planuje się dołożyć z budżetu gminy do budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Wąsoszu. 100 tys. zł miałoby być przekazane w formie dotacji celowej dla powiatu złotowskiego na dofinansowanie przebudowy drogi Skic–Kleszczyna. Ponadto 124 tys. zł postanowiono zarezerwować na emulsjonowanie dróg gminnych w Płoskowie i Franciszkowie.

O drogach

Dyskusja wywiązała się w temacie wsparcia powiatu złotowskiego w zakresie inwestycji drogowych. Radni zwrócili uwagę, że przekazując pieniądze, samorząd gminy Złotów powinien zobligować powiat do przedstawiania szczegółowego kosztorysu i wyliczeń, by dokładnie było wiadomo na co trafiły pieniądze. Padło także stwierdzenie, że gmina „rozpieściła powiat”, w większości finansując zadania z zakresu infrastruktury drogowej i chodnikowej na swoim ternie. Skalę porównywano do ościennych samorządów, które zdaniem radnych z gminy Złotów nie dokładają się w takim stopniu do wspólnych inwestycji. Wśród problemów wskazywano też na opieszałość w podejmowaniu prac na drogach powiatowych przez Powiatowy Zarząd Dróg w Złotowie. Finalnie jednak radni zdecydowali o przyznaniu dofinansowania powiatowi. 100 tys. złotych ma być spożytkowane na przebudowę drogi Skic–Kleszczyna. Kolejne 50 tys. zł ma trafić na opracowanie dokumentacji projektowej drogi Nowy Dwór–Stare Dzierzążno.

Temat dróg był także podejmowany gdy rozmawiano o emulsjonowaniu dróg gminnych. Tu radni zwracali uwagę na konieczność wyegzekwowania napraw gwarancyjnych, w miejscach, gdzie system nie zadziałał. Stwierdzili także, że należałoby poznać podłoże tych usterek. Czy wynikają one z nieprzystosowania dróg, czy źle dobranej przez wykonawcę technologii. Zaproponowali by w kolejnych umowach na tego typu inwestycje zawierać zapis, iż wykonawca ma ściśle określony czas reakcji na usuwanie usterek. Jeżeli się z tego nie wywiąże będą mu naliczane kary. Pytano także o efekt ekspertyz na uszkodzonych odcinkach, m.in. w Kleszczynie. Wójt wyjaśniał, że drogi poddano przeglądom gwarancyjnym jednak bez udziału wykonawców, gdyż ci nie pojawili się w wyznaczonym terminie oględzin. Wstępna ocena wskazuje, że problem leży raczej po stronie wykonawców, którzy na którymś etapie popełnili błędy. Jeden z nich zobowiązał się naprawić uszkodzony odcinek do 15 sierpnia. Drugi unika kontaktu, więc gmina nie wyklucza wystąpienia na drogę sądową.

– Nikt nikogo nie zmusza do budowy na niepewnych drogach – wyjaśniał Piotr Lach, mówiąc, że np. droga w Kleszczynie korodowała od samego początku. Obecnie ma się ona nadawać do przejechania kultywatorem i położenia od nowa. Radni pytali o nowe drogi, które dopiero mają być emulsjonowane. Wójt wyjaśniał, że wykonawca je oglądał i stwierdził, iż wykona to zadanie.

Szeroko omawiano temat emulsjonowania dróg


Co dla miasta?

Szeroko omawiany był także temat, który powrócił po kilku miesiącach, tj. przesunięcie granic administracyjnych gminy Złotów na rzecz miasta Złotów, by drugi z samorządów mógł uzyskać nowe tereny pod budownictwo. Wójt przedstawiał przebieg dotychczasowych rozmów z władzami miasta. Ustalono na nich zasadę, że w grę wchodzi tylko przekazanie terenów niezamieszkałych, by nie robić zamieszania np. z wymianą dokumentów, wśród mieszkańców. Wskazał też na propozycje, które padły.

– Rozmowy dotyczą czterech lokalizacji – mówił P. Lach. Pierwsza to teren za ulicą Jastrowską w Złotowie, gdzie leżą m.in. ogródki działkowe i obszar po tej stronie, dalej w stronę Nowin. Druga to RIPOK i wysypisko śmieci. Trzeci teren miałby dotyczyć oczyszczalni ścieków. Czwarty wskazano jako Zawilce. Zdaniem radnych i wójta najmniej kontrowersji budzi teren za ul. Jastrowską. Pozostałe wywołują dyskusję, bowiem gmina może stracić np. wpływy do budżetu z tytułu działania RIPOKu bądź oczyszczalni. Ze strony radnych padały pytania, co miasto jest w stanie zaoferować w zamian. W odpowiedzi wójt wskazywał, że rozmowy mogłyby dotyczyć np. ścieżek rowerowych m.in. do Blękwitu, Stawnicy, czy Zabajki. Wyjaśniał też, że finał ustaleń poprzedzą długie rozmowy samorządowców i konsultacje społeczne.

– To nie jest sprawa na ten rok – wskazywał. Dodał też, że uregulowanie tej sprawy zamknęłoby dyskusję na temat tego, że gmina ogranicza miasto w jego rozwoju. Radni stwierdzili, że nie mówią „nie” wobec tego typu pomysłów.

Sz. Chwaliszewski

Reklama

Gmina przekaże miastu ziemię? komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-08-08 08:25:18

  A Międzybłocie znowu nic

 • Gość - niezalogowany 2019-08-08 09:07:57

  No tak a w Pieczynie też zaś nic. Nic tylko szlakę wywożą kurzy się. Przejść do autobusu i z powrotem do domu porażka gdy mokro dzieciaki nie mają jak dojść do autobusu bo toną w czarnej mazi. Ale my nie odpuścimy. Będziemy walczyć Panie Wójcie. Taka dobroczynność dla miasta A dla ludzi na wsi NIC.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-08 09:46:24

  Oj wioski polskie wsie.
  I te uwagi przekażcie do powiatu. W końcu wsie na radnych powiatowych też głosowały.
  Zobaczycie gdzie oni was mają po wyborach.

 • gość 2019-08-08 12:54:52

  przecież każdy widzi gdzie się buduje i jak wygląda droga, Najlepiej mieszkać na wsi płacić małe podatki i mieć wszystko i wszystkie udogodnienia jak w centrum miasta )

 • gość 2019-08-08 15:08:41

  A ścieszki rowerowe gdzie

 • Gość - niezalogowany 2019-08-08 15:29:29

  No to działkowcy będziecie w mieście.
  Z czasem i tam powstanie osiedle bezrolne.
  Miasto chce, gmina decyduje, działki zlikwiduje.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-08 15:29:51

  No to działkowcy będziecie w mieście.
  Z czasem i tam powstanie osiedle bezrolne.
  Miasto chce, gmina decyduje, działki zlikwiduje.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-08 19:58:14

  Pamiętam jak w latach osiemdziesiątych zabrano duża część działek pod zabudowę jednorodzinną tam dzisiaj jest duże osiedle.
  Słusznym pytaniem do wójta jest dlaczego nie chcą wydać zgody na przyłączenie Blekwitu z gruntem aż pod Klukowo, terenów Miedzybłocia włącznie z wiecznie błotna ulicą Trzech Króli. Jaki oprócz państwowych dotacji do tych terenów gmina ma zysk. Można przypuszczać że żaden skoro na tych terenach od wieków nic konkretnego nie powstaje a nakładanie coraz większych danin na drobnych gospodarzy prędzej czy później ich zniszczy.
  Czy obecny stan rzeczy jest tym co ma przez kolejne dziesięciolecia zadowalać mieszkańców miasta i gminy?

 • Gość - niezalogowany 2019-08-08 21:04:43

  No właśnie! Budowalismy się na wsi, uciekając za miasto. A teraz miasto nas goni? Nie! Ludzie się nie liczą? Nie chcę mieszkać na peryferiach miasta, to nic nie zmieni, żaden to prestiż. Przecież płacimy podatki do gminy, a teraz przy zielonym stoliku panowie samorządowcy zdecydują za nas??? Łatwo nie będzie! Do tzw. zielonych terenów się nie czepiam ale ktoś jest ich właścicielem, a prawo własności to świętość i też trzeba ludzi zapytać o zdanie.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-08 21:17:19

  Miasto ma zbudować ścieżki na terenie Gminy? Nawet prokurator Piotrowicz chyba nie umiałby tego wytłumaczyć. To niezgodne z prawem i tylko obietnice... może w przyszłej kadencji... A może to już nie nasza sprawa...przyjdą inni.... A Miasto wzbogaci się o podatników, którzy wpłacać będą podatki i inne datki. Ludzie na wsi: nie bądźcie naiwni!

 • Gość - niezalogowany 2019-08-08 22:14:30

  Tak to jest jak miastowy odwołuje się naiwności ludzi wsi.
  Nie tędy droga, przecież mieszkańcy tych wiosek już dawno czują się miastowymi.
  Uczą się, pracują, robią zakupy w mieście tylko mieszkają na wsi. Czy to im wystarcza, jeśli tak to jest ok ale uważam że o tym kto, gdzie i kiedy odda grunty miastu nie powinni decydować tylko wójt i radni gminy. Oni się zmieniają co 5 lat a mieszkańcy i użytkownicy tych ziem pozostają na nich kilkadziesiąt lat. Z tego powodu każdy plan oddania gruntów gminy za chodnik, ścieżkę rowerową powinien być dogłębnie przemyślany. Oczywiście, jeżeli by tylko o to chodziło to Złotów w zamian za budowę ścieżek rowerowych nie miałby zamkniętych granic i powiększał by się w dużym tempie. Zadbali by o to w szczególności młodzi mieszkańcy którzy znaleźli by się w nowych granicach miasta. Napewno w krótkim czasie poprawiła by się infrastruktura drogowa która uwzględniała by chodniki i ścieżki rowerowe. Po odrolnieniu nieużytków nastąpiłby bum budowlany indywidualny jak i deweloperski. Więcej ludzi w mieście większe przychody dla miasta a zatem i większe możliwości inwestycyjne te na które czekamy od wielu wielu lat. Miasto powinno rozwijać się nie poprzez podnoszenie podatków i opłat lokalnych lecz poprzez kreatywność i wyobraźnię młodych którzy pomimo że chcą to z oczywistych powodów nie mogą.

 • gość 2019-08-09 06:16:17

  Skąd to zdjęcie?! Bo zdaje się, że jedna z osób na tym zdjęciu zmarła 3 miesiące temu!

 • Gość - niezalogowany 2019-08-09 13:19:26

  Na Międzybłociu jest bardzo dużo nowych domów. Gmina wydaje zezwolenia na ich budowę to dobrze. Co dalej?. Uporczywy temat to brak drogi asfaltowej bądź tłucznia, kostki. Podsypuje się nam żużel który jest rakotwórczy to jedyny pomysł gminy. Profilaktyka zdrowia dla mieszkańców w prezencie.Panie Wójcie dlaczego gmina nie stara się o dofinansowanie z Unii na drogi. Inne gminy to zrobiły a my ciągle w pyle i błocie.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-09 14:31:45

  No i tak Miedzybłocie będzie miało przez kolejne 100 lat.
  Podsypka, żwir , to nie czasy duktów leśnych. Gmina ci nowoczesności nie zapewni no chyba że darmowe dymiące bo gumofilce za drogie.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-09 14:37:59

  Międzybłocie ma najgorszą drogę w powiecie, dlaczego radni i wójt to olewają ???

 • Gość - niezalogowany 2019-08-09 19:01:27

  Panie wójcie głosowałem na Pana z przekonaniem, że będzie Pan reprezentował interesy gminy a nie miasta. Jaki dobry gospodarz oddaje atrakcyjną ziemię za bezcen?. Wystarczy odrolnić ziemię, podzielić na działki i sprzedać. Ze sprzedaży działek wystarczy pieniędzy na niejedną ścieżkę rowerową a do tego będą wpływać pieniądze z podatków.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Skup pilarek uszkodzonych

Jeśli posiadasz uszkodzoną pilarkę marki Stihl, która leży w garażu i się kurzy to zapraszam do kontaktu. Chętnie odkupię od Ciebie taką maszynę.


Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka


Podziękowania i życzenia

Składamy gorące podziękowania za życzliwość, pomoc i wsparcie finansowe w rehabilitacji Krzysztofa Dołęgi. Z okazji..


REMONTY wykończenie wnetrz

-Malowania -Tapetowanie -Podwieszenie sufitów -Gładzie -Tynki -Montaż paneli podłogowych i innych


Usługi hydrauliczne ,HGS

Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. Autoryzowany serwis DEFRO, sterowanie podłogowe, instalacje sanitarne, instalowanie sterowników..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"