:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Administracja, Gmina naprawi drogi - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 21/02/2019 07:00

Burmistrz chce kupić równiarkę, wał i inny sprzęt.

Mieszkańcy gminy Okonek muszą mieć mocne nerwy i jeszcze silniejsze amortyzatory w swoich autach. Jazdę po drogach gminnych i powiatowych przypłacić mogą utratą koła lub miski olejowej. Nawet w centrum Okonka.

– Drogi są fatalne, przyjmuję to ze zrozumieniem, kiwam głową, zapisuję – 29 stycznia, podczas sesji Rady Miejskiej Okonka, mówił Andrzej Jasiłek. Do notesu burmistrza trafiła droga w Łomczewie.

– Czterech burmistrzów po niej jeździło i nie doczekałam się jej utwardzenia – skarżyła się radna Maria Grzegorczyk. Jest w nim także Lędyczek i ulice Złotowska i Słowackiego.

– Były rozmowy w 2018, pani burmistrz obiecała, pani radna Węglowska... Cały rok minął, ludzie się topią w samochodach, już tam ze trzy miski poszły, ludzie nie mogą dojść... Tam tak samo nie ma asfaltu – o drugiej z ulic mówił sołtys Andrzej Witczak. Burmistrz zapisał sobie także Okonek: ulicę Chłopickiego (skarga Sławomira Bobrzyńskiego) oraz wjazd do przedszkola miejskiego (gdy popada, woda sięga tam do kostek) i dojazd do dworca PKP, zgłoszone przez radnego Henryka Berczyńskiego:

– To jest tragedia. Trzeba załatać te dziury, żeby to jakoś wyglądało. Ostatni wniosek poparł przewodniczący rady.

– Myślę, że cała ulica Kolejowa wymaga gruntownej naprawy, ale ten odcinek faktycznie jest tragiczny – przyznał Sebastian Korzeniowski.
Andrzej Jasiłek przytakiwał, a i sam wskazywał na inne fatalne miejsca w gminie. Pytanie tylko, skąd wziąć pieniądze na remonty dziurawych i pozarywanych dróg (patrz ulica Leśna i niedziałające studzienki kanalizacji deszczowej). Zwłaszcza, gdy w tegorocznym budżecie na inwestycje jest 2,7 mln złotych.

– Gdybyśmy przeliczyli te nasze drogi gminne, które w tej chwili trzeba by naprawić, to nie wiem, czy w 2 mln zł byśmy się zmieścili. A zatem nie mamy co marzyć o innych inwestycjach, tylko musimy naprawiać te drogi – twierdził włodarz gminy. I tu jednak kłaniają się pieniądze. Na tegoroczne remonty dróg gmina ma... 130 tys. złotych. To można wydać na remont jednej drogi. A co dalej? A. Jasiłek twierdzi, że zna odpowiedź na to pytanie.

Lekiem na kłopoty gminy mają być zakupy. Na początek równiarki i walca. I to w pierwszym kwartale tego roku. Dzięki nim samorząd ma być niemal samowystarczalny jeśli chodzi o bieżące remonty dróg.

– W tych miejscach, gdzie jest tak fatalnie, że nie idzie przejechać, będziemy reagować – burmistrz twierdzi, że korzyści będą wielostronne:

– Jeżeli będziemy mieli swojego wykonawcę, to będzie o wiele taniej niż gdybyśmy firmy zewnętrzne najmowali.

Nie wszystkim ten pomysł się podoba, ale podczas ostatniej sesji nikt z radnych nie zabrał w tej sprawie głosu. Andrzej Jasiłek zaś obiecał przygotować kosztorys takiej inwestycji, z uwzględnieniem amortyzacji sprzętu. Wziąć pod uwagę musi także moce przerobowe gminy. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej ma problem z terminowym wywiązywaniem się z podjętych zadań, a to nie wróży dobrze na przyszłość. Zwłaszcza, że włodarz Okonka zastanawia się także nad zakupem podnośnika z koszem. Dzięki temu pracownicy gminy mogliby sami podcinać gałęzie i czyścić klosze lamp, co dziś gmina musi zlecać. Czy będzie miał kto to robić? To pytanie na razie pozostaje bez odpowiedzi.

Podobnie jak to, czy gmina zdoła pozyskać na budowy i remonty dróg pieniądze z Unii Europejskiej. W ostatnich latach Okonek nie miał się na tym polu czym pochwalić. A. Jasiłek ma jednak nadzieję, że to się zmieni. Pieniędzy na inwestycje drogowe szukać zamierza też w oszczędzaniu, na co szuka sprzymierzeńców wśród radnych.

– Jeżeli burmistrz Jasiłek mówi, że maksymalnie musimy oszczędzać, to każdy kiwa głową. A w momencie, gdy pokazuje miejsce, gdzie można oszczędzać, to: nie, tu nie można, tam nie można ruszyć... – zwracał się do członków Rady Miejskiej w Okonku. Do nich pił także, mówiąc o dochodach gminy z podatków.

– No, nie możemy maksimum, bo nie możemy. A może jeszcze o 3 – 4 złote... czyli sami stronę dochodową obniżamy. I teraz gdybyśmy mieli mieć z tego 200 czy 300 tys. zł, to my sami uchwalamy, że nie, bo obniżamy podatek. Ale na następnej sesji rozważamy stronę wydatkową...

– burmistrz wytykał rajcom brak konsekwencji.

– Stąd jako radni, jako władza musimy być konsekwentni – dodawał.

Powiat stanął w XX wieku

Gminę Okonek oplata i przecina także sieć dróg powiatowych. Do nich lokalni samorządowcy mają sporo uwag. Wniosek o kapitalny remont drogi powiatowej Lotyń  – Borki złożył Włodzimierz Choroszewski. Radny stwierdził, że ostatni raz droga ta naprawiana była w latach 70–tych XX wieku. Od tego czasu jej stan uległ znacznemu pogorszeniu. Zwłaszcza, że w ostatnich latach bardzo wzrósł tam ruch samochodowy, a także ilość ciężkich pojazdów transportujących drewno. Według kosztorysu inwestorskiego z 2016 roku, wykonanego przez Starostwo Powiatowe w Złotowie, położenie na tej drodze nowego asfaltu to koszt prawie pół miliona złotych. Przy obecnej sytuacji finansowej powiatu zadanie to będzie bardzo trudno zrealizować. Mimo to w imieniu mieszkańców radny prosił o podanie przybliżonego terminu remontu kapitalnego drogi powiatowej. Wniosek zostanie przekazany władzom powiatu.

A to tylko jedna sprawa. Pilnego remontu wymaga też inna „powiatówka” – z Pniewa do Ciosańca. Odcinek długości ok. 4 km burmistrz Jasiłek wycenia na jakieś 4 mln złotych. – Jeżeli powiat się spręży, to będą to dwa lata – rzucił, choć dobrze wie, że jest to nierealne. Mimo to wymienił kolejne drogi wymagające zainteresowania: do Borek, Drzewic, Lubnicy i Lubniczki, Glinek Suchych.

– Nie chcę usprawiedliwiać powiatu, ale myślę, że 10 lat będzie mało, żeby te wszystkie drogi, na naszym tylko terenie, zrobić – stwierdził na koniec dyskusji.

Teraz tylko czekać na zapowiadane przez burmistrza zakupy. A potem wyjazd sprzętu w teren, bo pracy nie zabraknie mu na pewno.

Łukasz Opłatek

Reklama

Gmina sama naprawi drogi? komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-02-21 08:11:16

  No to do roboty! I powodzenia życzę!

 • Zrozpaczony - niezalogowany 2019-02-21 13:37:40

  W Międzybłociu gm. Złotów koń kopyta może zostawić. Najbardziej fatalna droga w tej gminie, nawieźli szlaki i pogorszyli jej stan! Po deszczu to bieg rage run może tam startować.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-21 14:07:46

  Ciekawe czy pan Jasilek wie skąd na te drogi które sam wybuduje będą pochodziły pieniądze. Nic nie wspomina że z programu rządowego Zjednoczonej Prawicy.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-21 15:28:09

  Dziękuję ci komuno żeś mi asfalt na wiejskiej drodze położyła. Dziś by gó.wno z tego było.

 • Fachowiec - niezalogowany 2019-02-21 21:24:04

  To jest prawda co napisałeś bo gdyby nie napientowany GIEREK to do do tej pory między wioskami jeździłyby tylko zaprzęgi konne.

 • gość 2019-02-21 21:29:36

  I pewnikiem też z tego g...wno będzie, bo nie słyszałem o przypadkach tańszego i jednocześnie lepszego wykonawstwa w tym zakresie robót przez zakłady podległe gminom. Przede wszystkim, albo zabraknie kasy na paliwo i wypłaty, albo pracownicy będą leżeć bykiem, bo gminy nie są w stanie zapewnić ciągłości i płynności robót. Potrzeba jeszcze wałów, koparek, zagęszczarek, pojazdów do transportu komponentów itp oraz operatorów, nie amatorów, projektantów z uprawnieniami i kierowników robót z odpowiednimi kompetencjami w zakresie budownictwa drogowego , geodezyjnymi, oczywiście z uprawnieniami. Gmina (a szczególnie taka biedna jak nasza) jest za małym inwestorem, aby zapewnić jakość i rentowność takiego profilu działania przez okrągły rok. Coś na pewno nie wypali, bo to jeszcze pogoda kapryśna, klimat nieprzewidywalny i pewnie trzeba będzie albo płacić przestojowe, albo zwalniać fachowców, którzy do niestabilnego pracodawcy już później nie wrócą i znowu problemy. Z takimi problemami borykają się profesjonalni też wykonawcy, więc gmina nie będzie konkurencyjna na rynku pracowników, wtopi kasę w sprzęt, który zgnije w krzakach i obywatelom dola też się nie polepszy. Kuriozalnym pomysłem jest naprawianie dróg wyłącznie metodą wyrównywania koron, bo już czasy lekkich pojazdów rolniczych odeszły wraz z końcem PRL-u i dzisiaj używane pojazdy zdewastują taką drogę po pierwszym deszczyku. Kto takich rzeczy nie wie, powinien siedzieć cicho i nie wymądrzać się dla wymądrzania. Panie burmistrzu, jeśli brakuje panu wiedzy, to szuka się rady mądrych, a nie strzępi język na pośmiewisko, chyba, że głównym celem kadencji jest wykończenie gminy i jej likwidacja. I to by było na tyle.

 • gość 2019-02-22 15:47:47

  Brawo Panie Burmistrzu, tak trzymać. A jednak można coś wymyślić. Należałoby ogłosić i rozpropagować ten pomysł, niech wójtowie i burmistrzowie z Polski biorą przykład. Eureka!

 • gość 2019-02-22 15:53:49

  Proponuję zakup jeszcze czołgu, dwóch łodzi torpedowych do połowu ryb i stację telewizyjną. Będziemy samowystarczalni: obronimy się, wyżywimy biblijnie no i będziemy oświeceni gminnie. Fachowcy się znajdą a radni zatwierdzą.

 • gość 2019-02-22 15:55:02

  Przyjdzie walec i wyrówna. Jak będzie co.

 • gość 2019-02-22 22:37:57

  Kuriozum językowe burmistrza: ......nie idzie przejechać......Panie profesorze Bralczyk czy może pan to skomentować?

 • gość 2019-02-24 22:05:23

  Taki burmistrz, to kuriozum. I do tego kłamca zawodowy.

 • gość 2019-02-24 22:06:19

  Taki burmistrz, to kuriozum. I do tego kłamca zawodowy.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kopanie stawów

Świadczymy usługi kopania i pogłębiania STAWÓW - w promieniu około 100 km od 89-300 Wyrzyska. Posiadamy własne koparki gąsienicowe oraz..


Zobacz ogłoszenie

Kupię Mieszkanie Bezczynszowe

Młode małżeństwo kupi mieszkanie w Złotowie! może być do remontu, min.3-pokojowe. Bezpośrednio!


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"