:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 13°C
Kościół, Maryja nawiedziła Nowiny - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 02/02/2019 12:00

Ks. Bartłomiej Brzeziński, wikariusz z parafii pw. św. Piotra i Pawła Apostołów w Złotowie, po spisaniu zagadek i historii dotyczących Zalesia przygotował kolejną publikację.

Premiera zeszytu historycznego „O kościele w Zalesiu słów kilka”, opracowanego przez ks. Bartłomieja, miała miejsce pod koniec ubiegłego roku. W sporej mierze do powstania tego wydawnictwa przyczynili się parafianie i interesujący się historią pasjonaci, którzy zainspirowali i pomogli w procesie kompletowania materiału. Publikacja szybko się rozeszła i spotkała się z odzewem także w innych miejscowościach należących do parafii. Szczególnie w Nowinach.

Okazało się, że historia wydarzenia z Nowin do tej pory nie była nigdzie spisana, ks. Bartłomiej postanowił to zmienić


Zachować dla potomnych

– Ludzie opowiadali mi tę historię ze łzami w oczach. Szybko też okazało się, że istnieje ona tylko w przekazie ustnym, nie jest w żaden sposób spisana, udokumentowana – ks. Bartek mówi o historii nawiedzenia, które miało miejsce w Nowinach. Dodaje też, że podczas poświątecznej wizyty duszpasterskiej jedna z mieszkanek Nowin zwróciła się do niego z prośbą, że warto byłoby przygotować publikację na wzór tej o Zalesiu. Szybko zapadła pozytywna decyzja.

– Postanowiłem, że z miłości do Matki Bożej spełnię te prośbę. Będzie to też dobre przygotowanie do Nawiedzenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która w naszej parafii będzie od 3 do 4 lutego – mówi ks. Bartłomiej Brzeziński. W Nowinach zorganizowano spotkanie, podczas którego, głównie panie, relacjonowały wydarzenia, które do tej pory były jedynie zachowane w ich pamięci.

– To była bardzo owocna dyskusja, która pozwoliła ustalić przebieg wydarzeń – wskazuje ks. Bartek. Prezentujemy je w kolejnym akapicie.

Na pamiątkę wydarzenia z początku lat 90 ufundowano tablicę


Dla Matki Bożej

W latach 80. XX wieku mieszkańcy Nowin z utęsknieniem poszukiwali miejsca, gdzie mogliby uczestniczyć we mszy świętej. Na terenie wsi znajdowała się klubokawiarnia. Mieszkańcy wpadli na pomysł, by wykorzystać lokal jako miejsce spotkań modlitewnych. W tym celu udali się do kierownika gospodarstwa, by udostępnił klubokawiarnię, będącą dzisiaj salą wiejską. Celem sfinalizowania działań mieszkańców była aprobata księdza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Złotowie. Miejscowy kapłan entuzjastycznie zareagował na przedstawiony pomysł i pomógł w jego realizacji. Na początku msza święta w Nowinach odprawiania była raz w miesiącu, potem dwa razy w miesiącu, a następnie co niedzielę.

Rok 1990 zapisał się na kartach historii Złotowa i okolic nawiedzeniem ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. Było to wówczas ogromne wydarzenie dla mieszkańców wsi Nowiny. Natomiast do samego końca nie wiedzieli oni, czy Matka Boża zatrzyma się w ich miejscowości. Chcieli więc uczcić przejazd Maryi, wyczekując przy drodze. Kilka dni wcześniej mieszkanki Nowin z ogromnym zaangażowaniem udekorowały przejazd ikony proporczykami.

Ceremonia przejazdu ikony Matki Bożej Jasnogórskiej zmobilizowała mieszkańców wsi do postawienia przydrożnego krzyża, którego wcześniej nie było w okolicy. Mężczyźni z wioski dwa dni przed przejazdem obrazu Matki Bożej wycięli z lasu dużą, prostą brzozę, z której wykonali krzyż. Wieczorem, dzień przed wydarzeniem, na końcu wioski mieszkańcy umieścili krzyż,  wokół którego posadzili ozdobne brzózki.

Pierwotnie stał tu drewniany, brzozowy krzyż, który z czasem uległ zniszczeniu. Zastąpiła go metalowa konstrukcja


Mieszkańcy wsi głęboko wierzyli, że ikona Matki Bożej  zatrzyma się w Nowinach. Dodatkowo przewidzieli kolejne punkty uroczystości, by uczcić przejazd Maryi. Trzy dziewczynki zostały nauczone wiersza na powitanie Maryi. Co więcej, zadbano o ich odświętny ubiór jakim były mundurki harcerskie. W ramach daru dla Matki Boskiej przygotowano im trzy bukiety kwiatów. Przy krzyżu wartę pełniły mniejsze dzieci, ubrane w mundurki, które również otrzymały małe bukieciki dla Maryi.

Nadszedł dzień 8 kwietnia 1990 roku, kiedy to Matka Boża w Jasnogórskiej ikonie opuściła parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Złotowie, a samochód–kaplica wyjechał w stronę Nowin. Pojazd był konwojowany przez policję, straż pożarną i auta mieszkańców z okolicy. W momencie, kiedy samochód wjechał do wsi, zawyły syreny. Mieszkańcy Nowin oczekiwali przyjazdu przy nowo postawionym krzyżu. Cierpliwość nie okazała się daremna, bowiem ikona Matki Bożej zatrzymała się obok wyczekujących. Ojciec Kustosz wysiadł z samochodu, otworzył drzwi, a oczom wiernym ukazał się obraz Matki Bożej. Mieszkańcy ze wzruszeniem i łzami radości w oczach zaczęli śpiewać pieśń „O Maryjo witam Cię”. Następnie dziewczynki wyrecytowały przygotowany wcześniej wiersz. Wszystkie kwiaty zostały złożone koło obrazu Matki Bożej. Po tym pięknym i jakże krótkim spotkaniu nadszedł czas rozstania z Matką Zbawiciela. Mieszkańcy z wielkim przejęciem zaśpiewali pieśń „O Maryjo żegnam Cię”. Drzwi samochodu zamknęły się i uroczyste spotkanie z Maryją dobiegło końca. Samochód–kaplica odjechał w stronę Wałcza.

To wydarzenie zapadło na zawsze w pamięci mieszkańców Nowin. Do dziś każde wspomnienia opisanej uroczystości budzą w sercach wiernych wielką tęsknotę za Matką Bożą i poruszają do łez. Zaś historia postawionego brzozowego krzyża po dłuższym czasie również się zakończyła. Nadgryziony zębem czasu został on zdemontowany, a w jego miejscu umieszczono nowy, solidny, metalowy krzyż, który stoi po dziś dzień. Na pamiątkę tego wydarzenia przy krzyżu została umieszczona okolicznościowa tabliczka.

Co dalej?

Zapytany o kolejne publikacje ks. Bartłomiej wskazuje, że jego marzeniem jest zebranie możliwie jak największej ilości materiałów dotyczących zapomnianych cmentarzy, głównie poewangelickich, które mieszczą się na terenie parafii.

– Dotarłem do kart ewidencyjnych, które znajdują się w pilskiej delegaturze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Chciałbym, żeby zostały one uporządkowane. Z pewnością nie brakuje osób, którym też na tym zależy. Po wcześniejszym artykule o Zalesiu, gdzie też o tym wspominałem miałem kontakt od osoby, która przez przypadek, wraz z gruzem przywiezionym na posesję, weszła w posiadanie zabytkowej tablicy nagrobnej. Zależy jej, by wróciła ona na swoje miejsce. Przed nami więc duże wyzwanie – stwierdza ks. Bartłomiej.

Sz. Chwaliszewski

Foto ks. B. Brzeziński
W tekście wykorzystano materiał opracowany przez ks. B. Brzezińskiego

Reklama

Jak Maryja nawiedziła Nowiny komentarze opinie

 • gość 2019-02-02 14:44:53

  Szacunek dla mieszkańców Nowin.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-02 16:37:57

  Jak można wieżyć wierzyć w takie bzdury???
  Historia pokazała prawdziwe oblicze ludzi z krzyżem. Choćby ludzi którzy popłyneli do obu Ameryk pod płaszczykiem nawracania a w rzeczywistości ograbili Indian ze złota przywożąc je swojemu królowi oraz do watykanu którego ilosc bogactwa do tej pory nie jest znana. Wystarczy słuchać uważnie na lekcjach historii aby nie dać się nabrać na te bzdury i mieć racjonalny pogląd na wiarę.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-02 19:20:08

  Modlic sie do obrazu? Wielbic bozki w figurze powaznie? Wierzycie w to?
  Czasy średniowiecza i wczesniejsze juz dawno minely.
  Wierzę ale nie chodze do kościoła. Po co zwykly czlowiek ubrany w sutanne ma wiedzieć o moich grzechach. Moge je powiedzieć Bogu e modlitwie. On tam gdzies jest i wysłucha mnie. Nie potrzebuje do tego pośrednika kościoła i ludzi w sutannach

 • gość 2019-02-03 20:08:25

  Ja się nie dziwię,że Złotowskie pl.powiązane z komuną,nie wykasuje wpisy bojówki bolszewickie które zieją,mowę nienawiści, z szamba antypolskich i antykatolickich mediów TVN24,POLSAT i brukowca żydokomuny Gazety Wyborczej,wspomagana finansowo,przez masona żyda SOROSA,złodzieja i miliardera.Polacy obudżcie się,tą hołotę,wspomaga Putin,aby Polska straciła Niepodległość.Nawet więcej powiem,ten brukowiec Aktualności złotowskiej,jet powiązana z byłą komunistyczną agenturą i z tymi którzy się tam reklamują.To są przestępcy,złodzieje i mafiozy,którzy okradają Polaków.

 • gość 2019-02-03 20:09:25

  Ja się nie dziwię,że Złotowskie pl.powiązane z komuną,nie wykasuje wpisy bojówki bolszewickie które zieją,mowę nienawiści, z szamba antypolskich i antykatolickich mediów TVN24,POLSAT i brukowca żydokomuny Gazety Wyborczej,wspomagana finansowo,przez masona żyda SOROSA,złodzieja i miliardera.Polacy obudżcie się,tą hołotę,wspomaga Putin,aby Polska straciła Niepodległość.Nawet więcej powiem,ten brukowiec Aktualności złotowskiej,jet powiązana z byłą komunistyczną agenturą i z tymi którzy się tam reklamują.To są przestępcy,złodzieje i mafiozy,którzy okradają Polaków.

 • gość 2019-02-05 08:37:12

  Średniowiecze to wy jesteście, bo siedzicie w zagniłych fotelach i piszecie te obraźliwe komentarze opłacani za kilka groszy. Coś w stylu starego spoconego pana, który w nocy pisze z jakimś dzieckiem i pisze mu "też mam 12 lat" . Smutne wasze życie....ale tylko tyle możecie, popisać sobie anonimowo w internecie....

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

nauczyciel edukacji

Praca dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Społecznej Szkole Podstawowej w Zalesiu. Małe klasy, miła atmosfera. 18h tyg./ 2500 brutto plus..


Zatrudnię opiekunkę do osoby

Zatrudnimy opiekunki osób starszych do Niemiec. Tel.: 32 237 47 04 lub 730 555 570 [email protected]


Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


Pielegnacja ogrodów,sprzatanie

Małzenstwo młodych emerytów sprawne fizycznie podejmie sie: - pielegnacji ogrodów , działek (kwalifikacje i doswiadczenie) - sprzatanie i..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"