Jak zmienią się amfiteatr miejski i brzegi Młynówki?

Amfiteatr z parkiem oraz tereny nad Młynówką w Jastrowiu będą miały zupełnie nowe oblicze

Amfiteatr ma zostać wyburzony, a na jego miejscu powstać ma taka oto muszla koncertowa
Amfiteatr ma zostać wyburzony, a na jego miejscu powstać ma taka oto muszla koncertowa

Piotr Wojtiuk na ostatniej w 2016 roku sesji rady miejskiej zaprezentował koncepcję zagospodarowania terenów amfiteatru miejskiego oraz brzegów Młynówki. Filmy przedstawiające wizualizacje przygotowali złotowscy projektanci Jacek Trybuchowicz i Klaudia Skotarczak.

Muszla koncertowa

Teren amfiteatru i parku, według przedstawionego projektu, ma nawiązywać do koncepcji przedwojennego parku. Na skarpie ma być widownia w formie tarasów. W tym miejscu przewidziane jest także zbudowanie niewielkiego oszklonego pomieszczenia z dostępem do wody i prądu. Według burmistrza można by je wykorzystać do organizacji małych wystaw i galerii albo, w razie potrzeby, służyłoby jako zaplecze gastronomiczne. Naprzeciwko widowni znalazłaby się natomiast muszla koncertowa wraz ze sceną i terenem utwardzonym polbrukiem, który mógłby służyć za parkiet do tańczenia. Pomiędzy muszlą a skarpą byłby teren, na którym znalazłyby się miejsca do siedzenia, można by tam się rozłożyć także z kocem, być może powstałaby jakaś fontanna, a burmistrz z chęcią umieściłby tam plansze do gry w szachy czy stacjonarne „piłkarzyki”. Do parku prowadzić miałyby cztery wejścia. Według Piotra Wojtiuka tak urządzone miejsce ma spełniać funkcję parku, ale jednocześnie muszli koncertowej, gdzie będą się mogły odbywać bardziej kameralne imprezy. Na pytanie radnych, czy teren będzie ogrodzony, odpowiedział, że jest to kwestia do ustalenia.

Ogrodzenie z jednej strony ma swoje minusy, ale z drugiej jak teren jest dozorowany i ktoś zamyka wieczorem, to jest bezpieczniej i mniej jest dewastacji

– przedstawił swoją opinię.

Opis zdjęcia

Promenada

Opis zdjęcia

Rzut z góry

Promenada nad Młynówką

Jeśli chodzi o rzeczkę przepływającą przez Jastrowie, to burmistrz roztaczał przed radnymi wizję promenady ciągnącej się od mostu na ul. Poniatowskiego do ulicy Wojska Polskiego. Wzdłuż Młynówki chciałby zbudować oddzielone od siebie trakty pieszy i rowerowy, a towarzyszyć im mogłyby plac zabaw, siłownia zewnętrzna, wiata grillowa. Ścieżki byłyby oczywiście oświetlone, a wzdłuż nich ustawione ławki.

Jeżeli państwo uważacie, że macie jakiś pomysł, który można by było tu jeszcze wprowadzić, to sugestie państwa też możemy brać pod uwagę

– burmistrz zachęcał radnych do zgłaszania pomysłów.

Opis zdjęcia

Widok z mostu

Opis zdjęcia

Wiata grillowa

Konkrety w tym roku

Wizje zaprezentowane przez Piotra Wojtiuka są niewątpliwie atrakcyjne. Pytanie tylko, na ile realne, a także ile to będzie kosztować? Burmistrz o kosztach nie chciał mówić, przekonując, że konkrety będzie można podać po przeprowadzeniu badań geologicznych, które pozwolą lepiej określić, np. jakiej grubości podłoże należy przygotować.

Nie możemy dopuścić do tego, żeby była taka sytuacja jak w Złotowie. Jadąc do Złotowa przez most widzicie, co z lewej strony się dzieje. Trakt spacerowy został zalany, częściowo się zapadł

– przekonywał o konieczności gruntownego przygotowania inwestycji. Na korzyść działa już fakt, że w ostatnich latach Młynówka została uregulowana. Ponadto Piotr Wojtiuk podkreślał, że to co zostało przedstawione na sesji to jedynie propozycja, a ostateczny kształt zależeć będzie od fantazji i dostępnych pieniędzy. W marcu chce już zabezpieczyć w budżecie środki na przygotowanie dokumentacji.

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu