:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Radni mieli pytania i uwagi dotyczące budżetu na 2019 rok. Dariusz Miszczak dopytywał np. o oświetlanie Jastrowia - o tym przeczytają Państwo w jednym z kolejnych wydań AL
Portal zlotowskie.pl 12/01/2019 07:20

Rada Miejska w Jastrowiu uchwaliła budżet na 2019 rok. Znamy największe tegoroczne inwestycje.

Kondycja gminy jest dobra. Tegoroczne dochody wynieść mają około 48,7 mln złotych, natomiast wydatki ponad 50 mln złotych. Deficyt skarbnik Urzędu Miejskiego w Jastrowiu Teresa Czyżewska wyliczyła na blisko 1,37 mln złotych. Kwoty te w ciągu roku na pewno ulegną zmianie, tak jak i wydatki na inwestycje.

W uchwale budżetowej podjętej 20 grudnia radni zatwierdzili wydatki majątkowe wartości ok. 4,3 mln złotych. Do najważniejszych inwestycji należą:

– budowa budynku komunalnego w Jastrowiu za 1,3 mln zł
– budowa świetlicy przy OSP w Sypniewie za 480 tys. zł
– budowa ulicy Narutowicza w Jastrowiu za 350 tys. zł
– przebudowa chodników na ul. Świętojańskiej w Jastrowiu za 300 tys. zł
– przebudowa mostu na ul. Kościelnej w Jastrowiu – 70 tys. zł
– wykonanie projektu przebudowy i rozbudowy przedszkola na ul. Ludowej w Jastrowiu – 50 tys. zł
– modernizacja systemu ogrzewania mieszkań w lokalach komunalnych – 50 tys. zł
– przebudowa drogi gminnej w Brzeźnicy – ponad 29 tys. zł
– przebudowa drogi w Samborsku – 23 tys. zł
– przebudowa drogi w Brzeźnicy Kolonii – przeszło 15 tys. zł
– wykonanie chodnika wzdłuż drogi gminnej w Sypniewku – ponad 9 tys. zł.

Podczas głosowania nad budżetem na rok 2019 trzynaścioro radnych było „za”, a dwóch wstrzymało się od głosu. Byli to Piotr Kurzyna i Łukasz Cyruk. Ten drugi swoją decyzję uzasadniał brakiem w budżecie pieniędzy na wymianę pomostów nad Jeziorem Miejskim.

– Trzy lata już walczymy o te pomosty. Już kierownik Puzio z nami rozmawiał, a nic nie zrobiliśmy, żeby te pomosty powstały.

Burmistrz Piotr Wojtiuk twierdził, że zadania, które nie zostały ujęte w tej uchwale, mogą być wprowadzane w ciągu roku, np. w marcu, kiedy będzie wiadomo (po rozliczeniu roku 2018), jakimi pieniędzmi gmina będzie dysponować. Na pewno jednym z takich zadań będzie budowa Środowiskowego Domu Samopomocy w Sypniewie. Gmina w tym roku oddała wojewodzie 750 tys. zł dotacji na ten cel. Zaraz jednak złoży kolejny wniosek i to na 900 tys. złotych.

Odpowiadając na wątpliwości radnego Cyruka burmistrz stwierdził, że propozycja, by już teraz budować pomosty, nie miała pokrycia w budżecie. Z tym z kolei nie zgodził się radny Kurzyna.

– Dużo wniosków radnych było bez pokrycia, ale ten akurat wniosek miał wskazane źródło – były przewodniczący rady mówił o 480 tys. zł przeznaczonych na budowę świetlicy przy OSP Sypniewo.

Do tego w budżecie zaplanowany jest coroczny fundusz sołecki, o przeznaczeniu którego decydują mieszkańcy poszczególnych miejscowości. W roku 2019 wynosi on ponad 150 tys. złotych. Pieniądze te przeznaczone zostaną m.in. na:

– remont budynku gminnego (dawny kościół) w sołectwie Budy za ponad 13,5 tys. zł
– zakup wyposażenia dla OSP Sypniewo – ok 37 tys. zł
– doposażenie placu zabaw w Nadarzycach – 4 tys. zł
– doposażenie świetlicy wiejskiej Nadarzycach – 8,2 tys. zł
– zakup materiałów na imprezy wiejskie w Nadarzycach – 3 tys. zł
– zakup materiałów na imprezy wiejskie w Samborsku – 1656 zł
– zakup wyposażenia do kuchni w świetlicy w Sypniewie – 2500 zł
– zakup usług (imprezy wiejskie) w Nadarzycach – 1249 zł
– zakup usług (imprezy wiejskie) w Samborsku – 1500 zł
– doposażenie boiska sportowego w Nadarzycach – 1200 zł

To z pewnością nie wszystko, co w bieżącym roku dziać się będzie w gminie i mieście Jastrowie. Piotr Wojtiuk liczy, że rzeczywiste dochody gminy będą znacznie wyższe od zaplanowanych, co pozwoli na wprowadzanie do budżetu kolejnych zadań.

– Daliśmy sobie słowo, że będziemy robić ulicę Boczną – burmistrz przypomina jedno z nich.

O zmianach w budżecie Jastrowia będziemy Państwa informować na bieżąco.

Łukasz Opłatek

Reklama

Jastrowie ma do wydania ponad 50 mln zł komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-01-12 08:42:51

    Czemu Kurzyna nie chce budowy Świetlicy OSP w Sypniewie?

  • gość 2019-01-12 09:05:12

    Przypominam Panu Burmistrzowi , że na ul. Mickiewicza pozostało ok, 200 m. odcinek , który wg deklaracji miał być remontowany jako drugi etap i to w tym roku ! Chyba Pan o tym nie zapomniał , ale nie ma tego w pokazanych planach inwestycyjnych !! A gdzie drugi etap remontu ul. Mickiewicza /za mostem/ Panie Burmistrzu i Pani Zosiu ! Chyba nie zrobicie nas w balona !!

  • gość 2019-01-12 09:27:03

    Proponował bym bardziej wnikliwe ,trafne projektowanie przebudowy ulic w mieście . Np, ulica Słowackiego . Problemem podstawowym była jej zbyt mała szerokość , co tworzyło problemy w ruchu pojazdów ! Ten problem pozostał nadal , a wystarczyło poszerzyć jezdnię chociażby o 40 cm, i problem zostałby rozwiązany ! Myśleć Panowie ! A co do ul Kościelnej ,to sądzę , że przy okazji przebudowy mostu zostanie wyprostowany ten nieszczęsny ostry, niebezpieczny zakręt natomiast w najbliższej przyszłości Władze Miasta znajdą pieniądze na usunięciu odkrytego rowu wzdłuż tej ulicy oraz uporządkowanie paskudnie wyglądających poboczy !!

  • Janek - niezalogowany 2019-01-12 09:53:05

    Poniatowskiego od gdańskiej do słowackiego to tragedia

  • Ja - niezalogowany 2019-01-12 09:59:21

    Kolejowa kolejny rok stoi.Dojazd tylko do ośrodka .Zamiast dokończyć jedno to zaczynają drugie .kuzwa brak słów .

  • gość 2019-01-12 10:10:19

    Pomosty, a rzekoma promenada . Spokojnie znowu za 5 lat będą obiecanki:P

  • Fachowiec - niezalogowany 2019-01-12 10:25:52

    Kolejowa to jest miejsce do treningu omijania kałuż panie radny Cyruk!

  • gość 2019-01-12 10:48:49

    cyruk zdrajca?

  • Pol - niezalogowany 2019-01-12 11:28:42

    APomosty to kiedy. . Najlepiej zamknąć plażę, strach puszczać dzieci na pomosty.

  • gość 2019-01-12 12:34:53

    Przydałoby się od czasu , do czasu spytać mieszkańców ! Może by tak ustanowić Budżet Obywatelski ! Pomyślcie o tym wybrańcy !!

  • Gość - niezalogowany 2019-01-12 13:27:45

    Przez to że na Kolejowej coś kiedyś zaczęli zniszczyli do końca zniszczone chodniki i z mniejszych dziur zrobili większe i starczy Kolejowa skończona .Takie fajne obiekty wśród takiego syfu.Zanim zrobią tam drogę to już obiektysportowe będą zniszczone .

  • gość 2019-01-12 14:00:32

    Pomostów w tym roku chyba nie będzie na plaży, bo te się rozpadły. Świetlica w Sypniewie była planowana na rok 2020. Dlaczego przyspieszono tę inwestycje? Przecież nie pali się z tym.Państwo radni chyba nie do końca orientują się co uchwalają.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-12 15:00:47

    Komentujący ( a wśród nich pewnie jest pary radnych) też nie bardzo orientują się na jakim etapie jest przebudowa danej drogi czt ulicy. Może powinni wiedzieć , że zanim ekipa budowlana wejdzie trzeba mieć projekt ze wszystkimi uzgodnieniami i pozwolenie na budowę. Wystarczy przewertować poprzednue budżety i wiadomo gdzie jest gotowa dokumentacja i jakie w zwiazku z powyższym inwestycje mogą być realizowane.

  • gość 2019-01-12 15:57:08

    A w Złotowie place zabaw,budki dla ptaszków,kawałek chodnika i budy dla kotów.

  • gość 2019-01-12 16:10:19

    bardzo dobrze ze ktos sie wyłamał.wszyscy w jedna manke zero własnego zdania.mysle ze renowacja pomostow jest potrzebna nawet bardzo.brawo dla Cyruka i Kurzyny.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-12 16:28:11

    Plaża wizytówką Jastrowia!!!

  • gość 2019-01-12 17:03:42

    w tej chwili trwają badania twardosci dna pod pomostami .Ekspertyza z dokumentacją potrwa około 8 miesięcy o tym wszyscy wiedzą oprócz 2 radnych .a może to celowe mieszanie niedowartosciowanych radnych

  • Mieszkaniec - niezalogowany 2019-01-12 17:33:34

    Budowa drogi na os Jedności Robotniczej też dziwnie się zakończyła pod jednym z domów Zawsze się kończyła na danym rondzie a w tym przypadku kilka domów dalej kosztem brakującego odcinka na ul Krótkiej przypadek?

  • gość 2019-01-12 17:55:06

    Pomosty muszą być ! Kto ich nie che ?

  • Gość - niezalogowany 2019-01-12 18:00:28

    Ciekawe jak będą się tłumaczyć i kto gdy dojdzie do jakiejś tragedii nad jeziorem .Bo rozumiem że dopiero wtedy coś zacznie się dziać .

  • Gość - niezalogowany 2019-01-12 18:40:07

    Czy urzędasy dopiero się dowiedziały, że pomosty trzeba zrobić? Przecież takie rzeczy się planuje wcześniej. Panie burmistrzu niech się pan uderzy w pierś i przyzna się że dał ciała, bo badania i projekt już powinny być gotowe. Wy ekipy do zrobienia później przez rok nie znajdziecie i nie zdziwcie sie jak budowę rozpoczniecie w 2021. Cyruk i Kurzyna jedyni odważni co powiedzieli że coś jest nie tak. Módlcie się by lato było chłodne i deszczowe bo ludzie was zjedzą.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-12 19:42:16

    Hehehe jeden tekst od drugiego lepszy. Lista życzeń jakby gmina rzeczywiście miała do wydania 50 mln na INWESTYCJE a nie cały budżet. Przykład jak to co napiszą w gazecie ogłupia ludzi.

  • GościÓ - niezalogowany 2019-01-12 20:29:54

    Ależ ty inteligentny.....

  • gość 2019-01-12 22:27:34

    Na ulicy Kolejowej najpierw należy zając się zagospodarowaniem odcinka pomiędzy boiskiem aż do zakrętu przy cmentarzu, tam dziadostwo niebywałe. Jest to też wizytówka Jastrowia oglądana z przejeżdżających pociągów.

  • gość 2019-01-12 22:42:33

    Pomost na plaży miejskiej - to powinien być "priorytet" !!! Plaża to wizytówka !!!

  • Gość - niezalogowany 2019-01-12 22:44:40

    Napisano: "w tej chwili trwają badania twardosci dna pod pomostami .Ekspertyza z dokumentacją potrwa około 8 miesięcy o tym wszyscy wiedzą oprócz 2 radnych .a może to celowe mieszanie niedowartosciowanych radnych" Ciekawe czy wie o tym Burmistrz. Nie wynika to z artykułu, a o tak ważnych badaniach powinien wiedzieć i na pewno by o tym wspomniał.

  • obywatel - niezalogowany 2019-01-12 22:48:51

    Za Brak pomostu na jeziorze - gromy spadną na radę i burmistrza od mieszkańców !!! Juz teraz stary post powinien być rozebrany (ze względów bezpieczeństwa) wraz oczyszczeniem dna... Pomost to najważniejsza sprawa !!!!

  • gość 2019-01-12 23:15:44

    Ogólnie patrząc na inwestycje w samym mieście Jastrowie - przysłowiowo "du...y nie urywa" ... Prawda pomosty na jeziorze - najważniejsze !!!

  • gość 2019-01-13 09:19:07

    Jak czytam , że jezioro , to wizytówka Jastrowia , to wydaje mi się , że ludziom w głowach się poprzewracało ! Prawdziwą wizytówką są proste bezpieczne chodniki, przejezdne bezpieczne drogi, estetyczne elewacje budynków, zadbana miejska zieleń , opieka lekarska, edukacja , mądra Władza , pracowici ,logicznie myślący Radni oraz kompetentni Urzędnicy ! Plaża jest ważna , ale to nie pępek świata ! w NASZYM MIEŚCIE brak jest działań kompleksowych np robimy remont ulicy , to od początku do końca , a nie odcinkami ! Trochę tu , trochę tam ! Odnosi się wrażenie chaosu inwestycyjnego !! Plany inwestycyjne powinne być ustalone w cyklach wieloletnich np. w cyklu 5 letniej kadencji Władz , a to przestałoby być ciągłym przedmiotem dyskusji i niedomówień ! P, bURMISTRZ CHCIAŁBY ZADOWOLIĆ WSZYSTKICH RADNYCH NACISKANYCH PRZEZ WYBORCÓW I STĄD DZIAŁANIA SZCZĄTKOWE ! A realia finansowe wskazują , że tak się nie da !

  • Gość - niezalogowany 2019-01-13 10:20:21

    Złotousty

  • gość 2019-01-13 11:51:05

    Pomosty to sprawa bezpieczeństwa nad naszym jeziorem. Powinny być wykonane jak najszybciej, lecz nie wolno na takich inwestycjach oszczędzać. To ma służyć mieszkańcom i wczasowiczom na wiele lat !

  • gość 2019-01-13 12:48:19

    Trochę ulicy Narutowicza trochę innej ulicy. Co to za skakanie ? Jak robić to coś raz a porządnie

  • gość 2019-01-13 13:23:08

    "gość 2019-01-12 10:48:49 cyruk zdrajca?" Może dyrektorem szkoły jednak nie zostanie? :)

  • gość 2019-01-13 14:22:06

    Do tego , co wydusił z siebie słowo ZŁOTOUSTY !!! Co Ty sądzisz na temat planów budżetowych ? Chyba , że nie masz nic do powiedzenia , tacy też bywają ?

  • Gość - niezalogowany 2019-01-13 14:56:13

    Plany jak plany. Wiadomo , że radni chcieliby inwestycji, nawet małych ale każdy w swoim okręgu. Przykład ulica Boczna i naciski Kurzyny , który się tam wybudował oraz Króla który ma tam działki. Wybudowano część drogi zadowalając obu panów . A co dalej ? Pomosty użytkowane są 2-3 miesiące, drogi i chodniki cały rok. Co jest ważniejsze ? Niech decydują radni i burmistrz, po to zostali wybrani. A niezadowoleni z ich decyzji zawsze będą. Podobno gmina dokłada z własnych środków do utrzymania szkół 5 mln. Ile byłoby za to inwestycji . Może utworzyć jedną szkołę i uczyć na zmiany i zlikwidować oświatę na wsi ? Oszczędności byłyby duże i pieniądze na inwestycje. Ktoś się odważy na takie decyzje ?

  • gość 2019-01-13 16:21:03

    Pomosty walą się już od dawna i wiadomo już ,że ich odnowa czyli generalny remont prosił się już od kilku lat.Może i są użytkowane krócej niż przez cały rok ale w końcu się zawalą i stanie się tragedia.Już w tej chwili nie dosyć że są w opłakanym stanie to wystaje tam masa gwoździ.Co by było jak na takie miejsce z wystającym gwoździem przewróci się dziecko głową.A spaceruje tam mnóstwo ludzi całym rokiem no bo niby dlaczego mieli by tego nie robić.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-13 18:50:41

    Niema mądrego do rządzenia.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-13 19:58:17

    Dawać burmistrz i radni weżcie z 20 baniek kredytu i zróbcie elektoratowi co sobie zażyczyli a potem jak Ostrowice ogłosimy bankructwo. Żenada jaka krotkowzroczność.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-13 22:44:05

    Ulica Kolejowa jest w opłakanym stanie. Projekt zrobiony i na tym koniec. Dobrze, że Pan Cyruk nie głosował za i mam nadzieję że to nie tylko ze względu na pomosty ( chociaż fakt, należy je zrobić) , ale również pomyślał o Kolejowej.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-14 10:12:49

    Brawo Murzyna !! Robić to co jest zasadne !

  • gość 2019-01-14 15:27:35

    Cyruk i Kurzyna hmmm...

  • gość 2019-01-15 21:46:52

    Mądrze wydatkować pieniądze ! Nasze pieniądze !

Dodajesz jako: |