:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -1°C
Edukacja, Jastrowie walczy szkołę - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 05/02/2019 07:00

Radni zarzucają dyrektorowi działania nieetyczne i karygodne, ale proszą o rozmowy. Podobnie jak rodzice. Starosta mówi: możemy rozmawiać.

Informacja o tym, że Rada Pedagogiczna Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie podjęła uchwałę o nieprowadzeniu naboru do szkoły w Jastrowiu wzburzyłya środowisko lokalne. Protestują mieszkańcy, rodzice uczniów i radni. Ci ostatni w piśmie do władz powiatu nie przebierali w słowach.

–  Uważamy, że podejmowane kroki przez dyrektora Andrzeja Hencla bardzo negatywnie wpływają na wizerunek szkoły i przyczyniają się do celowego zmniejszenia naboru, co jest nieetycznym i karygodnym zachowaniem. Proceder ten jest zauważalny od wielu lat i dalsze tolerowanie takiego stylu zarządzania nie powinno mieć miejsca. Placówka w Jastrowiu mogłaby się rozwijać, gdyby istniał sprecyzowany plan działania i chęć współpracy z samorządem lokalnym oraz lokalnymi przedsiębiorstwami – czytamy w dokumencie datowanym na 15 stycznia.

Osobne pismo do zarządu powiatu złotowskiego wystosowała specjalna grupa robocza radnych z Jastrowia. Łukasz Cyruk, Piotr Kurzyna i Cezary Wyszyński są odpowiedzialni za rozmowy w sprawie szkoły. Również 15 stycznia napisali oni, że „Niezadowolenie społeczne społeczności lokalnej jest tak duże, że podejmowane przez Państwa drastyczne kroki mogą mieć negatywne skutki”.

Na zagrożenie związane z wygaszeniem placówki w Jastrowiu zareagowali również członkowie rady rodziców. – Przypominamy, że nasza szkoła również wchodzi w skład Centrum w Złotowie i dobrze by było, żeby Dyrekcja również myślała o rozwoju tej placówki, a nie podejmowała takie radykalne kroki, które mogą w konsekwencji prowadzić do jej zamknięcia – tymi słowami rodzice wyrazili swój niesmak wywołany zaistniałą sytuacją. Podkreślali za to dobrą atmosferę oraz wysoki poziom bezpieczeństwa w szkole.

– Młodzież nie jest anonimowa – w szkole jest bezpiecznie, a jeżeli sporadycznie się coś zadzieje (jak to bywa wśród dzieci), to problemy są od razu rozwiązywane. Rodzice są informowani na bieżąco o tym co się dzieje w szkole, co umożliwia dobrą współpracę ze szkołą, z wychowawcami (nauczycielami) i z pedagogiem – udowadniali w piśmie z 7 stycznia adresowanym do starosty Ryszarda Goławskiego i dyrektora CKZiU Andrzeja Hencla.

Rodzice stanowczo stanęli w obronie swoich pociech i innych uczniów kształcących się w Jastrowiu. Podkreślili, że są wśród nich osoby ze 100% frekwencją, stypendyści starosty, laureaci konkursów powiatowych i wojewódzkich.

– Są również uczniowie, którzy potrafią pogodzić naukę z pracą, wspierając swoje rodziny, jednocześnie kształcąc się, żeby mieć w życiu lepiej i zdobyć zawód – argumentowali. Przypominali jednocześnie, na co również zwracają uwagę radni miejscy, że w tym roku do szkół średnich pójdzie podwójna ilość absolwentów – gimnazjów i szkół podstawowych.

– Co sprzyja lepszemu naborowi, a to z kolei może mieć wpływ na rozwój szkoły. (Czyżby to było nie na rękę Dyrekcji?) – napisali rodzice.

Pomijając jednak żal i pretensje rodziców i radnych, wszyscy oni w swoich pismach deklarowali chęć rozmowy na temat przyszłości szkoły ponadpodstawowej w Jastrowiu.

– Jako grupa roboczą jesteśmy przygotowani na rozmowy i szukanie najlepszych rozwiązań, gdzie uda się pogodzić interes społeczny mieszkańców i władz Jastrowia z polityką oświatową władz powiatu – stwierdzili P. Kurzyna, Ł. Cyrik i C. Wyszyński.

– Jesteśmy gotowi na wspólne rozmowy i pomoc, gdzie celem jest nie tylko utrzymanie placówki oświatowej w Jastrowiu, ale wręcz rozwinięcie i nadanie jej dawnej świetności. Apelujemy o wstrzymanie się od działań powodujących dalszą destrukcje placówki oświatowej i podjęcie rozmów z Radnymi Rady Miejskiej w Jastrowiu – podpisano przewodniczący Krzysztof Bzowski.

Kilka lat temu samorządowcom z Jastrowia udało się obronić szkołę. Czy dokonają tej sztuki po raz kolejny?


– Kończąc mamy nadzieję, że Starosta pomoże Dyrektorowi w tym, żeby Szkoła w Jastrowiu dalej funkcjonowała i zaczęła się rozwijać. Ponadto dziękujemy tym nauczycielom, którzy głosowali za tym, żeby robić nabór do szkoły w Jastrowiu. Osobne podziękowania składamy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w to, żeby szkoła dobrze funkcjonowała, a uczniowie dobrze się w niej czuli i wszechstronnie się rozwijali – Rada Rodziców w Jastrowiu.

O zdanie na ten temat zapytaliśmy Ryszarda Króla, obecnie radnego Rady Powiatu Złotowskiego, a do niedawna członka Rady Miejskiej w Jastrowiu. Zasiada on także w zarządzie powiatu, więc z jego decyzjami powinien być na bieżąco. I on jednak nie krył zaskoczenia obrotem spraw. Przypomina on, że kilka lat temu również rozgorzała walka o utrzymanie szkoły w Jastrowiu.

– Wówczas starosta Goławski obiecał, że jeżeli będzie nabór, to szkoła nie będzie zamykana i słowa dotrzymał – mówi jastrowianin.

– A dzisiaj, ni z gruszki, ni z pietruszki dyrektor Hencel wychodzi z informacją o braku naboru – radny nie kryje irytacji. Jego zdaniem w powiecie brak strategii rozwoju oświaty.

– Dostrzegam zaniedbania dyrekcji, że nie potrafi promować oświaty powiatowej (…). Nie ma czegoś, co by przekonywało uczniów – mówi wprost. Pytanie tylko, czy wierzy, że dyrektor Hencel przygotował uchwałę o braku naboru do szkoły w Jastrowiu bez wiedzy starosty.

– Chcę w to wierzyć – odpowiada. Przy okazji wrzuca kamyczek do ogródka Piotra Wojtiuka, z którym przez lata spierał się na łonie rady miejskiej.

– Inicjatywa w obronie tej szkoły powinna być po stronie burmistrza. On jest gospodarzem tego terenu i to on powinien najbardziej o to zabiegać – uważa.

Tymczasem Piotr Wojtiuk rozmawiał już z wicestarościną Małgorzatą Sameć na temat spotkania w sprawie dalszych losów szkoły. Udział w nim wziąć mieliby m.in. radni miejscy i powiatowi, burmistrz, starosta i jego zastępczyni. Być może debata ta odbędzie się jeszcze w tym tygodniu. Burmistrz Wojtiuk proponował władzom powiatu czwartek, 24 stycznia.

– W środę sprawa szkoły w Jastrowiu będzie tematem obrad zarządu powiatu i po nim będziemy na ten temat mogli powiedzieć więcej. Deklaruję jednak gotowość do rozmów – mówi starosta Ryszard Goławski.

Ponadto włodarz Jastrowia odbija piłeczkę radnego Króla przypominając, że to pan Ryszard z jednej strony kiedyś walczył o szkołę, a z drugiej startował w wyborach z komitetu starosty, a dziś, będąc członkiem zarządu powiatu, niejako firmuje jego działania oświatowe.

Jaki będzie efekt tych dyskusji trudno dziś wyrokować, natomiast niemal pewne jest, że włodarz Jastrowia gotów jest pójść va bank.

– W ubiegłym roku chcieliśmy przejąć szkołę wraz z budynkiem, uczniami i subwencją, ale nie było na to zgody powiatu. Gmina nadal jest w stanie to zrobić – mówi.

Konkretną propozycję mają także radni z zespołu do spraw walki i tę placówkę.

– Możemy przygotować listy intencyjne od lokalnych pracodawców dotyczące zatrudnienia uczniów, którzy mogliby się uczyć w klasach specjalistycznych w Jastrowiu, a także w klasie o profilu wojskowym – zapewnia Piotr Kurzyna. Jest więc o czym rozmawiać. O rozwoju sytuacji w sprawie szkoły w Jastrowiu będziemy Państwa informować na naszych łamach.

Łukasz Opłatek

Reklama

Jastrowie walczy o szkołę komentarze opinie

 • gość 2019-02-05 09:10:43

  Dlaczego nasz burmistrz Jastrowia nienawidzi starosty i jeszcze głośno to wykazuje nawet w komentarzach prasowych? Przecież w polityce wszyscy muszą się kochać oficjalnie, aby mogli coś załatwić. Chyba, że to gra jak Po i PiS, aby krytykować przeciwnika po to, by przejąć po nim władzę?

 • Gosia - niezalogowany 2019-02-05 09:20:41

  I bardzo dobrze ,że walczą. Najlepiej pozamykają wszystko ,bo się nie opłaca !A gdzie ktoś z tych zakłamanych rad się zastanowił jak pomóc ? .
  Tylko zamykać ,a młodzież mają gdzieś!,naotwierali Ośrodków i wszystkich by zamknęli ,żeby spokój mieć ,co to w ogóle jest za cyrk !!!

 • gość 2019-02-05 09:33:07

  Celowe działanie bo Złotów jest najważniejszy,powinni oddzielić się od CKZiU a szkoła w Jastrowiu była by własnym zarządcą.Powinni zamknąć Ekonoma w Złotowie albo niech zadecydują nabory w uczciwej konkurencji.

 • BMW 7 - niezalogowany 2019-02-05 09:39:59

  Hyyy w Jastrowiu Szkoła ?
  Po co
  Lepiej zniechęcać do niej!!!
  Niech wszyscy stoją pod sklepem od rana do wieczora

 • Gość - niezalogowany 2019-02-05 09:51:27

  W krajence radny powiatu obiecal ze szkola wroci srednia zobaczymy rozliczymy

 • Gość - niezalogowany 2019-02-05 10:43:40

  Słusznie walczą o szkołę. Władze chcą żeby Jastrowie zostało dziurą zabitą dechami.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-05 10:59:02

  Zamiast szkoły niech powstanie więzienie bo tylko tego w Naszym mieście brakuje a patologia zamiast malec to wzrasta.

 • gość 2019-02-05 11:01:59

  Kolejna likwidacja!? Najpierw Krajenka teraz Jastrowie? Zamknąć jest łatwo ale wznowić może się już nie udać ! Oby szkola sie utrzymała

 • Pc - niezalogowany 2019-02-05 11:14:57

  Szkoda, przecież Jastrowie zasługuje na taką szkołę . Jestem mieszkańcem Złotowa a chodziłem do technikum koło wiaduktu w Jastrowiu . Świetnie ją wspominam.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-05 11:22:42

  Hencel jet głupcem i nie nawidzi dzieci i młodzieży, powinni go wypierdzielić, głupcem się urodził i głupcem umrze......

 • Gość - niezalogowany 2019-02-05 11:53:04

  Świetny pomysł. Więzienie. Byłbym Za.

 • gość 2019-02-05 12:42:24

  Na zjezdzie Partii NSDAP uchwalono, ze szkoly nie bedzie. Wszyscy do roboty za miske ryzu i to juz

 • BMW 7 - niezalogowany 2019-02-05 13:38:48

  Wszystkie szkoły niech zamkną!!!
  Niech sobie robi każdy co chce!!!
  Szkoły zamknąć
  Kościoły zamknąć
  Urzędy zamknąć
  Urzędy hyyyy hola hola
  A z czego te złodzieje będą żyć

 • gość 2019-02-05 22:05:05

  Teraz rodzice i radni chcą szkoły, tylko gdzie są rodzice, kiedy dzieci mają po 200 godzin nieobecnych, są agresywni wobec innych, obrażają wszystkich wokół. Szkoła zieje pustką, utrzymywana na siłę

 • gość 2019-02-05 22:51:48

  Przecież na tym polega wychowanie by zawalczyć o poziom młodzieży, również i z rodzicami trzeba rozmawiać. Ale obowiązkiem radnych a przede wszystkim nauczycieli jest uczyć i wychowywać. Uchwała Rady Pedagogicznej w Złotowie o zamknięciu naboru w Jastrowiu to przyznanie się do porażki...

 • Gość - niezalogowany 2019-02-06 08:56:29

  Hencel przegina. Myśli, że jest ważniejszy niż w rzeczywistości jest. Szkoła w Jastrowiu

 • Gość - niezalogowany 2019-02-06 08:57:24

  Hencel przegina. Myśli, że jest ważniejszy niż w rzeczywistości jest. Szkoła w Jastrowiu powinna istnieć bo w takich razie Hencel niech zamknie sobie Ckziw.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-06 12:13:32

  Do tej szkoły chodzi praktycznie sama patologia. Nauczyciele i dyrekcja na nic nie reaguje. Dzieciaki rzucają w nauczycieli kasztanami na lekcji ... Jeżeli jest jakiś problem to dyrektor nawet nie jest o tym informowany

 • gość 2019-02-08 08:28:25

  Oczywiście masz monitoring w każdej klasie i wiesz to wszytko o czym piszesz,zastanów się trochę co piszesz...

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi hydrauliczne ,HGS

Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. Autoryzowany serwis DEFRO, sterowanie podłogowe, instalacje sanitarne, instalowanie sterowników..


REMONTY wykończenie wnetrz

-Malowania -Tapetowanie -Podwieszenie sufitów -Gładzie -Tynki -Montaż paneli podłogowych i innych


Podziękowania i życzenia

Składamy gorące podziękowania za życzliwość, pomoc i wsparcie finansowe w rehabilitacji Krzysztofa Dołęgi. Z okazji..


Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka


Skup pilarek uszkodzonych

Jeśli posiadasz uszkodzoną pilarkę marki Stihl, która leży w garażu i się kurzy to zapraszam do kontaktu. Chętnie odkupię od Ciebie taką maszynę.


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"