:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
USUNIĘTE Informacje, ekspertyza dotycząca „Laguny” - zdjęcie, fotografia
07/03/2018 18:00

Dokument oceniający stan rehabilitacyjnej niecki pływalni „Laguna” nie pozostawia wątpliwości. Możliwości są dwie. Albo remont albo burzenie konstrukcji

Jak stwierdzono w ekspertyzie, w ciągu czterech lat od oddania do eksploatacji niecki, występowały przecieki w miejscach przejść rur technologicznych i instalacji elektrycznej przez ściany oraz miejscach usytuowania dysz i lamp. Pomimo wykonywania wielokrotnych napraw, wiążących się z wyłączeniem obiektu z użytkowania, okazały się one całkowicie nieskuteczne. W ekspertyzie stwierdzono również, że do naprawy nieszczelności przepustów rur technologicznych przez ściany stosowano niewłaściwe materiały, np. piankę montażową. W ocenie przygotowującego ekspertyzę dr. inż. Krzysztofa Kamińskiego z Płocka, jest to poważnym naruszeniem zasad sztuki budowlanej.

Długotrwałe nieszczelności miejscowe izolacji przeciwwodnej doprowadziły do stanu przedostania się wód basenowych w ściany i płytę denną na głębokość około 8–10 cm pod całą izolację. Przeprowadzone badania wykazały, że ściany są bardziej zawilgocone od płyty dennej. Jest to związane, najprawdopodobniej, nie z uszkodzeniem izolacji wewnętrznej, a złym rozwiązaniem przepustów z odpływów rynnowych. W chwili obecnej konstrukcja niecki rehabilitacyjnej jest w złym stanie technicznym i nie może być włączona do eksploatacji

– to fragment oceny autora ekspertyzy.

Konieczność ponownych obliczeń

Krzysztof Kamiński stwierdza, że dokumentacja projektowa zawiera wadę dotyczącą grubości płyty dennej.


Czytasz artykuł premium. Pozostało jeszcze 77% tekstu
Zostań stałym Czytelnikiem.
Zaloguj się i subskrybuj wszystkie treści portalu [[pay]]

W branży architektonicznej płyta ma grubość 22 cm, w branży technologicznej – 30 cm, zaś w branży konstrukcyjnej 42 cm. Niestety nie wiadomo, jaki wymiar jest prawidłowy, bo nie zamieszczono obliczeń statyczno–wytrzymałościowych niecki basenowej. Nie wiadomo, jaka jest grubość wykonanej płyty, bo nie ma do niej dostępu od spodu. Grubość płyty dennej ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy konstrukcji niecki

– podkreśla.

Zaznacza też, że badania gruntu pod niecką wykazały wilgotność wagową równą 8,4%. Jest to wartość nieco powyżej poziomu „mało wilgotny” i stanowi około 40% pełnego nasycenia. Jak wyjaśnia K. Kamiński, ze względu na wyłączenie niecki z eksploatacji od czterech miesięcy, badanie nie przesądza jednoznacznie, czy wody basenowe przeniknęły w grunt pod płytą denną.

Biorąc jednak pod uwagę liczne naprawy uszczelnienia dysz dennych i zastosowanie niewłaściwych materiałów, istnieje spore prawdopodobieństwo wniknięcia wód basenowych pod płytę denną. Oznacza to możliwość osiadania gruntu, powstania pustki powietrznej pod płytą i istotną zmianę schematu statycznego pracy niecki. Wiąże się to z koniecznością wykonania ponownych obliczeń statyczno–wytrzymałościowych

– ocenia inżynier.

Trzy lata ważności

Jego zdaniem stan techniczny konstrukcji niecki rehabilitacyjnej należy ocenić w chwili obecnej jako zły ze względu na zawilgocenie, liczne przecieki i postępujący stan korozji betonu konstrukcji niecki związany z porażeniem chlorkami.

Należy pilnie opracować projekt remontu, obejmujący m.in. opracowanie technologii zabezpieczenia przed korozją stali zbrojeniowej, zaprojektowanie prawidłowej izolacji przeciwwodnej, technologię usunięcia prętów o zbyt małej otulinie, ich wycięcia lub spasywowania, wymiany okładziny ścian i dna niecki, zaprojektowanie uszczelnień miejsc osadzenia dysz i przepustów w ścianach itp.

– autor ekspertyzy podkreśla, że należy liczyć się też z koniecznością remontu plaż, gdzie zastosowano nieskutecznie ten sam system izolacji przeciwwodnej. W jego ocenie remont powinien być poprzedzony wykonaniem badań niszczących betonu, potwierdzających jego projektowaną wytrzymałość i wodoszczelność. Jeśli badania wykażą klasę wytrzymałości niższą od wymaganej, nieckę należy całkowicie zburzyć i wykonać ponownie. Jeśli wytrzymałość okaże się wystarczająca, a wodoszczelność niższa od projektowanej, obiekt może być poddany remontowi, ale należy przeprowadzić zabiegi uszczelnienia strukturalnego. Należy wykonać również obliczenia statyczno–wytrzymałościowe przy założeniu powstania pustki powietrznej pod płytą denną niecki.

W swoim dokumencie doktor Kamiński pisze również o innych uwagach, dotyczących m.in.: projektu budowlano–wykonawczego (jego zdaniem niektóre zapisy projektu mogą naruszać zasady ustawy o zamówieniach publicznych).

Zaznacza, że nawet jeśli badania i obliczenia wykażą przydatność istniejącej konstrukcji, remont niecki i przyległego stropu powinien obejmować zakres prac, które autor ekspertyzy szczegółowo w niej wymienia.

Podkreśla także, że ze względu na stwierdzone w badaniach niszczących zawilgocenie ścian istnieje prawdopodobieństwo, że beton w ścianie nie spełnia projektowanych wymagań dotyczących wytrzymałości i wodoszczelności. Stąd, jeśli decyzją inwestora niecka zostanie poddana remontowi, zaleca się wcześniejsze pobranie próbek betonu wiertnicą i wykonanie badań wytrzymałości i wodoszczelności.

Na koniec K. Kamiński zaznacza, że ekspertyza jest ważna do 28 lutego 2021 roku i nie należy napełniać basenu w obecnym stanie.[[/pay]]

Reklama

Jest ekspertyza dotycząca „Laguny” komentarze opinie

  • _______ - niezalogowany 2018-03-08 09:54:01

    CKM uaktywniony na maxa, no tak wieczorem stara spać, a CKM szaleje

  • Tak - niezalogowany 2018-03-08 07:18:38

    W żadnym mieście nie ma takiej szopki! z basenem, tam nikt nad niczym nie panuje.

  • Znawca - niezalogowany 2018-03-08 06:08:10

    Wybór najniższej oferty! Oto efekt!

  • rt - niezalogowany 2018-03-08 03:19:58

    a kto był kierownikiem budowy kto nadzorował i brał kasę za tą część basenu kto się podpisał że wszystko jest o.k.

  • Moje zdanie - niezalogowany 2018-03-08 01:08:09

    Obecny jest słaby, zapatrzony w siebie. Tak naprawdę rządzi wicek. Ja tam już na niego nie zaglosuję z rodziną bo jest słaby. Wymysły o Złotów Zdrój to szczyt hipokryzji, tyle kasy za slaby pomysł, logo na poziomie liceum. Co się takiego wydarzyło od momentu zatrudnienia firmy. Co mamy jakieś głupoty w postaci krawata, herbatek, kaczkomatu. Co więcej?

  • willa wilalwska wopr - niezalogowany 2018-03-08 00:04:27

    Spokojnie, dlaczego larwa o tym pisze? Wiedzą że bedzie prokurator siedział na tym temacie.

  • Prada - niezalogowany 2018-03-07 23:39:19

    Obecni włodarze nic do tego co zostało zrobione za Welniaka nie maja - oprocz problemu ktory zostawil.

  • haw - niezalogowany 2018-03-07 23:36:57

    Nie jeden zresztą "prezent"! Inne też wychodzą na jaw cały czas. Dobry był Wełniak - chodniki i drogi zrobił przecież. Wszystko pod publikę. Ale dla przyszłości miasta nic niestety. Obecny jest krytykowany z każdej możliwej strony. Na zasadzie że wszystko co próbuje to jest "złe".

  • ada - niezalogowany 2018-03-07 22:42:51

    tak to jest oszczędzać na inwestycjach!!!!

  • zloto - niezalogowany 2018-03-07 22:28:05

    Jak Welniak znow wystartuje i pewnie wygra to bedziecie go mogli z tego "dziela" rozliczyc he he

  • misiu - niezalogowany 2018-03-07 22:24:45

    Raczej poprzedni włodarz jeśli o nasz basen chodzi.

  • fikimiki - niezalogowany 2018-03-07 22:23:19

    Jeżeli Stachu nic nie zrobil to nie ma co polemizować.

  • IQ - niezalogowany 2018-03-07 21:39:11

    Do puki 90 procent punktacji przetargowej będzie stanowić cena a 10 referencje i staż do puty będa takie buble. A za wszystko zapłacą podatnicy.

  • Rafał - niezalogowany 2018-03-07 21:14:19

    Nadzór budowlany? Przecież nadzór budowlany to jest porażka taki kierowniczek budowy jest od brania pieniędzy i nic pozatym

  • Ola - niezalogowany 2018-03-07 20:35:01

    Ten basen jest dla emerytow i dzieci chlapiacych. Tory dla nauki plywania. Nic ciekawego

  • Maro - niezalogowany 2018-03-07 20:33:51

    Burmistrz Wełniak i spółka w drodze przetargu wybrali najtańszego oferenta, no i mamy to co mamy...Najgorsze że nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności za taki stan rzeczy...

  • Michal - niezalogowany 2018-03-07 20:23:54

    Ten basen to porazka, nic ciekawego. Po co niecka i do tego nieużywana? Lepiej zrobiliby wiecej atrakcji dla dzieci, chetniej by korzystaly. Teraz to chodza gl dzieci uczace sie plywac. Jade z dziecmi do Pily by sie wybawily a moglbym z nimi w Zlotowie korzystac. Jaki włodarz taki obiekt.

  • Michal - niezalogowany 2018-03-07 20:23:51

    Ten basen to porazka, nic ciekawego. Po co niecka i do tego nieużywana? Lepiej zrobiliby wiecej atrakcji dla dzieci, chetniej by korzystaly. Teraz to chodza gl dzieci uczace sie plywac. Jade z dziecmi do Pily by sie wybawily a moglbym z nimi w Zlotowie korzystac. Jaki włodarz taki obiekt.

  • Złotowianin - niezalogowany 2018-03-07 20:19:15

    Ludzie !!!!! Skoro ktoś spartolił sprawę powinien ponieść konsekwencje . W tym przypadku sprawą powinna zająć się prokuratura skoro sprawcy do dnia dzisiejszego brak . A problem wywalenia kasy w błoto pozostał. Kto jest odpowiedzialny za projekt.. kto to jest odpowiedzialny za zakup materiałów z jakich została wybudowana nieszczęsna niecka przybasenowa . Gdzie był nadzór budowlany. Za co Ci wszyscy ludzie brali pieniądze?? Kurwa mać to takie proste . Dobrać się do dipy im boicie .

  • Złotowianin - niezalogowany 2018-03-07 20:19:15

    Ludzie !!!!! Skoro ktoś spartolił sprawę powinien ponieść konsekwencje . W tym przypadku sprawą powinna zająć się prokuratura skoro sprawcy do dnia dzisiejszego brak . A problem wywalenia kasy w błoto pozostał. Kto jest odpowiedzialny za projekt.. kto to jest odpowiedzialny za zakup materiałów z jakich została wybudowana nieszczęsna niecka przybasenowa . Gdzie był nadzór budowlany. Za co Ci wszyscy ludzie brali pieniądze?? Kurwa mać to takie proste . Dobrać się do dipy im boicie .

  • Złotowianin - niezalogowany 2018-03-07 20:19:14

    Ludzie !!!!! Skoro ktoś spartolił sprawę powinien ponieść konsekwencje . W tym przypadku sprawą powinna zająć się prokuratura skoro sprawcy do dnia dzisiejszego brak . A problem wywalenia kasy w błoto pozostał. Kto jest odpowiedzialny za projekt.. kto to jest odpowiedzialny za zakup materiałów z jakich została wybudowana nieszczęsna niecka przybasenowa . Gdzie był nadzór budowlany. Za co Ci wszyscy ludzie brali pieniądze?? Kurwa mać to takie proste . Dobrać się do dipy im boicie .

  • Walking dead man - niezalogowany 2018-03-07 20:12:47

    A zdajesz sobie sprawę ile kadencji wełniak pierdział w stołek za nasze podatki? Takie są efekty jego pracy. Wracaj do "Władca pierścieni" trollu.

  • Prawda - niezalogowany 2018-03-07 19:40:28

    Czy obecny dyrektor ZCAS, były włodarz: wiedzą, że ta nicka to bubel??? potrzebne są zmiany i konsekwencja w działaniu, szkoda publicznych pieniędzy.

  • Nie - niezalogowany 2018-03-07 19:12:02

    Ładny prezent Wełniak zostawił Złotowianom.

  • cziken - niezalogowany 2018-03-07 18:59:43

    Kamil Twoje trolowanie gdzie się da, deprecjonowanie byłego burmistrza i włażenie w tyłek obecnemu, niewiele zmieni - zobaczysz.

  • Chicken hawk - niezalogowany 2018-03-07 18:09:19

    Mogło być tak że tamtejszy burmistrz wziął w łapę od fuszerkarzy ... . A takie są efekty ich pracy.

Dodajesz jako: |