:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

Jestem coraz większy i cięższy, nie chcę obciążać moich rodziców

Charytatywnie, Jestem coraz większy cięższy chcę obciążać moich rodziców - zdjęcie, fotografia

Gdy dziecko jest malutkie, nie widać jego niepełnosprawności. Bobas jak bobas - nie chodzi, nie mówi, płacze tak samo, czy chore, czy zdrowe. Tak samo woła do mamy i potrzebuje jej bliskości. Pierwsze dni życia Mikołaja pełne były przede wszystkim nadziei, że mimo przyjścia na świat już w 33 tygodniu ciąży, chłopiec będzie miał szansę na normalne życie. Że będzie zdrowy

Wiele osób wierzy w przesądy – w czarnego kota przebiegającego przez jezdnię, w guzik, który trzeba złapać tuż po minięciu się z kominiarzem i w niezrozumiałą siłę liczb, w pechową 13. Dla rodziny Mikołaja liczba 13 zawsze kojarzyć będzie się z niepokojem, z momentem, w którym strach przerodził się w przerażenie.

To właśnie wtedy – w 13 dobie życia – Mikołaj opadł z sił, jego i tak osłabione ciało musiało zmierzyć się z szeregiem chorób, które próbowały stłamsić jego wolę życia. Zachorował na zapalenie opon rdzeniowo–mózgowych, zapalenie mózgu, sepsę oraz gronkowca naskórnego. Przez kilka kolejnych tygodni toczyła się walka o jego życie.
Rodzice już wtedy wiedzieli, że 13 doba to moment, w którym coś się zakończyło i chwila, w której rozpoczął się ich egzamin z dorosłości. Zdawali sobie sprawę, że Mikołaj może nie być w pełni sprawny, że jego rozwój może przebiegać inaczej.
Gdy inne dzieci z zapałem próbowały złapać zabawki w pobliżu, Mikołaj leżał praktycznie bez ruchu w swym łóżeczku. Gdy te same dzieci próbowały podnieść główkę nieco wyżej, usiąść, Mikołaj nadal pozostawał leżący w tej samej pozycji...

Kolejne badania potwierdzały ich obawy. Okazało się, że Mikołaj ma uszkodzony nerw wzrokowy, choruje na epilepsję, jego ciałem włada silna spastyka, a w ostateczności w dokumentacji medycznej pojawił się skrót: MPDz – mózgowe porażenie dziecięce.

Mikołaj nie siedzi, samodzielnie nie chodzi, nie mówi... – tych „nie” można wyliczać bez końca. Dla osoby z zewnątrz jest dzieckiem bez kontaktu, dla swojej mamy jest skarbem, o który walczy każdego dnia. Doskonale wie, kiedy synek chce pić, kiedy jest zmęczony, a kiedy po prostu ma ochotę się przytulić.

Z jednej strony jest jak dziecko, które nigdy nie będzie samodzielne – potrzebuje opieki osoby dorosłej, ale z drugiej im jest starszy, tym również cięższy, tym częściej jeden dorosły to za mało. Wymaga stałej opieki, od rana do wieczora oraz w nocy. Choć ma już 12 lat opieka nad nim wygląda tak jak w pierwszych miesiącach życia.

Mikołaj jest cały czas rehabilitowany, a koszty leczenia i rehabilitacji są ogromne. Do nich dochodzą również koszty specjalistycznych sprzętów i środków ortopedycznych. Obecnie największym problemem jest zebranie środków na specjalistyczny fotelik, który ułatwi życie rodzicom, wiele razy w ciągu doby dźwigający Mikołaja. Prawidłowe ustawienie fotelika i zastosowanie różnego rodzaju osprzętu będzie mogło również w jakimś stopniu zapobiegać postępującej skoliozie. Koszt takiego fotelika to blisko 14.000 zł.

Mikołaj nigdy nie będzie samodzielny. Nigdy nie stanie o własnych siłach i nie powie: dziękuję za pomoc. Prosimy o wsparcie, by ulżyć jego rodzicom, którzy kilka razy dziennie muszą mierzyć się z ciężarem ciała Mikołaja. Pomóżcie nam, a wspólnymi siłami uda się nam zdjąć ten ciężar z ich ramion.

Możesz wesprzeć chłopca wpłacając dowolną kwotę za pośrednictwem zlotowiankahelp.pl
http://zlotowiankahelp.pl/cel/coraz–wiekszy–ciezszy–chce–obciazac–moich–rodzicow/

Martyna Piątkowska


Jestem coraz większy i cięższy, nie chcę obciążać moich rodziców komentarze opinie

 • Matka - niezalogowany 2018-08-16 01:49:23

  Czesio czy ty jestes zdrowy na umysle??Sam zafunduj sobie eytanazje.Do matek nie szczepcie swoich dzieci,to wszystko co spotkalo Mikolaja jest poszczepienne.Jerzy Zieba ,Dr.Jaskowski,Dr.Wiackowski,Dr Majewska,Hubert Czerniak znalezc mozna na You Tube ostrzegaja przed szczepieniami,poniewaz w szczepionkach znajduja sie cuda,od rteci, aluminium i wiele innych swinstw.Broncie swoje dzieci Polacy,to wy bedziecie niesc ten ciezar przez cale zycie.Jak odmowic szczepien i wszystko w tym temacie znajdziecie na STOP NOP

 • Czesio - niezalogowany 2018-08-13 20:28:42

  Przepraszam

 • Do czesia - niezalogowany 2018-08-13 20:00:29

  To dziecko zachorowało w 13 dobie życia czyli po narodzeniu . Czytaj ze zrozumieniem .

 • Do czesio - niezalogowany 2018-08-13 19:41:23

  99,999999 % rodziców nie zdecyduje się na eutanazję swojego dziecka z powodu wad genetycznych. A co do średniowiecza to nie byłeś tam i nie widziałeś tego więc nie pisz głupot. Hitler też podobno eliminował chore osobniki żeby rasa aryjska była ( czysta ).

 • Czesio - niezalogowany 2018-08-13 18:50:11

  Bym coś napisał ale Zaraz odezwa się katolicy i inni obrońcy. W Holandii i Belgii można wybrać eutanazję... jak się ktoś ma męczyć .. Wiem że Zaraz pójdą negatywne komentarze ale taka prawda W średniowieczu rodziny się też chore dzieci i kalekie jak myślicie co z nimi robiono?

 • Mm - niezalogowany 2018-08-13 17:27:46

  A gdzie jest w takiej sytuacji Panstwo (OBECNA WLADZA). Perfidniacy którzy nakazują rodzic takie dzieci. W pierwszej kolejności powinni pomóc w takich przypadkach. I najważniejsze móc dac wybrać o najpoważniejsze rzeczy osobom, które się takimi dziećmi będą opiekować bo sami ręki nie przyłożą..

 • Lulek - niezalogowany 2018-08-13 14:00:49

  biedny....

Dodajesz jako: Zaloguj się