:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  26°C lekkie zachmurzenie

Kanalizacyjne priorytety

Informacje, Kanalizacyjne priorytety - zdjęcie, fotografia

Sieć odprowadzająca ścieki jest ciągle rozbudowywana, ale nie każdy może liczyć na luksus w postaci podłączenia do kanalizacji

Budowa kanalizacji Samborska rodziła się w bólach, m.in. ze względu na konflikty pomiędzy spółką ZECiUK a wykonawcą robót, czyli zakładem Hieronima Gładysza. Gdy już wreszcie udało się zakończyć żmudną inwestycję (choć sprawa w sądzie pomiędzy przedsiębiorstwami jest w toku) i wydawałoby się, że prezes Grzegorz Białas może zająć się planowaniem dalszej rozbudowy sieci kanalizacyjnej w gminie, okazuje się, że w Samborsku nie wszyscy są zadowoleni.

Nieuzasadnione ekonomicznie

Radny Adam Dzbuk, reprezentujący Samborsko, o kanalizację dla tej wsi walczył jak lew. Gdy roboty się przeciągały niemalże na każdej sesji pytał, kiedy wreszcie mieszkańcy zostaną podłączeni. Tym razem natomiast upomniał się o osoby zamieszkujące blok 60., do którego, ku jego zdumieniu, nie została doprowadzona kanalizacja.

Pomimo że trzykrotnie, pamiętam pan burmistrz i pan prezes, obiecywaliście, że będzie kanalizacja tego bloku, to w tej chwili słyszę,  że gmina się wycofuje

– pytał na wrześniowej sesji.

To jest nieprawda! Ja ostatnio jasno mówiłem, że blok jest nie do skanalizowania ze względu na duże koszty, więc proszę nie mówić, że obiecywaliśmy

– odpowiadał prezes ZECiUK. Tłumaczył m.in., że rury trzeba by poprowadzić przez wąwóz oraz drogę, którą trzeba by naruszyć i szacował, że podłączenie 4 mieszkań (z czego dwie  rodziny mają zaległości w opłatach za wodę)mogłoby kosztować ok. 200 tys. zł, czyli mniej więcej tyle ile projekt kanalizacji dla całego Sypniewa.

Niechby to kosztowało 300 tys. czy nawet więcej. No to co? To jest na 100 lat. Tak nie można, absolutnie

– Adam Dzbuk uważa, że w gminie wydaje się więcej na mniej potrzebne rzeczy i jako przykład podał m.in. wóz strażacki, który do akcji wyjedzie kilka razy w roku, podczas gdy kanalizacja ułatwia życie na co dzień.

Wszystko jest do zrobienia, ale trzeba wybierać priorytety

– tłumaczył więc dalej Grzegorz Białas. Poza tym prezes przypomniał, że kierują się zasadą, iż w pierwszej kolejności podłączają osoby, które nie mają zaległości w opłatach za wodę. Niemniej burmistrz Piotr Wojtiuk zapewnił, wciąż niezadowolonego radnego, że chce pomóc tym ludziom i w związku z tym rozważane są inne warianty, np. budowa oczyszczalni przydomowej.

Takie rozmowy to niemal stały punkt sesji, choć wydawało się, że wreszcie temat został zamknięty

Najpierw Brzeźnica, potem Sypniewo

W przyszłym roku ZECiUK zamierza ruszyć z budową kanalizacji dla Brzeźnicy. Jako jeszcze większe i pilne wyzwanie jawi mu się także Sypniewo.

Większy problem mamy my wszyscy i państwo z Sypniewem, bo Sypniewo powinno już być robione. Na dzień dzisiejszy oczyszczalnia jest niezdolna do pracy ze względu na zmianę struktury ścieków

– prezes straszył, że ścieki trzeba będzie wozić do Jastrowia, nawet z oddalonych o 25 km Nadarzyc, co bez wątpienia przełoży się na cenę takich usług. Póki co jednak sytuacja nie jest tak krytyczna i oczyszczalnia jeszcze przyjmuje ścieki, choć w ograniczonym zakresie (tylko świeże niezagniłe). Grzegorz Białas zapewnia też, że spółka dokłada starań, aby uzbroić obiekt w technologie, które pozwolą mu osiągnąć wymagane parametry i dalej funkcjonować. Nie mniej nie ukrywa, że nie można zwlekać z budową kanalizacji dla Sypniewa. Zlecono więc już wykonanie projektu za 200 tys. zł, ale ukończenie inwestycji nastąpi prawdopodobnie dopiero za 3–5 lat.

Robimy wszystko żeby jak najszybciej wykonać Brzeźnicę i później szybko szukać pieniędzy na Sypniewo, żeby te dwie miejscowości podłączyć, a później będziemy się zajmowali tymi drobnymi rzeczami

– zapewnia prezes ZECiUK.


Kanalizacyjne priorytety komentarze opinie

 • Iwona - niezalogowany 2017-10-21 15:12:51

  No i już, już myślałam, że mądrze nawijasz aż tu nagle wyjazd z szambem. Najpierw trzeba zrobić porządek ze śmieciami bo brudasem są te firmy i osoby za wywóz których odpowiadają. Jak ktoś kiedyś pisał wpuściliśmy ich do śmietników z mocy ustawy i mamy czysty nieporządek i SMRÓD ! Następnie w szybkim tempie porządek z piecami na węgiel i spalaniem w nich śmieci. To najgorszy truciciel. Zobaczcie mapkę zanieczyszczeń a szybko zrozumiecie jakim powietrzem oddychamy i ten zachwyt za turystyczna atrakcją regionu jakim ma być Jastrowie.

 • jastrowiak48 - niezalogowany 2017-10-21 08:50:23

  W pierwszym rzędzie należy zrobić porządek w zakresie gospodarki wodno -ściekowej w Jastrowiu . Priorytetem powinna być całkowita likwidacja szamb, które jak wiadomo od zawsze , w większości nie spełniają podstawowych norm ! Jednocześnie Władze Miasta powinny poważnie potraktować obecną sytuację ściekową na terenie Ogrodów Działkowych , które przez kilka miesięcy w roku stają się małym osiedlem . Czy ktoś w końcu poważnie potraktuje ten problem !? Czy w końcu znajdzie się odważny i sprawdzi kto i gdzie odprowadza swoje ścieki !? Dla trucicieli i brudasów nie powinno być żadnego pobłażania !!! Niedopuszczalna jest sprzedaż działek budowlanych na terenach nie uzbrojonych kompleksowo ! Oczywiście ceny takich działek muszą to uwzględniać !

 • Iwona - niezalogowany 2017-10-21 08:16:19

  Jak sie podlaczycie do kanalizacji to dopiero zacznie sie problem. Za szamba ktore ludzie wybudowali zwrociliscie pieniadze? Przeciez uzbrojone dzialki w Jastrowiu sprzedaliscie a ludzie musieli szamba budowac bo kanalizacji nie bylo. Wiem, wiem juz to slyszalam dla wsiowych nie trzeba wygod. Teraz jest w Jastrowiu akcja czad. Uruchomiono wszystkie piece centralnego ogrzewania najbardziej ekologiczne na świecie. Prywatne spalarnie syfu. Oddychaj gleboko bo wsiowa gmina Jastrowie ma najczystsze powietrze. To turystyczny raj na ziemi. Gleboko oddychajcie tym czystym powietrzem. Cmentarz rownie szybko powinniscie powiekszac.

 • Koloseum - niezalogowany 2017-10-20 23:11:44

  Prezes zarządu to smieszny człowiek. Pora juz zmienic prezesa

Dodajesz jako: Zaloguj się