Kolejny zakaz zniesiony

Most nr 3 w Węgorzewie jest już przejezdny

Wizytacja na moście nr 3 w Węgorzewie. Inwestycja kosztowała gminę 320 tys. złotych
Wizytacja na moście nr 3 w Węgorzewie. Inwestycja kosztowała gminę 320 tys. złotych

25 października władze gminy, radni, sołtysi i zaproszeni goście mieli okazję ocenić inwestycję. Tego dnia w Węgorzewie odbyła się wyjazdowa sesja Rady Miejskiej Okonka. Jak informowała zgromadzonych burmistrz Małgorzata Sameć, całkowity koszt remontu to 360 tys. złotych. 40 tys. zł to dofinansowanie z nadleśnictw w Okonku i Czarnym – każde z nich wyłożyło po 20 tys. złotych. Obiekt jest już dostępny, ale nie dla wszystkich. Obowiązuje tutaj zakaz wjazdu dla pojazdów powyżej 15 ton.

Tak, tu był remont

Burmistrz Okonka na minionej sesji odniosła się również do remontu mostu na ul. 1 Maja [obiekt jest już przejezdny – tekst "Most już oddany"], a dokładniej do plotek, jakie powstały wokół tej inwestycji. Do okoneckiego ratusza zaczęły dochodzić informacje, jakoby pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Okonku niewiele zrobili w tym miejscu. Krótko mówiąc, odmalowali tylko barierki i to wszystko, przy czym kosztowało to gminę aż 70 tys. złotych. Małgorzata Sameć zaznaczyła, że te słowa nijak mają się do rzeczywistości.

Większość prac prowadzona była pod mostem. Być może dlatego niektórzy mieszkańcy nie widzieli robotników i tym samym myśleli, że nic tam się nie dzieje

– tłumaczyła. Zadanie zostało wykonane według projektu i most będzie służył kolejne lata. Jest to jednak tylko działanie doraźne, które ma umożliwić przejazd w tym rejonie miasta. Kompleksowa modernizacja, od której nie da się uciec w przyszłości, oszacowana została na ponad półtora miliona złotych. Ostatnimi robotami zajęli się pracownicy ZGKiM oraz podwykonawca, który służył przede wszystkim specjalistycznym sprzętem. Dzięki zaangażowaniu jednostki budżetowej gminy remont udało się wykonać o połowę taniej – wstępny kosztorys opiewał na 150 tys. złotych. To oczywiście powód do zadowolenia, ale część radnych, zgromadzonych w świetlicy wiejskiej w Węgorzewie, miała wątpliwości.

Ta różnica jest dość spora, czy na pewno pracownicy wykonali wszystkie czynności? Czy może jakieś pominęli? Czy nie odbije się to na jakości?

– dopytywali. Sekretarz gminy Jakub Zabrocki zapewnił, że wszystko zostało zrobione. Odbiory zostały już przeprowadzane i nie było żadnych nieprawidłowości. Kosztorys tworzony był natomiast w oparciu o opinie specjalisty i na zasadzie szacowania. Stąd taka kwota. Poza tym zakład, jako jednostka podległa gminie, nie uwzględniła swojego zysku w wyliczeniach, tak jak zakładają to prywatni przedsiębiorcy.

Na końcówce

Kilka tygodni temu wyłoniony został również wykonawca, który ma zająć się remontem mostu przy ul. Kowalskiej. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a szczególnie wysoki poziom wody, nie może jednak rozpocząć prac. Termin wykonania zadania został w związku z tym wydłużony. Jak zaznaczyła burmistrz Okonka, naprawa tej przeprawy nie będzie równoznaczna z anulowaniem zakazu przejazdu. Korzystającym z tej drogi zagraża bowiem niebezpieczeństwo od strony walącego się budynku po byłej kawiarni „Gryf” (pisaliśmy o tym m.in. w materiale "Może coś spaść na łeb"). Nad całą sytuacją czuwa obecnie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Złotowie. Po długich poszukiwaniach odezwał się właściciel budynku, który, jak się okazuje, na ten moment nie jest w stanie wykonać rozbiórki. Każdy, kto zdecyduje się na przejście wspomnianym odcinkiem, robi to na własne ryzyko.

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu