:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 21°C

Komunikacja miejska w Złotowie – jeśli powstanie, będzie kosztować ogromne pieniądze

Samorządowcy, Komunikacja miejska Złotowie jeśli powstanie będzie kosztować ogromne pieniądze - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 10/06/2019 14:56

O koncepcji rozmawiano w poniedziałek w Urzędzie Miejskim w Złotowie

Projekt przedstawił Marcin Gromadzki z firmy Public Transport Consulting. Przez kilkadziesiąt minut referował treść opracowanej dla miasta koncepcji. Głównym punktem była prezentacja dwóch wariantów trasy, jaką po Złotowie miałyby jeździć pojazdy komunikacji miejskiej. Trasy różniące się niemal wyłącznie w kwestii tego, w jaki sposób samochody miałyby się przemieszczać w części miasta, gdzie są ulice Westerplatte i Norwida.

Zdaniem autora koncepcji, trzy lub cztery pojazdy to optymalna dla Złotowa ilość. W przypadku trzech miałyby jeździć co dwadzieścia minut, w przypadku czterech co kwadrans. Szacowano, że utrzymanie komunikacji w tej formie mogłoby kosztować miasto około 1,2 mln zł rocznie.

Znacznie większe pieniądze byłyby potrzebne na uruchomienie komunikacji miejskiej – wartość tę określono na poziomie 10-12 mln zł. Od początku podkreślano, że będzie to możliwe wyłącznie przy zaangażowaniu pieniędzy spoza budżetu miasta. I to w znacznej puli, nawet do 85% wartości całej inwestycji.

Więcej informacji z poniedziałkowego spotkania w Aktualnościach Lokalnych.

Piotr Steffen

 

 

 

 

Wariant I

Wariant II

Ze strony Urzędu Miejskiego w Złotowie

Przyczyną aż 17% zanieczyszczeń powietrza jest komunikacja. W trosce o jakość powietrza, w którym oddychamy, Burmistrz Miasta Złotowa zlecił opracowanie „Koncepcji komunikacji miejskiej w Złotowie”. To obszerne opracowanie ma służyć przygotowaniu organizacji transportu publicznego w naszym mieście, a także aplikowaniu o środki zewnętrzne.

Jeżeli macie Państwo uwagi dotyczące treści dokumentu, można je zgłosić za pomocą „Formularza zgłaszania uwag”, znajdującego się u dołu strony urzędu - zarówno w formie elektronicznej (na adres [email protected]) jak i papierowej w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Złotowie (formularz musi być podpisany).

Uwagi dotyczące opracowanego dokumentu należy składać do dnia 30 czerwca 2019 roku.

Z dokumentem zapoznać się można poprzez:

 • dokumenty załączone do niniejszej informacji,
 • w pokoju nr 35 (II piętro), codziennie w dni robocze w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Złotowie.

Szczególnie ważne będą Państwa uwagi dotyczące:

 • rodzaju taboru komunikacji miejskiej,
 • przebiegu tras,
 • częstotliwości przejazdów,
 • taryfę opłat.

Czekamy na Państwa opinie!

UM Złotów

Reklama

Komunikacja miejska w Złotowie – jeśli powstanie, będzie kosztować ogromne pieniądze komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-06-10 17:19:06

  Z ul. Norwida na cmentarz chętnie podjadę, pytanie tylko za ile?

 • Gość - niezalogowany 2019-06-10 18:42:25

  Od razu widać że wariat drugi jest dużo lepszy od pierwszego

 • Gość - niezalogowany 2019-06-10 21:44:25

  Przecież był temat komunikacji zdaje się że przed wyborami ...

 • Gość - niezalogowany 2019-06-10 21:47:02

  W trosce o nasze zdrowie powietrze. Widać Burmistrz dba o nas dlatego wszystkie kierunki prowadzą na cmentarz.
  Przecież nikt nie zrezygnuje z normalności i nie przymusu się przyjezdnych aby na obrzeżach miasta zostawiali swoje auta i przesiadali się na komunikację miejską. Złotów jako miasto powinien się powiększać poprzez rozbudowę mieszkań i przemysłu. Dlaczego SM Piast nie buduje bloków, jak można wszystkie opłaty ponoszone przez spółdzielców przeżrec. Dlaczego poprzez tzw. plomby budowlane w mieście tworzy się tłok który tylko potęguje zanieczyszczenia całego miasta. Ile przez taką politykę obecnych władz przybyli samochodów bo przecież wprowadzający się na deweloperkę rodziny niejednokrotnie mają ich po kilka. Tym doświadczeniem obecnej władzy zostali dotknięci mieszkańcy Kwiatowej, Słonecznej czy centrum Starego Miasta a do tego jeszcze galeria do której zjedzie tysiące samochodów. Co to za myślenie po którym za utrudnienia obwinia się mieszkańców korzystających z samochodów. Ciekawe czy burmistrz po otwarciu galerii będzie z Górzna do magistratu przyjeżdżał skuterem. Wątpię w to tak jak i w realizację koncepcji komunikacji miejskiej. Złotów stał się tak ciasny i nieprzejezdny że na dzień dzisiejszy nie ma w nim miejsca na takie rozwiązanie. Kto pochodzi ze Złotowa ten wie że jeszcze w latach siedemdziesiątych probowano uruchomić komunikację miejską autobusową. I co i nic po paru tygodniach zrezygnowano z niej choć po Złotowie wielu z nas pamięta że przez dziesiątki lat prawie po wszystkich ulicach włącznie ze Starym Miastem można było jeździć po ulicach dwukierunkowych. To co zrobiono po 2005r. to majstersztyk który dzisiaj pokutuje ciasnota i korkami na najważniejszych ulicach miasta. Koncepcje włodarzy przyczyniły się do tego że wszystkie jednokierunkowe ulice prowadzą na drogę wojewódzką ul. Mickiewicza. Chodników ci u nas przybywa tak jak troski o odchodzących mieszkańców a co z tymi którzy kręcą się w kółko w centrum miasta aby z niego wyjechać. Do tego miały by dojść autobusy, no chyba że przewoźnik zaproponuje z cztery busy do których miasto dopłaci bez obciążania mieszkańców za puste przejazdy. Praktycznie to wystarczyła by trasa krzyżowa z Kujanskiej na Jastrowską przez Wojska Polskiego i Staszica na Chojnicką przez Mickiewicza przesiadka w obie strony przy Urzędzie Miasta.
  Wszystko było by pod kontrolą twórcy koncepcji który przed jej proponowaniem powinien przeprowadzić reorganizację ruchu drogowego w mieście.

 • gość 2019-06-10 21:57:21

  Ja kojarzę, że w latach dziewięćdziesiątych jeździły w Złotowie miejskie autobusy i pasażerem było powietrze. W tamtych czasach nie było tylu samochodów, a jednak zainteresowanie było żadne. Uważam, że należy przeprowadzić badanie śród mieszkańców, podobnie jak robią stacje benzynowe, czy komunikacja miejska się sprawdzi.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-10 23:10:21

  Zanieczyszczenie powietrza nie ma tu nic do rzeczy, to chwyt marketingowy burmistrza. Samochodami jeżdżą głównie mieszkańcy okolic miasta (coraz więcej ludzi ma domki gdzieś w spokojnej okolicy, tak jak burmistrz) i to oni stanowią zdecydowaną większość uczestnikow ruchu samochodowego. Mieszkańcy samego miasta nie wsiadaja do samochodu, żeby przejechac dwie ulice dalej, większość korzysta z rowerów lub po prostu idą pieszo. Jesli oni skorzystają z komunikacji miejskiej, to dobrze, ale nie tlumaczmy tego dbałością o powietrze!

 • Supergość - niezalogowany 2019-06-10 23:29:57

  Ludziom nie chce się dowiadywać, kiedy, o której godzinie ruszy autobus, np. w kierunku plaży, cmentarza. Wolą wsiąść od razu za kierownicę swojego auta lub na rower.

 • gość 2019-06-11 07:11:44

  Tłumy.

 • gość 2019-06-11 12:01:53

  II wariant trasy autobusów jest O.K. Dużo przystanków,częstotliwośc co 20 minut lub częściej ,tanie bilety to jest to.
  Wiele miast wprowadziło i są zadowoleni. Zresztą to jest nakaz Kaczyńskiego.

 • gość 2019-06-11 12:49:00

  Może przyda się głos rozsądku a więc nie zawracajmy sobie głowy takimi pomysłami przerabialiśmy już to miast jest totalnie już zakorkowane rodziny maja po 2 auta to będzie totalna porażka forsa utopiona i to głęboko ,może taki drobny pomysł wiem że zostanie wyśmiany ,ale spróbuje proponuję na lato takie wagoniki podczepione do małej lokomotywki czy traktorka elektrycznego na wzór np.Świnoujścia taka fajna atrakcja i chyba nie aż tak droga proszę nie róbmy nic na siłę braknie forsy bedzie problem.

 • gość 2019-06-11 15:31:51

  Ale frekwencja na spotkaniu, nawet radni nie są zainteresowani tematem bo n zdjęciu widać że było tylko 4 lub 5

 • Gość - niezalogowany 2019-06-11 15:47:36

  Nie ma nakazu Kaczyńskiego a przywracanie komunikacji autobusowej nie dotyczy komunikacji miejskiej.
  Właśnie komunikacja autobusowa w gminach z wiosek do miast dofinansowywana przez rząd to postawiony priorytet. Priorytet w który mogą wejść samorządy i nie wiadomo dlaczego nasz jest tak uparty i robi wszystko przeciwko propozycjom rządowym. Ten sam sposób sprzeciwu dotyczy budowy mieszkań z programu Mieszkanie Plus. Czy my jako miasto i gmina jesteśmy tak bogaci że stać nas na próby wdrażania wątpliwych koncepcji. Kiedy złotowski samorząd się obudzi i zacznie korzystać z propozycji rządowych a nie zapraszanych biznesmenów którzy wcisną nam wszystko z czym później zostaniemy sami jak z przysłowiową nogą w nocniku.

 • gość 2019-06-12 15:20:43

  Mniejsza o trasę, którą będą jeździły autobusy - ważne, jakie to będą autobusy. Jeśli wielkie, to rzeczywiście będą woziły powietrze i szybko znikną z naszego krajobrazu. U nas przydałyby się małe busiki, takie na 10-20 miejsc. Są w wielu miejscowościach i się sprawdzają.

 • gość 2019-06-20 11:40:03

  Nie widzę sensu uruchamiania komunikacji miejskiej w Złotowie.
  Jak ktoś napisał - raz próbowano i się nie udało! Nawet zimą były puste! A przecież teraz więcej ludzi ma samochody, rowery (w tym elektryczne).
  Ale jeżeli już to wyłącznie wariant II. Może dobrze by było, gdyby "zahaczały" o Blękwit? Chociaż co drugi kurs? I małe pojazdy a nie autobus.

 • gość 2019-06-20 11:42:34

  https://podlaskie24.pl/artykul/2019/05/16/bialystok-skorzystaj-z-przejazdzki-elektronicznym-mikrobusem/

 • gość 2019-06-20 11:45:19

  21-miejscowy... akurat do Złotowa!
  https://www.umciechanow.pl/main/aktualnosci/Ciechanow-ma-swoj-pierwszy-autobus-elektryczny/idn:5887

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zatrudnię opiekunkę do osoby

Zatrudnimy opiekunki osób starszych do Niemiec. Tel.: 32 237 47 04 lub 730 555 570 [email protected]


Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


nauczyciel edukacji

Praca dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Społecznej Szkole Podstawowej w Zalesiu. Małe klasy, miła atmosfera. 18h tyg./ 2500 brutto plus..


Pielegnacja ogrodów,sprzatanie

Małzenstwo młodych emerytów sprawne fizycznie podejmie sie: - pielegnacji ogrodów , działek (kwalifikacje i doswiadczenie) - sprzatanie i..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"