Krzysztof Doroszuk chce działać dla Zakrzewa

Nie zgadza się na dłubanie w historii, bylejakość i polskie piekiełko. Krzysztof Doroszuk mówi też o nadchodzących wyborach

Krzysztof Doroszuk pasjonuje się historią i krew go zalewa, gdy ktoś przy niej majstruje
Krzysztof Doroszuk pasjonuje się historią i krew go zalewa, gdy ktoś przy niej majstruje

Co to znaczy, że nie wie Pan, czy historii rodziny się wstydzić, czy być z niej dumnym?

Nie znam jej szczegółów. Ojciec zginął w wypadku gdy miałem trzy lata, więc nie mogłem z nim porozmawiać. Wiem, że wyszedł z lasu trochę później niż przeszedł front... Od razu trafił do Lublina na zamek, ale SB nie miało na niego twardych dowodów. Wyjechał więc z Polesia na Ziemie Odzyskane i jako osoba politycznie niepewna, w każde święto narodowe musiał stawiać się na milicji. Tam siedział pod kontrolą.

Kilka lat temu pojawiło się pojęcie: żołnierze wyklęci.

Kiedyś tych żołnierzy, walczących z nastającym w Polsce komunistycznym porządkiem, tak nie określano. Ta nazwa nie do końca mi pasuje. Ustanowiono nawet święto żołnierzy wyklętych. To, że Polak do Polaka strzelał jest dramatem powojennych lat w Polsce, tak dla jednych jak i drugich.

Boli Pana polityka historyczna obecnego rządu?

Boli mnie gumkowanie historii. Wychowałem się za komuny, kiedy wiele spraw z historii się tuszowało, ale od babci ze Lwowa wiedziałem i o Katyniu, i Wołyniu. Oficjalnie się o tym jednak nie mówiło. Nawet wojna polsko – bolszewicka była w szkole delikatnie wspomniana, by nie drażnić ZSRR. Teraz dzieje się coś podobnego – mówi się tylko o jednych, a innych pomija.

Co Pan sądzi o programie nauczania historii w szkołach średnich? Jest Pan wicedyrektorem Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Złotowie.


Czytasz artykuł premium. Pozostało jeszcze 91% tekstu
Zostań stałym Czytelnikiem.
Zaloguj się i subskrybuj wszystkie treści portalu...

To tylko fragment artykułu (pozostało 10447 znaków). Aby czytać dalej ...

Subskrypcja na portalu

Zyskaj już dziś pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Wykup subskrypcję

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu