:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 15°C
Interwencje czytelników, wyrzucił śmieci ulicę - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 05/08/2019 07:00

– Apelujemy do zdrowego rozsądku naszych mieszkańców – mówi wójt Kurdzieko po tym, jak w centrum wsi ktoś wyrzucił wielkogabarytowe śmieci

Kilkanaście dni temu, pod osłoną nocy, w centrum Lipki nielegalnie wyrzucono stare meble i elementy plastikowe. Do zdarzenia doszło na ulicy Strażackiej, gdzie przy pojemnikach na śmieci wystawiono meble, stare dywaniki, resztki po zepsutym telewizorze oraz worki, prawdopodobnie z ubraniami. Nazajutrz zdjęcie śmieci pojawiło się na stronie facebookowej Urzędu Gminy Lipka i pospieszni obiegło miejscowość oraz okolice.

– Apelujemy do zdrowego rozsądku naszych mieszkańców – mówi wójt Przemysław Kurdzieko, komentując zdarzenie.

– Dlatego właśnie zamieściliśmy to zdjęcie. Nie róbcie tak Państwo, przecież mamy PSZOK – podkreśla.

– Jeśli ktoś zadał sobie trud wywiezienia śmieci w to miejsce, a musiał mieć przecież transport, nanosić się, to nie rozumiem, dlaczego nie mógł tego oddać do PSZOK? Wykonałby tę samą pracę, a nie naraziłby się na wstyd – mówi włodarz, podkreślając jednoznacznie, że osobiście woli edukować niż karać.

Nieodpłatnie i 6 razy w tygodniu

Przypominamy, że przy ulicy Spokojnej 1 w Lipce, przy Zakładzie Gospodarki Komunalnej, znajduje się Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK jest czynny w godzinach od 7:00 do 15:00 – od poniedziałku do piątku oraz od 10:00 do 14:00 – w co drugą sobotę.

– Każdy może do nas nieodpłatnie, podkreślam NIEODPŁATNIE, dostarczyć selektywnie zebrane odpady komunalne – mówi Mirosław Pachuc, kierownik zakładu, wymieniając, że dostarczyć można takie śmieci jak: metal i opakowania wielomateriałowe, szkło opakowaniowe, przeterminowane leki i chemikalia, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny oraz zużyte baterie i akumulatory, odpady budowlane i rozbiórkowe, tworzywa sztuczne w tym zabawki, meble ogrodowe, zużyte opony (pochodzące z gospodarstw domowych), odpady zielone oraz papier i tekturę.

Powinni się wstydzić

Mieszkańcy Lipki byli oburzeni zdarzeniem. Oto niektóre komentarze pod zamieszczoną o tym informacją w internecie.

„Należy zlokalizować cwaniaczka, który tego dokonał i przykładnie ukarać” – pisze jeden z mieszkańców. Inna osoba zauważa, że problem ten istnieje nie od dziś. „Tak jest cały czas, należy przywrócić urządzenie monitorujące” – proponuje. „U nas na osiedlu mieszkaniowym dochodzi też do takiej sytuacji. Jestem w tej kwestii nieraz bezsilna” – opisuje inna osoba. „Brak słów – ludzie są śmieszni, tak blisko mają do punktu zbiórki i takie sytuacje?! Powinni się wstydzić!”.

W Lipce jest oczywiście przenośny monitoring, fotopułapki jednak nie zawsze spełniają swoją rolę w 100 procentach.

– Ci, którzy łamią prawo, wiedzą, jak się osłonić przed kamerą – mówi Kurdzieko, wymieniając chociażby czapki na głowach albo kaptury.

– Słowo „wstyd” jest tu chyba najlepszym podsumowaniem! – mówi.

Julita Milczyńska

Reklama

kto wyrzucił śmieci na ulicę? komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-08-05 08:18:10

    Kurdzielko, weź się wreszcie za myślenie.
    Czas wprowadzić takie rozwiązania aby ludzie wiedzieli co gdzie i kiedy. Czas ujednolicić segregację tak aby była przejrzysta i zrozumiała dla wszystkich. Teraz to jest system wprowadzający bałagan większy niż te porzucone śmieci. Obecne workowanie to dopiero jest śmietnik i nie tylko na ulicach to zagrożenia dla zdrowie mieszkańców. Tyle smrodu, robactwa, szczurów i much mutantów jeszcze nie było. Kiedy na posesjach będą zamykane kolorowe pojemniki a na ulicach pojemniki instalowane w ziemi na kartę. Kiedy każdy mieszkaniec otrzyma harmonogram wywozu śmieci gabarytowych. To co jest obecnie to pański chocholi taniec wokół tego co denerwuje mieszkańców i dlatego posuwają się do porzucania śmieci gdzie popadnie. Pańska głową tylko gada i woła o podwyżki za rzadszy i coraz mniej zrozumiały wywóz śmieci. Coraz bardziej wygląda na to że wywóz nieczystości to łaska a nie obowiązek za który pięcioosobowa rodzina co miesiąc płaci 100zł. Wygląda na to że nasze procentowo do wypłaty są najwyższe w Europie a pojazdy wywożące śmieci napędzane są chyba paliwem lotniczym. Jakoś na zachodzie Polacy z segregacja śmieci nie mają żadnych problemów.
    Przydało by się mniej ataków a więcej ułatwień dla wszystkich.

  • Segregujący - niezalogowany 2019-08-05 10:14:34

    Mam radę dla poprzednika komentującego. Po pierwsze w internecie jak i w UG można znaleźć harmonogram odbioru wszystkich odpadów. Po drugie PSZOK w Lipce działa już bodajże półtora roku. Trochę trzeba się ogarnąć, a nie czepiać się i zwalać winę na innych. Nie pozdrawiam. Segregujący :)

  • Gość - niezalogowany 2019-08-05 11:00:30

    A co ma zrobić babcia ze staarą wersalką?wynająć transport. Zapłacić 200 złotych i zawieść doPSZOKu? A potem jeszcze raz zapłacić za odbiór gabarytów? Ludzie, to jest bandytyzm. Kradzież w imieniu prawa.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-05 11:23:07

    Do ogarniętego specjalisty od internetu. Zaglądanie do niego nic nie zmienia w tym co zostało napisane. Tak jak napisał następny w komentarzu nie zmieni to tego że są podwójne i to wysokie dopłat do oddanego zużytego mienia tak jak i gruzu. Przecież opłaty za odpady wielkogabarytowe rzeczy i gruzu są większe niż kupno pełnowartościowego nowego materiału. Nie ma co się dziwić że ludzie omijają chore przepisy wywozu śmieci. Nie wiem co stoi na przeszkodzie aby Pszok i inne firmy wywożące odpady rozesłały dokładne plany wywózki z informacją co i kiedy stworzone jest za darmo. Poza tym trudno tych którzy nie mają internetu zmusić do jego założenia. W jakim świecie ty żyjesz, internet nie zmieni nastawienia zarządu Krajna nad rozwiązaniem problemu śmieciowego, nie przyjmie ohydnych worków z ulic które zalegają po kilka dni i tygodni w mieszkaniach. To co napisano w pierwszym komentarzu to dokładne odzwierciedlenie tego z czym mamy obecnie do czynienia. Pszok i inni powinni działać dla ludzi, ludzie dla ochrony środowiska a zarząd niwelować w sposób cywilizowany nawarstwione problemy. Internet i podnoszenie opłat nie zlikwiduje problemu.

  • gość 2019-08-05 13:39:20

    Ludzie gdzie wy żyjecie to jest 21 wieki z czym problem, segreguje cały cywilizowany świat a wy co staroświeckie marudy. Co babci wersalkę to byś pomógł wynieść i co na ulice byś wyniósł?. Taki z ciebie postępowy obywatel w tym środowisku. Też segreguję i jakoś nie śmierdzi robali też nie widzę, ale trzeba sobie stworzyć odpowiednie warunki jak śmieci chłopie trzymasz w sypialni to masz problem. Takie bierne życie tylko brać, brać i brać a daj coś od siebie pokaż że jesteś gospodarzem a nie niezorganizowaną ciotą. Daleko masz do PSZOKu?. Pozdrawiam.

  • gość 2019-08-05 14:06:50

    A może tak przejrzeć te śmieci i znajdzie się w nic kartka z danymi. Koperta rachunek itd. Gmina powinna wynając firmę zapłacić za usługę. Sprawcę ukarać grzywną i obciążyć kosztami. Grzywna powinna być nie za zaśmiecanie ale za zanieczyszczanie środowiska.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-05 14:45:51

    Jak u nas segregują to w czym rzecz. 21 wiek i problem z tapczanem, fotelami. Przecież one są po segregacji czy tego nie widać a że pSZOK nie zabiera to czyja wina.

  • gość 2019-08-05 15:36:14

    Dotyczy nie tylko Lipki , ale większości miejscowości ! Proszę nie odsyłać wszystkich do internetu ! Ceny , które płacimy obecnie za nieczystości są b. duże ! Co spowodowało takie drastyczne podwyżki mimo tego , że firmom odpada odbiór gabarytów spod posesji , a to znaczne koszty , które teraz ponoszą dodatkowo mieszkańcy , bo nikt za darmo nie wywiezie , nie załaduje i rozładuje np. mebli w nieraz odległym punkcie ! Czy ktoś kontroluje w ogóle firmy ,,śmieciowe,, ! To jest ich obowiązkiem dotarcie do klientów ze szczegółowymi informacjami , gdzie jest punkt, kiedy czynny, co przyjmuje , a czego nie !

  • Gość - niezalogowany 2019-08-05 15:53:17

    Co babci wersalkę to byś pomógł wynieść i co na ulice byś wyniósł?. Napisz stylistycznie, wtedy się do tego ustosunkuję.

  • Gośćprzyjaciel psa - niezalogowany 2019-08-05 16:04:30

    PSZOK JEST CZYNNY OD 7 DO 15.
    CZŁOWIEK PRACUJĄCY NIE MA SZANS.
    MOŻE DYŻURY PO POŁUDNIU?
    NIKT NIE BĘDZIE CZEKAŁ DO
    "CO DRUGIEJ SOBOTY. "
    DOBRZE, ŻE NIE WYWIÓZŁ DO LASU.
    POCHWALAM! !!!

  • Gość - niezalogowany 2019-08-05 16:16:31

    Wywieziesz do PSZOKu za karę zapłacisz pomimo że płacisz za ścieki i śmieci.

  • gość 2019-08-05 17:28:40

    Odbierać meble itp. Powinno się z pod domu osoby wyrzucającej! A nie samotna babcia na plecach ma zanieść do punktu odległego 600m. Wystarczy zaznaczyć datę i z jakich ulic będzie odbierany mebel! Proszę zobaczyć jak inne kraje z tym sobie radzą ,może trochę podpatrzeć i będzie łatwiej dla wszystkich.Takie proste ,ale po co? Skomplikować łatwiej?Segregujący .....

  • gość 2019-08-05 17:39:35

    Do malkontentów czy myślicie,że na zachodzie jest inaczej ,ale wiadomo na wiochach tak ludzie nauczeni ,wójt jest obligowany przepisami a mieszkańcy powinni wykonywać polecenia władzy lokalnej ,wyrzućcie sobie śmieci przed drzwiami wejściowymi ,panie wójcie zgłosić na policję ustalić i ukarać 500 zł. i tak do bólu inaczej się nie da.

  • Złotów-Zbój - niezalogowany 2019-08-05 17:39:39

    a hooj tam ze smieciami, kiedy płonie teraz dżungla amazońska oraz syberia. z czym wy do ludzi

  • Złotów-Zbój - niezalogowany 2019-08-05 17:42:34

    no tez prawda, babka 80 lat jak nie doniesie do mzuka swojej kanapy na [plecach, bo sie wywroci to dostanie posmiertnie mandat 500 zeta. brawo qwa a wy ordery hieny ludzkie

  • gość 2019-08-05 17:47:28

    Jeśli ktoś zna taką samotną Babcię i jest jej go żal, to zawsze w ramach "dobrego serca" może pomóc tej Pani, załadować na wózek dwukółkę (darmowy transport) i przewieźć tę starą wersalkę i po kłopocie. Bo wszyscy coś powinni, tylko nie JA.

  • Złotów-Zbój - niezalogowany 2019-08-05 17:54:35

    jezeli samorzadowcy sobie nie radza z tym problemem twioerdzac, ze maja zwiazane rece to trzeba rozwiazac problem w skali krajowej conajmniej. ale jak panowie tego nie potrafia, to wtedy precz ze stanowisk ludzie sami sobie poradza i to zrobia. tyle sluzbistom

  • gość 2019-08-05 19:26:16

    Lipka niebawem będzie wyglądać jak Wenecja, więcej śmieci niż ludzi. Panowie z komunalki do pracy zakasać rękawy.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-05 19:30:18

    Durniu, bo już inaczej nie można, od pakowania babci wózka.
    Każdy ci załaduje wózek tylko ty zawieź babci sprzęt i zapłać . Nie pisz tylko że ktokolwiek stertę gratów przyjemnie ci za darmo.

  • gość 2019-08-05 19:56:46

    Odpier.olcie się od tej przysłowiowej babci wyrzucającej meble! Zadna babcia nie wyrzuci kanapy, bo starzy ludzie mebli po prostu nie wyrzucają!!!! Do swoich rzeczy są za bardzo przywiązani, tak działa mentalność starszych ludzi i trzeba wiedzieć, o czym się pisze. Inna sprawa, to opłaty za przyjęcie "starych gratów", wspominane w komentarzach. W artykule pisze jak byk, że te rzeczy przyjmowane są nieodpłatnie. NIEODPLATNIE!! Znowu kłania się brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Poza tym trochę się dziwię, że meritum artykułu i treść większości komentarzy poszły w zupełnie oddzielnych kierunkach, ale trudno. Niestety u większości społeczeństwa mocno jeszcze zakorzenione jest "myślenie do tyłu". Tak to nazywam.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-05 20:46:22

    Głupi jesteś, czy tylko udajesz. Tutaj nie chodzi o przysłowiową babcię, tylko o gros ludzi, którzy nie mają możliwośći ani warunków, aby gabaryty dostarczyć do pszoku bezpłatnie.

  • gość 2019-08-05 20:59:09

    No proszę, jeszcze jeden "myślący do tyłu". Jeszcze ktoś się zgłosi? Ja też nie mam możliwości i warunków, więc biorę chłopaka z transporterem i już jedzie. Ptaszki ci tego nie wyniosą. A co to jest wg ciebie "gros ludzi"? Pewnie tacy sami nieudacznicy jak ty.

  • gość 2019-08-05 22:15:03

    I się narobiło ! Niby prosty, oczywisty temat , a ile prostactwa ! Cały problem nie polega na tym , że zmieniono system zagospodarowania odpadów ! Wywoziła spod posesji firma ta od śmieci , od plastików , a teraz właściciel sam musi wywieżć np. przysłowiowy tapczan w miejsce niekiedy oddalone np o dwa kilometry ! Natomiast ceny nie tylko pozostały bez zmian , ale znacznie zdrożały ! Nie ulega wątpliwości , że olbrzymia większość społeczeństwa musi wynająć środek transportu , ponosząc znaczne koszty ! Pytam z jakiej niby racji po raz kolejny ludzi jawnie robi się w konia ! Powiedzcie w którym kraju zachodnim jest podobny system ! Z drugiej strony wiele osób posiada cechy typowego wieśniaka , wystarczy popatrzeć co wystawiano , jak wystawiano i kiedy wystawiano ? Gdzie były instytucje kontrolujące to dziadostwo ? Tylko dlaczego za barachło muszą cierpieć porządni Obywatele ? Przecież nie każdy otrzymuje 500+ , np emeryci !!

  • lolek - niezalogowany 2019-08-05 22:39:26

    niedlugo bedziecie musieli sami zanosic smieci w swoim zakresie na wyspisko i placic im po 50zl miesieczne. od czego oni sa zabierac te smieci . kase biora i jeszcze narzekaja

  • Gość - niezalogowany 2019-08-06 09:04:42

    Z tych komentarzy w większości wynika że każdy kto nie ma kolegi do wywozu powinien swoje śmieci zeżreć.
    Zawsze znajdzie się taki dupek który z gros zamiast domyśleć się że chodzi o gro robi problem bo ma kolegę który go jako śmiecia wozi za darmo.

  • gość 2019-08-06 10:33:15

    Każdy płaci nie małe pieniądze za wywóz odpadów, jeszcze do niedawna wywożono wszystko za darmo i jakoś pasowało. Najwidoczniej obecnie jest to dodatkowy biznes i ciepłe etaty. Nie każdy ma możliwość wyniesienia wielkogabarytowych rzeczy jak ta babcia, więc dlaczego sąsiedzi mają to zrobić gdy PSZOK bierze za odpady grube pieniądze. Powinno to należeć do jego obowiązków.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-06 12:49:10

    Ten dupek, co krytykuje słowo gros i formę jego użycia, niech się dokształci.Gros” pochodzi z języka francuskiego. W polszczyźnie to słowo jest używane w dwóch znaczeniach: 1. „dwanaście tuzinów”, 2. „większa część czegoś”. W pierwszym znaczeniu wyraz „gros” wymawia się tak, jak się go pisze. Jest odmienny i ma rodzaj męski. Natomiast w drugim znaczeniu „gros” wymawia się „gro”. Wyraz użyty w tym znaczeniu jest nieodmienny i ma rodzaj nijaki

  • Gość - niezalogowany 2019-08-06 13:48:44

    Też myślę że ten dupek już się dokształcił i śmiało po analizie twoich komentarzy może stwierdzić że ma do czynienia z idiotą uwrażliwionym na słownictwo w tym gros i gro.

  • gość 2019-08-07 22:43:19

    czytam to i nie wieżę....intelekty się zebrały...nie podoba się to won z kraju do tych waszych Niemiec...psioczycie na siebie jak jakieś kundle....masakra proszę państwa

Dodajesz jako: |