:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Samorządowcy, wystartuje - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 28/02/2019 18:30

W marcu w gminie Zakrzewo rozpoczną się zebrania sołeckie, podczas których mieszkańcy wsi wybiorą nowych sołtysów. Tym razem na 5 lat. Kto będzie ubiegał się o reelekcję, a kto rezygnuje?

W gminie Zakrzewo leży 14 sołectw. Już niebawem mieszkańcy każdego z nich wybiorą sołtysów na nową, 5–letnią kadencję. Część włodarzy będzie ubiegać się o reelekcję, część rezygnuje z dotychczas sprawowanej funkcji. Przyczyny? Bardzo różne. Postanowiliśmy dowiedzieć się, kto będzie chciał kontynuować pracę na rzecz lokalnej społeczności, a kto nie.

sołectwo Zakrzewo, liczba mieszkańców – 1938 osób, sołtys – Jan Wojciechowski, 3 kadencje

– Postanowiłem, że będę kandydował na stanowisko sołtysa – jeżeli tylko mieszkańcy mnie wybiorą. Ale będzie to moja ostatnia kadencja. Czuję się dobrze, znam lokalne społeczeństwo, mogę jeszcze pracować na rzecz ludzi. Nie wiem, czy będę miał jakiegoś kontrkandydata. Okaże się na zebraniu sołeckim. Moim priorytetem na przyszłą kadencję jest budowa chodnika przy ul. Złotowskiej. Jest to ważna dla lokalnej społeczności ulica, tędy bowiem chodzą dzieci do szkoły. Musimy zadbać o ich bezpieczeństwo. Także należy zadbać o bezpieczeństwo rowerzystów, pas jezdni jest bowiem tutaj naprawdę wąski. Chciałbym także, aby powstał chodnik przy tutejszej plebanii.

Czernice, liczba mieszkańców – 365, sołtys – Władysław Jonatz

– Będę ubiegał się o stanowisko sołtysa. Gdybym wygrał, byłaby to moja 4. kadencja. Trudno mi powiedzieć, czy będę miał jakiegoś kontrkandydata. Moim priorytetem na kolejną kadencję byłoby dokończenie budowy chodnika. Zainicjowałem to i chcę, aby plan został zrealizowany do końca. Będziemy realizować także drobniejsze zadania w ramach funduszu sołeckiego. No i będę zabiegał, aby w tym roku to Czernice były organizatorem dożynek gminnych.

Drożyska Małe, najmniejsze sołectwo w gminie Zakrzewo – liczba mieszkańców 27 osób – sołtys – Irena Janczewska

– Mam obecnie trudną sytuację rodzinną i jest mi nieco ciężko. Rozmawiałam z panem starostą i zachęcał mnie, abym jeszcze kandydowała. Myślę, że gdyby sołtysem miała być „pierwsza, lepsza” osoba, to nie chciałabym tego. Wtedy będę kandydować. Jeżeli jednak okaże się, że sołectwo ma dobrego kandydata, to prawdopodobnie odstąpię od wyborów w tej kadencji. Wszystko okaże się niebawem. Będę rozmawiała z mieszkańcami jeszcze przed wyborami i wtedy podejmę ostateczną decyzję.

Drożyska Średnie, liczba mieszkańców – 54 osoby, sołtys – Mirosław Kwiatkowski

– Będę ubiegał się o kolejną kadencję. Obecnie jest to moja pierwsza kadencja. Z wiedzy, którą posiadam na tę chwilę wiem, że będę jedynym kandydatem. W obecnej kadencji postarałem się utwardzić drogę. Była to droga gruntowa. Teraz będę starał się, aby wszystkie drogi dojazdowe, które nadal są drogami gruntowymi, zostały także utwardzone. Dla naszych mieszkańców to priorytet. Chcemy po prostu móc normalnie dojeżdżać do miasta. Nasza wioska jest specyficzna. Na 2 km drogi mamy 8 gospodarstw domowych. To wszystko, co tutaj mamy.

Drożyska Wielkie, liczba ludności – 437, sołtys – Irena Prondzyńska

– Jest to moja piąta i ostatnia kadencja. Już na ostatnią kadencję nie chciałam się zgodzić, ale pani radna namówiła mnie. Bycie sołtysem przez 20 lat naprawdę wystarczy. Mam już swoje lata i uważam, że należy przekazać pałeczkę młodszym. Mamy już swojego kandydata. Jest nim Jan Jasiek. Był gospodarzem w naszej wsi. Teraz ma już więcej czasu. Ważne jest, aby sołtys pracował na miejscu, aby był dostępny dla mieszkańców o każdej porze.

Głomsk, liczba mieszkańców – 487, sołtys – Józef Graj

– Rezygnuję z funkcji sołtysa, ale mam już zastępcę. Póki co nie mogę jednak tego zdradzić. Przecież może pojawić się kontrkandydat. Na zebraniu sołeckim będzie zgłoszona kandydatura i wtedy to mieszkańcy sołectwa podejmą ostateczną decyzję w tej sprawie. Mam już 83 lata i nogi odmawiają powoli posłuszeństwa. Czas na młodszych.

Kujan, liczba mieszkańców – 332, sołtys – Janina Kahl

– Zdecydowałam, że wystartuję w wyborach na sołtysa. Nie wiem, czy będę miała jakiegoś kontrkandydata. Wszystko okaże się na zebraniu. Gdybym wygrała, będzie to moja trzecia kadencja. Chciałabym, aby przy „domach celnych” w Kujanie zainstalowano oświetlenie. Chcemy także wyremontować łazienki w świetlicy wiejskiej w Kujanie oraz uzupełnić tutejszy plac zabaw o kolejne instalacje, służące najmłodszym.
 
Ługi, liczba mieszkańców – 122, sołtys – Bernadeta Galla

– Nie będę już kandydowała na sołtysa. Wszyscy wiedzą we wsi, dlaczego nie chcę, ale teraz nie chcę szerzej wypowiadać się na ten temat. Nie chcę mieć już nic do czynienia z żadnymi urzędami. Zostałam skrzywdzona i nie będę dalej pracować społecznie.

Nowa Wiśniewka, liczba mieszkańców – 115, sołtys – Bogdan Żabicki

– Jestem sołtysem od 1994 roku. Będę kandydował na kolejną kadencję. Oczywiście priorytetem na kolejne lata będą drogi. To jest temat, który nigdy się nie kończy. Poza tym bardzo ważne jest, aby nasi mieszkańcy mieli dostęp do świetlicy wiejskiej. Czekam także na wnioski mieszkańców wsi. O wszystkim będziemy rozmawiać podczas spotkania sołeckiego.

Osowiec, liczba mieszkańców – 84, sołtys – Alfons Skrentny

– Jestem sołtysem 34 lata. Dwie kadencje temu chciałem już zakończyć. Nie było chętnego, kto zająłby się sprawami wsi. Mówiłem „nie chcę, ale muszę”. Okazuje się, że i teraz nie ma chętnej osoby, która zechciałaby przejąć po mnie ster. Ludzie mówią, że będę sołtysem aż do śmierci. Chciałbym jednak już odpocząć. Mam nadzieję, że będzie chętny i że mieszkańcy wybiorą sobie nowego sołtysa.

Prochy, liczba mieszkańców – 177, sołtys – Beata Jaguś

– Póki co nie podjęłam ostatecznej decyzji w tej sprawie. Nie powiem „tak”, nie powiem „nie”. Nie wiem również, czy ktokolwiek inny chce kandydować. Co prawda ludzie mówią, że nie wyobrażają sobie, abym dalej nie była sołtysem, ale wszystko okaże się już niebawem. Muszę to przemyśleć. Obecnie kończy się moja pierwsza kadencja.

Stara Wiśniewska, liczba mieszkańców – 541, sołtys – Andrzej Massel

– Zdecydowałem, że będę kandydował na kolejną, trzecią już kadencję. Póki co nie wiem, czy będę miał jakiegoś kontrkandydata. Wszystko okaże się podczas zebrania sołeckiego. Priorytetem na kolejną kadencję będą dalsze remonty dróg oraz remont w centrum wsi. Władze powiatu, bo to do nich należy to zadanie, czekają na dofinansowanie tej inwestycji. Ważne są także chodniki i ich remonty. Mamy nadzieję, że coś się w tym temacie ruszy.

Śmiardowo Złotowskie, liczba mieszkańców – 288, sołtys – Karolina Barabasz

– Nie będę ubiegać się o stanowisko sołtysa kolejnej kadencji. To była moja jedna kadencja. Piastowanie tej funkcji wymaga czasu i poświęcenia. Jestem obecnie nieco ograniczona czasowo. Mam małe dziecko, dużo różnych obowiązków, dlatego zdecydowałam się nie startować w kolejnych wyborach. Nie wiem, póki co, kto będzie kandydatem na sołtysa. Wszystko okaże się na zebraniu sołeckim.

Wersk, liczba mieszkańców – 216, sołtys – Katarzyna Kabattek

– Będę ubiegała się o kolejną kadencję jako sołtys. Będzie to moja druga kadencja, jeżeli oczywiście mieszkańcy wsi powierzą mi to stanowisko. Nie wiem, czy będzie jeszcze jakiś kandydat.

Agnieszka Barabasz, fot. Kamil Małolepszy

Terminy zebrań sołeckich, podczas których mieszkańcy wsi wybiorą swoich sołtysów:

 • CZERNICE: 3 kwietnia, godz. 19.00, sala wiejska w Czernicach
 • DROŻYSKA MAŁE i KUJAN: 27 marca, godz. 18.00 – remiza strażacka
 • DROŻYSKA ŚREDNIE: 27 marca, godz. 17.00 – dom sołtysa
 • DROŻYSKA WIELKIE: 18 marca, godz. 19.00 – sala wiejska
 • GŁOMSK: 20 marca, godz. 19.00 – remiza OSP
 • ŁUGI: 29 marca, godz. 19.00 – sala wiejska
 • NOWA WIŚNIEWSKA: 1 kwietnia, godz. 18.00 – świetlica w Nowej Wiśniewce
 • OSOWIEC: 4 marca, godz. 18.00, sala wiejska w Osowcu
 • PROCHY: 5 kwietnia, godz. 19.00 – sala wiejska w Starej Wiśniewka
 • STARA WIŚNIEWKA: 2 kwietnia, godz. 19.00 – sala wiejska
 • ŚMIARDOWO ZŁOTOWSKIE: 28 marca, godz. 18.00 – budynek byłej szkoły
 • WERSK: 26 marca, godz. 19.00 – remiza OSP
 • ZAKRZEWO: 4 marca, godz. 18.00 – Dom Kultury w Zakrzewie
Reklama

Kto wystartuje, a kto nie? komentarze opinie

 • Zola - niezalogowany 2019-02-28 19:45:23

  Straszna szkoda, że Pani Galla, sołtys Ługów, nie będzie już kandydować. Mam nadzieję, że nic złego się nie wydarzyło... To chyba najlepszy sołtys w całej gminie, walczyła o swoją wioskę jak lwica, a "jaja" ma większe niż niejeden facet pełniący funkcję sołtysa. Szkoda i ogromna strata dla sołectwa. Pani Bernadeto - życzę wszystkiego dobrego i niech się Pani trzyma, cokolwiek się stało. Zrobiła Pani wiele dobrego i fajna z Pani Babka :-)

 • Gość - niezalogowany 2019-02-28 20:08:07

  Kurna,same babcie i dziadki:)

 • Gość - niezalogowany 2019-02-28 22:05:18

  Zgadzam się że czas na młodszych. Osoby które będą bardziej ambitnie podchodzić do pełnionej funkcji. Wielki szacunek dla Pani Sołtys Bernadety. To jest prawdziwy sołtys.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-01 09:52:02

  Ja pisząc,że same babcie i dziadki(to z grubsza prawda bo kilka młodszych osób widać:)) nie kontestowałem tego a jedynie przelałem swoją pierwszą myśl.Te osoby zostały wybrane a to jest ŚWIĘTE PRAWO DEMOKRACJI.Pozdrawiam i zapewniam o moim szacunku;)

 • gość 2019-03-04 15:47:32

  w Zakrzewie potrzebna zmiana, do klaskania jest już dużo

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupię Mieszkanie Bezczynszowe

Młode małżeństwo kupi mieszkanie w Złotowie! może być do remontu, min.3-pokojowe. Bezpośrednio!


Zobacz ogłoszenie

Kopanie stawów

Świadczymy usługi kopania i pogłębiania STAWÓW - w promieniu około 100 km od 89-300 Wyrzyska. Posiadamy własne koparki gąsienicowe oraz..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"