Remont sali wiejskiej w Kiełpinie, dofinansowanie letnich wakacji czy pieniądze na projekty kulinarne – to tylko niektóre z ostatnio pozyskanych w gminie Lipka dotacji.
Pod takim hasłem złożono projekt w ramach programu „Wielkopolska odnowa wsi” na remont sali wiejskiej w Kiełpinie. W ramach dziewiątej edycji konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś” Kiełpin otrzymał dotację w wysokości 30 tysięcy złotych, które to pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na likwidację wykwitów, uzupełnienie tynku, wykonanie gładzi gipsowych na pilastrach i ścianach oraz docieplenie ścian budynku od strony północnej styropianem system „stopter”.
– Wewnątrz wykonana zostanie także mozaika żywiczna, tak zwana lamperia na ścianach – mówi Hanna Kowalska, sołtys i radna tej miejscowości – oraz wymieniona zostanie wykładzina PCV. W realizację zaangażowani będą mieszkańcy sołectwa. Ich wkład ma polegać na przygotowaniu sali do malowania wraz z wyniesieniem z niej urządzeń i mebli oraz porządkowanie sali po pomalowaniu.
– Niezbędna będzie pomoc do zamiatania, umycia podłogi i okien, uprania i zawieszenia firanek – mówi sołtyska. Uporządkowanie terenu na zewnątrz będzie obejmowało uprzątnięcie ewentualnego gruzu i zagrabienie. Zakończenie remontu planowane jest na 31 października tego roku.
Gołym okiem widać, że sala wymaga remontu
Wieś Trudna z kolei otrzymała pieniądze na wymarzony projekt kulinarny pod nazwą: „Gotowanie nie na ekranie”. Warsztaty kulinarne w sołectwie zaczną się 6 sierpnia.
Celem projektu jest przede wszystkim zwiększenie aktywności mieszkańców naszej wsi, wzmocnienie społeczności i integracja podczas wspólnych działań, ale także przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Chcemy w nasze działania włączyć też młodych ludzi, chcemy dzielić się doświadczeniami. W ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty pod hasłami: „Słodko i kwaśno – dania z batatów”, będzie spotkanie z dietetykiem, specjalistą żywienia, będzie blok pod nazwą „Smaki Trudnej”, czyli warsztaty pod kierownictwem instruktora, skierowane do dorosłych i „Słodkie grzybki na talerzu”, skierowane do dzieci. Czwarty blok to „Co moja mama gotuje najlepiej?”, podczas których zaplanowano wspólne gotowanie dla rodzin. Zakończeniem projektu będzie wspólne ognisko. Tego dnia uczestnicy projektu przygotują dla pozostałych mieszkańców wsi, nie biorących udziału w projekcie, różne potrawy z ziemniaków. Każdy uczestnik na pamiątkę otrzyma fartuszek, które zostanie uszyty przez wolontariuszkę projektu.
Gmina Lipka otrzymała także grant dla batorowskiej społeczności lokalnej w ramach dofinansowania ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Debrznie: Fundację LGD – Naszyjnik Północy.
– Będą to warsztaty szkutnicze w ramach projektu: „Białe żagle na jeziorach gminy Lipka” – mówi opiekun 49 Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Stefana Batorego w Batorowie, Zbigniew Gierszewski. To bowiem harcerze są głównym beneficjentem otrzymanych pieniędzy. Celem głównym tego wakacyjnego projektu jest dokonanie remontu 15–letnich już jachtów typu Omega, Bączek i Cadet.
– Ma to się odbywać poprzez przeprowadzenie praktycznych warsztatów szkutniczych, wdrażających młodzież do posługiwania się narzędziami i wykonywanie wspólnie prostych prac stolarskich pod kierunkiem instruktora. Przeprowadzone zostaną dwa warsztaty teoretyczne, mówiące o zastosowaniu materiałów niezbędnych do naprawy jachtów, ich techniki stosowania i bezpieczeństwa przy pracach zespołowych oraz czternaście warsztatów praktycznych.
W ramach innej dotacji, tj. „Wielkopolska Wiara” z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, w sołectwie Scholastykowo realizowany jest projekt pt.: „Nawlekamy, składamy, wijemy, fotografujemy”. Będą to warsztaty dla dzieci i dorosłych, które potrwają do 29 września. Jako tematykę warsztatów organizatorzy, czyli rada sołecka, obrali głównie ręczne tworzenie biżuterii, plastykę i fotografowanie. Warsztaty już trwają i cieszą się dużym zainteresowaniem, bardzo często są przedłużane lub kontynuowane w godzinach pozaprojektowych.
Julita Milczyńska
-Malowania -Tapetowanie -Podwieszenie sufitów -Gładzie -Tynki -Montaż paneli podłogowych i innych
Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. Autoryzowany serwis DEFRO, sterowanie podłogowe, instalacje sanitarne, instalowanie sterowników..
Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka
Jeśli posiadasz uszkodzoną pilarkę marki Stihl, która leży w garażu i się kurzy to zapraszam do kontaktu. Chętnie odkupię od Ciebie taką maszynę.
Lipka dotacjami stoi komentarze opinie
Dla ścisłości jacht Omega ma ponad 30 lat a nie 15 i nie Zbigniew tylko Zygmunt. W sumie dobra wiadomość ze uzyska " drugą " ( a może trzecią ) młodość.
A na piece dalej ni ma.Sam smrod w tej Lipce
Do tego powyżej, wyjedź to nie będzie tak śmierdziało.
Również wyjaśnię e nikt ze mną nie rozmawiał ,a już na pewno fartuszki nie będą uszyte,ale są uszyte na potrzeby uczestników projektu przez mieszkankę wsi.Uszyla je w ramach wolontariatu,a materiał został zakupiony z środków projektu zgodnie z harmonogramem. Co do niespodzianek dla uczestników projektu to nie wiem co to będzie. Wiem,ze będą i zapraszam do działań
Jak zawsze znajdzie się maruda wśród komentujących. Pewnie ten, który najwięcej zrobił dla Lipki