:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 19°C

Maltańczycy tracą cierpliwość

Ludzie i ich pasje, Maltańczycy tracą cierpliwość - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 16/09/2019 07:00

Od ponad roku czekają na lokal od gminy, w którym mogliby uruchomić wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.

– W zeszłym roku, zanim jeszcze załatwiliśmy sprzęt, już były prowadzone rozmowy z wójtem na temat miejsca – szef Malty Służby Medycznej w Tarnówce Damian Płóciennik miał usłyszeć zapewnienie od wójta, że lokal powinien się znaleźć.

– Przez kolejne miesiące tych rozmów było kilka. Co jakiś czas napominałem wójtowi o tej sprawie – do dzisiaj organizacja nie otrzymała jednak z gminy informacji, że jest pomieszczenie, w którym można uruchomić wypożyczalnię.

– Podczas jednej z rozmów usłyszałem, że gminę miała objechać komisja, jej zadaniem było spisanie inwentarza, m.in. tego, jakie mamy lokale – Damian Płóciennik przyznaje, że o efektach pracy gremium i tego, czy jest lokal, w którym ze sprzętem medycznym mogłaby zakotwiczyć Malta, nie otrzymał.

– Po kolejnych kilku miesiącach stwierdziłem, że mam dosyć proszenia się i czekania. Przez ponad rok sprzęt stoi nieużywany, czeka na mieszkańców – przypomina, że to kilkadziesiąt rzeczy, od wózków, po łóżka, które organizacji udało się pozyskać z różnych źródeł. Ostatnio ten medyczny magazyn wzbogacił się o łóżko elektryczne z materacem. Używane, ale w dobrym stanie.

– Znalazłem jeszcze ostatnie wolne miejsce w garażu i tam je na razie wstawiłem. Nie jestem w stanie wypożyczać tego sprzętu z domu. Część mam właśnie w garażu, część w komórce, niektóre rzeczy są u innych maltańczyków – ocenia, że bez miejsca, w którym będzie możliwe składowanie, wypożyczanie nie będzie możliwe.

– Chcemy robić dyżury. Dwa, trzy razy w tygodniu, być pod telefonem i jeździć wypożyczać, gdy ktoś się do nas zgłosi.

Organizacja stale się powiększa, a jej członkowie podnoszą umiejętności


Wątpliwości

Damian Płóciennik mówi wprost, że stracił już nadzieję, iż gmina przekaże stowarzyszeniu pomieszczenie.

– Dlatego kilka dni temu zamieściliśmy post, że szukamy pomieszczenia. Mam wrażenie, że gmina jakoś się nie kwapi do tego, żeby cokolwiek nam zaproponować – przyznaje.

– Poza tym nie chcę już chodzić do wójta i się prosić. To jest za szczytny cel, żebym ciągle się upominał. Mamy działać społecznie, będziemy poświęcać czas na to, żeby go wypożyczać i o niego dbać, bo po każdym użyczeniu sprzęt trzeba będzie dezynfekować – trudno mu zrozumieć, dlaczego znalezienie dla Malty pomieszczenia jest takim problemem.

– Mam świadomość, że zasoby lokalowe nie są w gminie duże, ale coś chyba powinno się znaleźć. Jeśli nie będzie pomieszczenia, nie będzie innej możliwości, wyjdziemy poza gminę Tarnówka. Chociaż wiadomo, że wolelibyśmy działać tutaj, bo oddział Malty jest przecież w Tarnówce.

Co w tej sprawie mówi wójt? – W pierwszej kolejności musiałbym spotkać się z komendantem Płóciennikiem i uzgodnić pewne tematy. Stowarzyszenie, jak każde inne na terenie gminy, chciałbym traktować po równo. Innej możliwości nie widzę – wyjaśnia, że jego wątpliwości budzą formalne kwestie. Dotyczą kwestii opłat za wypożyczanie.

– Symboliczne opłaty to oczywiście nieistotny temat, ale z punktu widzenia formalności należy go uwzględniać – Jacek Mościcki wyjaśnia, że tego dotyczą jego wątpliwości i je właśnie chce omówić z Damianem Płóciennikiem.

– Żeby wyjaśnił mi, na jakich zasadach ma to funkcjonować. Na tę chwilę mam za mało informacji. Rozmawiamy, ale nigdy tak naprawdę do tego porządnie nie usiedliśmy – motywuje wójt.

Czy w gminie jest w ogóle lokal, który mógłby służyć maltańczykom? – Coś by się znalazło, ale będzie to na pewno lokal do remontu – precyzuje.

PS. D. Płóciennik zapewnił nas, że sprzęt ma być wypożyczany bezpłatnie.

Piotr Steffen

Reklama

Maltańczycy tracą cierpliwość komentarze opinie

  • gość 2019-09-16 08:41:07

    No już ja to widzę, że wszystko jest bezpłatne! I wypożyczalnia i komendant wypozyczalni!

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 09:22:44

    Każdy coś chce. Byle stowarzyszenie i już chcą lokal od gminy.
    Rozumiem sprawę ale trochę pokory Panie komendancie.
    Gmina Tarnówka nie stoi lokalami. To nie takie proste.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 09:42:04

    Wójt ma rację.
    Każdy coś chce i każdemu się wydaje, że mu się należy.
    W gminie jest wiele innych ciekawych stowarzyszeń.

  • gość 2019-09-16 09:46:27

    Osobom, które wątpią w to iż wypożyczanie będzie bezpłatne proponuję skontaktować się z samym Stowarzyszeniem. Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna działa na zasadzie wolontariatu i jej członkowie nie pobierają opłat za swoją pracę. Jeśli Komendant mówi, że wypożyczanie sprzętu będzie bezpłatne, to faktycznie tak będzie. Zresztą Stowarzyszenie z chęcią pomaga w różnych kwestiach bezpłatnie, bo taka jest inicjatywa działalności w formie wolontariatu. Oczywiście świadczy też usługi odpłatne w zależności od zakresu tych usług i możliwości osób czy instytucji o nie proszących, ale chodzi tu głownie o zabezpieczenia przedmedyczne. Lokal jest potrzebny, aby zgromadzony sprzęt nie niszczał nieużywany i po to aby mógł służyć osobom potrzebującym. Natomiast wszystkim, którzy chcieliby się zapoznać z działalnością Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna polecam stronę: www.malta.med.pl, a nie wysuwanie bezpodstawnych oskarżeń.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 13:00:11

    W pewnym sensie rozumiem pana Damiana, wójt mógł powiedzieć, że lokal jest, albo go nie ma i tyle. Rok czasu na zastanawianie się nad taką inicjatywą to trochę za dużo.

  • gość 2019-09-16 13:25:46

    przecież Wójt nie powiedział nie... czyżby niecierpliwość i brak umiejętnej komunikacji po stronie komendanta? Może czas zacząć pracować nad charakterkiem? Chyba że już taka mentalność- im więcej dociśniesz, tym więcej dostaniesz... Szczytna idea, ale realizacja do d...... Proszę wziąć głęboki oddech Panie Damianie i zacząć rozmawiać z Wójtem- na pewno się da. Może zresztą było by łatwiej bez artykułów w gazetach wywierających niezdrowy nacisk.

  • gość 2019-09-16 13:40:14

    hehe! Poważny facet z wyglądu na zdjęciach a się wziął i obraził na wójta, bo chce wyremontowany lokal! Jaki typ!

  • gość 2019-09-16 14:52:25

    A czemu z tym lokalem nie pójdą do proboszcza, skoro Malta to katolicka inicjatywa? Zresztą w kościele ich nie widać w Tarnówce? Z proboszczem też już wojna? Czy może jeszcze tylko obraza?

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 17:28:46

    Tylko daj,daj,daj i daj...zabawa w doktora jak w przedszkolu...

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 18:04:22

    Taki sprzęt jest potrzebny. Nie rozumiem wszystkich, którzy to krytykują, oby nikomu ten sprzęt nie był potrzebny. Ale są osoby, którzy chętnie by z tego sprzętu skorzystaly. Chorzy nie wybierają chorób, anie każdego stać na wypożyczenie czy też zakup. Jeśli już są osoby, które wyszły z inicjatywą wolontariatu i pomocy to nie rozumiem w czym problem. Rok, to dość długo...W każdej gminnej wsi są chociażby sale wiejskie. Na pewno w jakiejś znalazło by się puste pomieszczenie. I czy na prawdę była by konieczność płacenia za to?

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 18:12:05

    W każdej wsi chodzi o to, żeby było wesoło i co wypić .Staje wiata za wiarą piwo i nalewki się leją a sołtysami są Maltańczycy-nieprawdaż?

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 20:38:50

    Witam a pan Tomasz zabłądził czy szuka znowu rozgłosu niedawno most chciał ratować jeszcze prędzej poniemiecki cmentarz zaczął sprzątać dużo zaczyna a nic nie kończy

  • gość 2019-09-16 22:53:55

    Jak tak bardzo na wypożyczalni im zależy to niech u siebie robią. Chata jak stodoła i miejsca im mało. Lokal chcą z gminy i tyle! O nic więcej nie chodzi! Wolontariat ale dla swoich korzyści.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-17 08:18:47

    Właśnie tak myśli większość!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-09-17 15:47:43

    Pan Tomasz przynajmniej coś próbuje robić a nie tak jak większość mieszkańców naszej gminy siedzi na 4 literach, kawka co godzinę i głupie gadanie : " ja się plotkami nie zajmuję" a przy kawce każdy dom po kolei na językach. Spójrz w lustro , jeśli jesteś taka/i mądra/y. Pan Tomasz z całą pewnością się ucieszy, że ktoś mu pomoże. A co cztery ręce to nie dwie.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-18 12:00:14