:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C
W. Buczek przyznał podczas sesji, że od wejścia ustawy w życie niemal każdego dnia do spółdzielni wykonywanych jest od kilku do kilkunastu telefonów w tej sprawie z pytaniami od miesięcy
Portal zlotowskie.pl 26/02/2019 18:30

Właściciele ponad dziewięciuset spółdzielczych mieszkań czekają na decyzję Rady Miejskiej Złotowa odnoszącą się do zmian, jakie zaszły w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego na własność

Niedawno weszła w życie nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Ustawa z mocy prawa wprowadziła przepis, że od 1 stycznia tego roku grunty pod nieruchomościami stały się własnością mieszkańców – w przypadku Spółdzielni Mieszkaniowej Piast w Złotowie, spółdzielców. Do tej pory oprócz podatku od nieruchomości, płacili tzw. opłatę roczną za wieczyste użytkowanie. Była to swego rodzaju forma dzierżawy. Z chwilą, gdy weszła nowelizacja ustawy, grunt stał się własnością mieszkańców i ta opłata zniknęła. Do rozliczenia pozostaje jednak kwestia skutków zmiany, jaka zaszła. Stąd teraz każdy z mieszkańców ma obowiązek płacić przez dwadzieścia lat roczną składkę (w wysokości takiej, jak płacili za wieczyste użytkowanie w ostatnim roku) – można powiedzieć, że to trwająca dwie dekady opłata przejściowa. Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi bowiem być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie to właśnie dwadzieścia opłat rocznych, jakie trzeba uiścić za prawo własności.

Szacuje się, że w Polsce jest około pół miliona właścicieli nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa, kolejnych około dwa miliony właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych. Ostatnia ustawa umożliwiła również ustawowe przekształcenie na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi oraz urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi korzystanie z budynków mieszkalnych. Nowelizacja ujednolica też zasady dotyczące udzielania bonifikat na przekształcenie gruntów pod garażami i miejscami postojowymi. W praktyce zmiana daje samorządom możliwość udzielenia bonifikaty zarówno na przekształcenie gruntów pod garażami, jak i miejscami postojowymi. Na gruntach Skarbu Państwa takie bonifikaty będą wynikały wprost z ustawy

Prezes prosi o uchwałę

Ustawa odnosi się do gruntów będących własnością Skarbu Państwa, nowelizacja przewiduje, że na tych nieruchomościach udziela się 60% bonifikaty przy jednorazowej spłacie za te grunty – jednocześnie ustawa zakłada, że bonifikata ta nie będzie niższa niż zaproponowana przez lokalny samorząd. Z kolei decyzja w sprawie bonifikat dla gruntów należących do samorządów należy wyłącznie do rad gmin i miast. W przypadku Złotowa i Spółdzielni Mieszkaniowej Piast grunty, na których stoi część bloków są właśnie własnością miasta, a nie Skarbu Państwa. Nowelizacja zakłada, że jeśli samorząd zdecyduje o wyższej bonifikacie niż 60% proponowanych przez Skarb Państwa, automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona do wysokości samorządowej propozycji. Stąd też na ostatniej sesji Rady Miejskiej Złotowa głos zabrał prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Piast, który prosił o to, aby Rada Miejska Złotowa podjęła w tej kwestii uchwałę.

– Są samorządy, w których taką bonifikatę ustalono na poziomie 90%. Jeśli miałbym do płacenia tysiąc złotych rocznie, przez dwadzieścia lat musiałbym spłacić łącznie 20 tys. zł. Jeśli jednak obowiązywałaby uchwała np. o 90% wysokości bonifikaty, jednorazowo zapłaciłbym 2 tys. zł. Jednorazowo doszłoby do rozliczenia z miastem i osoba taka automatycznie nie musiałaby ponosić w przyszłości żadnych innych opłat – obrazuje Wojciech Buczek.

Przypomina, że takie bonifikaty były udzielane przez miasto w poprzednich latach, gdy spółdzielnia regulowała stan prawny gruntów po wejściu ustawy z 2007 roku, która dawała możliwość przekształcenia. Tam również obowiązywała bonifikata 90%.

– Teraz jednak weszła w życie nowa ustawa i radni muszą podjąć nową uchwałę odnośnie nowej bonifikaty – podkreśla. Poza tym, co w zasadzie jest najistotniejsze, ostatnia ustawowa zmiana automatycznie wprowadza zmiany w kwestii przekształcenia użytkowania wieczystego we własność i nie pozostawia w tym względzie dobrowolności, jak było dotychczas.

Mieszkańcy dzwonią i pytają

Wojciech Buczek przyznał podczas sesji, że minęło kilka tygodni od wejścia ustawy w życie i niemal każdego dnia do spółdzielni wykonywanych jest od kilku do kilkunastu telefonów z pytaniami od mieszkańców, jak kwestie rozliczenia będą wyglądać w Złotowie.
– Dlatego chciałbym prosić, w imieniu członków spółdzielni posiadających odrębną własność lokali, jak również zarządu spółdzielni mieszkaniowej, która ma współwłasnościowe prawa do części lokali, o podjęcie przez radę miejską uchwały dotyczącej bonifikaty za jednorazowy wykup – stwierdził podczas posiedzenia prezes.

W przypadku miasta potencjalnie zainteresowanymi są właściciele aż ponad dziewięciuset mieszkań. Jak szacuje Wojciech Buczek, chodzi o około dwa tysiące mieszkających w nich członków spółdzielni. Najwięcej z nich zamieszkuje budynki wielorodzinne stojące na wspólnej nieruchomości dla bloków przy Słowackiego 9 i Westerplatte: 4, 6, 8, 10, 12 – łącznie to 523 mieszkania. Przy Matejki 2 jest to 50 mieszkań, przy Norwida 14, Konopnickiej i Szpitalnej – łącznie 104 mieszkania, przy Westerplatte 21 i Moniuszki 15 – 75 mieszkań, a przy Krzywoustego 3, 5 i 8 – 155 mieszkań. Łącznie te ponad dziewięćset mieszkań to prawie połowa zasobu mieszkaniowego spółdzielni w Złotowie.

Radny Stanisław Wełniak, który jest członkiem rady nadzorczej SM Piast, mówił o tej kwestii już podczas grudniowej sesji rady miejskiej. Po wystąpieniu prezesa Buczka na ostatniej sesji, która odbyła się pod koniec stycznia, dodał, że ta sprawa powinna być rozpatrywana już na tej sesji.

– Nie widziałem, żeby punkt dotyczący tej sprawy znajdował się w porządku obrad, dlatego pozwoliłem sobie zabrać głos z prośbą, żeby projekt takiej uchwały znalazł się w porządku obrad kolejnej sesji – dodał prezes Buczek. Podczas telefonicznej rozmowy w ubiegłym tygodniu stwierdził też: – Mam nadzieję, że uchwała zostanie wywołana.

Tego samego dnia rozmawialiśmy z przewodniczącym Rady Miejskiej w Złotowie. Stanisław Wojtuń nie dał gwarancji, że uchwała znajdzie się już w porządku obrad marcowej sesji (w lutym sesje rady miejskiej nie są zwoływane).

Piotr Steffen

Reklama

Miasto da mieszkańcom większe bonifikaty? komentarze opinie

 • gość 2019-02-22 11:54:36

  Hm panie prezesie SM PIAST to ważne,ale czytam powiadomienie o podwyższeniu opłaty za podgrzanie wody z 24 zł na 33 zł Szkolna 6 pytanie tak przy okazji czy faktycznie wynika to z tak drastycznej podwyżki kosztów czy łatamy tzw dziury finansowe?

 • gość 2019-02-22 12:03:18

  Dokładnie - proszę wyjaśnić skąd tak duże podwyżki skoro mieszkańcy innych spółdzielni tego nie mają i na co te środki zostaną przeznaczone

 • kled - niezalogowany 2019-02-22 12:25:40

  Do gościa od Szkolnej 6! Też jestem z Szkolnej~6! Różnica znacząca!Odpowiedż będzie jedna! Za mało się myjemy?

 • gość 2019-02-26 18:47:14

  odp kled słyszałem to stara śpiewka myślę ,że wystarczyłoby wyłączać cyrkulację w godz 24-5 rano kręcił w wyjaśnieniach tamten prezes a ten nie lepszy myślę ,że trzeba fachowca a nie karierowicza.

 • gość 2019-02-26 19:04:38

  Zgadzam się, zbyt duża podwyżka w tym bloku wymaga szczegółowego wyjaśnienia przez p. Prezesa. Proszę się przygotować na najbliższe zebranie członkowskie Prezesie. Żądamy szczegółowego wyliczenia i uzasadnienia tego wzrostu.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-26 19:28:28

  Prezes się niedługo nie zmieści na mównicy...

 • Gość - niezalogowany 2019-02-26 20:18:29

  Na Słowackiego tez podwyżka podgrzania wody aż o 10zł. Najrozsądniejsze jest odłączenie się od SM Piast i stworzenie wspólnoty, wtedy opłaty na pewno będą niższe.

 • gość 2019-02-26 22:45:44

  Dokładnie, trzeba żądać wyjaśnień, odłączenie od tej zgrai niepotrzebnych etatów, radnych itp to kolejna sprawa. Jeśli dalej mamy płacić na bezsensowne etaty i diety radnych to lepiej się odłączyć albo czekać aż rynek sam to załatwi.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-26 23:18:42

  Wspólnota to ciekawe wyjście!

 • Oj Aldona - niezalogowany 2019-02-26 23:23:47

  Aldono gdy się nie uśmiechasz to wychodzisz niekorzystnie na zdjęciach.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-26 23:46:08

  Sprawa uchwały ma dotyczyć uwłaszczenia Polaków a zatem nas wszystkich tych mieszkających w blokach jak i w kamienicach czy domach jednorodzinnych. A tu co jak zwykle Rada Miasta zajmuje się jedną grupą i to na wniosek prezesa. Co to przypomina, gdzie są inni. Czy zawsze musi tak być że chcecie aby w wyborach wybierał was ogół mieszkańców powiatu i miasta Złotów a po wyborach z musu zajmujecie się jedną grupą mieszkańców. Wygląda to tak, jak byście chcieli odłożyć w czasie to co na samorządy nakłada państwo polskie.
  Co do poza felietonowego przekazu podwyżek w komentarzach spółdzielcy mają uzasadnioną rację w sprawie cen za ciepłą wodę i ogrzewanie. Nie wiedzieć dlaczego podwyżki ciepłej wody tłumaczy się zbyt niskim poborem jej przez spółdzielców. To przypomina najbardziej durne przypisy rodem z Brukseli gdzie żaba to ryba czy mężczyzna to kobieta. Przecież jak ktoś kupuje w sklepie mniej kielbasy to nie znaczy że może ja kupić ale drożej. Od wieków wiadomo na czym polega oszczędność a na czym rozrzutność. Dziurawa sieć nie modernizowanej linii ciepłowniczej energetyki cieplnej nie może obciążać finansowo odbiorców ciepłej wody jak i ogrzewania. Polska staje się chorym krajem w którym władze aby żyć na wysokim poziomie z suchej gąbki wycisną ciecz za którą zapłacą zdziwieni Polacy.
  Na tę nienormalność jedynym lekarstwem jest reforma finansów państwa z uwzględnieniem reformy pracy i płacy Polaków aby wszyscy wiedzieli za co i z czego mają płacić. Dzisiaj Polacy pracują, płacą i nie ,,żyją" czego nie można powiedzieć o sąsiadach z zachodu, notabene też z UE.

 • gość 2019-02-27 00:49:16

  Aldona to super laseczka, zarówno gdy się uśmiecha jak i gdy jest poważna.

 • gość 2019-02-27 07:17:22

  Blok na Szkolnej nr 14 = cena po podwyżce 1m3 ciepłej wody to koszt 47,01

 • Gość - niezalogowany 2019-02-27 08:23:03

  A co mają powiedzieć mieszkańcy Bohaterów Westerplatte 12 gdzie 1m3 ciepłej wody to już 72 zl . Skandal!

 • Anioł - niezalogowany 2019-02-27 10:15:04

  Tak to jest jak monopolista jedyny na rynku. Będzie jeszcze drożej a obywatel musi płacić. A zarząd jak to zarząd kasę odpowiednią musi przytulić. Spółdzielnie mieszkaniowe to jedyny relikt komuny, który przetrwał i ma się dobrze. Można zobaczyć kto zasiada w zarządzie i czym się zajmowali kiedyś ci ludzie. Dosłownie alternatywy 4

 • gość 2019-02-27 10:18:21

  odp:myć się 4 razy dziennie,wieczorem kąpiel i tyle jakieś pytania?

 • gość 2019-02-27 10:24:53

  Wpisz wymaluj Kim Dzong Un
  Pierwszy Sekretarz Partii Pracy Korei?

 • Gość - niezalogowany 2019-02-27 11:52:05

  Złotowskie Zdroje-kto więcej wyprodukuje ścieków płaci mniej idziemy w dobrym kierunku Najlepiej zalać szambem całe miasto może dadzą dopłaty

 • Złotów - niezalogowany 2019-02-27 12:10:35

  No Panie Buczek chyba Pan nie ogarnia rzeczywistości Z jednej strony ten temat s z drugiej podwyżki.

 • gość 2019-02-27 15:36:39

  SM Piast musi podnosić ceny, bo skąd wezmą na jubileuszowi, skoro wypłacają sobie po 30 tys.

 • gość 2019-02-27 15:54:05

  Dawno wiedziałam, że Buczek to lekkie nieporozumienie. Pamiętacie jak chciał sam zarządzać Spółdzielnią? Nie udało się, ale na cele społeczne wydaje nasze pieniądze i tak bez opamiętania. Wyhamuj Pan, bo to może być pana ostatnia kadencja. Weźcie się za ponowne przeliczenie cen, albo zrobimy to za was.

 • gość 2019-02-28 02:16:27

  Kim Dzong Un był w Złotowie?

 • gość 2019-02-28 09:10:59

  Panie Buczek, żądamy ponownego przeliczenia cen za wodę.!!!!!!!!!!!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi hydrauliczne ,HGS

Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. Autoryzowany serwis DEFRO, sterowanie podłogowe, instalacje sanitarne, instalowanie sterowników..


Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka


Skup pilarek uszkodzonych

Jeśli posiadasz uszkodzoną pilarkę marki Stihl, która leży w garażu i się kurzy to zapraszam do kontaktu. Chętnie odkupię od Ciebie taką maszynę.


REMONTY wykończenie wnetrz

-Malowania -Tapetowanie -Podwieszenie sufitów -Gładzie -Tynki -Montaż paneli podłogowych i innych


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"