:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 9°C

Mieszkańcom pozostał sąd - SKO przyznało rację burmistrzowi

Interwencje czytelników, Mieszkańcom pozostał przyznało rację burmistrzowi - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 13/07/2018 07:00

Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało decyzję Adama Pulita – protest mieszkańców Kwiatowej i okolicznych ulic na razie jest bezskuteczny. Mieszkający przy ulicy Rozdroże także skierowali sprawę do SKO

Czytasz tekst premium udostępniony specjalnie dla Ciebie.
Zostań stałym Czytelnikiem portalu


Sprawa z Kwiatowej dotyczy protestu, jaki kilka miesięcy temu zorganizowali mieszkańcy tej ulicy oraz kilku pobliskich. Podjęli się jej po tym, jak dowiedzieli się, iż w ich okolicy ma być wybudowany dom wielorodzinny. Burmistrz wydał deweloperowi decyzję o warunkach zabudowy, na podstawie której inwestor może przystąpić do realizacji inwestycji. Mieszkańcy oparli swój protest na tym, że nie wiedzieli o inwestycji, a wydając decyzję burmistrz nie uznał ich stroną postępowania, która powinna mieć w sprawie coś do powiedzenia. Odwołali się do SKO, a kilka dni temu otrzymali niezadowalającą ich odpowiedź, że kolegium orzekło o utrzymaniu w mocy decyzji burmistrza.

Uzasadnienie ma kilka stron. Uznano, że nie wskazaliśmy, w jaki sposób planowana inwestycja zakłóci korzystanie z naszych nieruchomości, a wskazanie, że może mieć wpływ na stosunki sąsiedzkie stanowi w ocenie SKO interes faktyczny, a nie prawny. SKO cały czas twierdzi, że nie wykazaliśmy interesu prawnego

– mówi radny Roman Głyżewski, który przed kilkoma miesiącami zainicjował akcję mieszkańców.

Rozdroże w oczekiwaniu

Decyzja SKO jest ostateczna, ale mieszkańcom przysługuje złożenie zażalenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

Może się to odbyć z powodów naruszenia prawa lub interesu prawnego. Sęk w tym, że na ile zapoznałem się z literaturą, pojęcie interesu prawnego nie zostało dotychczas jasno sprecyzowane w przepisach obowiązującego prawa. Pojęcie to zostało ukształtowane w judykaturze sądów administracyjnych

– podkreśla radny.

Mamy miesiąc na odwołanie się do sądu od tej decyzji

– dodaje.

Niezależnie od tego, jak sprawa dalej się potoczy, radny nie kryje żalu do burmistrza, że mimo wszystko od początku nie uczynił stroną postępowania przynajmniej najbliższych mieszkańców.

Tak to jest, jak nie ma obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego. W takich przypadkach ścieżka do robienia takich rzeczy, do działania w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy, jest niestety bardzo krótka. Wojewódzki sąd administracyjny będzie miał do pół roku na to, żeby ustosunkować się do sprawy

– mówi o sytuacji, jeśli mieszkańcy złożą zażalenie w sądzie.

Zbliżona sytuacja miała miejsce w ostatnich miesiącach w przypadku mieszkańców ulic Rozdroże i Wielatowskiej. Tam również planowana jest budowa wielorodzinnego budynku. Miałby powstać na terenie istniejącej już nieruchomości. Mieszkańcy oprotestowali inicjatywę, podnosząc m.in. to, że wyższy niż istniejąca jednorodzinna zabudowa obiekt powstanie bezpośrednio przy ich ogrodach i absolutnie nie zostanie zachowana zbliżona, szeregowa zabudowa.

Dlatego również skierowaliśmy sprawę do SKO

– potwierdził nam jeden z podpisanych pod petycją. Podpisani pod pismem mieszkańcy czekają na decyzję kolegium.

Reklama

Mieszkańcom pozostał sąd - SKO przyznało rację burmistrzowi komentarze opinie

  • Tuniqua - niezalogowany 2018-07-20 10:25:26

    Januszom się wydaje ze wykupili teren wokół i mogą się domagać czego tylko chcą. To mieszkańcy przyszłego wielorodzinnego domu powinni zgłosić sprzeciw ze nie chcą mieszkać między januszami z patologi i marginesu palącymi śmieciami. Kto zna to środowisko wie ze na ,,bronxie"nie ma aniołków tylko sterydy dilerzy ćp**y itp. nie będę wymieniał kto co bierze bo im się głupio zrobi ale trzeba znać to środowisko a nie myśleć ze ma sie święte dzieci.

  • zlot - niezalogowany 2018-07-14 07:39:07

    przecież niech budują, lepiej taki dom wielorodzinny, niż kolejny Janusz palący śmieci żeby zagrzać wodę,

  • Jagoda - niezalogowany 2018-07-13 23:05:17

    A jaki w bloku jest smog? Bo co do tych domków to bym się spierała w kwestii smogu.

  • Janusz - niezalogowany 2018-07-13 18:42:07

    No wlasnie tam jest przestrzen. W centrum buduja - zle, buduja poza centrum - zle. To, gdzie budowac? Na ksiezycu?

  • Ari - niezalogowany 2018-07-13 16:32:56

    Blok tam pasuje jak świni siodło, w tym mieście gdzie pies nasra, tam blok budują. Całe osiedle spaskudzą cymbały.

  • Aaa - niezalogowany 2018-07-13 16:12:06

    Pani radny dlaczego pan się zajął tą sprawą? Odpowiedź prosta!!! Bo budynek budują w bliskiej odległość Pana nieruchomości. Jak kilka lat temu blok był budowany w dalszej części od Pana domu to pan się sprawa nie przejmował. Umiemy reagować tylko w swoich interesach. Na tym rola radnego nie wygląda. Myślę że to ostatnia kadencja

  • mieszkanka - niezalogowany 2018-07-13 15:44:29

    popieram p. Romana, mieszkańcy kupili własne działki postawili na nich domy po to żeby mieć święty spokój ,na blokowiska są inne miejsca w mieście, i nikt niczego się nie boi ......kopciuchy ssą wszędzie, wszystko zależy od ludzi...osiedle domków jednorodzinnych a nie bloki...... POPIERAM

  • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-07-13 13:07:00

    Zgoda jest? jest. Koniec tematu

  • Złotów - niezalogowany 2018-07-13 13:06:16

    Haha Janusze osiedla wszędzie, wszystko źle. Weźcie się za coś normalnego, znajdzcie jakieś hobby, a nie uprzykrzać życie. Te bloki deweloperskie generują mniej jak to mówią Ci mieszkańcy "smogu" niż ich chatki palone węglem i śmieciami...

  • hej - niezalogowany 2018-07-13 12:40:24

    tak nawiasem mówiąc nic nie uzyskacie prawo od 2018 roku jest po stronie iwestora. blok nie szkodzi srodowisku koniec kropka

  • hej - niezalogowany 2018-07-13 12:38:22

    protestuja bo tak chcą boja sie że ludzie zobaczą z bloku czym palą zimą, te domki bedą przeszkadzać mieszkancom tego bloku bo tak jest ogrzewanie gazowe a nie zwykłe kopciuchy, a pan radny niech zobaczy co robi skład węgla jak zapyla pyłem węglowym miasto, niech sie zainteresuje wiaduktem na powstańców jak zatarasowane jest o 8 rano tirami itd, obwodnicą złotowa bo ja widze prywatny interes, jeszcze niech zobaczy jak posadzili drzewa w parku od ul słonecznej jak gałezie zalegaja na linii elektrycznej w czasie gdy są mokre może byc tragedia i wiele innych kwiatów / bubli/

  • Tomek - niezalogowany 2018-07-13 12:27:07

    Panie Romku ja osobiście dziękuję Panu za tą walkę i niech pan nie czyta tych trolli co w tym interes maja

  • Toco - niezalogowany 2018-07-13 12:22:34

    Wciskaja byle gdzie te bloki, byle developer ze wsi ma więcej do powiedzenia niż ludzie którzy mieszkają tam od 30lat.Za granicą jest to nie do pomyślenia że jest 50 domów jednej wielkości, o podobnej architekturze a obok prostokątny klocek z diu.py wzięty niepasujacy do reszty, wiocha że hej!!!!
    Dla korzyści majątkowej jednej osoby olewa się wszystkich innych. Niech budują, tworzą osiedla itd. w miejscach odpowiednich. Np. Za PSP. Złotów nie dba o mieszkańców,olewa ich sprzeciw!!!

  • Maras - niezalogowany 2018-07-13 11:57:30

    Chodzi o to zeby nie bylo jak na starym miescie budynek przy budynku brak przestrzeni miedzy a smog lubi takie miejsca .No ale mamy architekta miejskiego to on chyba decyduje

  • Nie - niezalogowany 2018-07-13 11:24:02

    Wciskanie wszędzie tych bloków to paranoja. To jest osiedle domków jednorodzinnych a nie puste pole. Zapomniany skrawek miasta, które ożyło po wybudowaniu Dino i Biedronki. Nawet odśnieżanie to podobno trzecia kategoria. Kto panuje nad tym bałaganem? Do budowy bloków potrzeba przestrzeni i niech wypowiadają się mieszkańcy a nie zazdrośnicy i utyskiwacze.

  • Kokos - niezalogowany 2018-07-13 11:17:04

    Budować i kropka...Co im do tego.Jak nie chcą bloku to im wysypisko zbudować. .Paranoja, ,protestować z powodu budowy domów. ..Czego jeszcze będziecie się czepiać. .Nowe drzewa przeszkadzają, domy przeszkadzają. Może burdel wam postawić. .oooo wtedy będzie dobrze. ..

  • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-07-13 10:27:59

    A tak w ogóle o co chodzi mieszkańcom domów? Nie chcą"bo nie?" czy mają jakieś racjonalne powody? Ktoś wie? Bo pomimo tego,że śledzę tę sprawę jakoś nikt z protestujących nie przedstawił sensownego powodu tego protestu.

  • ziomek - niezalogowany 2018-07-13 09:18:47

    i bardzo dobrze, niech budują

Dodajesz jako: |