:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Wśród radnych Tomasz Zbylut dziękował zwłaszcza tym, którzy współpracowali z nim w komisji oświaty, kultury, zdrowia, sportu, spraw socjalnych i porządku publicznego
Portal zlotowskie.pl 03/12/2018 07:30

– To był szok – przyznaje po przegranej w wyborach do Rady Gminy Tarnówka. – Trzeba przekuć porażkę w sukces – mówi o motywacji na przyszłość. Czy będzie zastępcą wójta? Z Tomaszem Zbylutem rozmawia Piotr Steffen

Jesteś największym przegranym ostatnich wyborów w gminie Tarnówka?
Na pewno było to dużym zaskoczeniem, nie tylko dla mnie. Nie prowadziliśmy kampanii wyborczej, stwierdziliśmy z wójtem, że ludzie ocenią nas po tym, co zostało wykonane. Ograniczyliśmy się jedynie do niewielkiej liczby banerów, na których był wyłącznie wójt, ja miałem również kilka swoich, i do zebrania podsumowującego czteroletnią kadencję.

Chcesz powiedzieć, że obraliście złą taktykę przed wyborami?
Uznaliśmy, że do poparcia nas powinno przekonać wyborców to, że widzieli efekty naszej pracy.

W przypadku wójta to się sprawdziło, otrzymał około 77% głosów. W Twoim przypadku…
Wyszło jak wyszło. Ludzie wybrali mieszkańca swojego okręgu. Okręg numer trzy, z którego startowałem, jest specyficzny, obejmuje dwa końce Tarnówki. Skupia zarówno osiedle leśne, jak też po drugiej stronie miejscowości część wylotową na Złotów. Natomiast ja mieszkam w centrum.

Cztery lata temu wygrałeś jednak w tym samym okręgu. Nie ujmując nic ostatniemu kontrkandydatowi, ten sprzed czterech lat był teoretycznie trudniejszy do pokonania, bo bardziej znany – był nim prezes Tarnovii Tarnówka Michał Cochór.
Z Michałem wygrałem wtedy 66:44, a teraz przegrałem 40:56. Takie są wybory, nieprzewidywalne.

O czym pomyślałeś najpierw, gdy poznałeś już wynik wyborów?
Szczerze mogę powiedzieć, że był to dla mnie szok.

W czym lepszy był kontrkandydat?
Nie wiem. Aczkolwiek, gdy teraz na chłodno analizuję jego osobę, obiektywnie sądzę, że będzie chciał działać na rzecz swojego okręgu.

Dalej nie wiem, co, Twoim zdaniem, zdecydowało o tej przegranej. Efekty Twojej współpracy z wójtem były jednak widoczne. Przez ostatnie cztery lata mówiło się nawet, że jesteś niemal prawą ręką wójta.
Może właśnie to zaważyło. Być może najzwyczajniej się ludziom przejadłem. Słyszałem opinię nawiązującą do znanego powiedzenia, że czego się nie otworzy, wyskoczy Zbylut. Może faktycznie za dużo było mojej osoby w publicznym życiu gminy.

Podczas ostatniej sesji Tomasz Zbylut podziękował samorządowcom za czteroletnią współpracę. Szczególne słowa wdzięczności skierował do wójta Jacka Mościckiego


Masz poczucie winy, że były okresy, kiedy było więcej tego wizerunku niż konkretnej pracy?
Aż tak nie sądzę. Zawsze miałem poczucie, że jest to wyważone i że ten wizerunek zawsze przekłada się na działanie. Zresztą fakty to potwierdzają. W tym okręgu wyborczym zostało zainwestowanych najwięcej pieniędzy przez ostatnią kadencję. Między innymi połączyłem nową drogą dwa końce Tarnówki – mam na myśli ulicę Krótką i 2–lutego z osiedlem leśnym. Poza tym zostały porobione drogi dojazdowe na ulicy Krótkiej i Sportowej. Również ciąg pieszy w kierunku boiska, o którym wcześniej wiele się mówiło, a było to niewykonalne. Tymczasem potwierdziła się zasada, że móc to przede wszystkim chcieć.

Chyba na wyrost jest stwierdzenie „zrobiłem”. To nie jest przecież jednoosobowa zasługa. Wolno Ci przypisywać sobie takie rzeczy? Chcesz powiedzieć, że gdyby nie Zbylut przynajmniej część tych inwestycji nie zostałaby zrealizowana?
Nie uważam tak, rzeczywiście przesadziłem ze stwierdzeniem – zrobiłem. Wójt jest na tyle obiektywny, że bez względu na to, kto jest radnym w danym okręgu, dostrzega wszystkie potrzeby. Prawda jest taka, że zdecydowana większość tego, co udało się zrobić, jest zasługą Jacka Mościckiego. Wychodził z inicjatywami, inne popierał, sam szukał zewnętrznych pieniędzy, żeby móc je zrealizować. Czynnik działania radnego na pewno jest dużo mniejszy niż wójta, ale nie jest też bez znaczenia.

Zwłaszcza, gdy radny to tak bliski współpracownik wójta?
Oczywiście. Chociaż muszę dodać, że jako przewodniczącemu komisji oświaty, kultury, zdrowia, sportu, spraw socjalnych i porządku publicznego również udało mi się wpłynąć na wiele spraw, jakie miały miejsce w gminie w ostatnich czterech latach. Ten okres objął reformę oświaty, zmiany w zakresie funkcjonowania szkoły, współudział w wyborze jej nowej dyrekcji czy wreszcie odbudowanie struktur gminnego ośrodka kultury, który działa znacznie prężniej niż kilka lat temu. Zresztą, seria koncertów z cyklu „Trzy odsłony fortepianu” to również była moja inicjatywa. Podobnie jak stworzenie hejnału w Tarnówce.

Niektórzy uważają, że funkcja dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Kultury byłaby dla Ciebie odpowiednią.
Nie czułbym się w tej roli.

Tylko ze względu na to, że nie chciałbyś wygryźć z tej funkcji Patrycji Michalskiej czy również z innych powodów?
Moje działania są zbyt chaotyczne na to, żeby kierować taką placówką. Mam pomysły, lubię je realizować, ale działam po swojemu. Wolałbym ograniczać się do tego, żeby wysuwać inicjatywy, wskazywać drogę działania i powierzać ją kompetentnym osobom.

Ile potrzebowałeś czasu, żeby otrząsnąć się z powyborczego szoku? Przez kilka dni nie odbierałeś telefonów, właściwie do sesji, która była ponad trzy tygodnie po wyborach, zaginąłeś.
Nie jest to tylko twoja opinia. Faktycznie tak było. Kiedy wstałem na drugi dzień po wyborach, najpierw musiałem się jeszcze upewnić, czy rzeczywiście jest tak, jak mówiły nocne, nieoficjalne wyniki. Później przez kilka dni nie miałem przy sobie telefonu. Gdy zobaczyłem ilość nieodebranych połączeń, również od wielu osób związanych z samorządem, bo mam wśród nich wielu znajomych…

Nie miałeś ochoty przed nimi się tłumaczyć?
Nie tyle tłumaczyć co po prostu chyba było mi głupio i trochę wstyd za ten wynik.

Stylu pracy radnego, tego co wpłynęło na wynik, zdecydowanie można się wstydzić, ale wyniku, który jest wolą wyborców, chyba nie. Miałeś wyrzuty sumienia z jakiegokolwiek powodu, który mógł wpłynąć na ten wynik?
Być może wpływ na wyborczy wynik miały pewne wpadki, które można pamiętać chociażby z publikacji w „Aktualnościach Lokalnych” – mam na myśli sytuację z prawem jazdy. Wygląda na to, że takie sprawy mogą jednak mieć znaczenie.
Przewodniczący rady miał większe perypetie, o których też pisaliśmy, a jednak dalej będzie radnym.
To prawda. W każdym razie mam teraz pięć lat na to, żeby zastanowić się nad tym, co poszło nie tak, ale przede wszystkim nad tym, co dalej.

Wczoraj późnym popołudniem dotarła do mnie informacja, że masz zostać zastępcą wójta. Ponoć gmina huczy od tej wieści, a mieszkańcy mocno się nią ekscytują.
Nic mi nie wiadomo na ten temat. Pogłoski są pogłoskami, trzeba je weryfikować u źródła, a nie powielać.

Dlatego pytam.
Ja nie jestem źródłem takich informacji.

Taki scenariusz jest możliwy?
Nie uważam, żebym był potrzebny wójtowi. Doskonale poradzi sobie bez mojej osoby w takiej roli. Nie widzę potrzeby, żeby narażać budżet gminy na koszty związane z powołaniem zastępcy.

To plotka czy faktycznie temat gdzieś zafunkcjonował i ta informacja nie wzięła się znikąd?
Nawet gdyby taka propozycja padła, wymagałaby gruntownego zastanowienia z mojej strony. Chociażby z tego powodu, że skoro ludzie uznali w wyborach, że nie jestem już potrzebny w samorządzie, to dlaczego na siłę miałbym być tam wpychany?

Twoja przegrana była tym bardziej zaskakująca, że ponoć byłeś przymierzany do roli przewodniczącego rady w nowej kadencji.
Było to brane pod uwagę, były takie rozmowy, ale bardzo wstępne. Absolutnie nie padły żadne deklaracje.

Niektóre opinie szły jeszcze dalej – twierdzono, że po rozpoczynającej się niebawem kadencji Jacek Mościcki usunie się z funkcji, a Tomasz Zbylut będzie przymierzany przez pięć lat na jego następcę.
Wiązałem swoją przyszłość z samorządem. Wójt rzeczywiście deklarował, że prawdopodobnie będzie to jego ostatnia kadencja. Ze względu na to, że nasze kierunki działania są pokrewne, a to co robi wójt podoba się mieszkańcom, faktycznie byłaby możliwość kontynuacji tego kierunku w przyszłości.

Wypadnięcie z roli radnego nie oznacza, że przy kolejnych wyborach drzwi do ubiegania się o fotel wójta będą zamknięte.
Mam przed sobą pięć lat na przemyślenia, obserwację, poukładanie pewnych rzeczy i podjęcie decyzji. Scenariusz, że wezmę udział w takich wyborach, nie jest niemożliwy.

Żeby dać sobie jak największe szanse, chyba nie możesz całkowicie wyłączyć się z publicznego życia gminy. Obraziłeś się na wyborców za ostatnie wybory i mówisz: dziękuję, czy będziesz widoczny w społecznym życiu lokalnego środowiska?
Nie można się obrażać na wyborców. Grunt to potrafić przekuć porażkę w sukces. Jeżeli pozostanę w Tarnówce na pewno nie wyłączę się z życia publicznego. W taki czy inny sposób będę próbował realizować swoje koncepcje. Zależy mi na tym, żeby Tarnówka się rozwijała, piękniała, niezależnie od tego, czy będę pełnił w samorządzie jakąś funkcję, czy nie.

„Jeżeli pozostanę”?
Jest możliwość, że stąd wyjadę. Padły niedawno pewne propozycje względem mojej przyszłości, również takie, które wiązałyby się ze zmianą miejsca zamieszkania i możliwością zajęcia się innymi rzeczami. Muszę zastanowić się nad tym, co dalej. Chcę dać sobie trochę czasu na podjęcie decyzji. Nie jest to łatwe.

Reklama

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupię Mieszkanie Bezczynszowe

Młode małżeństwo kupi mieszkanie w Złotowie! może być do remontu, min.3-pokojowe. Bezpośrednio!


Zobacz ogłoszenie

Kopanie stawów

Świadczymy usługi kopania i pogłębiania STAWÓW - w promieniu około 100 km od 89-300 Wyrzyska. Posiadamy własne koparki gąsienicowe oraz..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"