Mróz nie odpuszcza. Jest kolejny apel o pomoc bezdomnym

Tym razem na problem zwróciła uwagę złotowska policja. Jak mówi: Wystarczy jeden telefon pod numer 112, 997 lub 986, aby uratować komuś życie

Każdy ślad prowadzący do osoby, potrzebującej zimą pomocy, to szansa na jej uratowanie (zdj. Pixabay)
Każdy ślad prowadzący do osoby, potrzebującej zimą pomocy, to szansa na jej uratowanie (zdj. Pixabay)

Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwi przebywający na dworze. Jeśli widzimy kogoś takiego, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy i powiadomić o tym funkcjonariuszy.

Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane

– deklaruje Maciej Forecki, rzecznik KPP.

Bezdomni

Policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. To jednak nie zawsze wystarczy, dlatego tak ważne jest, by informować o każdym, kto może potrzebować takiego wsparcia.

Problem dostrzegł już zresztą złotowski oddział Związku Strzeleckiego "Strzelec", który zainicjował akcję „Zima”. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Nietrzeźwi

Dużym niebezpieczeństwem jest również wychodzenie na dwór pod wpływem alkoholu. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok nietrzeźwych, gdy na dworze panują niskie temperatury.

Człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło

– przypomina policja.

Osoby starsze, samotne

W grupie ryzyka są również seniorzy, zwłaszcza samotni, którzy z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu. Stąd też kolejny apel policji:

Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. (…) są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy powiadomić również Ośrodek Pomocy Społecznej.

oprac. na podstawie info. KPP w Złotowie

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu