:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 14°C
Administracja, godzą mieszkańcy - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 02/05/2019 07:00

Jest propozycja kompromisu między mieszkańcami osiedla a władzami miasta. Decyzja będzie należeć do radnych.

Chodzi o tereny przy osiedlu Chojnicka II i wprowadzenie na ten obszar budownictwa wielorodzinnego. Temat ciągnie się od dłuższego czasu. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy mieszkańcy tej części miasta kilkakrotnie wyrażali sprzeciw temu, aby w ich sąsiedztwie umożliwiać budowanie domów wielorodzinnych. Władze miasta mówią o rozwoju Złotowa, także poprzez budownictwo wielorodzinne i tam właśnie widzą miejsce do lokalizowania takich inwestycji. Spotkanie na ten temat odbyło się w środę w urzędzie miejskim. Burmistrz przekonywał mieszkańców, że miasto musi zabezpieczać różne potrzeby mieszkańców, bo nie wszystkich stać na kupowanie działek i budowanie domów. Dla nich alternatywą jest budownictwo wielorodzinne.

– Musimy zaspokajać te potrzeby – Adam Pulit stwierdził, że miasto powinno wykorzystywać koniunkturę w budownictwie i to, że deweloperzy chcą budować.

Będzie atrakcyjniej

Od pewnego czasu funkcjonują dwie koncepcje zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. Jedna pozwala na większy zakres budownictwa wielorodzinnego i dopuszcza stawianie takich budynków w bliższej odległości od zabudowy jednorodzinnej. Druga – zaproponowana przez radnego Krzysztofa Koronkiewicz i mieszkańców – wyraźnie oddziela obszar przeznaczony na budownictwo jednorodzinne od przestrzeni pod budynki wielorodzinne (teren dla nich przeznaczony miałby się znajdować bliżej cmentarza). Na tę właśnie propozycję planu zagospodarowania przestrzennego mieszkańcy są skłonni się zgodzić. Podkreślali, że dlatego podsunięto pomysł takiego zagospodarowania obszaru, że jest jeszcze czas na zastanowienie, decyzje, i – co najważniejsze – dojście do porozumienia. Uznali, że taki podział jest tym bardziej dobry, że obie części oddziela jeszcze pas zieleni.

– Jeżeli wszystko będzie dobrze podzielone, chętni na działki jednorodzinne na pewno się znajdą, bo obszar będzie jeszcze bardziej atrakcyjny – przekonywali w odpowiedzi na takie obawy ze strony władz miasta.

Widoczna na zdjęciu wersja planu bardziej zadowala władze miasta, ale nie mieszkańców


Plany porządkują

W odniesieniu do atrakcyjności radny Krzysztof Koronkiewicz podkreślał, że działki nie mogą być zbyt duże, bo większości nie stać obecnie na kupowanie dużych areałów. On i mieszkańcy mówili też o zbyt daleko idących wymogach co do jednolitości stylu budownictwa, choćby dotyczących stylistyki wykonania dachów, kolorystki dachówki.

– To też zniechęca – przekonywał Koronkiewicz. Burmistrz, jego zastępca i obecna na spotkaniu urzędniczka tłumaczyli, że to ustawowe wymogi. Zdaniem jednak mieszkańców przykłady pokazują, iż budujących domy wielorodzinne te wymagania najwyraźniej nie obowiązują. Adam Pulit przyznał, że ogląd miasta udowadnia, że panuje w nim architektoniczny nieład, co w dużej mierze jest efektem tego, iż wiele inwestycji powstaje w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy.

– Takie dokumenty dają szansę to ujednolicić – nawiązał do planu dla Chojnickiej II.
Zawiedzeni

– Skoro kiedyś postanowiono, że będzie to osiedle domków jednorodzinnych, sprawmy, żeby chociaż w części takim było – przekonywał jeden z zebranych, dodając, że nie daje wiary w to, aby w mieście i na jego obrzeżach nie było więcej miejsca na rozwijanie budownictwa.

– Szukajcie ich gdzie indziej – mówił do burmistrza.

W spotkaniu uczestniczyło kilkoro mieszkańców osiedla i kilkoro radnych. To właśnie do radnych było ono skierowane, mieszkańcy pojawili się na informację o nim od Krzysztofa Koronkiewicza. Burmistrz chciał omówić sprawę z radnymi, przedstawić im obie koncepcje.

– Też jestem zawiedziony – mówił w odniesieniu do faktu, że w sali sesyjnej ratusza pojawiło się ich tylko sześcioro (wspomniany Koronkiewicz, Jakub Pieniążkowski, Janusz Justyna, Agnieszka Jęsiek–Barabasz, Henryk Golla i przewodniczący rady Stanisław Wojtuń). Decyzję o tym, które rozwiązanie ostatecznie przyjąć i jaki plan zagospodarowania przestrzennego dla Chojnickiej II uchwalić, podejmie Rada Miejska Złotowa. Mieszkańcy liczą, że rada przystanie na kompromisową propozycję.

Piotr Steffen

Reklama

Na to godzą się mieszkańcy komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-05-02 07:05:47

  Kto słuchał mieszkańców jak stawiali bloczysko na Kwiatowej , deweloper ma pieniądze - deweloper ma rację ?

 • gość 2019-05-02 09:00:51

  Bardzo mądre słowa Burmistrza,Adama Pulita,teren miasta ; miasto decyduje.Są już trzy domy wielorodzinne TBS-są piękne.Nic nie stoi na przeszkodzie aby ,w podobnym stylu budować podobne lecz większe.
  Prywatne domy,niektóre są brzydsze od tych wielorodzinnych.
  Terenów pod budownictwo jest mało a dla każdego musi być mieszkanie.
  Ten kto ma własną ziemię to on decyduje co na niej wybuduje.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-02 09:06:53

  Nie każdego stać na budowę własnych domków. Budownictwo wielorodzinne (bloki) pozwalają uzyskać własne mieszkanko. Obecnie domy w centrum miasta mają ponad 100 lat a cena za te stare rudery to jakaś kpina...!

 • gość 2019-05-02 09:13:45

  Człowieku co ty za głupoty piszesz ,że kto ma ziemie decyduje co na niej wybuduje? nie masz zielonego pojęcia jak to jest , owszem ziemie masz ale co wybudujesz decyduje plan zagospodarowania przestrzennego czyli mądrale z miasta wraz z architektem.Ja uważam że bardzo dobry kompromis zrobił Pan Koronkiewicz i brawa dla niego że potrafił znaleść jakiś kompromis a nie uparcie dążyć do zrobienia dobrze deweloperom a przede wszytkim wszyscy wiedzą kto kieruje w radzie żeby tam bloki powstały i mógł zbić interes. A pan Krzysztof to jeden z nielicznych radnych który staje w obronie mieszkańców bez żadnych kalkulacji i bez chęci zysku jak niektórzy to wradzie mają już wrodzone że muszą mieć duże korzyści. Jeszcze raz brawo Panie Krzysztofie .i niech pan nie odpuszcza dość już panowania deweloperów nie musi być wszystko tak jak oni chcą.

 • Dylan - niezalogowany 2019-05-02 10:28:46

  Ciesze się ze liczą się też z naszym zdaniem.

 • gość 2019-05-02 10:31:18

  A ty pewnie Koronkiewiczowi dałes,że go tak popierasz i mówisz,że w radzie łapówki biorą.
  Nie myśl,że Chojnicka II to tylko dla ciebie.Nie każdy ma matkę ,ojca ,teścia i teściowa aby pomogli finansowo jak tobie,że tam wybudowałeś domek i sam tam chcesz mieszkać.
  Mieszkańcy to 18 tysięcy ludzi ,w Złotowie a nie tylko ty jeden .
  Stare mieszkania bez łazienek ,ludzie chcą zamienić na lepsze,bardziej komfortowe mieszkania bo mamy 21 wiek.A terenów pod budownictwo za mało dlatego tu właśnie na Chojnicka II w Złotowie muszą powstac budynki wielorodzinne i blisko twojego domu.
  Zobacz blok na "Skarpa" obok domy jednorodzinne...obejrzyj sobie.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-02 10:55:45

  Tylko idiotą uwierzy burmistrzowi. Żadnej inicjatywy własnej tylko deweloperka i to co zaproponuje bieżący pseudo biznes. U nas jak deweloper nie wypatrzy okazji to miasto nic tylko podpisuje się pod tym a kasa leci na imprezy jakby ten element działalności był najważniejszy. Nie wiedzieć dlaczego w sprawie budownictwa wielorodzinnego nie korzysta się z programu rządowego. Tyle gruntów czeka na odrolnienie a ile nieużytków i co i nic. Czy ten upór trwa bo w Złotowie Komunizm jeszcze się nie skończył i trzeba nabijając kasę deweloperom a ludziom wciąż wciskać kit. Przecież burmistrzowie się zmieniają a mieszkańcy pozostaną z jeszcze większym problemem niż teraz kiedy blokowisk jeszcze nie ma. Przecież w takich i większych miastach odchodzi się od budownictwa wielorodzinnego w pobliżu cmentarzy bo to prędzej czy później spowoduje dodatkowe utrudnienia dla wszystkich. Czyż byście nie widzieli co dzieje się tam w takie dni jak Wszystkich Świętych lub inne dni. Cmentarz to miejsce o którego otoczeniu powinni decydować wszyscy mieszkańcy Złotowa a nie tylko ci którzy tam się chcą budować. Czy ktokolwiek z was chciałby wybudować sobie domek jednorodzinny w otoczeniu budynków wielorodzinnych no chyba że PAPAS ale to tylko w komedii który jednak dbał o własną kasę podobnie jak nasi deweloperzy a nie o budżet miasta. Czy u nas każde burmistrzowanie musi mieć znamiona komedii i to tak jak teraz z czarnym humorem. Nie tak dawno poprzedni burmistrz i Rada prawie zdecydowała się na budowę trzeciego cmentarza z powodu braku pola, które chce się teraz zabudować. Myślę że jak was teraz przekonają do ustępstw i zechcecie mieszkać podobnie jakmieszkańcy K. Jadwigi i Robaka to ok. natomiast jeśli nie to myślcie póki nie jest za późno.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-02 12:16:52

  Jak chcesz mieć ciszę i spokój i brak sąsiadów to wybuduj się na wsi

 • Gość - niezalogowany 2019-05-02 13:18:05

  Ceny mieszkań na zlotow sa zbyt drogie ake schodzą bo kupują ludzie co pracuja w nl de be itd itp
  Za 300 000 wole kupić sobie mieszkanie uzywane czy nowe w gorszej dzielnicy poznania czy gdanska. Wiecej możliwości życia zakladow pracy itd itp a nie smetny zlotow w którym nie ma nic

 • Gość - niezalogowany 2019-05-02 16:58:42

  Jak chcesz mieć gwar i tłumy to kup mieszkanie w Warszawie.
  Każdy cwany co za niego mieszkanie wybuduje ktoś.
  Jak już chcesz pomiędzy domkami to nie wołaj o wodę, drogi czy chodniki. Mieszkań sobie w polu do bólu a cmentarz niech ukoi twój nieuzasadniony ból bo rzeczywiście Burmistrz będzie inny.

 • Penderecki - niezalogowany 2019-05-02 17:06:05

  W Zlotowie cisza o programie "mieszkanie+." Jakos w kilkunastu innych podobnych miastach nowoczesne osiedla sa w planie lub sa juz w budowie a mlodzi z wielka nadzieja patrza na ta mozliwosc swojego wlasnego M.Kiedy w innych miastach inwestycja goni inwestycje u nas zostali prywaciarze beltdeveloopery i reszta januszywlaczajaca niskie place....Ale czego chciec kiedy u nas na majowke rypciumpipcium a w Walczu golecOrkiestra...

 • Gość - niezalogowany 2019-05-02 19:47:26

  Rypcium i popypcium taki jest Złotów jak pisum i popisum.
  Złotów rządzi się swoimi prawami w których zawarte są wszystkie partie, stowarzyszenia i rady. Tutaj oni wszyscy to jedno a wyborcy ciągle ci sami i potrzebni bo to wymóg potwierdzający że akceptujemy wielkie koło wzajemnej adoracji które ma głęboko program rządowy. Złotów ma swoje rządy i wszystkim wybranym od PiS po KOD ta karuzela pasuje. Popatrzcie sobie na ich zadowolone gęby, to co do tej pory zbudowano się rujnuje a nowe deweloper wybuduje.

 • gość 2019-05-03 09:43:04

  Mnie też dziwi fakt,że UM nie korzysta z Rządowego programu Mieszkanie+ ,wciąż cisza.W Jarocinie już oddano tych mieszkań dużo do użytkowania mieszkańcom i wciąż budują nowe. Dlaczego Urząd Miasta nie chce pieniędzy,które daje Rząd ?
  Tam na Chojnicka II właśnie jest miejsce na takie budynki wielorodzinne.
  Przecież tam sami robotnicy mieszkają a uważają się za jakieś paniska.

 • gość 2019-05-03 19:07:58

  A kto tego durnia słucha,chyba jakieś debile którzy oglądają antypolskie TVN czy POLSAT.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Pielegnacja ogrodów,sprzatanie

Małzenstwo młodych emerytów sprawne fizycznie podejmie sie: - pielegnacji ogrodów , działek (kwalifikacje i doswiadczenie) - sprzatanie i..


Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


nauczyciel edukacji

Praca dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Społecznej Szkole Podstawowej w Zalesiu. Małe klasy, miła atmosfera. 18h tyg./ 2500 brutto plus..


Zatrudnię opiekunkę do osoby

Zatrudnimy opiekunki osób starszych do Niemiec. Tel.: 32 237 47 04 lub 730 555 570 [email protected]


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"