Nie dla ograniczania czasu wypowiedzi

– Państwo macie takie wyobrażenie, że można komuś zamknąć usta, że nikt tu za nic nie będzie odpowiadał – na sesji rady miejskiej mówiła Irena Kachel

Mirosława Rutkowska - Krupka, reprezentująca sejmik województwa poruszyła temat łobżenickiej obwodnicy i prac przy przebudowie drogi nr 242 w Luchowie ( fot. M. Konek)
Mirosława Rutkowska - Krupka, reprezentująca sejmik województwa poruszyła temat łobżenickiej obwodnicy i prac przy przebudowie drogi nr 242 w Luchowie ( fot. M. Konek)

Od dłuższego czasu mamy zapewnienie, że budowa obwodnicy Łobżenicy zostanie wzięta pod uwagę w ramach Planu Transportowego Województwa Wielkopolskiego w perspektywie do 2020 roku

– podczas obrad rady miejskiej mówiła Mirosława Rutkowska–Krupka, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa. Poruszyła też temat remontu drogi wojewódzkiej nr 242.

Te 1,5 kilometra przez Luchowo zostanie wykonane. Rozpoczęliśmy rozmowy, by realizować remonty dalszych odcinków. Nie mam w tej sprawie zbyt optymistycznych informacji. Rozważaliśmy, czy ważniejsze jest to, czy wprowadzenie do listy zadań obwodnicy miasta. Uważamy, że obwodnica jest zadaniem priorytetowym

– stwierdziła. Wskazała jednak, że gdyby pojawiły się wolne środki budżetowe na remonty dróg, dalsze odcinki 242–ki, aż do granicy województwa, mogłyby zostać odnowione.
Do wiceprzewodniczącej sejmiku i radnego wojewódzkiego Jana Marka Pikulika zwrócił się burmistrz Piotr Łosoś.

Po 20 listopada będziemy do WRPO składali wniosek na budowę nowej oczyszczalni ścieków. To zadanie o wartości około 8,5 mln złotych, a dofinansowanie sięga 85%. Jeśli go nie uzyskamy, będziemy musieli zaciągnąć kredyt bądź wyemitować obligacje, co mocno wpłynie na sytuację finansową gminy. Rozmawiałem w tej sprawie dwukrotnie z Maciejem Sytkiem, członkiem zarządu województwa. Staraliśmy się uzyskać jak najwięcej informacji, by wniosek był jak najlepiej przygotowany. Jest to sprawa gardłowa, z którą zderzyliśmy się po objęciu urzędu. Oczyszczalnia jest ponad 20–letnia, nie mieścimy się już ze ściekami. Bardzo nam zależy, by ten wniosek pilotować. Wiem, że wniosek przechodzi ocenę merytoryczną, ale to wsparcie jest wskazane

– mówił burmistrz Piotr Łosoś, dodając informację o gotowej ze strony miejscowych władz inżynierii finansowej zadania. Podziękował też za dotychczasowe zainteresowanie przedstawicieli sejmiku sprawami gminy Łobżenica.

Do tematu DW 242 powrócił w dyskusji Ryszard Biniak. Radny wskazał, że przy okazji przebudowy drogi pojawił się problem z miejscami parkingowymi przy bocznym wejściu na cmentarz parafialny.

Mam prośbę, by zamiast zaprojektowanej zieleni w tym miejscu zrobić parking

– zasugerował....

To tylko fragment artykułu (pozostało 12214 znaków). Aby czytać dalej ...

Subskrypcja na portalu

Zyskaj już dziś pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Wykup subskrypcję

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu