:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C
Administracja, pieniędzy drogi - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 12/04/2019 10:27

Kto jest arogancki, a kto robi to, co jest jego zakichanym obowiązkiem? Czy 370 milionów na powiatowe i gminne drogi naszego województwa to dużo, czy mało? Czy będzie strajk na drodze w Brzeźnicy?

Szósta sesja Rady Powiatu Złotowskiego przebiegała sprawnie. W mgnieniu oka radni „przelecieli” przez zaplanowane punkty obrad, takie jak: sprawozdanie Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie o stanie bezpieczeństwa i porządku, sprawozdanie Komendanta Państwowej Straży Pożarnej o ochronie przeciwpożarowej na terenie powiatu oraz informację Powiatowego Lekarza Weterynarii i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Potem było już tylko szybciej, aż do… interpelacji i wolnych wniosków. W tym punkcie sesja odbywała się już tylko pomiędzy panami: Wojtiukiem, Goławskim i Fidurskim.

Będzie strajk

Radny Tomasz Wojtiuk złożył na ręce Zarządu Powiatu Złotowskiego petycję podpisaną przez 500 mieszkańców miasta i gminy Jastrowie, w szczególności użytkowników drogi powiatowej numer 1013P na odcinku Brzeźnica – Sypniewo w sprawie remontu drogi. „Wspomniany odcinek drogi od wielu lat jest w katastrofalnym stanie technicznym, a nasze wielokrotne prośby, pomimo zapewnień, są wciąż ignorowane. Droga ta stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia poruszających się nią uczestników ruchu. Kierowcy narażeni są na koszty związane z naprawą układów zawieszenia” – czytamy w petycji.

Planujemy strajk

– Codziennie setki osób przemieszczają się tą drogą, chcąc dojechać do pracy, szkoły, urzędu. Droga 1013P jest droga kluczową dla powiatu złotowskiego, gdyż to na niej występuje jedno z największych natężeń ruchu samochodowego – mówił radny Tomasz Wojtiuk. Nadmienił, że jeśli nic w tej kwestii nie zostanie zrobione konkretniej, mieszkańcy są gotowi zdecydować się nawet na strajk podczas dużego natężenia ruchu, to jest podczas wojskowej imprezy plenerowej w Bornym Sulinowie.

Niech Pan mnie nie straszy

W odpowiedzi na petycję starosta Ryszard Goławski dobitnie i emocjonalnie odpowiedział radnemu.
– Rada powiatu jest od większych spraw niż tylko jedna droga – mówił.

– My się martwimy, za co dzieci do szkoły posłać i gdzie chorych położyć w szpitalu, a nie tylko o drogi. Niech Pan mnie strajkiem nie straszy. Gratuluję Panu – ironizował starosta.

– Zebranie podpisów pod petycją to nie jest żaden problem, bo niech mi Pan pokaże, kto się nie podpisze pod petycją dotyczącą jakiejkolwiek drogi – mówił.

– Ale trzeba patrzeć na to, jakie są nasze możliwości finansowe. Jeśli się pojawiają dotacje, to my je pozyskujemy, ale zawsze tam jest wymagany wkład własny, a na to nas, w tej chwili, nie stać. Pytam się Pana, czy Pan widzi w tym budżecie takie możliwości?
370 mln to dużo czy mało?

Starosta odniósł się także do informacji, jakie przychodzą do nas ze szczebla samorządu województwa wielkopolskiego.

– Przeznaczono tam bowiem 370 mln zł na drogi do podziału wśród ponad 220 gmin i 33 powiatów naszego województwa – mówił starosta.
– Czy to jest dużo, jak się to podzieli? To jest tylko reklama dużych pieniędzy, mit. Proszę nie wprowadzać do opinii publicznej informacji o dużych pieniądzach na drogi, bo ja ich nie widzę. Pytam się Pana, czy dzieci pójdą do szkoły? Rok 2019 to rok oświatowy. Za to niech Pan weźmie odpowiedzialność i zastanowi się, co jest ważniejsze. Ponadto są gorsze drogi niż ta, o której mowa w petycji. Gratuluję pomysłu strajku – ironizował.

– Może i powinien się on odbyć, ale nie po to, by remontować, tylko po to, by pokazać, że nie ma pieniędzy na drogi! Zatem proszę o rozwagę w składaniu takich wniosków. Za budżet powiatu należy wziąć odpowiedzialność, a nie sobie hasać. Ja i skarbnik taką odpowiedzialność mamy. Jest Pan młody, to może się Pan z takim problemem nie spotkał i oby Pan nie musiał się spotkać. To nie są proste decyzje, jak nie ma pieniędzy – kończył zdenerwowany R. Goławski.

Jest Pan arogancki

– Ja też Panu gratuluję, ale obietnic bez pokrycia – mówił w odpowiedzi do starosty radny Wojtiuk.

– Jest Pan arogancki wobec młodego radnego i nie podoba mi się ton, w jakim Pan do niego mówi – mówił do starosty Goławskiego radny Fidurski, który włączył się do dyskusji.

– To jest jego, za przeproszeniem, zakichanym obowiązkiem, by o takie rzeczy występować i pytać. On nic nie wymusza. Ponadto jest Pan człowiekiem odważnym – mówił ironicznie – bo powiedzieć, że 370 mln to mało, to wymaga odwagi… Nigdy wcześniej w historii samorządu nie było takiej kwoty na drogi. Pan zamiast ze skarbnikiem niech zacznie rozmawiać z nami i zarządem. Pan ciągle jest na etapie rozważań i projektów, w czasie gdy inni budują drogi według ustalonego planu na 5 lat – konstatował radny Fidurski.

Nośny temat

– Temat dróg był, jest i będzie nośny i głośny – odpowiadał starosta.

– To jest nawet temat najważniejszy dla ludzi w sołectwach, ale dla władz powiatu są też inne ważne sprawy i za to należy wziąć odpowiedzialność, Panie radny – kierował swoje słowa do przedmówcy. Po emocjonalnych wystąpieniach starosta nadmienił jednak, że za jakiś czas jest w stanie wrócić do tego tematu.

– Usiądziemy do dyskusji i zastanowimy się jeszcze raz. Dokumentacyjnie jesteśmy przygotowani do tego remontu, ale nie mamy pieniędzy. Teraz martwimy się oświatą!

Julita Milczyńska

Reklama

Nie ma pieniędzy na drogi komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-04-12 07:45:48

    Przecież tu i teraz jak wynika z utarczki, najważniejszym jest utrzymać polityczny strajk nauczycieli. Drogi poczekają.
    Wreszcie radny PiS odezwał się w słusznej sprawie tj. wolności ludzi do swoich wyborów i obronie ich reprezenta. Starosta czuje się pewnie albo zagrożony dlatego wzorem totalnej opozycji ośmiela się atakować młodego radnego który jego retoryce przeciwstawia ważną dla wielu sprawę dot feralnej drogi.

  • gość 2019-04-12 07:47:57

    Tatuś podpuścił synusia i idą na zwarcie ze starostą.

  • gość 2019-04-12 07:55:55

    Może to młody radny wzorem totalnej opozycji ośmiela się atakować starostę?

  • gość 2019-04-12 08:01:47

    kiedy bedzie wiadomo ilu jest urzedników w starostwie

  • gość 2019-04-12 08:07:41

    Młody rozochocony sukcesami w przemeblowaniu klubu MKS Polonia Jastrowie i miejskimi obiektami sportowymi zaczyna ustawiać powiat.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-12 08:35:02

    Radny Wojtiuk ma rację 80% dofinansowania na drogi To trzeba próbować, jak nie teraz to Kiedy?

  • gość 2019-04-12 08:44:14

    Tak trzymać Panie Tomku, drogi w naszej części gminy są okropne. Powinny już być dawno wyremontowane.

  • gość 2019-04-12 08:49:02

    Tą droge starosta ma w du..e

  • gość 2019-04-12 08:58:18

    A młody ma sygnet??

  • gość 2019-04-12 09:08:35

    Ma, bo to może cygan

  • gość 2019-04-12 09:28:21

    Niecka basenowa w Złotowie jest wazniejsza. Totalnie utopione pieniadzę. Teraz kolejne 250tys zł. Debilizm.....

  • Gość - niezalogowany 2019-04-12 10:04:06

    Z tą niecką to bym nie przesadzał bo w tym aspekcie to umaczani są ci sami którzy co kilka lat zmieniają stołki pomiędzy sobą w samorządzie. Najwięcej do powiedzenia w tej sprawie mają ci co najwięcej w niej zawinili. Co gorsza wyborcy o tym wiedzą a i tak ciągle na nich głosują, mowa o radnych mieszkańcach Złotowa.
    Ci bezradni radni bez jakiejkolwiek odpowiedzialności zawsze będą w kontrze do tematu dot. budowy dróg, chodników czy instytucji kulturalno-oświatowych oświatowych w tym budowy przedszkoli. Wszystkie ich dyskusje zależne są od tego jakie zajmują stanowisko w radzie. Im bliżej Starosty czy Burmistrza tym większa wobec nich lojalność im dalej wtedy odzywa się zew walki na plecach uciskanych o swoje. I tak w kółko a wyborcy udają że tego nie zauważają.

  • gość 2019-04-12 10:14:53

    gość 2019-04-12 09:28:21
    Niecka basenowa w Złotowie jest wazniejsza. Totalnie utopione pieniadzę. Teraz kolejne 250tys zł. Debilizm.....

    A co to ma ze sobą wspólnego?! Miasto a Powiat to dwa różne budżety.

  • gość 2019-04-12 12:55:31

    Czyżby radny dostał szybkie instrukcje przy rodzinnym śniadaniu? Dlaczego chcecie karać gminę Borne Sulinowo, blokując turystów w drodze na ich imprezę? Do swoich partnerów będziecie "strzelać"? Logiki Wam brakuje w tym Jastrowiu. A może blokada w dniu Pikniku Militarnego w Jastrowiu? Co Wy na to? Rozstawiać?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-12 13:10:06

    Tomcio pomylił powiat z gminą, w Jastrowiu robi co chce bo ma plecy u tatusia panującego cara ale w powiecie starosta Ryszard kasuje go w 5min i taki to jest właśnie skuteczny radny mogę się założyć że drogi i tak nie będzie ale Tomcio awanturkę kręci na pewno wyjdzie mu tu na dobre

  • Gość - niezalogowany 2019-04-12 13:19:57

    Ta droga musi być zrobiona, I to jak najszybciej, ile razy można wymieniać zawieszenie .?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-12 13:22:03

    Starosta to kasować może jałówkę we swojej oborze na tyle go stać

  • Gość - niezalogowany 2019-04-12 14:13:35

    Co ma powiat do niecki basenowej

  • gość 2019-04-12 14:15:36

    Tatuś ustawia po kątach gminnych radnych, starosta powiatowych.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-12 14:18:35

    Żenująca postawa starosty Goławskiego. Model jego zarządzania w aspekcie dróg powiatowych to tylko kawałki chodników i zdjęcia w asyście sołtysa i dyrektora PZD M. Jaskólskiego. Tak Polski kol. Goławski nie zbudujemy, oj nie !!!

  • gość 2019-04-12 14:25:04

    Słyszałem, że ma być remontowana droga z Wałcza do Sypniewa i dalej do Nadarzyc. Jeśli rzeczywiście ta droga będzie naprawiona, to droga do wioski Jastrowie mnie nie interesuje. Gdy skończą w Wałczu obwodnicę to i dojazd do Piły przez Wałcz będzie szybszy i prostszy niż przez Jastrowie, w którym smród i nawet radio nie chce odbierać (z wyjątkiem radia Maryja). A to, że wojtiuki stracą zawieszenie mnie nie obchodzi. Jak nie chcą stracić, to niech się tu nie szwendają.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-12 15:14:36

    Brawo Tomek ! Sypniewo czeka na sygnał !

  • Gość - niezalogowany 2019-04-12 15:20:44

    Ty Ojcze nasz ciągle gdzieś ucho nadstawiasz i coś słyszysz. Może to zwidy ? Spadaj ekspresem z naszej gminy, wszyscy odetchną z ulgą.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-12 15:59:24

    Sypniewo gotowe na blokadę, starosto Goławski zdziwisz się pan.

  • Lekarz - niezalogowany 2019-04-12 16:01:01

    Hehe Zbyszko pamiętaj o lekach, baranku.

  • gość 2019-04-12 18:10:55

    Młody trutniu, gdybyś miał mózg zamiast miodu z woskiem, to już dawno doszedłbyś, że winę za brak remontu drogi ponosi stary truteń ze swoją arogancją i zarozumialstwem. Ponieważ odziedziczyłeś cech (trutnie tak mają), to ty będziesz w tym ulu jedynie pośmiewiskiem, i nic nie pomogą na to wpisy twoje, starego trutnia i pszczoły robotnicy.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-12 20:36:22

    Oooo kurdupel ze strajku wrócił i żółć mu się wylała na klawiaturę.

  • gość 2019-04-12 22:28:16

    A jak tam egzaminy na prawie? Jak się jest tumanem, to tata musi załatwić jakąś robotę?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-12 22:56:52

    Hahaha dobre kurdupel masz teksty, nie ma co. Idealne do twojego niskiego wzrostu i poziomu.

  • gość 2019-04-13 07:14:54

    Nie udało się zostać prawnikiem, biznes nie wypalił, Barcelona nie zatrudniła na menegera, więc tato rzucił do polityki. Ale tutaj też nie docenili. Droga jest fatalna, to nie ulega wątpliwości, ale cioci Jadzi jakoś to nie przeszkadzało mimo, że przez wiele lat miała realny wpływ na decyzje. Nikt cioci Jadzi nie piętnował, a nawet pozwolono się jej lansować w gminnym biuletynie. Trutniowi pewne też by ta droga nie przeszkadzała, gdyby tylko dali dorwać się do koryta. Ale nie dali, to trzeba pokazać, że się walczy, jak don Kichot. POMYSŁ ZE STRAJKIEM I BLOKADĄ DROGI UWAŻAM ZA BARDZO DOBRY. Proponuję, żebyś wziął tatusia i mamusię na tą blokadę, bo na zlot jeżdżą czasami nawaleni prowadząc ciężkie pojazdy i mogą was nie zauważyć.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-13 07:27:24

    Panie doktorze! Panu Zbyszkowi podwoić dawkę, Natychmiast !

  • gość 2019-04-13 08:18:17

    Jak się nie ma argumentów, to się pisze inwektywy. Ale w tej rodzince to normalne. Jak szukasz chorych, to nie musisz się tak daleko rozglądać- masz ich w najbliższej rodzinie.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-13 09:13:48

    Zbynio z nudów odbija ?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-13 16:55:05

    A kto to jest ten Zbyszek ?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-13 17:55:18

    W Sypniewie wszyscy wiemy o kogo

Dodajesz jako: |