:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Interwencje czytelników, wychodzić smog! - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 22/02/2019 07:00

W ostatnich tygodniach nad miastem często notowano fatalną jakość powietrza. Normy były wielokrotnie przekroczone.

Blisko od roku w mieście zainstalowanych jest dziesięć czujników, które pokazują jakość powietrza. Mapę na bieżąco można obserwować m.in. poprzez nasz portal zlotowskie.pl (na dole strony głównej). Żarzące się niejednokrotnie na czerwono punkty pokazują, kiedy jakość powietrza, którym oddychamy, osiąga fatalne wskaźniki. Były momenty, kiedy w jednym czasie paliło się po kilka czerwonych punktów. Najdramatyczniej jest w godzinach popołudniowych i wieczornych, kiedy wiele osób wraca z pracy i rozpala w piecach. Wbrew powszechnemu wyobrażeniu najgorzej wcale nie jest – przynajmniej wedle tego, co pokazują wskaźniki – na osiedlach, a właśnie w centrum miasta, choć rozmowy z mieszkańcami niejednokrotnie utwierdzają w tym, że na osiedlowych terenach przy Jastrowskiej, Zamkowej czy Kujańskiej nie jest dobrze.

– Facet tak dołożył, że w dzień zapaliła się jedna z ulicznych lamp – jeden z mieszkańców osiedla przy Zamkowej opowiadał nam kilka dni temu o tym, jak czujnik przy ulicznym oświetleniu zareagował na ciemności, jakie w pobliżu spowodowało zadymienie  z komina. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Złotowa burmistrz przyznał, że dzięki aparaturze zainstalowanej do pomiarów w ciągu roku ponad siedemset razy odnotowano przekroczenia dopuszczalnych norm.

– W niektórych miejscach sześciokrotnie – precyzował Adam Pulit. To sytuacje, gdzie obok wskaźników widnieje jasny komunikat – lepiej ograniczyć przebywanie na powietrzu, a nawet w ogóle nie wychodzić z domu.

Kontrole

W jaki sposób miasto i straż miejska wykorzystują dane, jakich dostarcza monitoring jakości powietrza? „Straż miejska na bieżąco poprzez aplikację Airly odczytuje dane z czujników mierzących jakość powietrza, między innymi na ich podstawie dokonywane są kontrole w wybranych rejonach miasta” – otrzymaliśmy odpowiedź z magistratu. Wyjaśniono również, że kontrole podejmowane są też na podstawie zgłoszeń od mieszkańców miasta oraz własnych obserwacji prowadzonych przez strażników. „Kontrole polegają na naocznym stwierdzeniu, co w danej chwili spalane jest w piecu. Jest to jedyny sposób, gdyż straż miejska w Złotowie nie posiada urządzeń dających możliwość pomiaru wilgotności, składu chemicznego dymu czy pobierania i badania zawartości popielnika. Kontrole w poszczególnych latach połączone były z kolportażem ulotek i rozmowami z mieszkańcami na temat prawidłowego palenia w piecu” – w odpowiedzi nadesłanej z urzędu miejskiego dodano także, że na podstawie przeprowadzonych dotychczas kontroli można stwierdzić, że głównym powodem nadmiernego zadymienia w mieście jest tzw. tradycyjny sposób palenia (rozpalanie od dołu), w wyniku czego wydzielają się znaczne ilości dymu.

Stare Miasto najgorzej

Czy straż miejska karze tych, u których stwierdzono palenie niewłaściwymi materiałami? Wedle danych z magistratu w 2016 roku przeprowadzono 315 kontroli, a mandatem karnym ukarano cztery osoby na łączną kwotę 400 zł. W 2017 roku przeprowadzono 226 kontroli, ukarano również cztery osoby na łączną kwotę 750 zł. Z kolei w 2018 roku kontroli było 111, ukarano osoby na sumę 800 zł. „Z dotychczasowego monitoringu powietrza (zestawienie danych z czujników zanieczyszczenia powietrza w okresie od 01.05.2018 do 30.11.2018) wynika, że czujniki zainstalowane przy ulicy Spichrzowej i al. Piasta odnotowały najwyższe wyniki stężenia PM 10 i PM 2,5” – w magistracie potwierdzono nam, że najczęściej fatalna jakość powietrza występuje nad Starym Miastem. „Wyniki odczytywane z dziesięciu sensorów zamontowanych na terenie Złotowa wskazują, że w pewnych rejonach miasta dochodzi do regularnego przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłów PM 10 i PM 2,5” – to kolejne stwierdzenie w odpowiedziach nadesłanych nam w tej sprawie z urzędu miejskiego.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Złotowa, wzorem ubiegłego roku, zdecydowano o przyznaniu na ten rok kolejnych dotacji na wymiany niskosprawnych źródeł ciepła na niskoemisyjne. W tym roku priorytetowo mają być traktowane wnioski od osób, które zamieszkują starą część miasta.

Co proponuje miasto?

Jak w inny sposób władze miasta zamierzają wpływać na poprawę jakości powietrza w Złotowie? W odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy z urzędu na to pytanie stwierdzono, że miasto prowadzi kampanie edukacyjne, wydając i kolportując ulotki „Jak prawidłowo palić w piecu” oraz kontrole w zakresie palenia w piecach przez mieszkańców. „Ponadto Miasto w dalszym ciągu podejmuje i realizuje inwestycje drogowe obejmujące budowę ścieżek rowerowych na terenie miasta. Zamierza również kontynuować rozpoczętą w 2017 roku akcję ekologiczną pn. „Fabryka Czystego Powietrza”, której celem jest podnoszenie świadomości mieszkańców, że sadzone drzewa i krzewy są najlepszym rozwiązaniem na redukcję CO2 z atmosfery (w 2017 roku w sumie posadzono 300 szt. drzew, a w 2018 r. 310 szt.). Kolejnym działaniem jest zamiar przystąpienia do realizacji „Koncepcji uruchomienia komunikacji miejskiej w Złotowie” i w konsekwencji wprowadzenie transportu zbiorowego w naszym mieście, który w znaczny sposób może wpłynąć na obniżenie zanieczyszczenia powietrza” – czytamy w piśmie.
Komendant straży miejskiej Ryszard Macanko mówił podczas sesji rady miejskiej, że w jego ocenie głównym problemem złej jakości powietrza w mieście nie jest palenie niewłaściwych substancji, a nieumiejętne rozpalanie w piecach.

– Na skontrolowanych w ostatnim okresie trzydzieści budynków w rejonie Chojnickiej, nałożyliśmy tylko jeden mandat, ale wyziewy z kominów są wielkie, z daleka widoczne, mieszkańcy palą mokrym drewnem.

Komendant mówił także o sposobach zwalczania smogu przez straże miejskie (również z użyciem dronów) – w zasadzie wszystkie można określić: czasochłonnymi, kosztownymi i nie dającymi wymiernych efektów.

Kropla w morzu

Podczas sesji i komisji radni zwracali uwagę na potrzebę włączania jak największej ilości mieszkańców w miejską sieć ciepłowniczą i gazową. W odniesieniu do tego drugiego rozwiązania radna Agnieszka Jęsiek–Barabasz dodała, że wraz z grupą mieszkańców swojego osiedla bezskutecznie zabiegają od dłuższego czasu o przyłączenie do gazowej sieci. Jak stwierdziła, cały czas podnoszony jest przez firmę, która miałyby dokonać przyłączenia, próg dotyczący liczby osób, która ma się przyłączyć (kwestia opłacalności). Najpierw było to pięć budynków, później siedem, następnie jedenaście. Radna ma deklaracje ze strony dziewięciorga właścicieli, ale sprawa stoi w miejscu. Poprosiła burmistrza o wsparcie w tej kwestii. Ten przyznał, że ilość przyłączanych gospodarstw do miejskiej sieci ciepłowniczej wzrasta, natomiast w kwestii gazu…

– W sieci gazowej firma zasłania się ochroną danych, ale są bardzo zadowoleni z tendencji – skomentował.
Radny Stanisław Wełniak, nie krytykując inicjatywy przyznawania dotacji do wymiany źródeł ciepła, przyznał jednak, że kilkanaście takich inwestycji w ciągu roku to kropla w morzu potrzeb (pula około 80 tys. zł, maksymalnie po 5 tys. zł na wniosek).

– To śladowe efekty – stwierdził. Nawiązał do możliwości, jakie daje sieć gazowa.

– Według mojej wiedzy obecnie jest ponad tysiąc przyłączy gazowych w Złotowie: w budynkach indywidualnych, w lokalach wielomieszkaniowych i w obiektach użyteczności publicznej. Natomiast według oceny firmy, która dostarcza gaz, tylko około trzysta korzysta z gazu do opalania – porównał. Mówił też o kwestii, na jaką miasto nie ma wpływu:

– Wystarczy jedna decyzja rządu, żeby znieść VAT na gaz i akcyzę i od razu paliwo gazowe zrobi się tańsze od węgla. I nie potrzeba nic więcej.

Póki co zaproponował wprowadzenie ulg w podatkach dla osób, które odejdą od ogrzewania węglem na rzecz przyłączenia do sieci gazowej. Przynajmniej tyle, bo, jak sam przyznał, taka forma zachęty prawdopodobnie również nie będzie szczególnie kusząca.

Piotr Steffen


Ogrzewać ekologicznie, za darmo

Na walkę ze smogiem Edward Frydryczek proponuje ekologiczną alternatywę. Stawia na fotowoltaikę i ogrzewanie promiennikami ciepła. Przekonuje, że gaz nie rozwiąże problemu

CZYTAJ JUŻ DZIŚ O 18:30 NA PORTALU

Reklama

Nie wychodzić z domu - smog! komentarze opinie

 • gość 2019-02-22 07:53:08

  Ktoś naprawdę zamiast zrobić zrzut kranu, zrobił jego zdjęcie telefonem? TRAGEDIA! kolejny raz pytam: kogo wy tam zatrudniacie?!?!?!

 • gość 2019-02-22 07:53:52

  nawet "zrzut kranu" byłby lepszy od tego zdjęcia :)

 • gość 2019-02-22 10:04:00

  "Złotów, Wielkopolskie zdroje" - kto wymyślił to hasło? Czy to tylko czyjś mokry sen?

 • Gość - niezalogowany 2019-02-22 11:25:25

  Kolezanka, ktora ma piec, chciala sie podlaczyc do cieplowni. Pracownik Engie stwierdzil, ze im sie nie oplaca podlaczac jednej osoby, chociaz sama miala zaplacic za wezel i przylacze. Nie, nie mieszka na uboczu, tylko w centrum miasta, a sasiedzi z dolu maja podlaczenie, wiec nie trzeba specjalnie zadnej linii ciagnac. Dziewczyna ostatecznie kupila nowy piec i kopci dalej, bo nie ma wyjscia. Miasto powinno przygotowac dlugoterminowy plan i przylaczac mieszkancow ulica po ulicy do ogrzewania miejskiego, wprowadzajac rownoczesnie zakaz uzywania piecow poza gazowymi. Koszty wybudowania sieci na ulicach, gdzie jej nie ma miasto mogloby wniesc aportem do spolki i zwiekszyc tym samym swoje udzialy w Engie. Mieszkancy mieliby wiec do wyboru - ogrzewanie gazowe lub z Engie, co wyeliminowaloby czesc smogu. Na Wojska Polskiego dobrze by bylo wyeliminowac calkowicie ruch kolowy. Z ronda dojazd tylko do nowego centrum handlowego, a dalej piechota.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-22 13:42:09

  Straż miejska powinna być zlikwidowana!!! Nic nie robia

 • Gość - niezalogowany 2019-02-22 15:32:33

  To prawda że Straż miejska to cienie niemocy. Każdy wie że choćby chcieli dobrze, nie mogą nic. Przez to że są pchani w durne przepisy prawne lub pomocników Policji są nielubiani i nie budzą sympati społeczeństwa. Jeżeli jest tak że w mundurach służą tylko do zastraszania mieszkańców to rzeczywiście są oni zbyteczni. Do obsługi parkomatów czy pobierania opłat za miejsca handlowe można by zatrudnić na pół etatu rencistów ale tych prawdziwych, czy emerytów ale nie tych resortowych. Miasto na tym by zyskało a ci zatrudnieni na zlecenie szczęśliwcy mogli by dorobić do niskich rent . Jako obsługa wpływów finansowych dla UM nie byli by źle postrzegani.
  Co do przyłączy Woj. Polskiego do ciepłowni to co miasto może. Ano nic, żadnego przebicia. Kiedyś sprzedano większościowy udział miasta w dawnym ZEC i z tego powodu dzisiaj Burmistrz jak i Rada Miasta może liczyć tylko na wyraz łaski zakładu który nie rozwijając się umie pomnażać swoje dochody kosztem mieszkańców.
  Tak się dzieje kiedy rada miasta i kolejni burmistrzowie pozbywają się majątku miasta i nikt nie ponosi żadnej odpowiedzialności za późniejszy stan rzeczy.
  Z tego co wiem to wszyscy palący w starych piecach chcieliby zmiany źródła ciepła. Jednak przy takim zaangażowaniu miasta i dopłatach rzędu 1500zl, kiedy nowy eko-piec z przyłączeniem to minimalny koszt ponad 10tys złotych. Wielu na to nie stać dlatego niewielu zachęci do jakichkolwiek zmian w tym temacie.

 • gość 2019-02-22 17:28:05

  Lepiej nie przechodzić wieczorem przez pl.Paderewskiego.Tam jest największy SMOG i smród.Straż miejska powinna wieczorami monitorować ten plac i karać wysokimi mandatami.Tam palą butelki z plastyku i śmieciami.

 • gość 2019-02-22 17:57:55

  Ten gość który pisał brednie 2019-02-22 o godzinie 15-32-33,to nie jest z tego pl.Paderewskiego,który zasmradza cały pl.Paderewskiego?!.On by chciał żeby podatnicy,emeryci i renciści jemu dopłacili do pieca.Niech on się weżmie do roboty a nie żyje kosztem podatników.

 • gość 2019-02-22 18:40:32

  To jest prawda,że nie którzy cwaniaki darmozjady,by chcieli żeby podatnicy dopłacali do wymiany pieców w prywatnych mieszkaniach.Ja apeluję do Straży Miejskiej,aby więcej sprawdzali i tych trucicieli powietrza surowo karali.Ten preceder panuje na starym rynku i na pl.Paderewskiego.

 • gość 2019-02-22 19:43:14

  Ja mam nadzieję że Burmistrz Złotowa i straż miejska zareaguje na tym starym rynkiem oraz Pl.Paderewskiego od J.Miejskiego.Tam jest największy SMOG wieczorem,którzy palą śmieciami a nawet oponami.Tam jest gorzej niż w Krakowie czy na Śląsku.Żądam monitoringu jako ekolog i karanie surowymi mandatami.

 • gość 2019-02-22 19:43:59

  Ja mam nadzieję że Burmistrz Złotowa i straż miejska zareaguje na tym starym rynkiem oraz Pl.Paderewskiego od J.Miejskiego.Tam jest największy SMOG wieczorem,którzy palą śmieciami a nawet oponami.Tam jest gorzej niż w Krakowie czy na Śląsku.Żądam monitoringu jako ekolog i karanie surowymi mandatami.

 • gość 2019-02-22 20:26:10

  zamkowa, słoneczna, okolice biedronki za rzeką to wylęgarnia smogu, czym Ci ludzie palą, nawet jeśli węglem to jakim, szok.

 • gość 2019-02-22 21:19:25

  Szkoda ,że powierzyliśmy dowodzenie naszym miastem ludziom bez zielonego pojęcia chyba będzie potrzebne referendum.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-22 21:44:51

  Ja też tak uważam że największe dymy są na pl. Paderewskiego, Woj. Polskiego, Spichrzowej i Kościelnej i że powinny być kontrole szczególnie wieczorową porą.
  Tam przydały by się drony ze strażą miejską może wtedy potwierdzono by że duża większość pali dozwolonym opałem.
  Z tego też powodu myślę że
  policja powinna też zająć się osobą ostatnich wpisów gdzie powiem ogólnie, jeden i ten sam znany chyba pijany gość obraża ludzi ze Starego Miasta.
  Panie zamknij pan okno i idź spać bo jak widać ty za siebie już nie możesz.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-22 21:47:41

  No . Sześć ostatnich wpisów pochodzi od jednej i tej samej osoby.
  Coś z nim nie tak. To gorsze od smogu.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-22 22:18:37

  To miasto to już dawno nic nie działa

 • gość 2019-02-23 20:06:25

  Niestety,największy SMOG idzie ze starego miasta i z pl.Paderewskiego.Tym rejonem powinna się zająć Policja i Straż Miejska.Powinni ich karać wysokimi mandatami.Oni by chcieli którzy mają mieszkania własnościowe,żeby do pieców dopłacali podatnicy.

 • gość 2019-02-23 20:06:54

  Niestety,największy SMOG idzie ze starego miasta i z pl.Paderewskiego.Tym rejonem powinna się zająć Policja i Straż Miejska.Powinni ich karać wysokimi mandatami.Oni by chcieli którzy mają mieszkania własnościowe,żeby do pieców dopłacali podatnicy.

 • gość 2019-02-23 20:07:18

  Niestety,największy SMOG idzie ze starego miasta i z pl.Paderewskiego.Tym rejonem powinna się zająć Policja i Straż Miejska.Powinni ich karać wysokimi mandatami.Oni by chcieli którzy mają mieszkania własnościowe,żeby do pieców dopłacali podatnicy.

 • gość 2019-02-23 21:15:22

  Właśnie przechodziłam od półwyspu Rybackiego,zauważyłam duży smog za rzeką,ale jak weszłam na pl.Paderewskiego od strony jeziora miejskiego,tam do dosłownie aż czarno i smród.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-23 23:44:30

  Zobaczcie ale ta z ostatnich czterech komentarzy weszłam i weszłem od strony pl. Paderewskiego to znowu on czyli smok się rozprzestrzenia..
  Niedobrze oj niedobrze.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-24 19:06:59

  Popatrzcie sobie od czasu do czasu w stronę stolarni na Domańskiego. Ta czarna chmura jest w stanie zakryć cały Rzym.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kopanie stawów

Świadczymy usługi kopania i pogłębiania STAWÓW - w promieniu około 100 km od 89-300 Wyrzyska. Posiadamy własne koparki gąsienicowe oraz..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię opiekunkę do osoby

Zatrudnimy opiekunki osób starszych do Niemiec. Tel.: 32 237 47 04 lub 730 555 570 [email protected]


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"