:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 22°C

Nowy Dwór podzielił Fundusz Sołecki

Administracja, Dwór podzielił Fundusz Sołecki - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 06/10/2019 07:30

Mieszkańcy zdecydowali, na co chcą wydać około 18 tys. złotych w 2020 roku.

Zebranie sołeckie w sprawie uchwalenia Funduszu Sołeckiego na 2020 rok odbyło się w Nowym Dworze w miniony czwartek. Ponieważ frekwencja nie dopisała (w świetlicy wiejskiej nie pojawiła się wymagana 1/5 mieszkańców uprawnionych do głosowania), zebranie musiało odbyć się w tzw. „drugim terminie”, czyli pół godziny później.

Czas oczekiwania wykorzystano na dyskusję. Wójt przedstawiał bieżące sprawy gminy, w tym te dotyczące sołectwa. Wspomniał o budowie kanalizacji w Nowym Dworze, która powstawała w 2018 roku i wygenerowała dodatkowe koszty dla gminy. Stało się tak, bowiem wykonawca wniósł o wyższe wynagrodzenie za konieczność wypompowywania wody z wykopów. Sprawa trafiła do sądu, który nakazał gminie uregulowanie wyższej należności. Piotr Lach dodał także, że rok 2019 nie przyniósł większych inwestycji w Nowym Dworze.

Zebranie rozpoczęło się w tzw. drugim terminie


W dalszym toku dyskusji pojawiło się wskazanie, że gmina Złotów zbyt słabo działa na rzecz promocji Kół Gospodyń Wiejskich. Ponadto samorząd miał nie zadbać o ich liczniejszy udział na dożynkach gminno–powiatowych, np. by wystawiły swoje stoiska gastronomiczne. Wójt wskazał, że w sprawie dożynek dość dużą autonomię przy ich organizacji miało sołectwo. Chodziło także o maksymalne uproszczenie obsługi. Stwierdził także, że zaangażowanie KGW mogłoby też być trudne logistycznie. Nie wykluczył przy tym, że jest to pomysł na przyszłość, dodając, że nikt nie broni tego typu działalności podczas imprez. Wskazano, że ze strony gminy nie padła propozycja udziału KGW w dożynkach. Wójt przyznał, że może faktycznie zabrakło takiej komunikacji. Stwierdził jednak, że koła doskonale sobie radzą, bez prowadzenia za rękę przez samorząd i ten nie zamierza ingerować w ich inicjatywy.

– Najgorzej jest, gdy coś się próbuje robić na siłę – skwitował P. Lach.

Co w 2020 roku?

Propozycje do Funduszu Sołeckiego na 2020 rok referował Krzysztof Szymański, sołtys Nowego Dworu. Kwota do wydania to około 18 tys. złotych. Z tego zaplanowano, że 4000 zł zostanie spożytkowane na organizację wydarzeń w sołectwie. 3000 zł ma trafić na przeniesienie placu zabaw bliżej nowej świetlicy. Utrzymanie terenów zielonych ma kosztować 1000 zł. Z kolei ponad 10 tys. złotych trafi na doposażenie wyremontowanej w ubiegłym roku sali wiejskiej. Dyskutowano, by wykonać w niej klimatyzowane pomieszczenie, mogące służyć jako chłodnia.

W Nowym Dworze pojawiło się niewielu mieszkańców chcących rozmawiać o kształcie Funduszu Sołeckiego


Rozmawiano ponadto o wykorzystaniu dawnej świetlicy wiejskiej, która miałaby przejść drobny remont i stać się tzw. lokalem awaryjnym w zasobach gminy. Wskazano także na potrzebę powiększenia parkingu przy świetlicy, co ma być realizowane, jest bowiem na ten cel zakupiony materiał. Mieszkańcy podnieśli też temat budowy ścieżki rowerowej w stronę Złotowa przy drodze powiatowej. Wójt wyjaśniał, że część gruntów na to zadanie, po przeprowadzonych zamianach, jest już własnością gminy. Trudno jednak stwierdzić, kiedy się budowa rozpocznie, bowiem rozmawia się o tym od lat. Potrzebna jest też współpraca starostwa. Zaproponowano także m.in., by do świetlicy przyłączyć światłowód, co pozwoliłoby korzystać w obiekcie z internetu szerokopasmowego. Sołectwo posiada bowiem projektor, co w połączeniu z internetem dałoby pewne możliwości animacji czasu w świetlicy dla najmłodszych i nie tylko.

Sz. Chwaliszewski

Reklama

Nowy Dwór podzielił Fundusz Sołecki komentarze opinie

 • gość 2019-10-06 08:03:00

  Nowy Dwór się nie rozwija. Kolejny sołtys i zero pomysłów takich żeby wybić się przed szereg.

 • gość 2019-10-06 12:55:33

  Sołtys znowu na usługach ,ale nie mieszkańców.KGW opanowała osoba,która nie jednoczy ludzi,a dzieli.Wieś skłócona przez zawistnych i przyjezdnych.Wójt mieszkaniec wsi dołożył swoją rękę do tego podziału. Nie szanują się ani nawzajem,ani rolników.OT POLSKIE PIEKIEŁKO

 • Jacek Inny - niezalogowany 2019-10-06 15:01:29

  Niby coś tam dyskutowano, ale nadal brak konkretnych ustaleń, co z remontem drogi (powiatowej) w stronę Dzierżążni?! Chociaż do końca zabudowań (trochę ponad 1 km)!

 • Gość - niezalogowany 2019-10-06 18:18:10

  Na remont drogi to jak zwykle brak pieniędzy lepiej to spożytkować w zdrowozdroju Złotów gdzie w okresie grzewczym palą czym się da !!!!

 • gość 2019-10-07 08:58:48

  Światłowód w Nowym Dworze? W świetlicy...co za głupie pomysł, w Nowym Dworze nie ma tylu dzieci, żeby było to aż tak potrzebne. Za kadencji innego Sołtysa kupiono planszówki, które były na świetlicy, żeby mogli sobie grać to co rozkradziono. Świetlica nie zawsze mogła być czynna. Niech sołtys się skupi na promowaniu świetlicy pod imprezy coś co przyniesie zysk. Caritas przydałaby się znowu. Chodnik w Nowym Dworze też cały zarośnięty. Ale tak to jest jak się bierze kogoś ni doświadczonego

 • Mieszkanka - niezalogowany 2019-10-07 10:34:44

  Wioska zawsze była podzielona. Lepiej czepiać się sołtysa a nic od siebie nie dać. Mieszkańcy Nowego Dworu byli i są roszczeniowi. Widać to nawet na zebraniach sołeckich mówią że się nic nie robi, ale na zebranie też ciężko przyjść. Później mówić że się nic nie robi.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-07 18:49:19

  Się dziwicie że nikt na zebrania nie przychodzi?bo pani z kgw rządzi. Podzieliła wieś narobił nie nawiści to nie sołtys rządzi tylko ona myśli że jak jest pyskata to jej wszystko można do roboty by się wzięła a nie... Teraz wiadomo czemu obecny sołtys został sołtysem żeby Pani mogła rządzić!

 • Gość - niezalogowany 2019-10-07 18:53:17

  Pani z kgw ze swoją ekipą pojechała się gościć wszyscy coś zrobili a oni nic bo po co jak inni zrobili to oni nie muszą wstydu nie ma...

 • ść - niezalogowany 2019-10-07 21:10:11

  Panie sołtys dlczego pan krzywdzi dzieci proszę zobaczyć jak Pani Sołtys Franciszkowa dba o swich mieszkańców i dzieci zakonczenie lata dzieci z Nowgo Dworu jechali do Franciszkowa pan poprostu nie robi nic. Wstyd ale taka jest prawda pan nie robi nic

 • Gość - niezalogowany 2019-10-07 22:37:36

  A gdzie jest rada Sołecka? Sołtys sam nie jest. A pani sołtys z Franiciszkowa to i rada pomaga i ludzie ze wsi. Wam nikt nie dogodzi. Jak był poprzedni sołtys też nie mógł liczyć ani na radę sołecką a ni mieszkańców. Tylko nie liczni chcą żeby wioska żyła. Ale na pomoc nie ma na kogo liczyć. Tylko wytykać i żądać.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-07 22:41:27

  Teraz na rzekacie ale sami go wybraliscie.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-07 22:42:13

  Teraz na rzekacie ale sami go wybraliscie.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-07 23:08:36

  Wybrała go rodzina i pan z Kgw która rządzi

 • Gość - niezalogowany 2019-10-07 23:12:30

  On nic nie robi rada jest taka jak on

 • Gość - niezalogowany 2019-10-07 23:17:45

  Jaki pan taki kram Nowy Dwór się cofa w rozwój dzieci na zak lata jeżdżą do wsi obok bo tu nic nie ma sala zasyfiona obok sali też o czym to swoadczy.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-07 23:48:52

  Zanim sciezka rowerowa powstanie to predzej mi kaktus na dłoni wyrośnie. Dziady nic nie robią. Pół Polski takie bezdziałanie właśnie ma

 • Gość - niezalogowany 2019-10-08 23:40:23

  Liczba osób przychodząca na zebrania jak i chcaca uczestniczyć w życiu wioski praktycznie zerowa, lepiej siedzieć przed telefonem lub laptopem i zająć się robieniem kolejnego 500+, społeczeństwo straszne każdy wymaga wręcz rzada nie wnosząc nic od siebie, a nie zapominajmy że nasz sołtys nie jest przyslowiowym murzynem który będzie wszystko robił sam a my tylko patrzeć i wymagać bo inni mają...... A dlaczego mają? Bo przyjdą na zebranie dadzą pomysł wykonają na tym właśnie polega to wszystko no i druga kwestja jest taka że w tym roku wydawalismy pieniądze z poprzedniego budrzetu soleckiego uchwalanego za poprzedniego sołtysa, byłam obecną i na tamtym zebraniu do wydania na imprezy okolicznościowe było bodajrze 1000 zł... Na cały rok a chyba panie już zapomnialy że w tym roku swietowalysmy dzień kobiet na naszej nowej sali przy suto zastawionym stole, dzień dziecka też się odbył i to z dość fajnym klimatem, przy tak rozplanowanym budrzecie narzuconym z góry chciała bym zobaczyć niejednego z was jak rozplanowal by wydatki, co do koła gospodyń to tak nie jedno już się słyszy i obserwuje zarząd zamiast przyciągać odpycha falszem. Ci którzy próbują jakoś działać nie mają siły przebicia, tak samo jest z naszym soltysem bo skoro jest nas tyłu a on musi na zebraniu mówić do 8 osób to chyba coś jest nie tak. Żeby coś dostać trzeba coś dać od siebie a nie tylko wymagać czasy PGR -u minęły a wasza postawa i myślenie pozostały wstyd za wspolmieszkancow bo tyle pozostaje

 • Mieszkanka wsi - niezalogowany 2019-10-09 20:47:52

  Myślę że najwięcej do powiedzenia w tych komentarzach mają Ci co tylko siedzą w domu i czekają zw wszystko się zrobi samo. Oceniać to każdy przyjść na zebranie i decydować o czymkolwiek / dyskutować ba jakiekolwiek tematy nikt. Brawo

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka


Praca od zaraz!

UWAGA! W związku z dynamicznym rozwojem firmy, firma euroFASADA Więcbork poszukuje pracowników do produkcji stolarki aluminiowej, do montażu..


Auto Szpon Elektromechanik

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Szwaczka do szycia rękawiczek

Poszukuję szwaczki do szycia rękawiczek skórzanych na maszynie laszówce, oraz osoby, która posiada umiejętność uszycia wkładów do rękawiczek z..


HGS HYDRAULIK

Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. instalacje sanitarne.


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"