:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
Administracja, tylko ktoś zgłosił - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 07/08/2019 07:00

Cmentarna kaplica na Rocha przestanie straszyć. Nad Babą mają powstać nowe ścieżki.

Miasto ogłosiło w ostatnich dniach trzy ważne przetargi. Pierwszy z nich dotyczy ewangelickiej kaplicy na cmentarzu parafialnym parafii p.w. Świętego Rocha.

Zakres prac jest bardzo duży. Odnowiona zostanie elewacja budynku, odrestaurowane okna, wymienione zostaną bramy i drzwi zewnętrzne na dębowe, z zachowaniem oryginalnych okuć. Wymienione zostanie pokrycie dachowe – położona zostanie karpiówka w kolorze czerwonym. Więźba dachowa zostanie wymieniona tylko w razie potrzeby, aczkolwiek drewniana polichromia wewnątrz budynku musi zostać zachowana. Oczyszczona zostanie również posadzka wewnątrz kaplicy. Kaplica zostanie pomalowana przy użyciu specjalnych farb, wszystko pod nadzorem osoby z uprawnieniami konserwatorskimi. W obiekcie o powierzchni ponad 80 metrów kwadratowych docelowo będzie mogło przebywać 50 osób. Kaplica, która jest własnością miasta, najprawdopodobniej będzie przekazana w zarząd Muzeum Ziem Złotowskiej. Wstępny zamysł jest taki, by mogły odbywać się tu spotkania, wystawy, okolicznościowe prelekcje.

Przypomnijmy, że kaplica od początku lat 90–tych była całkowicie zapuszczona. Wielokrotnie na łamach gazety informowaliśmy o aktach wandalizmu, które miały tu miejsce. Przypomnijmy, że wcześniej było to miejsce, w którym przechowywane były ciała zmarłych. Tu odbywały się nabożeństwa różańcowe, stąd jeszcze na początku lat 90–tych ubiegłego wieku wyprowadzano trumnę do kościołów.
W przetargu w 60 procentach decydować będzie cena, 40 procent to warunki rękojmi i gwarancja. W tym miejscu należy dodać, że to drugi przetarg na to zadanie. Za pierwszym razem nikt nie złożył oferty.

Nieopodal kaplicy znajduje się teren po byłym cmentarzu ewangelickim. W tej chwili znajduje się tu jedynie obelisk w języku polskim i niemieckim upamiętniający osoby, których ciała tu spoczęły. Po przebudowie teren ten ma nabrać charakter parku. Sprzyjać mają temu aleje wysypane materiałem mineralnym, podobnym do tego jak na promenadzie przy Jeziorze Zaleskim. Będą dokonane nowe nasadzenia krzewów, wymienione zostanie całkowicie ogrodzenie, na stalowe nawiązujące stylem do tego jak wokół cmentarza wojennego. Atrakcją ma być platforma widokowa na Jezioro Miejskie.

Podobnie będzie wykonana promenada przy jeziorze Baba. Zagospodarowaniu ma być poddany teren znajdujący się na tyłach ulic Kościelnej do mostu nad rzeką Głomia. Oprócz już istniejącej promenady (ta ma być wyłożona kruszywem mineralnym) powstaną kolejne szlaki ponad dwoma stawami, które zostały wykopane kilka lat temu. Nad większych ze stawów planowana jest budowa drewnianych pomostów. Bardzo ważne jest to, że na tym odcinku często zalewana promenada nie będzie jedyną aleja do przejścia. Z pomocą przyszli stali bywalcy tego miejsca, którzy wydeptali własne suche szlaki, nieco wyżej, na skarpie. Po przebudowie to co wydeptane zostanie pokryte kruszywem mineralnym. Pytanie co dalej z promenadą, która od późnej jesieni do wczesnej wiosny najczęściej jest w większym lub mniejszym stopniu zalana.

Mariusz Leszczyński

Reklama

Oby tylko ktoś się zgłosił komentarze opinie

 • Jachu - niezalogowany 2019-08-07 07:35:14

  Złotów to piękne miasteczko ale bez przyszłości. Zamiast ściągania do miasts inwestycji zewnętrznych, rozwoju, nowych miejsc pracy włodarze stawiają na kolejne ścieżki na istniejących już promenadach. Szkoda.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-07 08:18:31

  To jest kolejną INWESTYCJA w MŁODYCH.
  Złotów się rozwija w wyścigu na promenady. Choć coraz krótsze i nieużyteczne dla większości to jednak widać że ważne dla pewnej grupy. No cóż u nas najpierw dewastacja potem renowacja. Czyżby w urzędzie od lat nie było odpowiedzialnych za parki, piaskownice, mini golfy, drzewa i mini plaże że każda mała poprawka, pierdoła urasta do wielkiego przedsięwzięcia obecnego Burmistrza i Rady miasta.
  No cóż jeszcze trochę i będziemy skansenem bez życia.

 • gość 2019-08-07 09:42:01

  Nowe zejście dla pieszych nad Miejskim. Przy zejściu cały pas wyjeżdżony przez rowery. Celowość wybudowania zejścia dwieście metrów od wejścia na promenadę przy przepompowni godna podziwu.

 • gość 2019-08-07 10:06:16

  Jaki pan taki kram. Facet bez wizji. Naród tak chciał więc teraz niech nie narzeka. Miasto chyli się ku upadkowi. Szkoda

 • Gość - niezalogowany 2019-08-07 10:47:41

  Pytanie nie tylko o zalana promenadę rzeczną ale;
  Gdzie się podziała rzeka Głomia?
  Jakie korzyści finansowe dla miasta przyniosły dotychczasowe inwestycje?
  Kto je rozlicza?

 • Gość - niezalogowany 2019-08-07 14:08:41

  Może niech firmy wypłaca odszkodowanie za pracę nad rzeka na kaczym dołku,gdzie przejście ciągle zalewa, dwa wystarczy zrobić to raz a porządnie usypac drogę na wysokość min 0,50 m kruszywem wzmocnić brzeg od strony rzeki i po problemie. Ścieżka wytrzyma lata a nie co roku po kupę tysięcy idzie na roboty.

 • gość 2019-08-07 15:59:39

  zlotow schodzi i mieszkancy jego na chojnicka, miasto bez przyszlosci, w weekend nuda wieje nie ma co robic. a zaklady pracy ? ..............

 • Gość - niezalogowany 2019-08-07 16:31:31

  Tam też znajduje się największa inwestycja dochodowa zrodzona z pomyslu Burmistrza poprzedniej kadencji.

 • gość 2019-08-07 16:31:55

  Złotów to takie miasteczko, które jakoś działa tylko dlatego ,że sporo jezdziło/jezdzi do holandii i niemiec do roboty ,tu w złotowie nic się nie rozwija, to takie miasteczko na uboczu wielkopolski ,gdyby nie reforma administracyjna , w której złotów został miasteczkiem powiatowym to by całkiem padł.Dużo szkodzi położenie ,nawet droga krajowa nie przebiega przez Złotów.Szkoda ,ale blisko jest Piła i każdy tam jeżdzi na zakupy itp.

 • gość 2019-08-08 01:37:03

  Po zamknięciu Piotra i Pawła - zakorkowany Złotów jest badzewiasty.

 • To ja - niezalogowany 2019-08-08 08:04:30

  San Francisco to jest to

 • gość 2019-08-08 08:05:22

  Główną bolączką Złotowa jest brak parkingów i zatrute po sezonie powietrze.

 • gość 2019-08-08 08:32:24

  W przeciwieństwie do Złotowa w Pile na parkingu targu nie pobiera się opłat.

 • gość 2019-08-08 08:46:19

  Na sobotnim targu w Złotowie można nogi połamać...

 • gość 2019-08-08 09:22:04

  Problemem Złotowa jest brak akceptacji mieszkańców na zmiany. Jakiekolwiek, boją się wszystkiego. Podjazdy, poręcze, barierki, jak nie to bojkot. Miasto dla pewnej grupy, młodzież ucieka. Zazdrość i buta.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-08 09:42:00

  Połamać nie połamać, kogo to obchodzi.
  Miało być targowisko za symboliczną opłatą jest 38 zł. W środę został już tylko jeden stragan handlarza giełdowego.
  Jak tak dalej pójdzie to zielony ryneczek padnie z przyczyn naturalnych.

 • gość 2019-08-08 10:34:18

  A gdzie złotowska młodzież będzie przesiadywać? Nie raz w tym miejscu gówniaki z boomboxem przesiadywały do 3 nad ranem. Tak z boomboxem. Wiem co piszę. Muzyka gra grała na całą okolicę. Wystarczy zajrzeć do środka by się przekonać ile jest tam puszek po piwie i potłuczonych butelek.

 • gość 2019-08-08 12:54:47

  Szpital i apteki nie mają funkcjonalnych parkingów.Od rana blokuję miast śmieciarki.

 • gość 2019-08-08 13:06:54

  Szkoda,że ta kadencja jest taka długa ,ale zawsze funkcjonuje coś takiego jak referendum odwoławcze,szkoda czasu beznadziejne inwestycje.

 • gość 2019-08-08 14:23:13

  Szczytem głupoty są te niemieckie "kocie łby" na ulicy Wojska Polskiego.

 • gość 2019-08-08 14:33:49

  Poruszanie się po Złotowie samochodem, w przeciwieństwie do Piły jest stresujące!!!

 • gość 2019-08-08 14:45:21

  Macie rację.Popieram,że na paderewie można nogi połamac i na Wojska p.te kocie łby.To jest dla wielu priorytet ale U.M. woli piaskownice ...bo jedyne co się rozwija w Złotowie to przyrost naturalny,największy w skali kraju.Tę robotę najbardziej lubią bo nie musza chodzić do pracy jak cała pozostała Polska.

 • gość 2019-08-08 14:57:50

  Zostało bezmyślnie zniszczone legendarne - piękne boisko Sparty.

 • gość 2019-08-08 15:15:32

  Szkoły złotowskie są pozbawione boisk, jak ich nauczyciele realizują program?

 • gość 2019-08-09 01:37:08

  Jakoś na nikim nie robi wrażenia, to że trzy szkoły średnie i jedna podstawowa nie mają boiska (po likwidacji Sparty).

 • gość 2019-09-03 14:41:49

  Bardzo lubię Złotów. Odwiedzam tu rodzinę. Ta kapliczka jest moim ulubionym budynkiem w Złotowie, bardzo się cieszę, że zostanie odnowiona wraz z terenem przyległym. Uważam, że miejsce to ma potencjał i wielki urok. Macie w Złotowie super Włodarzy, z otwartymi głowami i szerszym spojrzeniem na świat. Podziwiam ich za wszystkie realizowane inwestycje. Mają super pomysły!
  Uprzedzam zarzut: nie, nikt nie płaci mi za pozytywny wpis. Po prostu lubię Wasze miasteczko :) Gdyby tylko jeszcze ludzie zamiast narzekać docenili to co mają... Złotów to perełka i pięknieje w oczach.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

REMONTY wykończenie wnetrz

-Malowania -Tapetowanie -Podwieszenie sufitów -Gładzie -Tynki -Montaż paneli podłogowych i innych


Szwaczka do szycia rękawiczek

Poszukuję szwaczki do szycia rękawiczek skórzanych na maszynie laszówce, oraz osoby, która posiada umiejętność uszycia wkładów do rękawiczek z..


Eko-Trans Mariola Kujawa Skup Złomu Usługi Transportowe-Prace Ziemne-Rozbiórki ul.Ks.B.Domańskiego 27 Krajenka


HGS HYDRAULIK

Usługi hydrauliczne C.O-CWU ,montaż kotłów 5 kl. sterowanie podłogowe, instalacje sanitarne, instalowanie sterowników pokojowych TECH .


Auto Szpon Elektromechanik

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Praca od zaraz!

UWAGA! W związku z dynamicznym rozwojem firmy, firma euroFASADA Więcbork poszukuje pracowników do produkcji stolarki aluminiowej, do montażu..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"