:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Administracja, Odchody brudzą miasto - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 20/05/2019 07:00

Wiele miejsc Złotowa brudnych jest od ptasich fekaliów. Radna zaproponowała zakładanie siatek na drzewach, jednak władze miasta nie przystaną na takie rozwiązanie.

Radna Agnieszka Jęsiek–Barabasz zaproponowała taką formę zwalczania nieczystości podczas jednej z ostatnich sesji. Założenie siatek na drzewach, przynajmniej w parkach, miałoby uniemożliwić zakładanie gniazd przez ptaki. Zapytaliśmy władze miasta o stanowisko wobec tego pomysłu. „Propozycja radnej pani Agnieszki Jęsiek–Barabasz jest powszechnie stosowana, ale na drzewkach owocowych. Firmy zajmujące się takową działalnością nie zakładały siatek na drzewach parkowych, bowiem dostrzegają szereg problemów związanych z montażem siatki oraz dalszą jej eksploatacją” – odpowiedział nam na piśmie burmistrz Adam Pulit. Problematyczne ma być to, że siatki są zakładane sezonowo i muszą być zdejmowane przed zimą. Bo pozostawione na jej czas pokryją się lodem lub śniegiem i pod wpływem ciężaru spowodują złamanie drzewa. Jak wyjaśnił w nadesłanej odpowiedzi burmistrz, aby siatka dobrze pełniła swoją rolę, musi być montowana na osobnej konstrukcji, nie będzie wówczas obciążała drzewa ani w nie wrastała. A. Pulit dodał, że aby ptaki nie wlatywały pod siatkę stosuje się zamknięcia boczne, bo samo przykrycie drzewa nie zapobiegnie gniazdowaniu.

RDOŚ nie rekomenduje

„Dodatkowo koszty zakupu samej siatki oscylują obecnie w granicach od 1–2,5 zł/m2 (zależnie od grubości oczka). Do tego należy doliczyć koszt ewentualnej konstrukcji wsporczej oraz montażu i demontażu siatki” – dodał. Powołał się także na informacje z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

„Z informacji uzyskanych od RDOŚ wynika, iż w pierwszej kolejności zaleca się stosowanie powszechnych metod zapobiegania ich gniazdowaniu poprzez strącanie ptasich gniazd lub też odstraszanie ptactwa przy użyciu hukowych wystrzałów. RDOŚ nie odnotował dotychczas metod bardziej radykalnych, jakim wydaje się zakładanie siatek na drzewa parkowe i nie rekomenduje takiego działania. (…) Mając na uwadze powyższe oraz brak dodatkowych środków na wyżej wspomniany cel w tegorocznym budżecie Gminy Miasto Złotów, realizacja propozycji radnej pani Agnieszki Jęsiek–Barabasz jest niezasadna i niemożliwa do zrealizowania” – skomentował.

Zwrócił też uwagę na to, że w parku miejskim i innych miejscach Złotowa, w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego, zamontowano 154 budki lęgowe. „Głównie dla małych ptaków śpiewających, natomiast zakładanie siatek na tych drzewach spowodowałoby zamknięcie im dostępu oraz innym pożytecznym gatunkom, np. wiewiórkom” – uważa burmistrz Złotowa.

Należy działać

Agnieszka Jęsiek–Barabasz przyznaje, że siatek na drzewach nie widziała w polskich miastach, ale zagranicznych.

– Wszystkie były przycięte. Nawet kasztanowce. Wyglądały, jak wielkie bonsai. Dlatego zapewne łatwiej było je zakładać – na ile zorientowała się radna, zakładać sezonowo, właśnie wtedy, gdy ptaki gniazdują.

– Dzięki temu nie było na nich żadnych gniazd – jak zauważa, to, co dzieje się w Złotowie, to istna plaga. Chodniki, ścieżki, ulice, ale też samochody – wszystko zabrudzone odchodami. Zdaniem wiceprzewodniczącej rady miejskiej, na problem koniecznie należy zareagować.

– Jak wygląda aleja Piasta? Wszystkie parki czy „okrągły”? To istny dramat. Nawet fragmenty promenady. Mam wrażenie, że nic się w tym temacie nie robi. Nie słychać żadnych huków, nie widać, żeby gniazda były strącane. Nie widać też, żeby myto zabrudzone powierzchnie – radna mówi nie tylko o swoich spostrzeżeniach, ale przede wszystkim o tym, na co uwagę zwracają jej mieszkańcy. W ocenie A. Jęsiek–Barabasz miasto powinno podjąć w tym temacie zdecydowane działania.

Piotr Steffen

Reklama

Odchody brudzą miasto komentarze opinie

  • zofia - niezalogowany 2019-05-20 07:16:26

    Pani Radna,ma rację,całe miasto zasrane.ul.aleja Piasta drzewo obok ZCAS cały szeroki chodnik zasrany. krzyki ptaków od 4 rano,okna trza zamykać.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-20 07:31:19

    To jest normalnie chore, że miasto nic nie robi ze srajacymi na głowy przechodniów ptakami. Dobrze, że znowu ktoś wywołał ten temat!!! Dwa lata temu aktualności pisały o zamiarze wladz miasta poobcinania przed sezonem lęgowym gałęzi z gniazdami. I co? Ano nic. Pani Radna, trzymam kciuki, tak dalej być nie powinno.

  • gość 2019-05-20 07:31:28

    Wielki Chiński cesarz też chciał wytępić ptaki, to otrzymał zmorę owadów niszczących rośliny. A odnośnie odchodów to zacznijcie łapać w siatki ludzi co nie sprzątają po swoich psach.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-20 07:34:09

    Wytrzeźwiej zanim coś napiszesz.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-20 08:05:48

    A zastanowił się ktoś co będzie jak już wypłoszą te ptaki z parków z miasta? Czy ktoś wie ile robactwa będzie się wtedy plenić i pląsać po mieście? Dopiero będzie syf, choroby i smród...

  • Gość - niezalogowany 2019-05-20 08:36:41

    A psiego gówna to mało w mieście a placków po gumach do żucia mało. Co miasto z tym robi ano nic bo to największa cecha rady i władz. Najlepiej by było jakby wszystkich pogonić na zachód. A tak wogóle ten co kiedykolwiek był na zachodzie ten wie że w miastach europejskich ptaki i ludzie też są i s.ają. Wszystko zależy od tego jak zachowują się mieszkańcy , jak dbają o czystość swojego otoczenia. Na zachodzie w parkach stare drzewa stanowią nie więcej jak 30% dlatego są tam miejsca dla starszych siedzących na ławkach w otoczeniu niskich drzew jak i dzieci bawiących się na trawnikach zaopatrzonych w różnego typu zjeżdżalnie. To dlatego możemy w tych parkach spotkać wiele gatunków ptaków. Do tego aby w mieście było czysto trzeba ciągłej chęci zarówno ze strony miasta jak i samych mieszkańcom którym burmistrz nie powinien w żaden sposób przeszkadzać.

  • Przyjezdny - niezalogowany 2019-05-20 08:51:46

    Pani Radna ma rację ...siatki są rozwiązaniem ..i nie trzeba żadnych dodatkowych konstrukcji ..widziałem to w kilku miastach w Polsce gdzie był podobny problem z Kawkami ..i dało się to załatwić , nikt tych siatek na zimę nie ściąga ....natomiast nikt też nie powiedział że na wszystkich drzewach w mieście , chodzi o główne arterie dla pieszych i parki ...aleja Piasta ,Park miejski ,okolice lodowiska .Ale jak się chce tylko być Burmistrzem ...to wszystko jest przeszkodą ....nie ważne jest dobro mieszkańców ...bo to nawet nie wygoda tylko dobro

  • Przyjezdny - niezalogowany 2019-05-20 08:55:56

    a jeśli chodzi o brak funduszy na taką inwestycję ..mam pytanie do Pana Burmistrza ...ile pochłonęła organizacja obchodów 3 maja ...(totalnie nieudana)? Na takie marnotrawstwo pieniądze są ...na rzeczy czy sprawy istotne już brak

  • gość 2019-05-20 09:17:34

    Popieram p. radną , w parku w którym jest plac zabaw aż strach wyjsć z dziećmi. Ptaki to natura i w zasadzie pewna ilość nie przeszkadza ale tutaj.... coś trzeba z tym zrobić, bo to jest prawdziwa plaga. Idąc Aleją Piasta najlepiej uzbroić się w parasol, bo nigdy nie wiadomo kiedy i w jakim momencie coś na nas spadnie, moze w najmniej odpowiednim np. idąc na ważne spotkanie pod krawatem...

  • gość 2019-05-20 09:18:41

    Jak to władza nic nie robi? Zainstalowała karmniki w parku! Mnóstwo karmników - czyli dba o ptaki! A że ludziom ptaszyska srają na głowę, to drobiazg. Że dzieci ślizgają się na obsranych chodnikach w parku (po deszczu), to też drobiazg. Przecież władza nie chodzi, tylko jeździ, więc nic na głowę nie spada. Pokażcie drugie takie miasto w Polsce, gdzie chodniki byłyby jedną wielką kloaką!!!

  • Gościu - niezalogowany 2019-05-20 10:29:54

    A podejmowano próbę z sokolnikami???

  • Gość - niezalogowany 2019-05-20 11:46:17

    No właśnie....sokolnika zatrudnić....w Niemczech np.tak robią i pozbywają się problemu.

  • Zlotowianka - niezalogowany 2019-05-20 12:33:48

    Szanowny Panie Burmistrzu naszego obranego miasta! Może zechce Pan pospacerować ulicami Złotowa i przyjrzeć się chodnikom, na których nie dość, że odchody ptasie, to także wyrzucone z gniazd pisklęta. Może zauważy Pan, że problemem są popularnie nazywane kawki, które z Pana budek nie korzystają, lecz na gałęziach wiją gniazda. A specjalistom od negowania zasadności użycia owych siatek, pragnę zwrócić uwagę, że są różnej wielkości owe oczka, w zależności, jaką się wybiera. Natomiast co do wiewiórek, to pragnę zauważyć, że wiewiórki raczej nie latają , więc nie będą znad konarów starały się dostać na drzewo. Z poważaniem mieszkanka Złotowa

  • Gość - niezalogowany 2019-05-20 16:52:14

    Ach Pani mieszkanko Złotowa, przecież Pan Burmistrz jest z Górzna a tam ptaków w bród i sołtys nie ma z tym żadnego problemu. U nas albo promenady bez drzew i ptaków albo parki z drzewami pełnymi wron. W Złotowie jak miasto czegoś nam nie zabierze , nie pozwoli zrobić to jak pies ogrodnika sami nic poza odgradzaniem się od mieszkańców nic nie robi. Szanowna Pani mieszkanko Złotów to miasto zarządzane bez nas i nie dla nas. Fikcyjne konsultacje z mieszkańcami to norma, akcje że Strażą Miejską straszące mieszkańców to kolejna norma, brak jakichkolwiek rozmów i spotkań z mieszkańcami po wyborach bo jak już się jest burmistrzem to w takim mieście jak Złotów jest się Królem. Cóż wybory samorządowe się odbyły i trudno trzeba teraz czekać aż pięć lat a potem być może to samo bo Złotowianie boją się zmian. Dlaczego, nie wiem.

  • gość 2019-05-20 16:57:04

    A ja dołożę sprawę kompletnie zapaskudzonych kloszy oświetlenia ulic. Najgorzej w parkach na złotowskiej starówce i promenadzie To jakaś wadliwa konstukcja lamp powoduje, że brud dostaje się do wnętrza. Może potrzebne uszczelnienie i przemycie kloszy zamiast pozostawienia takiego stanu aż do wymiany lampy. Wystarczy dokupić parę kloszu, kilka osób z prac intewencyjnych,sprzęt do mycia, przyczepa i na niej drabina. Zdjąć wyczyścić założyć. A te dodatkowe klosze po to by to zrobić szybciej.

  • gość 2019-05-20 17:44:59

    w naszym mieście same psie i ptasie niespodzianki to fakt na każdym kroku a trawniki to szczególnie, natomiast boczne ścieżki i uliczki pełne rozbitego szkła po butelkach, myślę, że powodem tego jest zbyt mało koszy na śmieci, albo zbyt rzadko opróżniane jak chociażby te na plaży przy Zaciszu,

  • Gość - niezalogowany 2019-05-20 19:03:03

    A co na to wszystko sam Pan Burmistrz bo przecież z miasta jakie zastał, nie da się zrobić lasu bez zalesienia tak jak z lasu nie da się zrobić miasta bez zasiedlenia. Proste a jakie trudne, prawda

  • Gość - niezalogowany 2019-05-20 19:30:43

    A ja mam pomysła: wyrżnąć resztę drzew, powystrzelać ptaki, trawniki zalać betonem, codziennie rankiem grubym wężem opłukać miasto z kurzu i będzie pięknie!!!! Oj ludziska, ludziska, cieszcie się, że w ogóle mamy jeszcze jakieś ptaki. Sami sobie dla własnej wygody szykujemy pustynię.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-20 20:07:01

    I moje miasto I moje miasto Złym gównem owiane

  • Gość - niezalogowany 2019-05-21 03:27:34

    Tacy miłośnicy zwierząt, a z ptaszkami nie mogą sobie poradzić. Niech VIVA,,fundacja, wolontarisze i jej pachołki" Ogłosić ! ,,Złotów bez zwierząt i ptaków". Wiewiórki, łasice, kuny,szczury,myszy,krety i inną swołocz wypędzić z tego nordyckiego miasteczka .Osy,trutnie,trzmiele,pszczoły, komary,waszki- muchozolem.Modliszki niech tylko fruwją ,to tu,to tam z kwiatka na kwiateczek.Piaskownice zasłanianie,bo koty nocą srają,a w dzień wasze najukochańsze wnuczki skarby wygrzebują!

  • Szpak M. - niezalogowany 2019-05-22 10:05:53

    To co ja mam ze swoja kupa zrobic?

  • BATMAN - niezalogowany 2019-05-22 10:10:34

    sprzedam nietoperza lub z nietoperza. nr telefonu to 07 zadzwon

  • BRUCE WAYNE - niezalogowany 2019-05-22 10:13:11

    sprzedam nietoperza lub z nietoperza. nr telefonu to 07 zadzwon

  • gość 2019-05-24 01:33:39

    brawo pani Agnieszko, widać że ma Pani talenty organizacyjne po pani ŚP. Ojcu Joachimie - wielkim Złotowianinie który tak przedwcześnie odszedł. On tez był wielkim społecznikiem i jednocześnie skromnym człowiekiem od którego biła dobroć, niech Pani kontynuuje Jego dzieło, bo ma pani wielki szacunek wśród mieszkańców , szczególnie osób starszych i w średnim wieku. Ja chciałabym Pani bardzo podziekować za Pani cenne porady w sprawie leków i czynię to nie tylko w swoim imieniu lecz w imieniu wielu starszych osób

  • Maria - niezalogowany 2019-05-24 14:45:53

    Zgadzam się z panią radną, wiele chodników i ławek jest zabrudzonych ptasimi kupami, dziwie się że Urząd Miasta tego nie widzi

  • gość 2019-05-27 11:44:14

    Wokół basenu jest mnóstwo ptasiego łajna , kiedy miasto zrobi z tym porządek?? Strach parkować na parkingu jak ktoś ma trochę lepsze auto

  • Gość - niezalogowany 2019-05-30 14:02:16

    Popieram. Wczoraj jechałam samochodem i centralnie na przednią szybę atak. Paskudnie to wyglądało nie mówiąc o wystraszeniu się.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-30 18:37:50

    Coraz więcej ptactwa, to coraz więcej odchodów, dlaczego miasto z tym nic nie robi?

  • Gość - niezalogowany 2019-05-30 20:52:16

    Czego się nie zrobi aby zaistnieć :) Człowiek tyka się nawet gowna żeby być medialnym

  • Arab - niezalogowany 2019-05-30 20:55:07

    Pod zabajką jebie łajnem końskim. Zróbcie coś z tym. Nie szkoda wam tych zwierząt męczyć?

  • gość 2019-05-30 23:17:12

    Ptactwo jest coraz bardziej natrętne, trzeba coś zacząć z tym robić bo nas zas...