:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C

Opłaty cmentarne muszą wzrosnąć

Administracja, Opłaty cmentarne muszą wzrosnąć - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 16/10/2019 18:00

Nawet o kilkaset procent - twierdzi Grzegorz Białas z zakładu zarządzającego cmentarzami.

Dziś sprawa wygląda tak: płacisz 100 zł i masz prawo do grobu o wymiarach 2x1 m. Przez dwadzieścia lat.

Twoje pieniądze bierze zarządca - Zakład Energetyki Cieplnej i Usług Komunalnych w Jastrowiu i za nie sprząta i wywozi śmieci, opłaca prąd i wodę. Za 5 zł rocznie.

- Coś z tym trzeba zrobić! Te opłaty powinny wynosić z 600 zł - podczas sesji Rady Miejskiej w Jastrowiu mówił Grzegorz Białas, prezes ZECiUK-u.

Z jego wyliczeń wynika, że sam wywóz śmieci z cmentarzy w Jastrowiu, Brzeźnicy i Sypniewie kosztować ma w tym roku nawet 150 tys. złotych. Koszty te wzrosły w tym roku niemal dwukrotnie. Dlatego, zdaniem firmy komunalnej, za samo sprzątanie i usuwanie odpadów z nekropolii rodziny zmarłych powinny płacić 30-40 zł rocznie od grobu. A, co podkreśla G. Białas, wzrosły także inne koszty utrzymania cmentarzy. Dziurę w budżecie pokazują dane za osiem miesięcy tego roku. Z opłat za grunty i urządzenia na cmentarzach komunalnych wpłynęło niespełna 10 tys. zł, podczas gdy za same śmieci koszty wyniosły ponad 56 tys. złotych.
Tymczasem, co podczas sesji przyznał burmistrz Piotr Wojtiuk, opłaty cmentarne niezmieniane były od lat.

Ceny zamrożone

Stawki opłat za grunty i urządzenia na cmentarzach komunalnych w Jastrowiu i Sypniewie obowiązują od 2008 roku. Na cmentarzu w Brzeźnicy od roku 2011. Wynoszą one tyle samo.

Opłata za grób o wymiarach 0,6 x 1,20 m:
- za miejsce na grób ziemny na okres 20 lat - 55 zł
- za zezwolenie na obmurowanie grobu wewnątrz - 55,00 zł

Opłata za grób o wymiarach 2 x 1 m:
- za miejsce na grób ziemny na okres 20 lat - 100,00 zł
- za zezwolenia na obmurowanie grobu wewnątrz - 75,00 zł

Opłata za zarezerwowanie 1 miejsca na cmentarzu na 20 lat - 300,00 zł

Radni Rady Miejskiej w Jastrowiu byli zaskoczeni wysokością kosztów utrzymania cmentarzy.

- Wiąże się to między innymi z fatalną ustawą śmieciową - uważa Piotr Kurzyna.

- To są wartości, o których musimy rozmawiać jako przedstawiciele społeczeństwa, a tego brakuje w tej radzie. Musimy szukać optymalnych rozwiązań, bo te pieniądze na utrzymanie cmentarza pochodzą z podatków mieszkańców Jastrowia.

Płacisz albo po grobie?

Rozwiązania szukać musi zarówno miasto, jak i ZECiUK. Problem w tym, że choć opłata jest tak niska, to i tak część osób jej nie uiszcza. Kilka lat temu zakład komunalny okleił więc groby prośbami o dokonywanie wpłat. Na ślepo, informacje zamieścił na wszystkich grobach. Część osób miała o to pretensje, ale część zapłaciła.

- W ciągu 2-3 miesięcy ludzie wpłacili kilkanaście tysięcy. My zebraliśmy pretensje, a miasto pieniądze - mówi G. Białas. Możliwe, że jeszcze w tym roku spółka powtórzy tę akcję.

Problem jednak w tym, że właściwie nie wiadomo kto z opłatami zalega. Aby to sprawdzić trzeba by przeszukać archiwum, a do tego nikt się nie kwapi. Gdyby jednak ZECiUK, w porozumieniu z miastem, ustalił, kto płacić nie zamierza, mógłby zlikwidować grób jego rodziny. Prawo takie daje regulamin cmentarza komunalnego w Jastrowiu.

„W przypadku nieuiszczenia opłaty przedłużającej termin ważności uprawnień do grobu lub rezerwacji miejsca grzebalnego, rezerwacja wygasa, a grób może zostać zakwalifikowany do likwidacji.

Likwidacja grobu powinna być poprzedzona informacją umieszczoną na grobie i na tablicy informacyjnej w biurze zarządcy, określającą w szczególności termin jego likwidacji.

Informację, o której mowa (...) należy umieścić na co najmniej 6 miesięcy przed terminem likwidacji grobu. Z czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół.”

Tak to wygląda w teorii. W praktyce likwidacja grobu to problem. Jeśli jest on zadbany, to zarządca go nie ruszy z obawy przed pozwem cywilnym. Poza tym ktoś może zgłosić sprzeciw i uiści opłatę choćby po terminie, dzięki czemu w danej mogile spoczywać będzie nadal ta sama osoba, a czas biegnie od nowa. W przypadku, gdy w grobie jest więcej osób, czas dla każdej liczy się z osobna.

Wysokość opłat za za miejsce na cmentarzu zależy od burmistrza. To on ustala je w drodze zarządzenia. Na pytania o to czy zamierza je podnieść, o ile i kiedy do zamknięcia tego wydania Aktualności Lokalnych Piotr Wojtiuk nam nie odpowiedział.

Łukasz Opłatek

Przepisy są proste - grób nie może być użyty do ponownego pochówku przed upływem 20 lat. Później już tak. To czas, w którym zwłoki zmieniają się w szczątki. A fachowcy z branży pogrzebowej powiedzą, że to czas mineralizacji, czyli rozkładu tkanki ludzkiej (finanse.wp.pl z 2018)

Reklama

Opłaty cmentarne muszą wzrosnąć komentarze opinie

  • Pracownik - niezalogowany 2019-10-16 18:35:05

    Ciekawe czy Bialas na sesji pochwalił się tym że pracownicy mu uciekają z firmy. Najpierw dwoje z oczyszczalni, teraz kadry mu stopnialy do zera. Problem mu znany, lecz Rudowłosa rzuciła na niego czar. Najlepiej wszędzie podnieść ceny niech ludzie płacą, a nie powiedzieć że firma notuje straty. Dlaczego o tym nie powiedział?Cierpią pracownicy, którym zabrał pseudo premie.Co roku ten sam problem na cmentarzu-żadnego TOI TOJA. Ludzie latają po krzakach. Gosciu nie radzi sobie z prowadzeniem firmy i to żadna tajemnica.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 19:05:44

    Dlaczego mamy placic jeszcze za wywozenie śmieci z cmentarza? Kazdy płaci co miesiąc za smieci. Może jeszcze niech postawia na mieście skarbonki przy smietnikach i przed wrzuceniem papierka wrzucimy pare groszy do skarbonki?

  • gość 2019-10-16 19:28:44

    kpina ,niech sam doplaca z wlasnej kieszeni a nie jeszcze najlepiej po 600 stow dac od glowy,a smieci przy cmentarzu to problem miasta a nie zwyklych ludzi,to sa smietniki publiczne a nie prywatne

  • gość 2019-10-16 19:31:32

    Gwoli ścisłości: Nie ma czegoś takiego, jak "likwidacja grobu". Grób zawsze będzie grobem. Grobu nie likwiduje się, a przydziela się go do pochowania kolejnym osobom i tak to się prawidłowo nazywa.

  • gość 2019-10-16 19:46:49

    Białas ostatnio szaleje mnożąc sobie wrogów. Niedawno zaproponował rezygnację stawiania na grobach zniczy, kwiatów i stroików by te pieniądze nagonić księżom (liczy na rozgrzeszenie?) i zaoszczędzić na wywozie odpadów. Teraz chce radykalnie podnieść opłaty cmentarne o 600% i zbezcześcić szczątki leżące w grobach nie opłaconych. Leżą tam w większości byli mieszkańcy Jastrowia a to historia miasta i należy się im szacunek na zawsze, nawet na koszt miasta i Białasa też. Może i kiedyś jego rodzina przestanie opłacać jego grób więc zostanie w związku z brakiem opłat zniwelowany i historia koło zatoczy.

  • gość 2019-10-16 19:53:47

    A może by tak zacząć właśnie od Prezesa i jego wypłaty ? Może ktoś wie jakie są zarobki Pana Prezesa z samej firmy Zeciuk? , bo wiadoma sprawa , że jeszcze ma przepisaną firmę Jastimpex na żonę.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 20:26:08

    W Jastrowiu TANIO.
    Może i TANIO.
    W Złotowie DROGO.
    Napewno za DROGO.

  • Gość678 - niezalogowany 2019-10-16 21:42:32

    Placisz za smieci ze swojego gospodarstwa domowego. Smieci z cmentarza to inna bajka. Za każdą tone smieci trzeba w Zlotowie na regionalnym wysypisku zapłacić spore pieniadze. Nie rozumiem takiej mentalnosci ludzi ze to problem gminy czy odbiorcy odpadow. A kto to wyrzuca ? Bialas ?

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 21:44:23

    Wpierw niech się weźmie za ekipę która robi na cmentarzu i każdą robote papla, nie potrafią nawet grobu położyć ale o tym już nie długo!

  • GośćÓ - niezalogowany 2019-10-16 23:21:31

    I znowu pan białas słynny na cały powiat. Znowu podwyżki opłat wzięte z kapelusza tak jak było w styczniu za ogrzewanie. Nikt nie przyjdzie na twój pogrzeb jeśli będziesz podążał tą drogą grzesiu. Tak ty też umrzesz , dociera to do ciebie prezesiku?!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 23:39:51

    E tam.. podwyzki na cmentarzu...Lepiej zrobcie sobie podwyzki w UM darmozjady!! A tak na powaznie to przeplacacie przyspawanym do stołka urzedasom!!!
    Prosze mi wierzyc ze w Zlotowie jest mnostwo mlodych zdolnych osob ktore BARDZO chetnie bedą pravowac od 7 do 15 za najnizsza krajowa .Po co przeplacac jak sa chetni za mniejsza pensje!!!! Wniosek: [email protected]

  • gość 2019-10-17 06:46:45

    Zastanawiam się , czy chodzi tu o koszty związane z wywozem śmieci , czy likwidacją starych grobów !? Jeśli chodzi o śmieci , to np w moim przypadku dążę do tego , aby grób był na bieżąco zadbany , a śmieci / pozostałość po starych zniczach , wkładach do zniczy , czy zmienionych wiązankach , czy kwiatach zmieściłyby się w 60 litrowy worek ! Taka ilość odpadów wystarczy na utrzymanie porządku i estetyki grobu ! Chyba , że ktoś robi z grobu pokazowe ,,mauzoleum,, , bo ma dużą kasę , niech płaci stosownie do swoich upodobań !! Inna sprawa , to , to co trzeba uprzątnąć wokół grobu tj. liście itp. , bo to już jest sprawą wydatków budżetowych pochodzących z naszych podatków jako teren gminny ! Jeśli chodzi o miejsca na mogiły , to na starej części jest wiele grobów naprawdę zaniedbanych , bardzo starych /kilkadziesiąt/ i z tym trzeba zrobić porządek ! Nadzorujący groby z rodziny powinny złożyć deklarację i uiszczać np miesięczną lub roczną opłatę np 5 zł/ miesiąc ! Niewielka to suma , ale biorąc pod uwagę ilość grobów wystarczająca do pokrycia wszystkich kosztów z naddatkiem ! Jednocześnie należy unormować opłaty za wielkość zajmowanego miejsca pochówku , bo niektóre groby , to naprawdę przesada ! Trochę skromności chociażby na cmentarzu ! Czy ten zmarły pochwalałby takie pokazówki bogactwa ! Najładniejsza chałupa, najlepszy samochód , najbogatszy ciuch , najbardziej wystawny grób !

  • Gość - niezalogowany 2019-10-17 06:48:09

    Kościół niech dokłada. Odprawiają tam swoje obrzędy biorę za to wielkie pieniądze więc niech płacą. Czarna mafia.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-17 07:51:30

    Zeciuk sprząta groby? Moze jeszcze je myja, czyszcza z mchu itd.? Przecież sprzątanie Zeciuka to skoszenie trawy, grabienie lisci i wywoz smieci. Groby i wokol grobow każdy sprzata sam!

  • Gość - niezalogowany 2019-10-17 08:31:57

    Człowieka spalić. Prochy do urny. Urna na półkę na komodzie w domu i do widzenia. Tak jak to robia w usa czy w stanach. Albo rozsypac wg zyczenia w morzu czy w gorach. Ale panstwo musi miec kase z czego doic nawet z trupa 40 lat po jego smierci.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-17 09:48:23

    To co napisano powyżej to prawda. Przecież po 40tu latach w grobie nic już nie ma więc dlaczego ci którzy w tym samym miejscu grzebią swoją bliską osobę muszą płacić za dwie osoby.
    Taka sama sytuacja dotyczy tzw grobów głębinowych które zajmują tyle samo miejsca co pojedynczy. Dlaczego płaci się taka sama opłatę jak w przypadku kiedy groby są obok siebie.
    Jakie prawo samorządy i instytucje komunalne mają do pobierania opłat pokładowych przy grobach głębinowych i do jakiej głębokości ziemia w jednym miejscu stanowi własność miasta, parafii i jakie przepisy prawne to określają.
    Przecież każdy kto decyduje się na grób głębinowy za jego wykopanie płaci a przy ponownym pochówku znowu za wykopanie płytszego grobu też płaci.
    Tak więc należność za usługę wraz z podatkiem została uregulowana a zajmowane miejsce powierzchni gruntu nazwane pokładowym jest pojedyncze. Powstaje pytanie dlaczego pobiera się podwojone opłaty.
    To jawne i chore okradanie ludzi po stracie bliskiej osoby i nie wiadomo dlaczego przez tyle lat ludzie na to się zgadzają.
    Dlatego nie mają wsparcia wśród księży.

  • gość 2019-10-17 11:50:21

    Ciekawe czy po 20 latach po śmierci nie zniwelują grobu Białasa? Ile w tym okresie będzie stało na nim zniczy i innych rzeczy? W swym testamencie zapisze by był goły?

  • Pracownik - niezalogowany 2019-10-17 15:24:50

    W Zeciuku nie rządzi Białas tylko dwie baby których on słucha i jest wpatrzony w nie jak w obrazek. To te dwie (A.P. i I.Ż.) sieją zament w tej firmie...

  • gość 2019-10-17 18:59:07

    zlikwidować śmietniki i niech każdy zabiera swoje ze sobą.

  • gość 2019-10-17 20:10:22

    Ciekawe co na to rada miejska czy zrobią, takie podwyżki ? Trzeba im zadać to pytanie na sesji rady

  • gość 2019-10-17 21:00:12

    Postaram się być całkiem neutralnym wobec opisanego problemu ! Jak zwykle każdy problem jest okazją dla anonimowych wywodów wszelkiej maści osób o chorobliwym nawyku obrażania ! ZECIUK , to firma ,której działalność musi być oparta o
    oparta o bilans finansowy i jest to kontrolowane / chyba , że się mylę/ ! Działalność nie może przynosić strat ! Jeśli utrzymanie cmentarza /odpady komunalne, oświetlenie, porządkowanie , woda, nadzór , pracownicy cmentarza , usługi przynoszą straty , to szef firmy byłby idiotom , żeby ten fakt ukrywał ! Mamy demokratycznie wybrane Władze Miasta, Radę Miejską i oni powinny podjąć stosowną decyzję , ale po b. dokładnej analizie materiałów ZECIUa ! Każdy mieszkaniec musi , czy mu się podoba , czy nie dostosować się do podjętych decyzji ! Jednak kazda decyzja musi mieć pełne uzasadnienie !

  • gość 2019-10-17 22:21:19

    Godnie pochować człowieka to nie żadna łaska i biznes, to obowiązek zarówno rodziny jak i władz miasta którego mieszkaniec/-ka są pochowani. Jeśli Białas chce podnieść tzw opłaty cmentarne (za grób z 1 tys do 6 tys) to niech najpierw wystąpi do rządzących o podwyższenie zasiłku pogrzebowego też o 600% (z 4 tys do 18 tys). Białas chce dużo więcej, ksiądz chce też dużo więcej, zakład produkujący trumny też, W przypadku akceptacji wniosku Białasa przez rządzących nikt nie wniesie sprzeciwu, wystarczy na opłaty dla Białasa, dla księdza, dla tumieniarza, dla grabarza i zostanie na dobra stypę.

  • gość 2019-10-17 23:18:47

    Usługi cmentarne, chodniki, drogi, służba zdrowia, opieka społeczna, porządek publiczny (Policja) itp to nie biznes, Białas szuka pieniędzy na inwestycje (kanalizacja Brzeźnicy, Sypniewa) kosztem innych usług (cmentarz, koszty wywozu odpadów, ogrzewanie, ścieki, woda)

  • gość 2019-10-18 08:06:35

    Dajcie spokój. Czy wy to czytaliście ze zrozumieniem? 100 zł za grób na 20 lat !!! To daje 42 grosze miesięcznie. O co kłótnie? Proponuję w takim razie zrobić na 1 listopada zbiórkę na fundusz cmentarny. Przy wejściu każdy wrzuci co łaska, lub weźmie kwitek na wpłatę przelewem choćby 5zł wykona i sprawa rozwiązana. Dziękuję

  • Gość - niezalogowany 2019-10-22 22:16:49

    To nie do końca prawda, że opłata to 5 zł. na rok. Właśnie nie dawno trafiła w moje ręce faktura za pochówek na której widnieje pozycja,, zarządzanie cmentarzem", która wynosi 500zł.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-22 22:22:56

    Przy pochówku na fakturze widnieje pozycja,, zarządzanie cmentarzem" i wynosi 500zł, więc okazuje się, że nie płacimy 100zł za miejsce a 600zł.

Dodajesz jako: |