Ósma książka złotowskiej pisarki Małgorzaty Modrak

Złotowska gerontolog Małgorzata Modrak wydała kolejną ósmą już książkę. Tym razem poradnik skutecznej komunikacji między seniorem a jego rodziną i/lub opiekunem. Jak głosi w swej książce "Rozmawiajmy ze sobą, potrzebujemy tego do życia jak powietrza".

Gerontolog Małgorzata Modrak
Gerontolog Małgorzata Modrak

Za kilka dni w księgarniach dostępna będzie ósma już autorska książka złotowskiej pisarki i gerontolog Małgorzaty Modrak. Tym razem autorka porusza tematykę porozumienia między generacjami. Tytuł "Porozumienie ponad pokoleniami. Rodzinny uniwersytet trzeciego wieku" to pozycja przeznaczona dla wszystkich, którzy stoją u progu starości swych rodziców lub od lat zmagają się z problemami opiekuńczymi względem seniorów. W piętnastu rozdziałach specjalistka od starości opisuje zagadnienia zdrowotne, pojęcie rewitalizacji, czyli odmładzania, postawy pacjenta w chorobie, wpływ aktywności fizycznej na wiek biologiczny organizmu. W książce nie zabrakło też rozdziałów o starzejących się rodzicach, babciach, dziadkach, ale też przeżywaniu śmierci bliskiej osoby i żałobie. Ciekawostką jest rozdział zatytułowany "Trzecia płeć", w którym autorka porusza ważki problem traktowania seniorów jako ludzi trzeciej kategorii. 

Książka skonstruowana jest z dwóch integralnych części pierwszej teoretycznej i drugiej praktycznej. W części praktycznej autorka omawia podstawy skutecznej komunikacji, komunikowanie sie z osobą starszą, sytuacje trudne w relacji osoba starsza - jej opiekun, komunikację z osobą demencyjną i dekalog komunikacji z seniorem zawierający wskazówki jak dojść do porozumienia z osobą starszą, która ewidentnie działa na swoją szkodę. Zarówno opiekunowie osób starszych jak i seniorzy, którzy zmagają się z przewlekłymi schorzeniami często ulegają wypaleniu i depresji. Ta książka ma ułatwić relacje pomiędzy przedstawicielami młodszej i starszej generacji. Bez obopólnej współpracy życie dziadków, dorosłych dzieci i wnuków nie będzie łatwe, zwłaszcza, gdy kilka pokoleń mieszka pod jednym dachem. Książkę "Porozumienie ponad pokoleniami. Rodzinny uniwersytet trzeciego wieku" wieńczy rozdział pod tytułem "Karta praw dziadków". Pozycja stanowi mieszankę treści poradnikowych, wiedzy naukowej i anegdot z biografii sławnych ludzi.

            Dla gerontolog Małgorzaty Modrak książka stanowi ważny krok w badaniach nad starością. Duże nadzieje autorka łączy z rozdziałem "Trzecia płeć", który wprowadza do gerontologii pewne novum. Być może otworzy to Czytelnikom oczy na kluczowe dla okresu późnej dojrzałości sprawy. Poza tym autorka po raz kolejny podnosi tematykę odmładzania i sposobów na jak najdłuższe cieszenie się dobrym zdrowiem i młodym wyglądem. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na długowieczność i złotowska gerontolog opisuje je szczegółowo. Książka "Rodzinny uniwersytet trzeciego wieku" stanowi drugą część serii dla seniorów wydanej w gliwickim wydawnictwie Helion. Pierwsza książka Małgorzaty Modrak "Trzeci poziom dojrzałości. Szczęśliwe życie po sześćdziesiątce" przez kilkanaście tygodni znajdowała się na liście wydawniczych bestsellerów.

            Gratulujemy i zachęcamy do lektury książki.

            Redakcja

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu