:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
Administracja, Ostra wymiana zdań temacie dróg gminnych - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 14/06/2019 07:00

Roman Jopek miał zastrzeżenia do decyzji podjętej w łobżenickim magistracie. W debacie na argumenty starł się z burmistrzem Piotrem Łososiem

Piątkowe obrady rozpoczęły się od zmiany w ich porządku. Jak wskazywał Antoni Kapeja, przewodniczący Rady Miejskiej w Łobżenicy, na wniosek burmistrza do programu sesji włączono uchwałę określającą zasady dotacji celowej z budżetu gminy na dofinansowanie wymiany niskosprawnych kotłów grzewczych na niskoemisyjne źródła ciepła. Według wstępnych założeń pomoc taka ma wynosić do 50% wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 2000 zł. Radni przychylili się do tej propozycji.

Następnie rozpoczęła się debata dotycząca sprawozdania burmistrza z okresu międzysesyjnego. Zapoczątkował ją Ryszard Biniak. Radny chciał wiedzieć, gdzie został wywieziony humus z przebudowy drogi do Kościerzyna Małego. Burmistrz wskazywał, że na to pytanie nie odpowie na sesji, lecz na piśmie.

Aleksander Tadych także pytał burmistrza o tę drogę.

– W sprawozdaniu informuje pan, że został złożony wniosek o dofinansowanie na jej przebudowę. Proszę o informację, na jak długi odcinek – wskazywał.

– Został złożony wniosek do PROW–u na bodajże 950 metrów – rozpoczął P. Łosoś. Dodał jednak, że precyzyjne dane poda na piśmie.
Radny pytał też o program termodernizacji budynków użyteczności publicznej, w którym aplikowała gmina.

– Jakie mamy gwarancje, że ten wniosek przejdzie? Musimy sobie zdać sprawę z tego, że to się łączy z dużym wydatkiem ze strony gminy. Tymczasem mamy do realizacji potężne inwestycje – stwierdził.

– 16 maja zarząd województwa wielkopolskiego podjął uchwałę o dofinansowaniu w całości naszego wniosku. Poświęciliśmy mu dwa lata, przygotowując go dla czterech obiektów: urząd miejski, przedszkole w Łobżenicy, Szkoła Podstawowa w Dźwiersznie oraz centrum profilaktyki w parku miejskim w Łobżenicy – wyjaśniał burmistrz. Wskazał, że wniosek, pierwotnie oceniany pozytywnie pod względem formalnym, znalazł się na pierwszym miejscu na liście rezerwowej dofinansowań.

– Mocno o niego zabiegaliśmy. Były pewne oszczędności, departament musiał przeliczyć pieniądze i tych pieniędzy wystarczyło. To dla nas bardzo dobra wiadomość. Mamy opracowaną dokumentację dla tych obiektów. Wartość inwestycji jest szacowana na około 5,5 mln złotych, z tego gmina wykłada 1,92 mln zł. Analizowaliśmy, czy udźwigniemy to w sensie finansowym. Rozmowy z panią skarbnik i na komisji budżetowej wskazują, że nie ma zagrożenia. Na realizację tego zadania mamy dwa lata. Przygotowujemy dokumenty do podpisania umowy z marszałkiem – mówił P. Łosoś.

Aleksander Tadych miał też uwagi do nazewnictwa przebudowy świetlicy w Luchowie.

– Nadal nie został przywrócony prawidłowy zapis. Była mowa o przebudowie i rozbudowie, teraz określa się to jako rozbiórka i przebudowa. Dlaczego to odbywa się w taki sposób? Dlaczego radni nie są informowani, że doszło do tego, że świetlica cała została zgruzowana? Czy decyzja o tym została podjęta na podstawie jakiejś ekspertyzy, wykonanej np. przez biegłego? – mówił A. Tadych.

– Szczegółowo odpowiem na piśmie, natomiast w momencie składania wniosku nie mieliśmy żadnych ekspertyz ani badań. Nazwaliśmy to tak, jak nazwaliśmy. W trakcie przygotowywania dokumentacji projektowej wyszły różne rzeczy, że coś jest za słabe, że nie warto, że trzeba to zmienić. Chciałbym rozwiać te wątpliwości. To nie była próba obejścia czegokolwiek, że zgruzowaliśmy, a przecież tak w nazwie nie jest – mówił P. Łosoś. Dodał też, że nazwa została m.in. ze względu na takie określenie projektu w dokumentacji.

– Nie mogę zgodzić się z jedną rzeczą. Niejedną inwestycję w życiu przeprowadzałem. Jeżeli coś jest wsparte dofinansowaniem, to jeśli przy rozliczeniu zabraknie przysłowiowej kropki nad i, mogą pojawić się problemy. Jak to jest zgłoszone? Jako przebudowa czy rozbiórka i budowa? – precyzował A. Tadych.

– Jeżeli coś by tam było nie tak, nieuzgodnione, niedopowiedziane, to byłoby to zaprzeczenie postawionym nam przez urząd marszałkowski warunkom. Udzielę precyzyjnej odpowiedzi w tym temacie. Wszystkie decyzje były omawiane, ustalane, uzgadniane. Gdyby było inaczej, UM byłby pierwszy, by to weryfikować – uzupełniał P. Łosoś.

O sytuację szpitala w Wyrzysku i udział gmin, w tym gminy Łobżenica, w jego wsparciu pytał Edward Starszak.

– Odbyły się dwa spotkania. Chodziło generalnie o to, jak gminy mają wspierać szpital w Wyrzysku. Jest dla nas rzeczą oczywistą, że jest on dla naszej gminy bardzo ważny. Konstruujemy porozumienie dotyczące wszystkich gmin i równego wsparcia dla szpitala. Mamy projekt, który został skierowany do analizy prawnej. Zakłada on zasady współpracy ze szpitalem i wsparcia go. Jest tam propozycja dwóch złotych od mieszkańca, co w naszym przypadku daje około 20 tys. zł rocznie. Zależałoby nam na tym, żeby z tych pieniędzy była zrobiona konkretna rzecz – mówił P. Łosoś. Radny chciał też wiedzieć, co wykazała ekspertyza tzw. „mostu Arndta”, czyli drewnianej przeprawy na Łobżonce, biegnącej z miasta w stronę Luchowa.

– Mamy szerokie opracowanie, które ocenia stan obecny. To co chcemy zrobić z tym mostem jest ściśle uzależnione od tego, jaką ma on pełnić funkcję. Czy ma to być taki most jak był, tzn. przejeżdżały po nim samochody, maszyny rolnicze – wówczas potrzebna jest totalna przebudowa. Czy też ma być to przeprawa pieszo–rowerowa, o nośności do 3,5 tony. Po drobnym liftingu mógłby pełnić taką rolę. Sami się zastanawiamy, co zaproponować, bo ważniejszy jest w tej chwili most na ul. Targowej – mówił P. Łosoś.

W finale tej części sesji wyróżniona została Danuta Dubicka. Skarbnik gminy Łobżenica zyskała bowiem pierwsze miejsce i zaszczytny tytuł najlepszego skarbnika samorządu w gminach miejsko–wiejskich do 10 tys. mieszkańców. Ranking ten powstał na podstawie analizy osiągnięć oraz bardzo szczegółowych kryteriów. Jego autorem jest Gazeta Prawna.

Miłym akcentem było wyróżnienie Danuty Dubickiej, która zdobyła tytuł najlepszego skarbnika samorządu w gminach miejsko–wiejskich do 10 tys. mieszkańców


Uwagi Romana Jopka

– Panie przewodniczący, gdy ja robiłem drogi, potrafił pan jeździć, kontrolować, sprawdzać, kopać itd. Przejechałem sobie teraz drogę w Luchowie. Jej remont przerwał sołtys, wskazując na zły gruz. Robiłem tę drogę, co nie było nawet rozliczone, bo tak się wkurzyłem. Obecnie nie ma jej kto zakonserwować. Wydajemy pieniądze na bzdury. Milion złotych na salę biesiadną w Luchowie, która była wyremontowana. Potem dalej będziemy ją utrzymywać jako mieszkańcy gminy. Prosiłbym, żeby pan przewodniczący i pan burmistrz powołali z radnych komisję do oceny dróg, które robiłem. Tak na dobry początek. Wtedy sprawdzimy, które będziemy kopać i weryfikować. Wówczas pokazałbym też, że za nieduże pieniądze można naprawić drogę Witrogoszcz–Izdebki. Tam wystarczy wyrównać pobocza. Czy to musi być całe rozbierane, drogo budowane? – rozpoczął Roman Jopek, sołtys Witrogoszczy Osady i przedsiębiorca zajmujący się m.in. budową dróg.

– Przyznaję, że oglądałem i jeździłem, robię tak do dzisiaj, nigdy natomiast nie kopałem, nie robiłem dziur – ripostował Antoni Kapeja.

– Na pana wnioski trzy razy był geodeta i były drogi kopane – mówił R. Jopek.

– Przychylam się do opinii, że trzeba to obejrzeć i nie potrzeba do tego komisji. Jesteśmy za tym, by naprawiać to jak najszybciej – dodał A. Kapeja. O progresie, jeżeli chodzi o stan dróg gruntowych w gminie, mówił burmistrz. Dodał też, że jest za ich wnikliwą weryfikacją, jeżeli to będzie przyczyniało się do ich jak najwyższej jakości. Nawiązał też do wypowiedzi Romana Jopka.

Roman Jopek, sołtys Witrogoszczy Osady i właściciel firmy ZULiT wyraził swoje niezadowolenie wobec tego jak został potraktowany przez gminę Łobżenica

Piotr Łosoś mówił, że od samego początku wobec firmy Romana Jopka jest pełna życzliwość


– Paradoks polega na tym, że gdyby umowa z Panem była zrealizowana, dzisiaj nie rozmawialibyśmy o drogach gminnych. Prosta odpowiedź. Nowy przetarg został rozpisany i jest wykonawca – mówił P. Łosoś.

– Takiej podłości, jak z pańskiej strony, nie otrzymałem w żadnej gminie. Mówię to uczciwie, może mnie Pan podać do sądu. Dzwoniłem do pracownika urzędu zajmującego się drogami. Opóźnienie pojawiło się dlatego, że wysiadła kruszarka. Z Warszawy ściągnąłem następną. Kupiłem podkłady betonowe do zgruzowania. Pracownik nie odbierał telefonu. Dodzwoniłem się do burmistrza – powiedział, że idzie to sprawdzić. Jak sprawdził, tak dzień później dostałem wypowiedzenie umowy. Można było na przykład wprowadzić kary dniowe, tymczasem otrzymałem karę wraz z wejściem na konto. To mi się zdarzyło po raz pierwszy, żeby mnie zrobić takim przestępcą. Przecież płacę tu podatki, zatrudniam około osiemdziesiąt osób na pełnym etacie. Cały czas mam tu pod górkę. Chciałem budować farmę fotowoltaiczną, to napotkałem na taki zestaw pytań od ekologii, jakbym chciał budować elektrownię atomową. A to robota gminy. Chętnie pokażę radnym wszystkie pisma, z których jasno wynika, że niczego nie przekłamuję. Można to było zrobić z klasą. Zrobił Pan to podle, po to, żeby mnie upokorzyć. Obraził mnie Pan – nie krył emocji Roman Jopek.

– Niepotrzebnie tak emocjonalnie Pan do tego podchodzi. Od początku jest pełna życzliwość jeżeli chodzi o współpracę z Pana firmą. Wszystkie wnioski o odroczenie, przesunięcie podatków były rozpatrywane pozytywnie. Otrzymał Pan wszystkie pisma dotyczące naruszeń warunków umowy. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurą. Tego, że zajęto Panu konto, nie wiedziałem. Dowiedziałem się po fakcie. Po tym, gdy powiedział Pan, że postąpiłem podle, powinienem wyjść z sali. Nie zrobiłem tego, bo nie będę się bawił w dziecinadę. Uczciwie do tego podeszliśmy – gdzie jest podłość? Nie ma Pan racji, staram się być życzliwy dla każdego – mówił P. Łosoś. Dlaczego doszło do zajęcia konta wyjaśniała skarbnik Danuta Dubicka, tłumacząc, że także miało to związek z procedurami przy tego typu postępowaniach.

– Przepraszam, takie są procedury– stwierdziła D. Dubicka.

– Biorę to na klatę, tylko można to było zrobić w inny sposób. Zapłaciłem, bo to była śmieszna kwota, jednak opinia poszła – dodał R. Jopek. Wymianę zdań zakończył Antoni Kapeja.

Sz. Chwaliszewski

Reklama

Ostra wymiana zdań w temacie dróg gminnych komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-06-14 07:23:05

  To jakiś absurd, dofinansowanie do wymiany kotła 50% ale nie wiecej niż 2 tys. Za 4 tys to sobie możecie kupic koze. Dobre piece kosztują od 10 tys i więcej.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-14 07:28:15

  Ciekawe dlaczego nie podjęto dyskusji o wydawaniu zgody przez gmine na przeksxtalcanie garaży w chlewnie. Taka sytuacja ma miejsce w Kunowe. Ścisła zabudowa nie ma zgody na chlew, buduje sobie garaż oczywiście ogromny i później wystepuje o przekształcenie w chlewnie. Gmina oczywiscie wydaje zgodę bez konsultacji z mieszkańcami.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-14 08:23:27

  W Witrogoszczy tez jakieś zmiany są robione w planie zagospodarowanie przestrzennego. Ciekawe jakie i pod kogo .

 • Gość - niezalogowany 2019-06-14 09:26:13

  Ładne korytko z jedzeniem za nasza kase

 • gość 2019-06-14 22:34:46

  A tzw. most Arendta remontowała firma ZULiT za niezłą kasę i za chwilkę go zamknęli he he he to jak z tą jakością budowy dróg?

 • Gość - niezalogowany 2019-06-15 07:16:30

  Ja się pytam gdzie jest kruszywo, które było w Wiktorówku.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Planuje zakup w 2019/2020

Planuje zakup w 2019/2020 mieszkania 3pok. lub małego domu do remontu. Proszę o kontakt osoby zainteresowane sprzedażą w tym czasie.


Auto Szpon Elektromechanik

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Mechanika Pojazdowa-Serwis

MECHANIKA POJAZDOWA AUTO MAR naprawa zawieszeń pojazdów naprawa układów hamulcowych wymiana sprzęgieł naprawa i wymiana układu wydechowego..


Mechanika Pojazdowa Części

AUTO MAR Warsztat samochodowy zaprasza na: Obsługę i naprawę klimatyzacji, Wulkanizacje, Wymianę zawieszeń, sprzęgieł, olejów, hamulców, pasków,..


Praca od zaraz!

UWAGA! W związku z dynamicznym rozwojem firmy, firma euroFASADA Więcbork poszukuje pracowników do produkcji stolarki aluminiowej, do montażu..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"