Paweł Owsianny opowiada o Spitsbergenie

- Nic z dotychczasowych doświadczeń nie może się równać z tajemniczym, nieprzystępnym, niebezpiecznym, szalonym i fascynującym Spitsbergenem – mówi kierownik wyprawy naukowo- badawczej, mieszkaniec Skórki

Na Spitsbergenie żyje więcej niedźwiedzi polarnych niż ludzi. - Miejscowi są twardzi i surowi - mówi Paweł Owsianny (fot. z arch. P. Owsiannego)
Na Spitsbergenie żyje więcej niedźwiedzi polarnych niż ludzi. - Miejscowi są twardzi i surowi - mówi Paweł Owsianny (fot. z arch. P. Owsiannego)

Jesteś kilka dni po powrocie ze Spitsbergenu, gdzie badałeś różnorodność tamtejszych glonów. Jednak interesują mnie początki Twojej przygody z poznawaniem świata przyrody, dbałości o ekologię – tego, co dzisiaj jest Twoim zawodem.

Pierwszą lekcję ekologii dostałem od mojego taty w wieku pięciu lat. Mieszkałem w małej miejscowości Bagdad niedaleko Wyrzyska. To był przedwojenny majątek, w czasach mojej młodości wieś skupiona wokół państwowego gospodarstwa rolnego. Centrum Bagdadu stanowił pałac, wokół którego rozpościerał się potężny sad, w tym pełen czereśni. Wiodła przez niego ścieżka na skróty. Gdy wędrowaliśmy nią którejś wiosny razem z tatą, postanowiłem zerwać kwitnącą gałąź czereśni dla mamy. Ojciec ujął mnie za rękę i spokojnym głosem zapytał: „Dużo osób chodzi tą ścieżką?”. Pokiwałem twierdząco głową. Po czym zadał kolejne pytanie: „Jak sądzisz, co by się stało, gdyby każdy, tak jak ty, chciał urwać gałąź, byłyby czereśnie?”. To dało mi do myślenia i może dzięki temu, że powiedział to tak spokojnie, a zarazem tak przyczynowo pamiętam to do tej chwili. Od tamtego momentu pojąłem, jak wielki wpływ ma postępowanie jednego człowieka na otaczający go świat. Można więc stwierdzić, że wtedy zacząłem swoją przygodę z ekologią.

Skąd wziął się pomysł na eksplorowanie Spisbergenu?...


Pozostało jeszcze 92% tekstu
Zaloguj się i zostań stałym Czytelnikiem

...

To tylko fragment artykułu (pozostało 12036 znaków). Aby czytać dalej ...

Subskrypcja na portalu

Zyskaj już dziś pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Wykup subskrypcję

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu