Piękne wakacje na Krecie

Już za kilka tygodni wakacje. Jeśli jeszcze zastanawiasz się dokąd się wybrać, rozważ Kretę

Wypoczynek na plaży

Kreta słynie z pięknych, piaszczystych plaż.  Wzdłuż całego wybrzeża wyspy można wypoczywać w blasku słońca, ciesząc się w dodatku ciepłą, przejrzyście czystą morską wodą. Większość plaż przyporządkowana jest do hoteli, wobec czego raczej nie zdarza się, aby nie można było znaleźć sobie miejsca. Warto także zrobić sobie kilka wycieczek i zobaczyć najbardziej zjawiskowe plaże wyspy. Jedną z nich jest Elafonisi. Charakterystyczny na niej jest różowy piasek, którego barwa spowodowana jest kruszejącymi koralowcami. To także miejsce, gdzie woda w morzu jest miejscami ciepła jak we własnej wannie i na tyle płytka, że bez obaw mogą się w niej pluskać maluchy.

Niezwykle piękna, ale też mniej uczęszczana przez turystów jest także Laguna Balos. Wypoczynek na tamtejszej plaży jest wielką przyjemnością, również ze względu na zapierające dech w piersiach, iście rajskie widoki.

Wyjątkowa kuchnia

Kreta to także raj smakosza. To tutaj, popróbować można greckiej, śródziemnomorskiej kuchni w najlepszym wydaniu. Warto wybrać się do rodzinnych tawern, prowadzonych przez rodowitych Greków. Musaka, souvlaki czy owoce morza przyrządzają oni znakomicie. To właśnie w Grecji warto przekonać się, że ośmiornica wcale nie musi być „gumowata”, tak jak powszechnie się sądzi. Na Krecie, warto też spróbować lokalnych specjałów, na przykład tymiankowego miodu. Trudno jest dostać taki gdzie indziej, na Krecie natomiast najlepiej kupić go wprost od pszczelarza. Z Krety warto też w ramach souveniru przywieźć raki – alkohol o różnych smakach, który Grecy popijają na przykład po zakończonym posiłku, ze względu na zbawienny wpływ trunku na trawienie.

Trochę historii

Kreta jest związana z jednym z najciekawszych mitów greckich – z mitem o Minotaurze. Ten potwór, syn króla Minosa zamieszkiwał ponoć labiryntu pałacu w Knossos. Samego Minotaura na Krecie nie spotkamy, ale to ruin posiadłości koniecznie trzeba się wybrać. To tam zobaczymy jedne z najstarszych europejskich zabytków, ponieważ Kreta jest kolebką cywilizacji naszego kontynentu. Wrażenie robią szczególnie piękne malowidła naścienne. Dla osób spragnionych większej dawki archeologii udaną będzie także wycieczka do muzeum w Heraklionie, gdzie znajduje się między innymi słynny dysk z Fajstos. Sam Heraklion jest także niezwykle urokliwym miastem, łączącym w sobie wiele epok i zróżnicowaną architekturę. W wolnej chwili warto zajrzeć do tamtejszych cerkwi, które są wyjątkowo piękne.

Wakacje na Krecie oferują liczne biura podróży. Ciekawą ofertę proponuje Rainbow, zajrzyjcie pod adres r.pl/grecja/kreta.

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu