Plażowy, luksusowy a może wielorodzinny? Zaskakujące oblicza kontenerów

Czy kontener, który niegdyś służył jako pojemnik do transportu drogą lądową czy morską, może z powodzeniem służyć jako luksusowe mieszkanie? Okazuje się, że nie tylko jest to możliwe, ale na dodatek stanowi zaledwie ułamek ciekawych i funkcjonalnych zastosowań kontenerów

Jak tłumaczą specjaliści z firmy Anga Kontenery, kontenery mają najczęściej znormalizowane wymiary (6 × 2,4 m), które można łatwo powiększyć do 8 x 3 m. Kontenery mogą być dodatkowo izolowane wełną grubości 75–150 mm lub poliuretanem grubości 80–100 mm, a także uzupełniane o klimatyzację, ogrzewanie, gniazdka elektryczne oraz inne udogodnienia.

Przerabianie kontenerów tak, by służyły jako funkcjonalna przestrzeń mieszkalna, to rozwiązanie coraz częściej spotykane w architekturze i szeroko pojętym budownictwie. Przykładowo firma Anga Kontenery sprzedaje i wynajmuje kontenery, które mogą pełnić funkcję mieszkań – zamontowano w nich pełne wyposażenie sanitarne, a nawet zabudowę kuchenną. Co więcej, kontenery tego rodzaju można bardzo łatwo dostosowywać do określonych warunków i aranżować w różne ciekawe kombinacje, dzięki czemu powstają wielce oryginalne konstrukcje. Co zatem można skonstruować z tych prostych elementów bazowych? Poniżej przedstawiamy kilka z możliwych rozwiązań.

Kontener w wersji luksusowej

Wbrew wciąż jeszcze popularnej opinii, kontenery wcale nie muszą oznaczać spartańskich warunków. Wręcz przeciwnie – jeśli tylko dysponujemy odpowiednim budżetem, nic nie stoi na przeszkodzie, by były one wręcz luksusowe. Dowodem może być rezydencja powstająca w gorącej Kalifornii, składająca się w całości z kontenerów (źródło: https://landlordacademy.com/luxury-shipping-container-home-built-california/). Za jej projekt odpowiedzialny jest odpowiedzialny jest architekt James Whitaker – entuzjasta niekonwencjonalnych rozwiązań, który już kilka lat wcześniej zaprojektował z kontenerów biuro. Luksusowa rezydencja będzie miała trzy sypialnie, obszerny salon, jadalnię, kuchnię, parę łazienek oraz garaż. Będzie w całości zasilana energią z baterii słonecznych. Twórcy projektu nie powstrzymuje nawet to, iż powstaje on na górskim, nierównym podłożu – okazuje się bowiem, że w takich warunkach kontenery sprawdzają się nawet lepiej niż zwykłe materiały budowlane.

Rezydencja w stylu plażowym

Luksusowa rezydencja to nie jedyny interesujący sposób wykorzystania kontenerów jako materiału do budowy mieszkań. Jak się okazuje, kontenery mogą także posłużyć za podstawę do skonstruowania tzw. domku plażowego. Taki budynek (znany jako The Beach Box, czyli „Plażowe Pudełko”) można wynająć na Long Island w Nowym Yorku. Do ukończenia projektu wykorzystano sześć kontenerów, a efekt jest spektakularny. „Plażowe Pudełko” zawiera nie tylko niezbędne do wygodnego wypoczynku elementy, takie jak kuchnia czy łazienki, ale nawet wyposażony jest w basen umożliwiający organizowanie imprez w iście amerykańskim stylu (źródło: https://www.treehugger.com/green-architecture/shipping-container-housing-comes-beach-jumps-shark.html). Co więcej, całość wykończono z użyciem elementów wykonanych z recyklingowanych włókien oraz bambusa, jest to zatem konstrukcja wykonana praktycznie w 100% z materiałów ekologicznych. Warto dodać, że same kontenery również są traktowane jako tego typu materiał.

Projekt z rozmachem

Kontenery wykorzystywane są też w projektach mieszkaniowych na dużą skalę. Już teraz trwają prace nad całymi dzielnicami, w których budowle powstałyby z kontenerów. Jedna z nich to Cargo District, czyli nowatorski projekt w amerykańskim Wellington, będący już niemal na ukończeniu (źródło: http://www.newsobserver.com/news/local/article164219222.html). W Cargo District kontenery posłużą za bazowy element nie tylko domów, ale także lokalnych sklepów czy przedsiębiorstw usługowych. W sumie cała dzielnica ma się składać z około 50 mieszkań różnej wielkości; jej dodatkowym atutem ma być park Food Trucków, gwarantujący mieszkańcom doznania kulinarne wysokiej jakości. Z projektów – i to rodzimych – zakrojonych na szeroką skalę warto wspomnieć o polskich Kontenerach Kultury, czyli odbywającym się w różnych miastach evencie kulturalnym, który organizowany jest w konstrukcjach zbudowanych właśnie z użyciem kontenerów. Można się zatem spodziewać, że świadomość o uniwersalnym charakterze kontenerów będzie w naszym kraju rosła.

Kontenery mieszkalne to dobry pomysł dla osób, które nie boją się niekonwencjonalnych rozwiązań. Są nie tylko ekologiczne, ale także tanie w eksploatacji. O ich uniwersalności świadczą zaś różnego rodzaju nietypowe projekty powstające w coraz większej liczbie zakątków naszego globu.

Już dziś zyskaj pełnie możliwości jakie oferuje nasz portal.

Subskrypcja na portalu