:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Mieszkania, Pobór mniejszy rachunki wyższe - zdjęcie, fotografia
Portal zlotowskie.pl 13/04/2019 18:30

Rozbieżności między opłatami za ciepłą wodę w blokach SM Piast są coraz większe – w ostatnim czasie doszło do rekordowych różnic. Spółdzielnia szuka rozwiązań, prowadzi rozmowy z dostawcą ciepła.

Jak mówi prezes SM Piast Wojciech Buczek, podwyżki za centralne ogrzewanie (ciepło w grzejnikach) nie są wysokie, jednak temat podwyżek za ciepło potrzebne do ogrzania wody w spółdzielczych blokach i różnic w cenach jest poważny.

– Te rozbieżności rzeczywiście są duże. Osiągnęły poziom, jakiego wcześniej nie było – mówiąc to prezes przyznaje, że wszystko wskazuje na to, iż bierność w temacie sprawi, że tendencja będzie wzrostowa. Obecnie w jednych blokach ogrzanie kubika wody kosztuje około 20 zł, w innych ponad 60 zł. Do tego dochodzi 11,5 zł stałej opłaty dla wszystkich za dostarczenie zimnej wody. Skąd różnice?

– Ważnym czynnikiem, który wpływa na wysokość zaliczki na podgrzanie zimnej wody, czyli ogólne ciepłą wodę, jest znaczący coroczny spadek jej poboru przez poszczególne bloki – Wojciech Buczek podkreśla, że działa tutaj zasada błędnego koła.

– Następuje spadek poboru, który jest efektem podwyższania cen. Jeśli rozliczamy poprzedni rok i widzimy, że jest za mała zaliczka i podwyższamy cenę jednostkową, naturalnym odruchem mieszkańca jest to, że będzie jej mniej zużywał. Jeśli dochodzi do takiej sytuacji, my znowu będziemy mieli straty na bieżący rok – przypomina, że każda nieruchomość, zgodnie z ustawą, jest indywidualnie rozliczana, z reguły jeden węzeł to jeden blok, choć są sytuacje, gdzie jeden budynek to dwa węzły i więcej.

– Koszty energii muszą być rozliczane w miejscu jej powstawania. To jest to, co mieszkańcom jest najtrudniej zrozumieć albo nie wiedzą o tym, że skończyły się czasy, gdzie była jedna uśredniona stawka. Stąd te rozbieżności, które dotyczą poszczególnych nieruchomości – mówi.

Średni wzrost cen na podgrzanie wody wyniósł ok. 19%. Obecnie najniższa stawka za podgrzanie wody jest na Skłodowskiej 4 (21 zł), a najwyższa na Boh.Westerplatte 12 (60 zł).
SM „Piast” stawia sobie jako priorytet działania zmierzające do obniżenia cen, zwłaszcza na tych węzłach gdzie ceny są najwyższe

Błędne koło

– Ciepła woda cały czas krąży w obiegu, jest ogrzewana, jest gotowa do pobrania przez mieszkańców. Jeśli w ciągu roku zapłacimy dostawcy 100 tys. zł za podgrzanie wody i zostanie pobrane przez mieszkańców 10 tys. kubików, to ten jeden metr sześcienny będzie kosztował 10zł. Jeśli w przyszłym roku znowu zapłacimy 100 tys. zł za podgrzanie wody, a zużycie będzie wynosiło 5 tys. kubików, zapłacimy już 20 zł za kubik. Wtedy dodatkowo muszą być pokryte koszty. Od mieszkańców pobieramy zaliczki, ale na podstawie zużycia z poprzedniego roku. Biorąc analizę roku poprzedniego, musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy: przede wszystkim zużycie oraz fakt, że spada pobór, ale również musimy pokryć stratę z poprzedniego roku – precyzyjniej objaśnia mechanizm. Prezes zauważa, że choć tendencja utrzymuje się od kilku lat, obecna sytuacja jest o tyle szczególna, że w jednym okresie nałożyły się dwie okoliczności: wspomniany spadek poboru i podwyżka.

– To są dwie zmienne, na które nie mamy wpływu – mówi o roli spółdzielni w tym mechanizmie. Porównuje też, że w Złotowie i tak nie było aż tak skrajnej sytuacji jak w przypadku Okonka.

– Tam cena metra sześciennego wzrosła do 150 zł! Dlaczego? Ano dlatego, że mieszkańcy sukcesywnie wyłączali się z pobierania ciepłej wody. A ona krążyła w sieci.

Skoro to błędne koło, czy jest rozwiązanie sytuacji, aby mieszkańcy nie płacili coraz więcej za coraz mniejsze zużycie ciepłej wody? Wiadomo bowiem, że wpojenie spółdzielcom, żeby wzrosło jej zużycie, nie jest realne.

Pierwsze działania

– Na chwilę obecną mamy pomontowane wyłączniki nocne. Od około 24:00 do 3:30 mamy wyłączone pompy cyrkulacyjne, czyli ta woda nie krąży. Jest to już pewna forma oszczędności, ale, jak widać, nie jest wystarczająca. Poza tym nieraz mieszkańcy skarżą się, że przychodzą w nocy z pracy i nie mają ciepłej wody, bo mieszkają na końcu bloku, gdzie ona już nie dochodzi. Tyle że kosztem jednego mieszkańca nie możemy obciążać większymi kwotami setek innych – prezes mówi o funkcjonującym już rozwiązaniu.

– Poza tym jesteśmy na etapie rozmów z dostawcą ciepła, firmą Engie. Chcemy zweryfikować, czy nie występują przypadkiem wady techniczne na węzłach, a w konsekwencji, czy nie dochodzi do strat wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania. Bo ten rok pokazuje, czego nie było w poprzednim, tak duże rozbieżności na podobnych blokach. To, że rozbieżności są w różnych budynkach można zrozumieć, natomiast nie jest typową sytuacją, że na kilku podobnych blokach, o zbliżonym zużyciu wody, mamy znacząco różne koszty – Wojciech Buczek dodaje, że w spółdzielni powołano zespół, który ma ustalać te kwestie.

– Wiele będzie zależeć od chęci współpracy z dostawcą energii – podkreśla prezes. Przyznaje też, że w wyniku rozmów z prezesem zarządu Engie sp. z o.o. Jerzym Cybulskim, władze spółdzielni otrzymały już zapewnienie o modernizacji wybranego przez SM Piast węzła (chodzi o Westerplatte 12 – „Rampę” i węzeł nr 1 – jedne z najwyższych opłat).

– Modernizacja będzie polegać głównie na wymianie i redukcji średnic rurociągu rozprowadzającego ciepłą wodę w piwnicy, montażu zaworów regulacyjnych podpionowych wraz z regulacją, co umożliwi ponowne dobranie pompy cyrkulacyjnej dla nowych warunków hydraulicznych pracy instalacji ciepłej wody. Efektem modernizacji ma być istotne obniżenie kosztu podgrzania metra sześciennego wody użytkowej na tym węźle. Finał tych rozmów jest tym bardziej zadowalający, że koszty tej inwestycji zostaną pokryte w całości przez spółkę Engie – podkreśla prezes Buczek.

– Jeśli inwestycja ta faktycznie przyniesie znaczącą obniżkę produkcji ciepłej wody, to rozpoczniemy proces modernizacji na pozostałych węzłach ciepłej wody użytkowej, tak aby mieszkańcy płacili za nią mniej – dodaje.

Zmiany cen
ciepła w latach 2015–2019
2015 +0,4%
2016 +0,4%
2017 – 2,3% (spółdzielnia zmniejszyła moc zamówioną po zakończeniu prac dociepleniowych)
lipiec 2018 + 10,3%
styczeń 2019 + 6,9%
To średnie procentowe wzrosty cen. W rzeczywistości wygląda to w ten sposób, że za zamówioną moc spółdzielnia płaciła odpowiednio:
– do czerwca 2018 – ok. 45 tys. zł
– lipiec–grudzień 2018 – ok. 64 tys. zł, wzrost o ok. 42%
– od stycznia 2019 – ok. 68,5 tys. zł, wzrost o ok. 7%

Trzeba wyjaśnić

W celu poprawy sytuacji Wojciech Buczek mówi nie tylko o planach monitoringu c.o. i cwu (kontrola ciepła, w jakie zaopatruje spółdzielnię dostawca), ale też o równoległym szukaniu możliwości wejścia w tematykę odnawialnych źródeł energii.

– Może pompy ciepła, może fotowoltaika – przyznaje, że to zupełnie świeża koncepcja, która powstała w ciągu ostatniego miesiąca. Zapowiada też możliwość innej zmiany.

– Po przeanalizowaniu zapisów regulaminowych dotyczących rozliczania cwu w naszych zasobach, zauważyliśmy możliwość zmiany jego zapisów poprzez wprowadzenie zaliczki na opłatę stałą. Nie jest bowiem w porządku, aby mieszkańcy zużywający większą ilość ciepłej wody płacili w każdym metrze sześciennym opłatę stałą. Ciepła woda podgrzewana jest w obrębie danego bloku/węzła i każdy ma prawo do jej poboru, a ta gotowość winna kosztować każdego mieszkańca tyle samo. Zabieg ten na pewno obniży cenę jednostkową 1 m3 cwu i mamy nadzieję, zmobilizuje mieszkańców do zwiększenia jej poboru – stwierdza.

Prezes podkreśla, że tegoroczna sytuacja udowadnia, że w sprawie tej trzeba szukać rozwiązań, bo niereagowanie będzie powodować, że w kolejnych latach różnice w płatnościach będą jeszcze większe.

– To musi być wyjaśnione w tym roku – deklaruje.

Między młotem a kowadłem

Część węzłów jest własnością SM Piast, a część – dostawcy ciepła.

– Poprzednie działania były takie, że aby spółdzielcy nie ponosili kosztów modernizacji węzłów, przekazano je do Engie, który jest zarządcą i właścicielem tych węzłów. My, oprócz dobrej woli ze strony spółki, nie mamy prawa żądać informacji, jakie są tam parametry. To one obrazują dysproporcje zarówno w dostawie ciepła, jak i w stawkach na „ciepłą wodę”. Te dane odnoszą się również do ilości gigadżuli potrzebnych do ogrzania metra sześciennego wody. W naszych nieruchomościach kształtują się na poziomie od 0,3 do 0,8 – prezes spółdzielni zauważa, że koszt jednego gigadżula to 70 zł.

– Zużycie ilości kubików na mieszkańca obrazuje różnicę między nieruchomościami. Są bloki, gdzie wychodzi około 2 kubików na mieszkańca, a są takie, gdzie wychodzi 0,6. I to są te różnice, które mają największy wpływ na cenę w poszczególnych lokalizacjach – podsumowuje.

Jak zaznacza, spółdzielnia nie ma z tego złotówki, a w całej sytuacji pełni rolę pośrednika płatności.

– Z jednej strony jest dostawca i koszty, z drugiej mieszkańcy, którzy mają obowiązek ponieść koszty. Jesteśmy idealnym „pośrednikiem” dla obu stron: z jednej strony gwarantujemy dostawcy terminowość wpłaty, któremu odchodzi ponad 2,2 tys. mieszkań w Złotowie, gdzie nie musi prowadzić rachunków, procesu windykacyjnego, a z drugiej strony mieszkaniec ma spółdzielnię, która dba o jego interesy i za niego tym się zajmuje.

Piotr Steffen

Reklama

Pobór wody mniejszy, rachunki wyższe komentarze opinie

 • Zart - niezalogowany 2019-04-13 20:22:44

  To jest jakis zart. Podwyzki, podwyzki i jeszcze raz podwyzki. A jak sie idzie z awaria do SM to laske robia... Czekalem na "specmajstrow" ... i sie nie doczekalem. Kpina

 • Zart - niezalogowany 2019-04-13 20:24:24

  Ta SM to relikt przeszlosci z mentalnoscia z dawnych czasow. Zycze powodzenia z takim podejsciem do "lokatorow". Ktos tam zapomnial, ze to SM jest dla ludzi a nie odwrotnie.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-13 20:42:16

  To chore tłumaczenie. Niech Energetyka Cieplna grzeje mniej wody a nie grzeją bez oporu a kosztami obciążają odbiorców. To chore aby z powodu oszczędności wody jej cena szła w górę. To samo ze sprawą śmieciową im ich mniej tym drożej. Od wieków oszczędność skutkowała niższymi rachunkami opłat. Tak też było z zużyciem prądu teraz jest odwrotnie opłaty przesyłowe zżerają faktyczny pobór energii. Ciekawe dlaczego proceder większego zużycia paliwa przez kierowców nie powoduje że paliwa tanieją. W tym przypadku jest zupełnie odwrotnie. Coś komuś się pomieszało albo ktoś na naiwnych ludziach którym można wcisnąć każdy kit zbija kokosy. Oszczędzanie zawsze oznaczało mniejszy wydatek i stąd w ludziach to przekonanie pozostanie i to jest normalne.

 • gość 2019-04-13 21:00:22

  Ten człowiek wszędzie da się sfotografować.

 • gość 2019-04-13 21:21:05

  I kolejny raz dochodzi do sytuacji, że w Polsce nie opłaca się oszczędzać. Za komuny na jednego mieszkańca był ryczałt 9 m sześciennych wody na miesiąc. I to było podobno nie sprawiedliwe. Jak wprowadzono liczniki na wodę to spadło zużycie. Więc wodociągi ,musiały sobie to jakoś wyrównać i podniosły cenę wody i ścieków. Tak samo jest z prądem. Wprowadza się zakaz używania żarówek z żarnikiem. Kupujemy LEDY. Sama żarówka jest już droższa, a do tego wcale nie wytrzymuje jak deklaruje producent 8000 włączeń czy 12000 godzin świecenia. Skoro led zużywa znacznie mniej niż żarówka żarnikowa to spada ilość pobranej energii. Więc trzeba jakoś sobie to zrekompensować i podnieść cenę kw/h. Czy szewcowi zrekompensuje ktokolwiek za to ze w danym miesiącu mniej bytów naprawił choć zakład miał czynny tyle samo godzin albo piekarzowi ktokolwiek zrekompensuje to że nie sprzedała się cała nocna produkcja chleba i do piekarni wróciło np. 50 bochenków chleba? Chory kraj. Nie opłaca się oszczędzać . Nie tu.

 • gość 2019-04-13 21:28:08

  Co ja tu w rękach mam? Do czego to może służyć?

 • Supergość - niezalogowany 2019-04-13 21:54:15

  Buczek z twarzy przypomina mi Kim Dzong Una> Jeszcze tylko charakterystyczny fryz przywódcy Korei Płn i sobowtór gotowy.

 • gość 2019-04-13 22:00:20

  Ludzie chyba nie wierzą, że można pozbyć się tej czapy w postaci spółdzielni. A to możliwe. Ludzie mają mieszkania wykupione, własne, a płacą do spółdzielni czynsze jak za zboże. Kto to słyszał 400 zł za mieszkanie dwu-pokojowe. A to tylko suchy czynsz z ogrzewaniem przez pół roku. A gdzie opłaty jeszcze? Woda, prąd, gaz, kablówka? Wyjdzie tyle, co za wynajmowane mieszkanie.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-13 22:01:46

  Zmieńcie Prezesa SM Piast to i woda będzie tańsza

 • Gość - niezalogowany 2019-04-13 23:20:12

  Ale jak to jest w blokach? Bojlera założyć sobie nie można? Może byłoby taniej czy nie? Do osoby powyżej : 400 zł czynszu za 2 pokojowe i to własnościowe?!?!?! Ło rety!!!!! To już chyba lepiej domek sobie wybudować.

 • gość 2019-04-14 00:40:40

  Nie kupuję tego tłumaczenia. Dlaczego wszyscy inni mieszkańcy poza SM PIAST mają wile taniej ? Na stronie SM jest lista radnych, którzy zatwierdzają niby w naszym imieniu te podwyżki. Proponuję zwrócić się bezpośrednio do nich z żądaniem dokładnych wyjasnień. Wełniak Stanisław Przewodniczący Rady Nadzorczej Stanek Ryszard Z-ca Przewodnicz. Rady Nadzorczej Dziubarczyk Marta Sekretarz Rady Nadzorczej Lawrenc Józef Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Borkowicz Jerzy Z- ca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Kucharska-Sztekiel Pelagia Sekretarz Komisji Rewizyjnej Perłowska Danuta Członek Rady Nadzorczej Kubacka Marlena Członek Rady Nadzorczej Kurnikowski Jacek Członek Rady Nadzorczej

 • Gość - niezalogowany 2019-04-14 04:23:19

  A kto powiedział że w twoim prywatnym mieszkaniu nie można założyć podgrzewacza ciepła wodę zajrecasz grzejesz sobie zimna wodę i masz taniej

 • Gość - niezalogowany 2019-04-14 08:09:00

  Racja racja nie warto oszczędzać bo i tak cię oskubią. A spłódzielnia to jakaś paranoja.

 • gość 2019-04-14 12:15:50

  Każdy blok powinien mieć Wspólnotę Mieszkaniową, z Zarządem trzy-osobowym :Kierownik,Główna księgowa i Technik Nadzoru liczników.Własną kotłownię na gaz a Energetyce scedować procedurę dostarczania energii do bloku. jesteś bogaty,weź w Ajencję blok i nim zarządzaj jako Wspólnota Mieszkaniowa.Spółdzielnie Mieszkaniowe muszą upaść. Podobnie jest ze sprzedażą mieszkań,jak sam sprzedasz to oszczędzasz 5000zł.Biuro Nieruchomości pobiera 5000zł jako pośrednik za sprzedasz twojego mieszkania a korzysta za darmo ze strony internetowej OLX.Tam ty sam możesz sobie poszukać ogłoszeń mieszkań. Spółdzielnie Mieszkaniowe zatrudniają za dużo pracowników a są tylko pośrednikiem mieszkańców w blokach.Po co więc pośrednik.? A w oczy kłamią,że to czy tamto,czyli Pośrednik -SM Piast zatrudnia pośredników.Przecież wodociągi same bez pośrednika dostarczały by wodę,tak samo Energię. Musicie powołac Komitet Mieszkańców i obalić SM Piast.Wezwać TV TVN.

 • gość 2019-04-14 12:51:08

  No trochę lipa z tymi opłatami za wodę, pytałem kiedyś znajomego, który jest w radzie ale on też nie ma pojęcia jak to działa i skąd tak wysokie opłaty.

 • Gość 12456789 - niezalogowany 2019-04-14 13:28:28

  Zmienić prezesa to i woda mniej będzie kosztować, fakt na zdjęcia się pcha a na ulicy łeb spuszczony do chodnika

 • gość 2019-04-14 13:38:08

  Jest problem i muszą go jakoś rozwiązać, nie godzę się że mieszkam w feralnym bloku gdzie jest najwyższy czynsz a ktoś zaużywająć tyle samo wody i to tej samej wody płaci połowę mniej nawet w tej samej spółdzielni. Druga sprawa dlaczego wszyscy pozostali z innych spółdzielni czy prywatni płacą mniej. Trzecia sprawa to dowiedziałem się właśnie, że jest jakaś rada. Ktoś mnie oświeci po co i z czyich pieniędzy jest opłacana i co ona w ogóle robi ?

 • Gość - niezalogowany 2019-04-14 15:45:38

  A w nowych blokach developerów placa po 20 30 za ciepłą wode bo niby tam taniej woda płynie Piast i adm lupie ludzi ile wlezie

 • Gość - niezalogowany 2019-04-14 15:50:07

  Tak to jest jak pod pojęciem termomodernizacji rozumie się tylko ocieplenie styropianem, a o systemach co i cwu nikt nawet nie pomyśli. Należy zmniejszyć straty na przesyle, ocieplić przewody i zamontować zawory podpionowe i zmodernizować węzły,które pewnie mają i po 40 lat a były projektowane na inne warunki.

 • Loktor - niezalogowany 2019-04-14 16:31:18

  Mnie jako lokatora nie powinno to obchodzić. Oni są od tego aby zrobić to dobrze a nie dopiero jak zrobi się dym to się tłumaczą w prasie. Ktoś wyżej pytał o radę, dobre pytanie. Za co są odpowiedzialni ? Skoro płacimy im jako lokatorzy pensję w postaci diety to też niech za coś będą odpowiedzialni. To rada ucheala pewne rzeczy Oni powinni tutaj się wytłumaczyć z pewnych uchwał a nie tylko wszystko na prezesa. No chyba że jest jak niektórzy mówią, że rada tylko podnosi ręce podczas głosowania tak jak chce prezes.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-14 16:37:53

  Oj czuje, że będzie gorąco na następnym zebraniu haha

 • Gość - niezalogowany 2019-04-14 18:08:56

  Może lepiej jakby zainstalować sobie na własną rękę jakieś urządzenia do podgrzewania wody ? Niech podjadą do ogrodnictwa tam mają to fajnie rozwiązane. Sami sobie grzeją wodę i chwalą sobie

 • Gość - niezalogowany 2019-04-14 18:17:34

  Z radą nadzorczą w SM nikt nie wygrał ani za Komuny ani teraz. Oni są przekonani że w blokach mieszkacie dzięki nim i że są jak Car w Rosji którego nie ruszy żadne pospolite w mowie ruszenie. Do tego a by ich zmienić potrzeba wodza z dołów i odwagi, u was a tego nie ma i nie będzie. Tak więc dajcie sobie spokój, tym bardziej że w Komunie a nadal z tym mamy do czynienia baronów nikt nie ruszy. Oni są jak głaz każą to ty płać i płacz bo na nic więcej cię nie stać mały członku dużej SM.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-14 20:21:59

  Podpowiadam - wspólnota. Dobre wyjście i prawne.

 • gość 2019-04-14 23:19:20

  Towarzystwo wzajemnej adoracji, to padnie wystarczy 2,3 bloki które się oderwą i ten komunistyczny twór w którym niektórzy się dobrze czują runie a po nich pozostanie tylko niesmak i smród hahah. Czytam właśnie kto jest na liście radnych hmmm no cóż no comments

 • gość 2019-04-15 08:42:48

  A Rada Nadzorcza SM to "pracuje" za darmo czy bierze za to pieniądze? Jak duże? Kto na to się zrzuca?

 • gość 2019-04-15 17:30:38

  Rada pobiera wynagrodzenie w cyklu miesięcznym,

 • Gość - niezalogowany 2019-04-15 19:13:06

  Jestem ciekaw czy jesli w bloku spoldzielnia wynajmuje pomieszczenie na sklep od lat a w dodatku ten sklep najwiecej produkuje smieci na osiedlu. Codziennie od 4 czy 5tej godziny jest halas trzaskajacych drzwi w samochodach dostawczych, to czy mieszkancy bloku nie powinni miec nizszy czynsz??? Czy tak sie nie dzieje w innych miadtach?

 • gość 2019-04-16 17:42:34

  Fakty są takie,całą winę ponosi były burmistrz komunista Stanisław Wełniak.Sprzedał kotłownie,jako majątek mieszkańców z ich podatków za grosze,w firmie Szweckiej.Dziś zbieramy te zgniłe owoce tych komunistów,którzy sprzedawali cały majątek narodowy,na polecenie towarzysza Balcerowicza,pochodzenia żydowskiego.

 • gość 2019-04-16 18:30:37

  Czy to prawda,że Wełniak jest w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej Piast.Jak jest to cały jest winowajcą,sprzedając majątek narodowy Szwedom.A może ktoś mi powie,kto jest tym prezesem czy dyrektorem ciepłowni własnością Szwecką,który chyba nie jest Polakiem a najwyżej szmalcownikiem przeciw przeciw mieszkańcom Złotowa.Tak komuniści sprzedawali majątki mieszkańców i nimi się uwłaszczali.

 • gość 2019-04-17 18:47:58

  Ogólnie z ciepłownią trzeba porządek zrobić i tyle. A co do osób piszących o wspolnocie mieszkaniowej, jeszcze większy syf niż społdzielnia, potem żeby cokolwiek zrobić trzeba zbierać towarzystwo, a że co drugi to kretyn to dogadać się z takim to kosmos. Widzę jaka patologia jest u Helta w blokach, co drugi wykolejeniec noszący brodę wyżej niż czoło... potem uchwalić dopłaty przez 4 miesiace po 3,20 zł aby naprawić plot...

 • myć się brudasy - niezalogowany 2019-05-22 12:07:54

  Ludzie czy wy nie rozumiecie że woda jest po to żeby się myć a nie oszczędzać kiedy to do was dotrze.No prościej to chyba już się nie da wytłumaczyć.JPRD...

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kopanie stawów

Świadczymy usługi kopania i pogłębiania STAWÓW - w promieniu około 100 km od 89-300 Wyrzyska. Posiadamy własne koparki gąsienicowe oraz..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez zlotowskie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Angelika Leszczyńska, Mariusz Leszczyński “Leszczyńscy” S. C. z siedzibą w Złotów 77 – 400, Wojska Polskiego 2

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"